گروه طراحان آرمکده

ارزان و گرانترین قیمت ترین لوگوهای جهان

آنچه در این مقاله می خوانید
ارزان و گرانترین قیمت ترین لوگوهای جهان

طراحی لوگو یکی از مهم‌ترین اقدامات صاحبان مشاغل مختلف در جهت خلق هویت بصری برند و معرفی حوزه فعالیت‌ آنها محسوب می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در مسیر رشد و پیشرفت کسب و کارها ایفا می‌کند. لوگوی هر برند به نوعی هویت و شناسنامه آن در نظر گرفته می‌شود و به همین دلیل باید به صورت حرفه‌ای طراحی شود. بسیاری از برندها و مشاغل مطرح دنیا هزینه‌های هنگفتی را صرف طراحی لوگوی اختصاصی برای نام تجاری خود کرده‌اند که به عنوان گران ترین لوگوها شناخته می‌شوند. از طرفی دیگر نیز برخی نام‌های تجاری و معروف دنیا برای طراحی لوگوی خود هزینه قابل توجهی صرف نکردند اما در کمال ناباوری، خروجی بسیار درخشانی داشتند و به لوگوهایی ماندگار تبدیل شدند. بنابراین گران بودن و یا ارزان بودن لوگوها چندان مهم نیست و آنچه که اهمیت دارد، میزان تاثیرگذاری و طراحی هوشمندانه آنها است. در ادامه این مطلب ارزان ترین لوگوها را به همراه گران ترین لوگوهای مشهور دنیا مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با ارزان‌ترین و گران ترین لوگوها و آرم‌های تجاری مطرح آشنا خواهیم کرد.

گران ترین لوگوهای مشهور دنیا

در این بخش دوازده مورد از گران ترین طراحی لوگو و آرم‌های تجاری معروف دنیا را به همراه میزان هزینه صرف شده برای طراحی آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

گران ترین لوگو های دنیا

12. لوگو شرکت کامپیوتری نکست (NeXT) – 100,000 دلار

لوگوی شرکت کامپیوتری و نرم افزاری NeXT که در سال 1985 توسط استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل تاسیس شد، به عنوان یکی از گران ترین لوگوها دنیا شناخته می‌شود که هزینه طراحی آن 100.000 دلار بود. این شرکت در حال حاضر منحل شده است اما داستان شکل گیری آن به زمان استعفا و جدایی موقتی استیو جابز از اپل بازمی‌گردد. آقای جابز در آن زمان تمام تلاش و همت خود را برای برپایی شرکت نکست بکار گرفت تا بتواند با اپل به رقابت بپردازد. این رقابت حیاتی در آن زمان حدود صد هزار دلار برای استیو جابز هزینه داشت تا توانست با کمک یک طراح معروف به نام Paul Rand هویت بصری برند خود را ایجاد نماید.

پر هزینه ترین لوگو

11. لوگو شهر ملبورن (City of Melbourne) – 148,000 دلار

لوگو شهر ملبورن نیز یکی دیگر از گران ترین لوگوها مشهور دنیا است که به تدریج به لوگویی نمادین برای این شهر تبدیل شد. این لوگوی معروف دارای خطوط تیز بوده و از ترکیب رنگ‌های سبز و آبی تشکیل شده است که نشان دهنده قدرت، سرزندگی و پرجنب و جوش بودن ملبورن امروز و آینده است. این لوگو در سال 2009 توسط Landor Associates طراحی شد و شهرداری ملبورن برای طراحی این لوگو مبلغ 148,000 دلار هزینه کرد. طراحی ظریف و هوشمندانه این لوگو در نگاه اول برای بیننده بسیار جذاب است و شهر ملبورن را به عنوان شهری پویا و مطابق با دنیای امروزی معرفی می‌کند که در آن زمان مورد استقبال قرار گرفت و بازخوردهای مثبتی دریافت کرد.

10. لوگو شهر بلفسات (Belfast) – 280,000 دلار

لوگو شهر بلفاست (پایتخت ایرلند شمالی) نیز به عنوان یکی از گران ترین لوگوها شناخته می‌شود که طراحان آن با خلق این لوگو نشان دادند که می‌خواهند در صلح و آرامش زندگی کنند. آنها هیچ دل مشغولی، هرج و مرج و آشفتگی را در شهر خود نمی‌خواهند و تنها هدفشان رسیدن به آرامش است. به همین دلیل لوگویی این چنینی طراحی کردند و نام شهر خود را درون یک قلب قرار دادند. البته طراحی و شکل کلی این لوگو شبیه به حرف B نیز هست. یکی دیگر از اهداف اصلی طراحی این لوگوی ساده اما خاص، جذب گردشگران جدید به شهر بلفاست نیز هست.

گران قیمت ترین لوگو جهان

9. لوگو المپیک 2012 لندن – 625,000 دلار

لوگو المپیک 2012 لندن از دیگر لوگوهای گران قیمت دنیا است که بر خلاف صرف هزینه قابل توجه برای آن چندان مورد استقبال قرار نگرفت. این لوگو یادآور سبک مکعبی در هنر است و با وجود اینکه بیش از نیم میلیون دلار برای آن هزینه شده است، پیکربندی خشنی دارد و آنچنان چشم نواز به نظر نمی‌رسد. احتمالا طراحان این لوگو سعی داشتند تا سبک معماری لندن را در این لوگو بازآفرینی کنند اما نتیجه آن چندان دلچسب و مطلوب نبود و با انتقادات زیادی مواجه شد.

گرون ترین لوگو

8. لوگو پپسی (Pepsi) – 1,000,000 دلار

لوگو معروف و جذاب پپسی نیز در فهرست گران ترین لوگوهای مشهور دنیا قرار دارد و کمتر کسی وجود دارد که این لوگو پپسی را نشناسد و یا محصولات پپسی را امتحان نکرده باشد. این لوگوی معروف از ترکیب سه رنگ قرمز، سفید و آبی تشکیل شده که به حالت موجی در یک توپ قرار گرفته‌اند. صرف هزینه یک میلیون دلار برای طراحی لوگو این برند بزرگ و معروف، چندان عجیب و غریب به نظر نمی‌رسد. البته لوگوی پپسی در طول فعالیت‌ این برند در زمینه تولید نوشیدنی‌های گازدار، چندین مرتبه تغییر پیدا کرد تا در نهایت در سال 2008 لوگوی نهایی آن طراحی و رونمایی شد. این لوگو در آن زمان به عنوان یک رقیب جدی برای کوکاکولا به حساب می‌آمد و رشد و پیشرفت چشمگیری را برای پپسی به ارمغان آورد.

پر هزینه ترین لوگو

7. لوگو سیتی بانک (Citibank) – 1,500,000 دلار

لوگو سیتی بانک یک لوگو مهم است که بیست سال پیش طراحی شد و در همان زمان نیز مانند امروز، لوگویی به یادماندنی، زیبا و جذاب بود. نکته شگفت انگیزی که درباره طراحی لوگو سیتی بانک وجود دارد این است که این لوگو تنها یک مرتبه طراحی شده و همان طرح اولیه به عنوان طرح نهایی انتخاب شده است. نکته جالب‌تر آنکه طرح لوگو سیتی بانک در ابتدا بر روی یک دستمال کشیده شد و به عنوان اولین و آخرین لوگوی این بانک مورد استفاده قرار گرفت. مسلما چنین خلاقیت و استعدادی، ارزش صرف هزینه یک و نیم میلیون دلاری را داشته است.

ارزان ترین لوگو

6. طراحی مجدد لوگو BBC – 1,800,000 دلار

همه ما از زمان کودکی با لوگوی BBC آشنا هستیم و این لوگوی ساده اما جذاب نیز یکی دیگر از گران ترین لوگوها دنیا است. بی بی سی مدت زمان زیادی است که با این آرم فعالیت می‌کند. طراحان لوگوی BBC برای طراحی این لوگو از ایده مینیمالیسم الهام گرفتند و هر یک حروف آن را با رنگ سفید و در مربع‌های مشکی قرار دادند. این لوگو دارای مفاهیم روانشناسی نیز هست و دیدن آن حس اعتماد را در بیننده ایجاد می‌کند. بنابراین لوگوی بی بی سی یک لوگو ماندگار و عالی است که هزینه بالایی نیز برای طراحی آن صرف شده است.

معرفی گرون ترین لوگو

5. لوگو گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند (ANZ) – 15,000,000 دلار

لوگوی ANZ نیز یکی دیگر از گران ترین لوگوها معروف دنیا است که در جریان ادغام دو بانک بزرگ طراحی شد و حاصل ترکیب حروف اول نام آنها به صورت یک واژه مخفف بود. طراحان این لوگو در آن زمان تصمیم گرفتند تا قوانین کلاسیک روانشناسی بازاریابی را زیر پا نگذارند و برای طراحی این لوگو از رنگ‌های سفید و آبی در جهت ایجاد ارتباطی سرشار از ثبات و امنیت استفاده کردند. به دنبال موفقیت بکارگیری این ترکیب رنگ، شرکت تجارت الکترونیکی PayPal نیز با هدف مشابه از رنگ‌های سفید و آبی در طراحی لوگوی خود استفاده کرد.

گران ترین لوگو جهان

4. تغییر نام تجاری شرکت پستن نرژه (Posten Norge Rebrand) – 55,000,000 دلار

با نزدیک شدن به پایان فهرست 12 تایی از گران ترین لوگوها مشهور دنیا، شاهد افزایش چشمگیر قیمت‌های طراحی لوگوها هستیم که این مبلغ در مقایسه با لوگو ANZ بسیار بالاتر است. طراحی این لوگوی گران قیمت نیز به زمانی بازمی‌گردد که دولت نروژ، سازمان پستی را در اختیار داشت و اتفاقا در آن موقع به عنوان یک انحصارگر در بازار نروژ شناخته می‌شد. این شرکت دولتی پست به یکباره تصمیم به تغییر نام تجاری خود گرفت. شرکت نرژه نام خود یعنی Posten را در لوگو به شکلی ساده نوشت و در کنار آن نیز دایره‌ای متشکل از دو نیم که به یکدیگر مرتبط هستند را قرار داد. بدین ترتیب خیلی سریع و ساده لوگوی خاص خود را طراحی کرد و پیام بازاریابی آن نیز بسیار واضح و مشخص است. این دایره با این طراحی نشان می‌دهد که نامه‌ها بسیار سریع از فرستنده به گیرنده تحویل داده می‌شوند. طراحی این لوگو بر خلاف هزینه بالای آن برای طرای بسیار ساده اما در عین حال واضح و تاثیرگذار است.

معرفی لوگو های گرون دنیا

3. لوگو شرکت اکسنچر (Accenture) – 100,000,000 دلار

لوگوی شرکت خدمات حرفه‌ای اسکنچر نیز یکی دیگر از گران ترین لوگوها دنیا محسوب می‌شود که برای طراحی یک لوگوی نسبتا ساده مبلغ صد میلیون دلار هزینه کرده است. این مبلغ هنگفت 9 رقمی تنها برای طراحی لوگویی با نام تجاری شرکت به همراه شعار آن و یک نماد ریاضی در بالای لوگو پرداخت شده است. ایده و مفهوم اصلی و اولیه طراحی لوگوی Accenture این بود که نشان دهد شرکت همواره برای آینده، توسعه و پیشرفت در تلاش است. اگرچه لوگو تایپ این طرح در آن زمان مورد انتقاد قرار گرفت اما این شرکت در حال حاضر با موفقیت به کار خود در بازار رقابتی ادامه می‌دهد و به یک نام تجاری شاخص و خوش آوازه تبدیل شده است.

گرانترین لوگو

2. لوگو شرکت نفت و گاز بریتیش پترولیوم (British Petroleum) – 210,000,000 دلار

لوگو شرکت بیریتیش پترولیوم یا به اختصار (BP) به عنوان دومین لوگو گران قیمت دنیا شناخته می‌شود که با هدف بیشترین استفاده از تاثیر روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی طراحی شده است. همانطور که از نام کمپانی نیز مشخص است، این شرکت در آلودگی محیط زیست نقش دارد و به همین جهت طراحان لوگوی آن تصمیم گرفتند تا مشتریان را متقاعد کنند که شرکت BP هر کاری انجام می دهد که تا حد امکان سبز و دوستدار محیط زیست بماند. بنابراین لوگو نهایی آن شبیه به گلی طراحی شد که از خورشید انرژی می‌گیرد و رشد می‌کند.

گران ترین طراحی لوگوها

1. لوگو نرم افزاری سیمنتک (Symantec) – 1,280,000,000 دلار

لوگو شرکت آمریکایی تولید کننده نرم افزارهای امنیتی سیمنتک نیز گران ترین لوگوی دنیا است که در عین سادگی بسیار تاثیرگذار بوده و ارزش صرف این هزینه هنگفت را داشته است. عنصر کلیدی این لوگو که علامت یک چک است به نوعی موفقیت این شرکت را نشان می‌دهد و علاوه بر آن با رویکرد و هدف اصلی این شرکت که تامین امنیت وب سایت است نیز تناسب دارد. دایره زرد رنگ بکارگرفته شده در این لوگو نشان دهنده مفاهیمی همچون تداوم، پایداری و محافظت است که تمامی این ترکیبات در کنار یکدیگر احساس امنیت و اعتماد را در بیننده به وجود می‌آورند.

ارزان ترین لوگوهای مشهور دنیا

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، ماندگاری و جذابیت یک لوگو ارتباط زیادی با هزینه‌ صرف شده برای آن ندارد. لوگوهای معروف بسیاری وجود دارند که در عین تاثیرگذاری و شهرت، هزینه چندانی به طراحی آنها اختصاص داده نشده است. به نظر شما ارزان ترین طراحی لوگو یا ارزان ترین لوگوها دنیا کدامند؟ در این بخش چندین مورد از ارزان ترین لوگوها دنیا که برای گران ترین برندها طراحی شده‌اند را به شما معرفی می‌کنیم.

گران ترین طراحی های لوگو

لوگو گوگل (Google) – رایگان

در کمال ناباوری لوگوی محبوب و جذاب گوگل بدون صرف هیچ گونه هزینه‌ای طراحی شده است و با این وجود به عنوان یکی از موفق‌ترین لوگوهای دنیا شناخته می‌شود. این لوگو توسط دو تن از موسسان گوگل طراحی شده است که نمونه اولیه لوگوی مدرن گوگل است. آنها در ابتدا برای طراحی لوگو از فونت Baskerville Bold استفاده کردند و با اعمال برخی تغییرات همچون شکل دادن به حروف، تغییر رنگ، اضافه کردن برخی علائم سعی کردند تا لوگویی منحصر به فرد طراحی کنند. مفهوم اصلی طراحی لوگو گوگل از آن زمان تا به امروز دست نخورده باقی مانده است و طراحی لوگویی که اکنون در کل دنیا شناخته می‌شود، حتی یک سنت هم برای این شرکت بزرگ هزینه نداشته است. لوگویی که هر روز چشممان به آن می‌افتد و نسبت به طراحی اولیه آن تغییرات چندانی نداشته و در گذر زمان و پیشرفت ابزارهای طراحی تنها کمی توسعه پیدا کرده است.

گران ترین طراحی های لوگو

لوگو کوکاکولا (Coca Cola) – رایگان

شاید متعجب شوید اما لوگوی کوکاکولا نیز در فهرست ارزان ترین لوگوها قرار دارد و به عبارتی هیچ هزینه‌ای برای طراحی اولیه آن صرف نشده است. این لوگوی ماندگار در سال 1886 توسط John S. Pemberton طراحی شد که از آن زمان تا کنون تغییراتی داشته و به نوعی حالت مدرن پیدا کرده اما ماهیت اصلی آن تغییری نکرده است. درست است که لوگو کوکاکولا از زمان رونمایی تا به امروز تغییرات بسیاری داشته است اما دو حرف بزرگ اول کلمات کوکا و کولا همچنان پا برجا هستند و ما را به یاد لوگوی رایگان آن می‌اندازند. لوگو این برند در ابتدا سیاه بود زیرا کوکا کولا بیشتر در روزنامه‌ها تبلیغ می شد اما با گذشت زمان، رنگ قرمز نیز به آن اضافه شد.

ارزان ترین لوگو جهان

لوگو مایکروسافت (Microsoft) – رایگان

شرکت نرم افزاری بزرگ مایکروسافت نیز یکی دیگر از برندهای مطرح دنیا محسبوب می‌شود که طراحی لوگوی مایکروسافت در فهرست ارزان ترین لوگوها دنیا قرار دارد. این شرکت نیز مانند کوکاکولا و گوگل برای طراحی اولیه لوگو خود هیچ هزینه‌ای پرداخت نکرده است؛ البته ناگفته نماند که لوگوی مدرن و امروزی آن فراتر از حد تصور ما برای مایکروسافت هزینه داشته است. این شرکت برای طراحی لوگو اولیه خود از هیچ طراحی کمک نگرفت و در عوض، میان کارمندان خود مسابقه‌ای برگزار کرد تا به یک لوگوی شاخص و برجسته دست پیدا کند. در نهایت نیز یک لوگوی بسیار جذاب طراحی شد که مورد تحسین همگان قرار گرفت.

کم هزینه ترین لوگو جهان

لوگوی توییتر (Twitter) – 15 دلار

لوگوی شبکه اجتماعی محبوب توییتر به عنوان ارزان ترین لوگوی دنیا شناخته می‌شود که برای طراحی آن تنها 15 دلار هزینه شده است. همان پرنده آبی کوچک که همه ما با آن آشنایی داریم در سال 2009 طراحی شد که این مبلغ برای طراحی لوگو در آن زمان بسیار ناچیز و غیر منطقی بود. جالب است بدانید که طراح آن Simon Oxley این لوگو را از طریق یکی از وب سایت‌های طراحی به فروش رساند و در حالی که توییتر برای خریداری این لوگو پانزده دلار پرداخت کرد اما طراح آن در نهایت تنها 2 دلار برای طراحی خود بدست آورد. با این حال، این پرنده بنا بر دلایل نامشخص اجازه استفاده به عنوان لوگوی شرکت را نداشت و به همین دلیل توییتر مجبور شد مجددا آن را طراحی کند.

ارزون ترین طراحی لوگو

لوگوی نایکی (Nike) – 35 دلار

شرکت بزرگ و پرطرفدار نایکی نیز یکی دیگر از برندهای مشهوری است که نام آن در فهرست ارزان ترین لوگوها دنیا قرار دارد و در کمال ناباوری برای لوگوی خود تنها 35 دلار هزینه کرده است. این نماد Swoosh معروف (نام لوگوی نایکی) در سال 1971 توسط Carolyn Davidson یک دختر جوان دانشجو از پورتلند طراحی شد. این طراح برای طراحی لوگوی نایکی ساعتی 2 دلار دستمزد گرفت که در مجموع 35 دلار دریافت کرد. این لوگو در ابتدا به رنگ قرمز بود که مورد پسند هواداران این برند قرار نگرفت و انتقادهای زیادی به آن وارد شد. اما در سال 1988 و با تشکیل کمپین تبلیغاتی نایکی با شعار معروف Just Do It و استفاده از آن در کنار لوگو به یک نماد ماندگار و جذاب تبدیل شد. این لوگو مدتی بعد به رنگ سفید و مشکی تغییر پیدا کرد که موجب رشد فروش نایکی شد.

جمع بندی

همانطور که خواندید میزان موفقیت یک لوگو به هزینه صرف شده برای طراحی آن ارتباطی ندارد و نمونه بارز این ادعا را در طراحی لوگوهای معروفی همچون گوگل، نایکی و یا توییتر مشاهده کردید. گران ترین لوگوها تا به امروز لوگوی شرکت‌های سیمنتک و بیریتیش پترولیوم و ارزان ترین لوگوها نیز لوگوی توییتر و نایکی بودند که مبالغ ناچیزی برای طراحی آنها صرف شده است. اما در عین حال به لوگوهایی ماندگار تبدیل شدند و شهرت جهانی پیدا کردند.

منبع:

www.designcontest.com/blog/the-cheapest-logos-for-the-most-expensive-brands

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر