آنچه در این مقاله میخوانید

  اصول طراحی لوگو بیمه

  اصول طراحی لوگو بیمه

  شرکت‌های بیمه از جمله ارگان‌های مهم و پر متقاضی هستند که هدف اصلی آنها پشتیانی از افراد و حمایت از آنها است، از این رو «اعتمادسازی» در این حرفه از اهمیت بالایی برخوردار است. لوگو بیمه یکی از مهم‌ترین پیش نیازهای راه‌اندازی یک مرکز بیمه است که نقش مهمی را در جلب اعتماد افراد ایفا می‌کند. اما چطور و چگونه؟ لوگو به عنوان هویت بصری یک کسب و کار در نظر گرفته می‌شود و به آن رسمیت و اعتبار می‌بخشد. زمانی که برای شکل‌گیری هویت و شخصیت کسب و کار خود اقدامات لازم از جمله طراحی لوگو و یا انتخاب نام تجاری را انجام دهید؛ به راحتی می‌توانید توجه مخاطبان هدف را جلب کرده و آنان را نسبت به استفاده از خدمات شرکت بیمه خود ترغیب کنید.

  یک شرکت بیمه به منظور جلب اعتماد مشتریان حتما باید دارای لوگوی اختصاصی باشد تا از طریق آن بتواند خود را از سایر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه متمایز سازد. بنابراین طراحی لوگو برای بیمه یک ضرورت است و هویت آن را شکل می‌دهد. در ادامه این مطلب، مزایای طراحی لوگوی بیمه را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با مهم‌ترین نکات جهت خلق یک لوگوی منحصر به فرد نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

  چرا به طراحی لوگو بیمه نیاز داریم؟

  شرکت بیمه، نهادی است که از جان و اموال افراد در برابر خسارات احتمالی محافظت می‌کند و بر اساس تعهدات خود در قبال بیمه‌گذاران، بخشی از ضرر و زیان‌های آنان را جبران کرده و مبلغی را تحت عنوان خسارت به آنان پرداخت می‌کند. از این رو، باید به گونه‌ای به مشتریان معرفی شود تا به راحتی بتواند اعتماد آنان را جلب کند. با طراحی لوگو برای شرکت بیمه خود می‌توانید حس اعتماد و اطمینان را به مشتریان انتقال دهید و آنان را نسبت به بیمه کردن اموال‌شان در شرکت خود ترغیب کنید.

  تمامی شرکت‌های رسمی و معتبر بیمه دارای لوگوی اختصاصی هستند تا از طریق آن بتوانند خود را از سایر شرکت‌ها متمایز ساخته و اعتبار لازم را بدست آورند. بنابراین با طراحی لوگو بیمه می‌توانید خود را به عنوان یک مجموعه قابل اعتماد و معتبر به مشتریان معرفی کرده و آنان را نسبت به استفاده از خدمات خود ترغیب نمایید. از طرفی دیگر طراحی لوگو بیمه موجب افزایش آگاهی از برند و ایجاد تمایز از رقبا می‌شود، زیرا همانطور که اشاره کردیم، شرکت‌های بیمه متعددی وجود دارند که خدمات مشابهی را به مشتریان ارائه می‌دهند. با طراحی لوگو بیمه می‌توانید هویتی مستقل برای شرکت خود تعریف کرده و آن را از سایر شرکت‌های فعال در این حوزه متمایز سازید. بازاریابی و تبلیغات موثر و پربازده نیز یکی دیگر از دلایل اهمیت طراحی لوگو برای شرکت بیمه است که به شما کمک می‌کند تا با هویت بصری اختصاصی بتوانید مجموعه‌تان را به طور حرفه‌ای به مشتریان هدف معرفی کنید و نام شرکت خود را در ذهن آنان ثبت نمایید.

  اصول طراحی لوگو بیمه

  اصول طراحی لوگو بیمه

  پیش از اقدام به طراحی لوگو بیمه ابتدا باید با اصول اولیه طراحی هویت بصری آشنایی داشته باشید تا بتوانید لوگوی خود را به صورت حرفه‌ای و اصولی طراحی کنید. در این بخش مهم‌ترین نکاتی که در فرآیند طراحی لوگو برای شرکت بیمه باید مد نظر داشته باشید را مرور خواهیم کرد.

  انتخاب سبک طراحی لوگو

  انتخاب سبک طراحی، اولین قدم در فرآیند طراحی لوگو بیمه است که مسیر اصلی و عناصر طراحی را مشخص می‌کند. به طور کلی برای طراحی لوگو سه روش اصلی وجود دارد که انتخاب سبک طراحی لوگو عطر کاملا به سلیقه و هدف شما بستگی داشته و الزامی در انتخاب یک روش خاص وجود ندارد. روش‌های طراحی لوگوی شرکت بیمه شامل:

  لوگو نوشتاری

  لوگو نوشتاری یا لوگوتایپ یکی از سبک‌های رایج طراحی لوگو است که با استفاده از نام شرکت بیمه طراحی می‌شود؛ یعنی نام آن تنها عنصری است که در لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سبک از طراحی قادر به معرفی حوزه فعالیت شما به مخاطبان نیست اما نام برندتان را در ذهن مشتریان ثبت خواهد کرد. برای استفاده از این روش می‌توانید نام شرکت خود را به طور کامل و یا اختصاری در لوگو درج نمایید. البته انتخاب فونت و رنگ مناسب نیز در لوگو نوشتاری از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به طور کامل به آنها می‌پردازیم.

  لوگو تصویری

  لوگو تصویری نیز یکی دیگر از روش‌های طراحی لوگوی بیمه است که در آن از یک تصویر و یا نماد مرتبط با بیمه استفاده می‌شود. انتخاب نماد مرتبط و خاص، مهم‌ترین نکته طراحی لوگو به سبک تصویری است که موجب درک و آشنایی مشتریان با حوزه فعالیت شما خواهد شد. نماد منتخب شما باید ارتباط نزدیکی با حوزه فعالیت‌تان داشته باشد تا مخاطبان هدف با مشاهده لوگو در هر پلتفرم و یا موقعیت دیگری به راحتی قادر به شناسایی برند و یا تشخیص زمینه فعالیت شما باشند. نماد منتخب شما برای لوگو بیمه یا باید تداعی کننده نام آن باشد و یا باید احساساتی همچون امنیت و اعتماد را به افراد انتقال دهد. به عنوان مثال نمادهایی همچون کوه، چتر، خانه و غیره به عنوان نمادهای امنیت و آسایش شناخته می‌شوند و برای لوگوی شرکت‌های بیمه که نقش حامی مشتریان را ایفا می‌کنند، گزینه‌های مناسبی هستند.

  لوگو ترکیبی

  لوگو ترکیبی نیز سبک کاربردی و مناسب دیگری برای طراحی لوگو بیمه است که در واقع ترکیبی از دو روش لوگو تصویری و نوشتاری است. یعنی عناصر این دو روش در یک لوگو به طور همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند و مخاطبان نیز با این سبک از طراحی لوگو ارتباط عاطفی بیشتری برقرار کرده و نسبت به برقراری تعامل با برند مربوطه ترغیب خواهند شد. برای طراحی لوگو ترکیبی بیمه می‌توانید نماد اصلی را در بالای لوگو قرار داده و سپس با کمی فاصله نیز نام شرکت خود را در پایین و یا کنار آن بنویسید. بدین ترتیب با طراحی یک لوگو از مزایای طراحی دو روش لوگوتایپ و لوگو تصویری بهره‌مند شده و به طور موثر نام شرکت و حوزه فعالیت خود را به مخاطبان هدف و مشتریان معرفی می‌کنید.

  انتخاب فونت مناسب

  انتخاب فونت مناسب و خوانا مهم‌ترین نکته‌ای است که در هنگام طراحی لوگو به خصوص سبک نوشتاری باید به آن توجه داشته باشید، زیرا در این روش از طراحی، فونت لوگو در واقع پایه و اساس آن را تشکیل می‌دهد و در نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب خواهد کرد. بنابراین فونت منتخب شما باید ساده و خوانا باشد تا مخاطب به راحتی قادر به خواندن آن باشد. استفاده از فونت‌های فانتزی برای طراحی لوگو بیمه از ارزش و اعتبار آن می‌کاهد و قادر به جلب توجه و اعتماد مخاطبان نخواهد بود. فونت‌های ناخوانا نه تنها برای طراحی لوگو مناسب نیستند، بلکه موجب سلب اعتماد مشتریان نیز خواهند شد. بنابراین در انتخاب فونت لوگوی خود دقت کافی داشته باشید تا بتوانید توجه و اعتماد مخاطبان را جلب نمایید.

  بیشتر بخوانید: معرفی انواع فونت طراحی لوگو

  انتخاب پالت رنگی مناسب

  انتخاب رنگ مناسب نیز نکته مهم دیگری است که در هنگام طراحی لوگو بیمه باید به آن توجه داشته باشید. برای طراحی لوگو بهتر است از یک الی سه رنگ استفاده کنید و برای انتخاب رنگ مناسب نیز باید به اصول روانشناسی رنگ‌ها توجه داشته باشید. زیرا رنگ‌ها دارای انرژی خاصی هستند و عواطف و احساسات خاصی را در بیننده به وجود می‌آورند. لوگو بیمه می‌بایست حس اعتماد و اطمینان را به مخاطب انتقال دهد؛ پس باید رنگی را انتخاب کنید که این احساس را در مخاطب به وجود آورد. رنگ آبی احساساتی همچون اعتماد، وفاداری و امنیت را به بیننده منتقل می‌کند و برای لوگو شرکت بیمه نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شود. به طور کلی بهتر است برای طراحی لوگوی بیمه خود از رنگ‌های مکمل و متضاد استفاده کنید تا بتوانند در نگاه اول توجه مخاطب را جلب کنند.

  بیشتر بخوانید: طراحی لوگو آبی برای کسب و کارها

  انتخاب رنگ لوگو

  حفظ سادگی

  حفظ سادگی لوگو بیمه نیز اصل مهم دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی ماندگار و خاص برای شرکت خود خلق کنید. به طور کلی، مخاطبان بسیار سریع و راحت با لوگوهای ساده ارتباط برقرار کرده و آنها را به خاطر می‌سپارند. لوگوهای شلوغ معمولا حس مثبتی را در بیننده به وجود نمی‌آورند و بسیار سریع نیز به دست فراموشی سپرده می‌شوند. بنابراین برای طراحی یک لوگوی جذاب و ماندگار باید آن را در نهایت سادگی اما زیبایی طراحی کنید.

  سادگی در طراحی لوگو به معنای آن است که از یک نماد ساده اما مرتبط استفاده کرده و آن را با سایر عناصر طراحی همچون تایپوگرافی ترکیب نمایید. بسیاری از لوگوهای بیمه مشهور دنیا برای طراحی لوگوی خود از یک نماد انتزاعی ساده و ترکیب آن با عنصر تایپوگرافی استفاده کرده‌اند. بنابراین راز خلق یک لوگوی درخشان و ماندگار نه تنها برای بیمه بلکه برای تمامی کسب و کارها، رعایت اصل سادگی است.

  انعطاف‌پذیری

  نکته مهمی دیگری که برای ساخت لوگو بیمه باید به آن توجه داشته باشید، طراحی انعطاف‌پذیر و قابلیت چاپ بر روی سطوح و در اندازه‌های مختلف است. لوگوی شما تنها برای استفاده در تابلوی شرکت و یا محیط داخلی آن طراحی نمی‌شود، بلکه در موقعیت‌های دیگری همچون شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت، وب سایت، تمبر، بنرهای تبلیغاتی و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر لوگوی شما لوگویی شلوغ و پیچیده باشد، قابلیت چاپ بر روی سطوح مختلف و یا تغییر سایز را نخواهد داشت؛ زیرا در این صورت جذابیت بصری آن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و جزئیات لوگو نیز قابل نمایش نخواهند بود. طراحی ساده لوگو در این مرحله، اهمیت خود را نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا لوگویی انعطاف‌پذیر داشته باشید.

  با در نظر داشتن این اصول ساده اما کاربردی می‌توانید یک لوگو بیمه منحصر به فرد طراحی کنید و از آن به عنوان هویت بصری رسمی شرکت خود استفاده نمایید.

  بررسی لوگو بیمه های موفق ایرانی

  حال که با اهمیت و اصول طراحی لوگو بیمه آشنا شدید، در این بخش چندین لوگوی بیمه معروف و موفق ایرانی که قطعا تا کنون آنها را مشاهده کرده‌اید را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  لوگوی بیمه ایران

  لوگو بیمه ایران از جمله لوگوهای معروف شرکت بیمه است که با استفاده از شکل هندسی دایره و به سبک ترکیبی طراحی شده است. در این لوگو از نماد خورشید و کوه به عنوان عناصر مرتبط استفاده شده تا از طریق آنها حس اعتماد و پشتیبانی به مخاطبان هدف انتقال داده شود. در بخش پایینی لوگو نیز نام شرکت بیمه ایران نیز با تایپوگرافی فارسی خوانا و رنگ آبی درج شده است تا علاوه بر جلب توجه افراد به نام شرکت، همچنین موجب ماندگاری در ذهن آنان شود.

  لوگو بیمه ایران

  لوگو بیمه پاسارگاد

  لوگو بیمه پاسارگاد نیز یکی دیگر از لوگوهای معروف بیمه است که به سبک ترکیبی طراحی شده است. ساختار کلی این لوگو را شکل هندسی مربع تشکیل می‌دهد که درون آن یک گل چندپر زرد رنگ قرار گرفته تا حس امنیت و آرامش را به مخاطب انتقال ‌دهد. استفاده از رنگ آبی نیز رویکرد هوشمندانه‌ای برای طراحی لوگو بیمه است، زیرا این رنگ احساساتی همچون آرامش، ثبات، سلامتی، شفا و اطمینان خاطر را تداعی می‌کند که این احساسات نیز ارتباط معنایی نزدیکی با اهداف شرکت‌های بیمه دارد.

  لوگو بیمه پاسارگاد

  لوگو بیمه سامان

  لوگو بیمه سامان نیز به سبک ترکیبی و با استفاده از یک شکل انتزاعی طراحی شده و مانند سایر لوگوهای شرکت بیمه، رنگ آبی در آن استفاده شده است. وجود دایره قرمز رنگ درون این شکل انتزاعی نیز در وهله اول موجب جلب توجه مخاطب به این نشان می‌شود و سپس احساساتی همچون عشق و اشتیاق را در آنان به وجود می‌آورد.

  لوگو بیمه سامان

  لوگو بیمه آسیا

  لوگو بیمه آسیا نیز یکی دیگر از لوگوهای بیمه موفق است که به سبک نوشتاری کاملا خلاقانه طراحی شده و در نگاه اول توجه بیننده را جلب خواهد کرد. این لوگو دارای کمی پیچیدگی اما در عین حال جذابیت است که کلمه «آسیا» به شکلی خاص و البته قابل تشخیص در آن درج شده و موجب ماندگاری نام این شرکت در ذهن مخاطبان می‌شود.

  لوگو بیمه آسیا

  لوگو بیمه دانا

  لوگو بیمه دانا نیز متشکل از یک نماد انتزاعی و نام این شرکت است که ترکیب رنگی آن مشابه بیمه سامان بوده و در دسته لوگوهای موفق ایرانی قرار دارد.

  لوگو بیمه دانا

  لوگو بیمه البرز

  لوگو بیمه البرز نیز به سبک نوشتاری یا تایپوگرافی طراحی شده که به منظور افزایش قدرت تاثیرگذاری لوگو از شکل هندسی دایره نیز در آن استفاده شده است. نام این شرکت بیمه با تایپوگرافی فارسی کمی پیچیده اما خوانا در مرکز دایره قرار گرفته تا در نگاه اول، توجه مخاطب به نام این شرکت جلب شود. استفاده از رنگ سبز نیز حس آرامش، شفا، اعتماد، رشد و سرزندگی را به افراد انتقال می‌دهد.

  لوگو بیمه البرز

  نمونه لوگو بیمه طراحی شده در آرمکده

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه لوگو بیمه طراحی شده در آرمکده را مشاهده کنید و جهت ثبت سفارش لوگو اختصاصی خود نیز با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  نمونه لوگو بیمه طراحی شده در آرمکده

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو