آنچه در این مقاله میخوانید

  بررسی تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی

  بررسی تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی

  در دنیای امروز، تبلیغات و بازاریابی به عنوان دو عامل اساسی در جهت رشد و موفقیت کسب و کارها شناخته می‌شوند که به طور پیوسته در حال تکامل و تغییر هستند و رویکردهای جدید و نوآورانه‌ای را در جهت ارتقا و توسعه مشاغل ارائه می‌دهند. هنگامی که صحبت از بازاریابی و تبلیغات به میان می‌آید، دو نهاد «آژانس خلاقیت» و «شرکت تبلیغاتی» اغلب به جای یکدیگر بکار می‌روند و بسیاری از افراد گمان می‌کنند که این دو مفهوم، تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما به نظر شما تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی در چیست؟

  هدف اصلی و نهایی هر دو آژانس، رشد و پیشرفت کسب و کارهاست و به عنوان یک گزینه مکمل عالی برای مشاغل مختلف در نظر گرفته می‌شوند. آژانس تبلیغاتی و آژانس خلاقیت دارای یک هدف مشترک هستند اما روش‌ آنها برای دستیابی به این هدف با یکدیگر متفاوت است. شرکت تبلیغاتی بر تدوین استراتژی‌های تبلیغاتی و برقراری ارتباط موثر با مخاطبان متمرکز است، در حالی که آژانس خلاقیت بر جنبه‌های خلاقانه بازاریابی و تبلیغات تمرکز دارد. در ادامه این مطلب از آرمکده تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با تعریف دقیق و اهداف هریک از آنها نیز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  آژانس خلاقیت چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

  آژانس خلاقیت (Creative Agency) یک واحد تخصصی در حوزه تبلیغات و بازاریابی است که خدمات متنوعی را جهت ارتقا و توسعه فعالیت‌های تجاری کسب و کارها ارائه می‌دهد. هدف اصلی آژانس خلاقیت، برقراری و توسعه ارتباطات میان محصولات، خدمات و مخاطبان هدف است تا کسب و کارها و سازمان‌ها به بهترین شکل ممکن در بازارهای رقابتی موجود فعالیت کرده و از طریق رویکردهای نوآورانه بتوانند خود را به طور کامل از رقبا متمایز سازند. آژانس‌های خلاقیت بر ترکیب تخصص‌های فنی و هنری با هدف ایجاد نوآوری و تمایز در بازار تاکید دارند.

  آژانس خلاقیت با تکیه بر دانش و تخصص خود در زمینه بازاریابی و تبلیغات به تحلیل عمیق بازار، رقبای فعال و مشتریان هدف می‌پردازد و سپس با استفاده از تکنیک‌های خلاقانه و نوآورانه، استراتژی‌های منحصر به فرد و موثری را برای انجام امور تبلیغاتی و بازاریابی کسب و کارها ارائه می‌دهد. آژانس‌های خلاقیت با تشکیل تیم‌هایی متخصص در حوزه‌های مختلف از جمله طراحان گرافیک، نویسندگان، هنرمندان دیجیتال و افراد خلاق، امور مرتبط با تولید محتوا و طراحی کمپین‌های تبلیغاتی را انجام می‌دهند. برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های آژانس‌های خلاقیت شامل موارد زیر است:

  به طور کلی، آژانس‌های خلاقیت بر انجام اموری همچون ایجاد تجربه‌های بصری، صوتی و حسی جذاب، طراحی کمپین‌های تبلیغاتی موثر و تولید محتواهای نوآورانه تمرکز کرده و به کسب و کارها در ایجاد هویت برند منحصر به فرد و ایجاد تمایز در بازار کمک می‌کنند.

  آژانس تخصصی هویت برند " بمان" بعنوان یکی از موفق ترین آژانس های خلاقیت در ایران در تمام زمینه های تدوین هویت برند، انتخاب رنگ و شعار سازمانی، طراحی لوگو و همچنین طراحی ست و اوراق اداری فعالیت کرده و سابقه درخشانی دارد. 

  آژانس خلاقیت چیست

  شرکت تبلیغاتی چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

  شرکت‌های‌ تبلیغاتی (Advertising Agency ) در واقع نوعی نهاد یا سازمان خصوصی هستند که به تدوین، طراحی، اجرا و مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی به منظور جذب مشتری برای یک کسب و کار می‌پردازند. هدف اصلی این شرکت‌ها، معرفی حرفه‌ای یک برند به مخاطبان هدف، افزایش میزان فروش محصولات و خدمات مشاغل مختلف در بازار است. شرکت‌های تبلیغاتی از طریق طراحی پیام‌ها و متون تبلیغاتی، استراتژی‌ها و راهکارهای مناسب می‌توانند بر طرز تفکر و تصمیم ‌گیری‌ مخاطبان هدف تاثیر بگذارند و آنها را نسبت به خرید و یا استفاده از خدمات یک برند ترغیب ‌نمایند. برخی از مهم‌ترین اموری که یک شرکت تبلیغاتی انجام می‌دهد شامل موارد زیر است:

  • طراحی استراتژی تبلیغاتی: یک شرکت تبلیغاتی با تحلیل دقیق بازار، رقبا و مخاطبان هدف یک کسب و کار، استراتژی‌های تبلیغاتی موثری را برای معرفی حرفه‌ای و بازاریابی آن طراحی می‌کند. این استراتژی نیز شامل تعیین اهداف تبلیغاتی، نوع رسانه‌های مورد استفاده، بودجه ‌بندی و زمان ‌بندی مناسب است.
  • طراحی حرفه‌ای تبلیغات: شرکت‌های تبلیغاتی تمامی محتواهای تبلیغاتی دیداری و شنیداری یک شرکت اعم از پوستر، بنر، تیزر تبلیغاتی و غیره را طراحی می‌کنند تا به شیوه‌های جذاب و تاثیرگذار در معرض دید مخاطبان هدف قرار گیرند.
  • تبلیغات آنلاین: شرکت‌های تبلیغاتی امور مربوط به انجام تبلیغات همچون تبلیغات در وب ‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و سایر پلتفرم‌های آنلاین را برای کسب و کارها انجام می‌دهند.
  • تبلیغات سنتی: شرکت‌های تبلیغاتی همچنین امور مربوط به تبلیغات در رسانه‌های سنتی مانند روزنامه‌ یا مجله را نیز طراحی، برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند.
  • هماهنگی کمپین‌های بازاریابی چند کاناله: شرکت‌های تبلیغاتی، بازاریابی چند کاناله پلتفرم‌های مختلفی مانند رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، ایمیل، تلویزیون، تلفن همراه و غیره را با یکدیگر ادغام می‌کنند تا مشتریان بتوانند در هر کجا که هستند، به محتواهای تبلیغاتی یک کسب و کار دسترسی پیدا کرده و با آن آشنا شوند.
  • رویدادهای تبلیغاتی: سازماندهی و مدیریت رویدادهای تبلیغاتی کسب و کارها مانند جلسات، کنفرانس‌ها و فعالیت‌های تبلیغاتی مشابه نیز بر عهده شرکت‌های تبلیغاتی است.
  • تحقیقات بازار: شرکت‌های تبلیغاتی، تحقیقات بازار و نظرسنجی‌ها را برای تحلیل نیازها و خواسته‌های مشتریان هدف انجام دهند تا با درک ترجیحات آنان بتوانند یک کسب و کار را به شیوه‌ای موثر معرفی نمایند.
  • بهینه ‌سازی تبلیغات: شرکت‌های تبلیغاتی با تحلیل داده‌ها و عملکرد تبلیغاتی به کسب و کارها کمک می‌کنند تا تغییرات لازم را در جهت بهبود استراتژی‌های تبلیغاتی خود اعمال کرده و تبلیغات خود را به طور تاثیرگذارتری انجام دهند.
  • تبلیغات محتوا: شرکت‌های تبلیغاتی وظیفه تولید محتواهای تبلیغاتی ارزشمند که مخاطبان را با محصولات یا خدمات یک کسب و کار آشنا کنند را بر عهده دارند. این شرکت‌ها در واقع با ترکیب مهارت‌های خلاقیت، تجزیه و تحلیل بازار، تکنولوژی و ارتباطات، به مشتریان خود کمک می‌کنند تا جایگاه خود در بازارهای رقابتی را بهبود بخشند.

  بنابراین شرکت‌های تبلیغاتی با ترکیب مهارت‌های بازاریابی، تجزیه و تحلیل بازار، تکنولوژی و ارتباطات به مشتریان خود در انجام امور تبلیغاتی و توسعه کسب و کارشان کمک می‌کنند.

  بیشتر بخوانید: توسعه برند چیست؟ 

  شرکت تبلیغاتی چیست

  تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی

  حال که با مفهوم آژانس خلاقیت و شرکت تبلیغاتی آشنا شدید، سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی چیست و چه موارد و رویکردهایی، این دو نهاد را از یکدیگر متمایز می‌سازند؟

  به طور کلی استراتژی‌ها و محتواهای آژانس خلاقیت عمدتا به منظور تاثیرگذاری عاطفی و ارتقا شناخت برند و محصولات تولید می‌شوند؛ زیرا خلاقیت و نوآوری در استراتژی‌ها و رقم زدن تجربه‌های منحصر به فرد برای مخاطبان از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی دیگر، شرکت تبلیغاتی با تمرکز بر استراتژی‌های تبلیغاتی و تحلیل بازار، راهکارهای مناسبی را برای انجام امور تبلیغاتی کسب و کارها ارائه می‌دهد؛ زیرا تدوین استراتژی‌های تبلیغاتی بر اساس آمارها و اطلاعات بازاریابی می‌تواند به کاهش ریسک‌ها و بهبود بازدهی تبلیغات منجر شود. با این حال اگر بخواهیم تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی را به صورت دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهیم، موارد زیر به عنوان مهم‌ترین وجوه تمایز میان شرکت تبلیغاتی و آژانس خلاقیت در نظر گرفته می‌شوند:

  تمرکز اصلی

  مهم‌ترین تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی در تمرکز اصلی و روش آنها برای رشد و پیشرفت کسب و کارها است. آژانس‌های خلاقیت عموما بر تولید ایده‌ها، طرح‌ها و محتواهای خلاقانه و نوآورانه متمرکز هستند و هدف اصلی آنها ایجاد تجربه کاربری مثبت و جذاب برای مخاطبان هدف و مشتریان است. در حالی که شرکت‌های تبلیغاتی بر اجرا و مدیریت استراتژی‌های تبلیغاتی و بازاریابی تمرکز می‌کنند و هدف اصلی آنها افزایش میزان شناخت مخاطبان از محصولات و خدمات یک برند و جذب مشتریان جدید است.

  تحقیقات، تجزیه و تحلیل

  دیگر تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی را می‌توانیم در بخش انجام تحقیقات بازار و تجزیه و تحلیل مورد بررسی قرار دهیم. آژانس خلاقیت، تحقیقات درباره مشتریان را به عنوان ابزاری اساسی و کاربردی جهت درک نیازها، ترجیحات و تجربیات آنان مورد استفاده قرار می‌دهد و سپس با استفاده از اطلاعات بدست آمده، طراحی و تولید محتواهای خلاقانه و متناسب با نیازهای واقعی مخاطبان را آغاز خواهد کرد. اما آژانس تبلیغاتی به تحلیل بازار و تدوین استراتژی‌ برای انجام تبلیغات تمرکز دارد و از تحلیل داده‌ها و گزارشات عملکرد تبلیغاتی در جهت بهبود استراتژی‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی آینده استفاده می‌کند.

  ارتباط با مشتری

  نحوه برقراری ارتباط با مشتری نیز دیگر تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی است که به عنوان یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز این دو نهاد شناخته می‌شود. آژانس خلاقیت به برقراری تعامل نزدیک‌تر با مشتریان و درک دقیق‌تر نیازها و خواسته‌های آنها اهمیت می‌دهد و برای تولید محتواها و طرحی‌هایی که بیشترین مطابقت را با ترجیحات مشتریان دارند، برنامه‌ریزی و تلاش می‌کند. از طرفی دیگر، برقراری تعامل با رسانه‌ها و سایر پلتفرم‌ها در فرآیندهای تبلیغاتی نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ یعنی شرکت‌های تبلیغاتی به طور مستقیم با مشتریان در ارتباط نیستند و تنها با شناسایی مخاطبان هدف یک کسب و کار و تحقیق درباره نیازهای آنان، انجام امور تبلیغاتی را آغاز می‌کنند.

  نوع محتواها و خدمات

  نوع محتواهای آژانس خلاقیت و شرکت‌های تبلیغاتی نیز تفاوت دیگر این دو نهاد است که کسب و کارها باید بر اساس نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنند. آژانس خلاقیت عموما بر تولید محتواهای چندرسانه‌ای، طرح‌های گرافیکی، ویدئو و رسانه‌های خلاقانه به منظور ایجاد تجربه کاربری متمایز برای کسب و کارها تمرکز می‌کند. اما شرکت تبلیغاتی به طراحی و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی در رسانه‌های مختلف مانند تلویزیون، رادیو، اینترنت و غیره و همچنین تعامل با رسانه‌ها و تبلیغات در پلتفرم‌های سنتی و آنلاین می‌پردازد.

  بیشتر بخوانید: برندینگ محصول چیست؟

  تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی در چیست

  اهداف

  تفاوت دیگر آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی در اهداف آنها است که هدف اصلی آژانس خلاقیت، بهبود تجربه مشتری و برقراری ارتباط عمیق و معنادار با مخاطبان است که این امر در دستیابی به اهداف بلندمدت کسب و کارها نقش مهمی را ایفا می‌کند. اما اهداف اصلی شرکت تبلیغاتی معمولا افزایش میزان فروش، معرفی محصولات و خدمات و جذب مشتریان جدید است.

  استراتژی‌ها

  آژانس خلاقیت به صورت تخصصی‌تر در امور و جنبه‌های مربوط به خلاقیت و نوآوری فعالیت می‌کند و ایده‌های خلاقانه را برای تولید محتواها و پیام‌های تبلیغاتی پرورش می‌دهد. اما شرکت تبلیغاتی با تمرکز بر استراتژی‌های تبلیغاتی گسترده همچون تحلیل بازار، ترجیحات مخاطبان، انتخاب رسانه‌ها و بودجه‌ بندی مناسب در تلاش است تا تعداد افراد بیشتری را با یک کسب و کار آشنا کند.

  بنابراین یک شرکت تبلیغاتی و آژانس خلاقیت دارای وجوه تمایز متعددی هستند که مشاغل مختلفف با توجه به نیاز و اهداف خود می‌توانند یکی از آنها را به منظور انجام امور مرتبط با رشد و توسعه کسب و کار خود انتخاب نمایند.

  آژانس خلاقیت یا شرکت تبلیغاتی؛ کدامیک بهتر هستند؟

  انتخاب میان آژانس خلاقیت و شرکت تبلیغاتی به موارد گوناگونی همچون نوع نیاز و اهداف بازاریابی، نوع کسب و کار، میزان بودجه‌، وضعیت بازار، محصولات و خدمات شما بستگی دارد. از این رو نمی‌توانیم برتری خاصی را برای آنان در نظر بگیریم؛ زیرا هر شرکت دارای رویکردها و استراتژی‌ها خاصی هستند که در صورت اجرای حرفه‌ای منجر به رشد و توسعه یک کسب و کار خواهند شد.

  اگر به دنبال تولید محتواها و طراحی‌های خلاقانه و جذاب در جهت بهبود تجربه کاربری مشتریان هستید، اگر به برقراری ارتباطات خلاقانه با مشتریان خود نیاز دارید، اگر تمرکز بر تجربه مثبت و احساسات مشتریان برای جذب و حفظ آنها برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر به دنبال ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی منحصر به فرد و بازاریابی شخصی‌ سازی شده هستید، آژانس خلاقت گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

  اما اگر به تحلیل بازار و تشخیص استراتژی‌های بهینه برای تبلیغات و بازاریابی نیاز دارید، اگر هدف شما افزایش میزان فروش و بهره‌وری است، اگر می‌خواهید تبلیغات شما در رسانه‌های مختلف مانند تلویزیون، رادیو و اینترنت منتشر شود و اگر به دنبال تبلیغات و پوشش گسترده در بازار هستید، شرکت تبلیغاتی بهترین گزینه برای شما است.

  جمع بندی

  ما در این مطلب تفاوت آژانس خلاقیت با شرکت تبلیغاتی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم و شما را با اهداف و رویکردهای این دو نهاد نیز آشنا کردیم. آژانس خلاقیت، استراتژی‌های بازاریابی سنتی و آخرین فناوری‌ها و سبک‌های تبلیغاتی را با یکدیگر ادغام می‌کند و آنها را در مؤثرترین کانال‌ها برای مشتریان خود به کار می‌گیرد. در حالی که شرکت تبلیغاتی وظیفه ایجاد و مدیریت تبلیغات و سایر عناصر کمپین بازاریابی برای کسب و کارها را بر عهده دارد و همچنین ابتکارات برندسازی و بازاریابی مشتریان را به منظور افزایش فروش محصولات و خدمات را نیز مدیریت می کند. برای انتخاب از میان این دو شرکت ابتدا باید با تفاوت‌های آنها آشنا باشید و سپس با توجه به هدف خود یک نهاد را برای رشد و توسعه کسب و کارتان برگزینید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو