آنچه در این مقاله میخوانید

  نکات عملی در ساخت هویت بصری یک برند تجاری-قسمت اول

  نکات عملی در ساخت هویت بصری یک برند تجاری-قسمت اول

  چگونگی طراحی لوگو می تواند یک برند تجاری را از دیگر رقبا متمایز سازد. هویت نام تجاری به معنای درک مخاطبان از یک برند تجاری است. در واقع شخصیت برند در ذهن مخاطبان و مصرف کننده ها شکل می گیرد. اما اینکه هویت تجاری یک برند در نزد مخاطبان محبوب و تاثیرگذار می شود، چه دلایلی دارد؟
   طراحی هویت بصری

  هویت بصری نام تجاری چیست؟

  هویت بصری یک نام تجاری به این معناست که چگونه می توان مخاطبان را تحت تاثیر نام تجاری قرار دارد؟ برای مثال می توان با نقل و قول های زیبا و الهام بخش احساس خوبی را در مخاطبان ایجاد کرد.

   یک تصویر معمولی را در نظر بگیرید که به صورت ساده در معرض دید قرار می گیرد. اما اگر در همین تصویر المان هایی ایجاد شود، می تواند ارزش آن را بیشتر و از سوی دیگر در مخاطب انگیزه ایجاد کند. این کار با استفاده از سرنخ های بصری و ایده های انتراعی صورت می گیرد.

  برای مثال مفاهیمی از قبیل مردانگی، اعتبار، حس فانتزی، بازیگوشی و ... تنها در المان های بصری قابل انتقال است. زمانی که برای وب سایت خود از رنگ، فونت و اندازه های خاصی استفاده می کنیم، می توان به راحتی تاثیر سایت بر مخاطب را بیشتر کرد.

   به همین دلیل است که در نام تجاری المان های بصری اهمیت زیادی دارند. البته طراحان باید به صورت آگاهانه از این المان ها استفاده کنند.

  ممکن است خنده دار به نظر برسد که فونت ها می توانند میزان تاثیر برند تجاری را در نظر مخاطبان دو چندان کنند. اما باید در نظر داشته باشید که طراحی هویت بصری برای نام تجاری چیزی فراتر از یک عکس است.

   در واقع وقتی مخاطب به تصویر می نگرد، تمامی اجزای آن را به نظاره می نشیند. او می تواند از برند تجاری یک داستان را در ذهن خود بسازد. حال این بستگی به شما دارد که داستان خود را چگونه در برند پیاده کنید.

  با وجود این تعاریف باید بگوییم که ساختن طراحی هویت بصری کار سختی نیست و می توان آن را به آسانی انجام داد. در زیر به راه حل هایی برای درک بهتر طراحی هویت بصری می پردازیم.

  طراحی هویت بصری

  مخاطبان نام تجاری چه کسانی هستند؟

  اولین گام برای طراحی هویت بصری نام تجاری موفق، تعریف مخاطبان است. اگر نمیدانید که با چه کسانی روبرو هستید، نمی توانید برند مناسبی هم طراحی کنید. در واقع باید اطلاعاتی در زمینه سن، جنس، محل سکونت، درآمد، وضعیت تاهل، شغل، سطح آموزش و پرورش و .... مخاطبان خود را کسب کنید. 

  حتی قومیت، زبان و نژاد هم در ساخت برند تجاری موثر نقش زیادی دارد. در طراحی کتاب هویت بصری، به اطلاعاتی که در مورد مخاطبان کسب می شود، تاکید زیادی شده است. 

  به عنوان مثال اگر محصولات شرکت رنگ مو هستند، جنسیت مخاطب اهمیت زیادی پیدا می کند. بهتر است در رسانه های اجتماعی به مخاطبان رقیب نگاهی داشته باشید تا اطلاعات دقیق تری را کسب کنید.  

  ارزیابی ارزش های مورد نظر مخاطبان

  در مرحله بعد باید ایده آل های مخاطبان را مورد بررسی قرار دهید. اینکه چرا مخاطبان این محصولات را خریداری می کنند یا اینکه چه چیزی می تواند محصولات را از اعتبار ساقط کند و یا آیا محصولات برای آنها رضایت بخش است یا خیر، می تواند به طراحی موثر برند تجاری کمک کند.

  اگر قسمتی از وبسایت را به توصیف مشتریان اختصاص دهید، بی شک تاثیر زیادی در جذب آنها خواهد داشت. حال اگر ایده آل های مشتریان و مخاطبان برند تجاری مشخص شود، می توانید هویت بصری بهتری را طراحی کنید.

   ماری فورلئو یکی از استادان طراحی سایت می باشد در این زمینه معتقد است که اگر در صفحات سایت از مخاطبان سایتش و شیوه زندگی آنها به تصویر کشیده شود، می تواند هویت بصری نام تجاری را به بهترین شکل ممکن نشان دهد.  

  طراحی هویت بصری

  تجسم شخصیت برند در ذهن مخاطب

  در بسیاری از مواقع بر سر اینکه چگونه شخصیت برند در ذهن مخاطب به تصویر کشیده شود، چالش وجود دارد. اینکه هویت بصری برند تجاری در ذهن مخاطب چگونه است. 

  در دنیای آنلاین، چالشی که در بسیاری از برندها دیده می شود، به دلیل تعامل بدون دیدار مستقیم است. اما اگر این برندها به گونه ای طراحی شوند که حتی در فضای مجازی هم بتوانند پیام خود را به خوبی به مخاطب منتقل کنند، هویت بصری آنها نیز کامل می شود. 

  در واقع فضای آنلاین و اینترنت نه به عنوان یک سد، بلکه یک فرصت است که می توان بوسیله آن، هویت نام تجاری را ترویج کرد.

  درگیر کردن احساسات مخاطبان

  در زمان طراحی برند تجاری باید احساسات آنها را در نظر داشت. باید برای نام تجاری خود یک داستان در نظر گرفت که این داستان احساسات مخاطبان را درگیر خود کند.

   برای مثال در برند تجاری اپل، همیشه یک داستان از نحوه شکل گیری این شرکت، زندگی استیو جابز و .... برای مخاطبان شرح داده می شود. در حالیکه ممکن است واقعیت نداشته باشد. اما چون احساس مخاطب را درگیر خود می کند، در شکل گیری هویت بصری موثر واقع می شود.

  تکرار داستان برند تجاری

  داستانی که برای طراحی برند تجاری استفاده می شود، باید هر چند وقت یکبار برای مخاطبان تکرار شود. آرمستریت (Armstreet) یکی از طراحان لباس های فانتزی، عصر قرون وسطی و رنسانس است. 

  او برای طراحی مدل های لباس از زمینه کمی تار استفاده می کند. نام تجاری او به صورت مینیمالیستی در سمت راست پایین تصاویر قرار می گیرد. در تمامی تصاویری که این طراح در توییتر منتشر می کند، برند تجاری هم در مقابل دید قرار می گیرد. 

  این برند رویای دوران کودکی را در ذهن مخاطبان منتقل می کند. در عین حال داستان انتخاب برند تجاری همزمان با آن ذکر می شود.

  طراحی هویت بصری

  ساده نگهداشتن برند تجاری

  اینکه هویت بصری پیچیده باشد، به آن رسمیت نمی دهد. بهتر است به المان های ساده تر فکر کنید. فاکتورهای پیچیده مخاطبان را به اشتباه می اندازد و جذابیت برند را در ذهن مخاطب از بین می برد. استفاده کمتر از المان ها هم به سادگی هر چه بیشتر هویت بصری برند کمک می کند.

  تمایز در برند تجاری

  یکی از برندهای متمایز، طلا و جواهرات لورا می باشد که برای نام تجاری خود از سبک بصری متمایزی استفاده کرده است. تصاویری که این شرکت برای برند خود در سایت منتشر کرده است، به خوبی گویای این تمایز است و جلب نظر مخاطبان تاثیر زیادی دارد. فونت، اندازه متن ها و انسجامی که در سایت شرکت وجود دارد، هویت بصری آن را تشکیل داده است.

  درک آسان از برند تجاری

  بسیاری تصور می کنند اگر مخاطب دیرتر به درک پیام برند نائل شود، جذابیت برند هم بیشتر است. در حالی که مفهوم هویت بصری نباید بیش از حد پنهان بماند. پیام برند باید به سرعت در ذهن مخاطب منتقل شود. در واقع باید میان هویت بصری نام تجاری و پیام ارتباط نزدیکی وجود داشته باشد تا پیام سریع منتقل شود.

  طراحی کتاب هویت بصریVIG

  صحبت کردن برند تجاری

  اگر در رسانه های اجتماعی فعالیت دارید، باید به صحبت کردن مسلط باشید. در مورد هویت بصری برند تجاری هم وضعیت به همین صورت است. در واقع باید محتوای مناسبی در پس یک برند باشد. 

  به طوری که مخاطب با هر بار دیدن برند بتواند چیز جدیدی را در آن ببیند. اما این کافی نیست. هم چنین باید تبلیغات موثری هم در رسانه های اجتماعی برای شناخته شدن برند تجاری انجام شود. برای مثال در فیسبوک یا گوگل پلاس می توان به راحتی با مخاطبان ارتباط برقرار کرد و مشخصات و تفسیر کلی از برند را ارائه داد.

  نام تجاری در رسانه های اجتماعی

  ممکن است همیشه فرصت شرح و توضیح برند برای مخاطبان در رسانه های اجتماعی نباشد. در این صورت برند تجاری باید با ویژگی های خاصی همراه باشد تا مخاطبان، خود قادر به درک پیام آن باشند.

   بهتر است برند تجاری درون یک قاب یا یک تصویر پوشش داده شود تا مخاطبان بهتر با آن ارتباط برقرار کنند. این موضوع در ثبات روابط میان مخاطب و برند تجاری هم موثر است.
  طراحی هویت بصری از مهم ترین ارکان یک برند تجاری است و باید بسیاری از موارد مهم در آن رعایت و با دقت انجام شود.

  ادامه دارد...
  نکات عملی در ساخت هویت بصری یک برند تجاری-قسمت دوم

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو