آنچه در این مقاله میخوانید

  چگونه یک لوگوی حرفه ای و به یادماندنی طراحی کنیم؟

  چگونه یک لوگوی حرفه ای و به یادماندنی طراحی کنیم؟

  در طراحی لوگو باید اصولی را مد نظر قرار داد. این اصول عبارتند از داشتن گرافیک، فرم ساده، توانایی انتقال پیام به مخاطبان، متمایز و خاص بودن که باید در زمان طراحی لحاظ شود.  در ادامه 5 اصلی که در طراحی لوگوی خوب  موثر است، بیان شده است:

  طراحی لوگو حرفه ای

  1- سادگی

  آیا تا به حال به لوگوی متروی شهر لندن نگاه کرده اید؟ سادگی یکی از ویژگی های بارز این لوگو می باشد که تشخیص پیام لوگو برای همه شهروندان لندنی و حتی خارجی ها نیز آسان شده است.

  همین ویژگی آن را به لوگوی منحصر به فرد تبدیل کرده است. بدون اینکه نیاز به دقت زیادی باشد و یا اینکه مخاطب بخواهد ساعت زیادی را صرف درک لوگو کند، به راحتی پیام آن را دریافت می کند.

  یکی از خصوصیت لوگوهای ساده، رسمی بودن آنهاست و اینکه توانایی بیشتری در انتقال الزامات به مشتریان دارند.

  سادگی در طراحی لوگو

  2- به یاد ماندنی بودن لوگو

  از دیگر ویژگی های یک لوگوی خوب ، داشتن خصیصه به یاد ماندنی بودن است. به طوری که اگر به لوگوی مک دونالد نگاه کنید، متوجه این موضوع می شوید.

  در این آرم از عناصری استفاده شده است که لوگو را برای همیشه در ذهن مخاطب قرار می دهد و مخاطب در هر موقعیتی که قرار بگیرد، به راحتی لوگو را به خاطر می آورد و یا با دیدن آن در هر مکانی، محصولات مک دونالد را از ذهن می گذراند.

  اگر بین اصل موضوع محصولات و لوگو رابطه محتوایی برقرار باشد، می تواند لوگو را در ذهن مخاطب نگه دارد. این رابطه باید شفاف باشد.

  به یادماندنی بودن لوگو

  3- بی انتها و بدون محدویت زمانی

  لوگوی کوکا کولا یکی از آن لوگوهایی است که سالیان درازی است که همه سنین با آن آشنا هستند. این لوگو محدودیت سنی ندارد و داشتن عمر طولانی یکی از خصیصه های آن است.

  در واقع لوگو نباید پس از چند سال ویژگی اثرگذاری خود را از دست بدهد. بلکه باید همانند روزهای ابتدایی برای مخاطب ناقل پیام باشد.

  همچنین اگر به لوگوی پپسی  هم نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که این لوگو از سال 1885 که طراحی شد، به همان حالت باقی مانده و تاثیرگذاری خود را نیز حفظ کرده است.

  طراحی لوگو حرفه ای

  4- خاصیت چند منظوره بودن

  یکی دیگر از ویژگی های لوگوی خوب توانایی به کار رفتن در تمامی برنامه های کاربردی و انواع رسانه است. در واقع باید لوگو قابلیت طراحی در فرمت های مختلف را داشته باشد.

  همچنین بتوان آن را به شکل افقی و عمودی و مقیاس کوچک نیز به کار برد. برای مثال بتوان لوگو را روی یک تمبر پستی حک کرد و یا روی بیلبورد بزرگ، تصویری از لوگو را قرار دارد.

  علاوه بر این، داشتن پس زمینه تاریک نباید اثرگذاری لوگو را از بین ببرد. به همین دلیل باید در زمان طراحی لوگو به تمامی این موارد توجه داشت.  پیشنهاد می شود در ابتدا لوگو به صورت سیاه و سفید طراحی شود. اما اگر قصد استفاده از رنگ های دیگر را دارید، بهتر است رنگی استفاده شود که ذهنی و عاطفی باشد.

  برای مثال رنگ قرمز می تواند به راحتی رنگ سفید و سیاه را در خود جای دهد. بنابراین باید به تناسب میان رنگ ها نیز دقت داشت.

  در زمان چاپ لوگو توصیه می شود تفاوت بین سیستم های رنگ CMYK، Pantone و RGB  استفاده کنید. پیشنهاد می شود سیستم رنگ Pantone را انتخاب کنید تا  رنگ لوگو  به همان شکل مورد نظر چاپ شود.

  طراحی لوگو خوب

  5- متناسب بودن لوگو 

  یک راه حل دیگر نیز وجود دارد که می توانید لوگو را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید. باید لوگو را متناسب با موقعیت و هدف آن طراحی کنید.

  برای مثال اگر لوگو برای محصولات اسباب بازی استفاده می شود، استفاده از فونت ها و رنگ بندی کودکانه کاربرد بیشتری دارد. فونت های رسمی برای این نوع لوگو کاربرد ندارد. 

  گاهی هم لازم است تا لوگو تنها برای شناسایی محصولات طراحی شود و نیاز نیست تا عملاً با محصولات شباهت داشته باشد.

  برای مثال لوگوی نوکیا هیچ شباهتی به تلفن همراه ندارد و یا لوگوی شرکت هارلی دیویدسون هیچ شباهتی به موتور سیکلت ندارد. بنابراین همین که ارتباط مفهومی میان لوگو و محصولات برقرار باشد، کفایت می کند.

  متناسب بودن لوگو

  برای داشتن یک لوگوی حرفه ای، تمام موارد بالا را در نظر بگیرید و بهترین لوگو را طراحی کنید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو