آنچه در این مقاله میخوانید

  چگونه شعار تبلیغاتی بسازیم؟

  چگونه شعار تبلیغاتی بسازیم؟

  «سن ایچ و دیگر هیچ...». خب قطعا منظورمان تبلیغ کردن برای سن ایچ نیست. فقط منظورمان این است که بگوییم این یک نمونه از شعارهای تبلیغاتیست. شعاری که خبر از قدرت برند خود می‌دهد.


  برای انتخاب شعار سازمانی خود از متخصصان آرمکده مشاوره دریافت کنید.


  اکنون شما به محصولات یا برندهای مورد علاقه‌‌ی خود بیاندیشید. درست در لحظه‌ای که نام محصول یا برند را می‌شنوید، کدام جمله مانند جرقه‌ای در ذهن شما روشن می‌شود؟ یا برعکس، با شنیدن کدام جمله این محصول یا برند برایتان تداعی می‌شود؟ به این جملات یا عبارات "شعار تبلیغاتی" می‌گویند. اگر شنیدن یک جمله، محصولی را به خاطر شما بیاورد، نشان‌دهنده‌ی موفقیت آن شعار تبلیغاتی است.

  برای طراحی شعار تبلیغاتی توسط یک تیم حرفه ای با ما در تماس باشید. 41185-021

  بیش از 100 سال است که شرکت‌ها از شعارهای تبلیغاتی در بازاریابی خود استفاده می‌کنند. شرکت‌های بزرگ و کسب‌و‌کارهای خرده‌پا‌، از جملات کوتاه کمک می‌گیرند تا به جهان نشان دهند که چه در چنته دارند. یک شعار تبلیغاتی در طی زمان، به کارت شناسایی آن شرکت تبدیل می‌شود و اگر درست انتخاب نشود، می‌تواند پیامی‌را به اشتباه به دنیا مخابره کند.

  بیشتر بخوانید: برندسازی

  شعار تبلیغاتی

  آن‌چه باید پیش از نوشتن شعار تبلیغاتی بدانیم

  «شعار تبلیغاتی» جمله‌ی کوتاه و خلاصه‌ای است که می‌توانید به‌راحتی آن را به ذهن بسپارید. شعارهای تبلیغاتی در حیطه‌ی بازاریابی و تبلیغات، اصلی‌ترین ویژگی جذب کننده‌ی افراد به سمت محصولات یا خدمات برند مربوطه هستند.

  این عبارات، کوتاه و در بسیاری از مواقع در پنج کلمه یا کمتر خلاصه می‌شوند و آینه‌ی تمام نمای ویژگی محصول یا برند است. هدف از شعار تبلیغاتی علاوه‌بر جذب مشتری به سمت محصول، این است که مشتری پیام کلیدی محصول و خود محصول را به ذهن بسپارد، به‌نحوی که اگر مصرف‌کننده نوع تبلیغ یا محتوای آن را به‌خاطر نیاورد، بتواند پیام را به‌خاطر بیاورد. از‌این‌رو است که وقتی مصرف‌کننده به محصول و یا خدماتی نیاز پیدا می‌کند که شرکت‌های بسیاری آن را ارائه می‌دهند، محصول یا خدمات مرتبط با اولین شعار تبلیغاتی را که به یاد می‌آورد انتخاب می‌کند.

  در بسیاری از مواقع شعار تبلیغاتی به نام شرکت اشاره نمی‌کند، بلکه درعوض تمرکز آن بر محصول شرکت و وجه تمایز آن از دیگر رقبا است.

  نمونه کارهای طراحی هویت برند و مشاهده انواع لوگو شخصی و لوگو صنعتی در آرمکده

  اهمیت داشتن شعار تبلیغاتی

  اهمیت داشتن شعار تبلیغاتی خوب

  در دوره‌ای که رسانه‌های اجتماعی افراد را احاطه کرده اند، مصرف‌کنندگان روزانه با هزاران پیام تبلیغاتی بمباران می‌شوند. آن‌طور که آژانس یانکلوویچ محاسبه کرده است، در روز هر فرد بین سه تا پنج هزار پیام تبلیغاتی دریافت می‌کند. دامنه‌ی این پیام‌ها از تلویزیون و تبلیغات چاپ شده تا شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ ها گسترده شده است. مصرف‌کنندگان باید از میان این همه پیام به یکی اعتماد کندد و آن را برای مصرف برگزینند.

  مسلما از بین حجم عظیم محصولاتی که با آن روبه‌رو هستند، محصولی را بر می‌گزینند که بیش از بقیه، شعار تبلیغاتی آن را به یاد می‌آورند. اینجاست که داشتن یک شعار تبلیغاتی خوب و تاثیرگذار اهمیت پیدا می‌کند. شعار تبلیغاتی باید دست روی مشکلات، ضعف‌ها و ناتوانی‌های افراد بگذارد و به مخاطبان نوید حل این موضوعات را بدهد. برای همین افراد اغلب براساس ضعف‌ها و مشکلاتشان جذب شعارها و محصولات می‌شوند.

  برای مشاهده نمونه لوگو و آرم شرکت بر روی لینک کلیک کنید. 

  شعار های تبلیغاتی معروف

  یک شعار تبلیغاتی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

  به نظر می‌رسد همه‌ی شعارهای تبلیغاتی خوب، چند ویژگی اساسی دارند. اگر قادر به شناسایی این ویژگی‌ها باشید، می‌توانید یک شعار تبلیغاتی موثر نیز برای خود بسازید. این ویژگی‌ها به قرار زیرند:

  • سادگی: عنصر اصلی که همه‌ی شعارهای تبلیغاتی دارند، سادگی است. شعارها باید پیامی ساده داشته باشند تا به‌راحتی در ذهن باقی بمانند.

  • اختصار: یک پیام خوب تبلیغاتی باید کوتاه و مختصر و مفید باشد. قطعا جملات بلند به‌خاطر طولانی بودنشان هم به ذهن سپرده نمی‌شوند و هم افراد کمتری آن‌ها را می‌خوانند.

  • فراموش نشدنی: از آنجا که شرکت‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا به‌خاطر سپرده شوند، مشخصه بعدی که تمامی‌شعارهای تبلیغاتی موثر دارند، به یاد ماندنی بودن آن‌هاست. به یاد ماندنی بودن با تاثیرگذاری میسر می‌شود.

  • بهبود نام تجاری: هر جمله یا عبارتی که در نظر می‌گیرید باید جای پای برندتان را محکم کند و ویژگی‌هایی از برند را به یاد مخاطب بیاورد که ترغیب کننده بوده و تاثیر مثبتی در ذهن شنونده دارند.

  • در راستای اهداف برند:

   یکی از ساده‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های یک شعار تبلیغاتی این است که در راستای اهداف برند و محصول شما باشد و آن را توضیح دهد. یک شعار تنها یک جمله‌ی ساده نیست، بلکه مجموعه‌ی متحدی از همه‌ی چیزهایی است که برند شما را برای کسانی که آن را نمی‌شناسند، تشریح می‌کند.

  • تشویق به تعامل مثبت با بازار هدف:

   در بازاریابی، فراخوان موثر، فراخوانی است که شما را به اقدام برای تهیه‌ی محصولی یا بهره‌مندی از خدمتی تشویق می‌کند. همچنین شما را به این فکر وامی‌دارد که گام بعدی چیست.

  • قابل فهم: یک شعار تبلیغاتی خوب باید برای هر فردی در هر سن و با هر ویژگی قابل فهم باشد. ممکن است مخاطب یک پیام تبلیغاتی، فردی نابینا، مسن یا کودک باشد. هرگز پیامی‌که به چالش ذهنی نیاز دارد، به اندازه‌ی شعاری ساده و قابل فهم در تبلیغات بُرد نخواهد کرد.

  • با منشأ نام تجاری محصول: زمانی یک پیام تبلیغاتی بیشتر در ذهن باقی می‌ماند که نشئت گرفته از نام تجاری محصول باشد و ناخودآگاه نام را به ذهن بیاورد؛ زیرا، این امکان وجود دارد که شما تنها نام محصول، یا تنها شعار تبلیغاتی را بدون یادآوری قسمت دیگر به یاد بیاورید.

  • احساسات: یکی از بهترین شیوه‌ها برای برقراری ارتباط با مشتری، برانگیختن احساسات آن‌هاست. شعار تبلیغاتی شما زمانی می‌تواند شما را به اوج برساند که مخاطب با برند یا محصولتان ارتباط درونی و احساسی برقرار کند.

  • تلاش کنید فونت شعارتان ساده باشد
  • بهتر است فونتی برای شعارتان انتخاب کنید که شبیه فونت لوگو و نام تجاری شرکت باشد
  • شعار باید بی‌زمان باشد. سعی کنید شعار را به خبر یا اتفاق خاصی در زمان خاصی محدود نکنید؛ زیرا، این نوع شعار پس از گذر زمان بی اعتبار می‌شود.

  مراحل ساخت یک شعار تبلیغاتی

  مراحل ساخت یک شعار تبلیغاتی

  برای اینکه بتوانید یک شعار تبلیغاتی خلق کنید که همه‌ی ویژگی‌های یک شعار موثر و کارآمد را داشته باشد، و علاوه‌بر آن بتواند شما را در مسیر پیشرفت اهدافتان یاری کند، بهتر است مراحلی که در زیر آمده را طی کنید:

  1. به اوج بیاندیشید: برای این منظور نقطه‌ای را تصور کنید که دوست دارید خودتان و یا تجارتتان در ۵ سال آینده به ان‌جا برسید. وقتی خود را در اوج رویاهایتان تصور کنید، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد بود، علاوه بر آن به‌خوبی می‌توانید دریابید که شعارتان باید در چه مسیری باشد. در این‌صورت طی سال‌های زیادی که پیش‌رو خواهید داشت نیاز به تغییر یا بازنگری در شعار تبلیغاتی خود ندارید. قطعا به‌خوبی می‌دانید که تغییر در شعار تبلیغاتی به معنی بازگشت به پله ی اول و ابتدای مسیری است که برای شناخته شدن طی کرده بودید.

  2. شعارهای تبلیغاتی دیگر در حیطه برند خود را شناسایی کنید: به شعارهای معروف و محبوب شرکت‌های رقیب نگاهی بیاندازید و تلاش کنید به‌خاطر بیاورید که کدام شعار در ذهنتان باقی مانده و چه ویژگی هایی داشته است. به‌یاد داشته باشید که قرار نیست از این شعارها کپی‌برداری کنید؛ اما بهتر است بدانید آنچه که در گذشته موثر نبوده کدام شعارها بوده است و چه خصوصیتی داشته است؟

  3. شعار تبلیغاتی قرار است چه احساساتی را در مخاطبتان برانگیزد: بهترین شعارها، احساسات افراد را مورد هدف قرار می‌دهند. به این فکر کنید که دوست دارید وقتی مصرف‌کنندگان با شعار شما رو‌به‌رو می‌شوند چه حسی داشته باشند؟ حس غرور؟ شادی؟ خوشبختی؟ افراد به‌صورت ناخودآگاه به‌سمتی می‌روند که احساس بهتری را در آن‌ها ایجاد کند.

  4. طوفان فکری شعارهای تبلیغاتی را تجربه کنید: اکنون زمان آن رسیده است که با استفاده از تکنیک طوفان فکری چندین ایده را براساس گزینه‌های قبل لیست کنید. اکنون که می‌دانید چه می‌خواهید و باید چه حسی را در مخاطبتان بر انگیزید می‌توانید شعارهای زیادی را خلق کنید. بهتر است با ۱۰ الی ۲۰ ایده کار خود را آغاز کنید و سپس براساس ویژگی‌هایی که ذکر شد غربالگری کنید.

   تصور کنید اکنون شما قهوه‌های فنجانی می‌فروشید و روزانه 5 قهوه به‌دست مشتریان خود می‌دهید. آنچه می‌خواهید به آن برسید روزانه هزار فنجان قهوه است و دوست دارید وقتی مشتریانتان قهوه‌ی شما را می‌نوشند، شاد شوند و لبخند بزنند. طوفان فکری شما در این باره چه می‌تواند باشد؟ یک فنجان لبخند. قهوه‌های شاد. با ما لبخند بزنید. بیدار بمانید و شاد باشید و... .

  5. ۵ نمونه از بهترین شعارها را انتخاب کنید: قطعا این پنج نمونه نیز گزینه‌های نهایی شما نیستند؛ اما می‌توانند گامی‌مفید برای شروع باشند.

  چند نمونه از شعارهای تبلیغاتی جهانی

  • غذای خوب، زندگی خوب                                                          Good Food, Good Life(Nestle)
  • پولتان را پس انداز کنید. بهتر زندگی کنید                 Save Money. Live Better(Wal-Mart)
  • چون تو ارزشش را داری                                        Because You're Worth It. (L'Oréal Paris)
  • من عاشقش هستم                                                                          i'm lovin' it (McDonald's)
  • راه خود را برو                                                                      Have it your way (Burger King)
  • در دهان ذوب می‌شود، نه در دستان       (Melts in your mouth, not in your hands (M&M's
  • شادترین مکان در زمین             (The Happiest Place on Earth (Walt Disney World Resort
  • متفاوت فکر کنید                                                                               (Think Different. (Apple
  • کیفیت هرگز از مد نمی‌افتد                                     (Quality never goes out of style. (Levi's
  • بهترین چیزی که یک مرد می‌تواند به‌دست آورد     (Bounty The best a man can get (Gillette

  چند نمونه از شعارهای تبلیغاتی شرکت‌های ایرانی

  • بانک ملی: هر جا سخن از اعتماد است نام بانک ملی ایران می‌درخشد؛

  • ایران خودرو: راه تو را می‌خواند؛

  • شوفاژ دیواری گلدیران: از ماست که گرماست؛

  • سن ایچ: سن ایچ و دیگر هیچ؛

  • امرسان: زیبا، جادار، مطمئن؛

  • صنام: صنام فراتر از یک نام؛

  • خودکار بیک: فقط بیک مثل بیک می‌نویسد؛

  • تولی پرس: نشانه‌ پاکیزگی؛

  • توس چینی: حرفه‌ای میزبانی کنید.

  سخن پایانی

  اگر به اطراف خود بنگرید روزانه با هزاران شعار تبلیغاتی مواجه می‌شوید که ناخواسته شما را در مسیری هدایت می‌کنند که خود از آن بی‌خبرید. ذهن شما بی‌آنکه خود بدانید، در هنگام خرید از یک سوپر مارکت، یک فروشگاه لباس یا حتی هنگام خرید لوازم منزل، به‌دنبال نام‌های آشنایی می‌گردید که روزانه آن‌ها را شنیده‌اید و از جملاتی پیروی می‌کنید که حس خوب خرید و اعتماد کردن به برند و محصول را در شما ایجاد می‌کنند.

  اگر هنوز شعار تبلیغاتی برای برند خود ندارید دیگر وقت آن رسیده که دست‌به‌کار شوید و با کوتاه‌ترین جمله، محصول خود را به دنیا معرفی کنید. تلاش کنید با شعارتان آن‌ها را ترغیب کنید تا شما را از میان خیل عظیم محصولاتی که هر روز با چشم‌هایشان می‌بینند و با گوش‌هایشان می‌شنوند، انتخاب کنند. تنها کافی است تا خودتان را برای یک پرش بزرگ مهیا کنید، چشم‌هایتان را ببندید و از بودن در دنیای بهترین‌ها لذت ببرید. شعار شما آماده است. تلاش کنید و راهی به دنیای موفقیت پیدا کنید‌!

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو