آنچه در این مقاله میخوانید

  استانداردهای انتخاب نام تجاری

  استانداردهای انتخاب نام تجاری

   طراحی لوگو بخشی از طراحی نام تجاری است. اما، یک نام تجاری تنها طراحی یک لوگو نیست. چه زمانی یک لوگو بخشی از یک نام تجاری می شود؟

  آیا با مفهوم و کاربرد نام تجاری آشنایی دارید؟ بسیاری از افراد، حتی آنان که در حیطه‌ی تجاری سازی فعالیت می‌کنند، باز هم نمی‌توانند نام تجاری را به صورت کامل تعریف کنند. پس واقعا نام تجاری یعنی چه؟

  دامداران اولین کسانی بودند که سال‌ها پیش برای اولین بار از اصطلاح "نام تجاری" استفاده کردند. آن‌ها از این اصطلاح برای شناسایی حیوانات خود استفاده می‌کردند. تا اینکه کالایی‌ها مانند "کوکاکولا" به شدت رشد کردند و معروف شدند و افراد کم کم برای اینکه آن‌ها را از محصولات مشابهشان جدا کنند، از نام تجاری آن‌ها استفاده کردند.

  با پیشرفت نام‌های تجاری بیشتر، بازاریابان متوجه شدند که اسامی‌ای مثل کوکاکولا چیزی بیش از یک اسم ساده هستند. دیوید اوگیلوی، "پدر تبلیغات"، نام تجاری را این گونه تعریف می‌کند: "مجموعه نامَشهودی از ویژگی‌های یک محصول".

  از طرف دیگر مارتی نویمایر، نویسنده و سخنران نام تجاری را این گونه تعریف می‌کند: "نام تجاری یک آرم نیست. نام تجاری هویت محصول نیست. نام تجاری خود محصول هم نیست. نام تجاری احساس شخص در مورد یک محصول، خدمات یا سازمان است."

  با گذشت زمان نام‌های تجاری مفاهیم ذهنی‌تری شدند. به این معنی حالا دیگر معنای خاصی را در خود جای می‌دهند و به درک بیشتری نیاز دارند. برداشت ما از نام تجاری تجاری به مرور پیچیده‌تر و پیچیده‌تر و تعریف آن دشوارتر شده و درک آن با یک تعریف واحد کار سختی است.

  نام تجاری

  نام تجاری چیست؟

  نام تجاری ، مجموعه ای از ادراکاتی است که مشتری شما در مورد کسب و کار شما دارد. توجه داشته باشید که نام تجاری و ایده هایی که آنها در مورد کسب و کار شما دارند ، در ذهن مشتری شما زندگی می کنند.

  این بدین معنا نیست که نام تجاری خارج از کنترل شماست. شما می توانید ایده مشتری از نام تجاری خود را ، با تعریف کردن نام تجاری خود ، طراحی چشم نواز و گرافیک فوق العاده، در جهت انتقال پیام به مشتریان خود، کنترل کنید. 

  سپس، از آن گرافیک به طور مداوم در سراسر موارد بازاریابی خود استفاده کنید. همه این موارد می توانند به شما و مشتریان شما برای دریافت ایده ی درست در مورد نام تجاری شما، کمک کنند.

  به طور کلی نام تجاری یک علامت، آرم، اسم، کلمه و یا جمله‌ای است که شرکت‌ها با استفاده از آن، محصول خود را از سایر محصولات مشابه، جدا می‌کنند. برای اینکه نام محصول به نام تجاری تبدیل شود، به حمایت حقوقی نیاز دارد. 

  شرکت ها به شدت با نام تجاری خود ارتباط برقرار می‌کنند. هر چه ارزش نام تجاری بیشتر باشد، ارزش خود محصول هم افزایش می‌یابد تا حدی که افراد فکر می‌کنند محصولاتی که نام تجاری خاص و معروفی دارند، کیفیت بهتری هم دارند.

  ایجاد یک نام تجاری درست، به فرایندی پیچیده و یک برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارد. اغلب نام‌های تجاری با استفاده از لوگو نمایش داده می‌شوند و یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های یک شرکت و نشان دهنده چهره شرکت هستند.

   به عبارت دیگر می‌توان گفت نام تجاری آرم، شعار یا علامت قابل تشخیصی است که مردم با استفاده از آن شرکت‌ها را می‌شناسند. در حقیقت، این شرکت بیشتر با نام تجاری خود شناخته می‌شود. این ارتباط آنقدر قوی است که نام تجاری شرکت و خود شرکت یکی می‌شوند. 

  نام تجاری شرکت آنقدر مهم است که می‌تواند در بورس اوراق بهادار ارزش پولی داشته باشد (اگر شرکت سهامی عام باشد) و روی صعود و نزول ارزش سهام تأثیر بگذارد. در نتیجه، حفظ یکپارچگی نام تجاری بسیار مهم است.

  بسیاری از افراد نام تجاری یا برند را مترادف با مارک می‌دانند؛ که البته تصور نادرستی است. مارک به معنی علامت است و با نام تجاری فرق دارد. در بازار امروز که مملو از هزاران محصول و خدمات است، تنها یک نام تجاری باعث می‌شود که محصول خاصی از شلوغی بازار خارج شود و توجه افراد را به خود جلب می‌کند. یک نام تجاری با بازاریابی و تبلیغ درست می‌تواند باعث ایجاد وفاداری، اعتماد، ایمان، حق بیمه یا جذابیت بازار شود.

  نام تجاری مثل یک موجود زنده است: هویت، شخصیت، اسم، فرهنگ، چشم انداز، احساسات و هوش دارد. صاحب نام تجاری همه این ویژگی‌ها را به آن می‌دهد و مرتباً باید آن را بررسی قرار کند تا با هدفی که برای فروش دارد، مرتبط باشد.

  انتخاب نام تجاری

  شما احتمالاً به خوبی با هویت برند و نام تجاری خود در داخل و خارج آشنا هستید، اما یک کارمند جدید یا یک مشتری جدید ممکن است با آن آشنا نباشد. در نتیجه به طور مداوم باید درباره‌ی نام تجاریتان برای نسل‌های جدید صحبت کنید.

  ثابت نگه داشتن نام تجاری شما این امکان را برای شما فراهم می‌کند که هرچه سریعتر در صنعت مورد نظرتان معروف شوید و مخاطبان هدف خودتان را پیدا کنید. برای ایجاد یک نام تجاری قابل شناسایی، ممکن است زمان زیادی صرف کنید، اما مطمئنا ارزشش را دارد. به دستورالعمل‌های Google نگاهی بیندازید. آن‌ها با گذشت زمان به یکی از شناخته شده‌ترین شرکت‌ها تبدیل شده‌اند.

  - نام تجاری باید چه معیارها و استانداردهایی داشته باشد؟

  1. نام تجاری شما باید فراموش نشدنی باشد.

  در تجارت، به فراموش نشدنی بودن نام تجاری، "چسبندگی" گفته می‌شود. اما مسئله این است پیدا کردن اسمی که به اندازه‌ی کافی چسبنده باشد کار بسیار دشواری است. هر شرکتی اسمی می‌خواهد که در میان جمع آن را متمایز کند. 

  اسم جذابی که با گذشت زمان تازگی خود را از دست ندهد و همچنان به یادماندنی باشد. این امر بسیار چالش برانگیز است چون روند نامگذاری و نیز سلایق افراد اغلب سال به سال تغییر می‌کند و پیدا کردن اسمی که تاریخ مصرف نداشته باشد، بسیار دشوار است. توسعه‌ی نام تجاری به زمان و تلاش نیاز دارد، بنابراین بسیار مهم است که اسمی انتخاب کنید که با پیشرفت کسب و کارتان دوام داشته باشد.

   انتخاب اسم مرسومی که متناسب با مد روز است، می‌تواند آسان باشد، اما تنها در صورتی می‌توانید از آن استفاده کنید که دوست داشته باشید در مدت کوتاهی نام تجاریتان را تغییر دهید. به دنبال روندهایی نباشید که خیلی زود از بین می‌روند و یا اصلا مد نمی‌شوند. برای این که مطمئن شوید اسمی که انتخاب کرده‌اید، ماندگاری مورد نیاز را دارد یا نه، از خود بپرسید:

  • آیا این اسم به اندازه‌ی کافی انعطاف پذیر هست که بتواند استراتژی‌ها و محصولات جدید را در خود جای دهد؟

  • آیا اگر کانون توجه ما گسترش یابد یا تغییر کند، این اسم همچنان مناسب خواهد بود؟

  2. نام تجاری که انتخاب می‌کنید، باید منحصر‌به‌فرد و جذاب باشد.

  تا آنجا که ممکن است، نام تجاری که انتخاب می‌کنید باید جدید و منحصر به فرد بوده و توسط هیچ شرکت دیگری استفاده نشده باشد. اگر به اندازه‌ی کافی جذاب باشد مشتری‌های زیادی هم جذب محصولات یا خدمات شما خواهند شد.

  ویژگی های نام تجاری

  3. هیچ وقت از هجاهای غیر معمولی استفاده نکنید.

  وقتی می‌خواهید برای کسب و کارتان اسمی انتخاب کنید، کلماتی را به کار بگیرید که افراد به راحتی بتوانند آن را بخوانند. برخی از بنیانگذاران برای برجسته کردن نام تجاری خود سعی می‌کنند کلمات را با املای نادرست و غیر معمول بنویسند، اما این را در نظر نمی‌گیرند که اگر مشتریانشان بخواهند نام کسب و کار آن‌ها را در گوگل جست‌و‌جو کنند، یا اگر بخواهند کسب و کار آن‌ها را به دیگران معرفی کنند، برایشان مشکل ایجاد می‌شود. پس بهتر است از همان هجاها و کلمه‌های سنتی استفاده کنید.

  4. از کلماتی استفاده کنید که تلفظ آن‌ها آسان باشد و به راحتی بتوان آن‌ها را به خاطر سپرد.

  اگر کسی نام تجاری شما را به یاد نیاورد، کل کسب و کارتان ارزشش را از دست می‌دهد. کلمات من درآوردی را فراموش کنید. اسم کسب و کارتان را به گونه‌ای انتخاب کنید که مشتریانتان به راحتی بتوانند آن را تلفظ کنند و به خاطر بسپارند.

   از کلمات اختصاری که برای اکثر مردم معنی ندارد، استفاده نکنید. وقتی می‌خواهید هویت شرکت یا محصولتان را برگزینید، از کلمات ساده، با معنی و خاص استفاده کنید. این کلمات معمولا هزینه‌ی کمتری هم دارند. بعضی از معروف‌ترین برندهای امروزی از کلمات هم آوا استفاده می‌کنند تا نام تجاری آن‌ها به راحتی در ذهن مصرف کننده بماند. مانند Best Buy ،Coca-Cola و Dunkin ’Donut

  5. از کلمات ساده استفاده کنید.

  نام تجاریتان هرچه کوتاه‌تر باشد، بهتر است. سعی کنید تنها دو هجا داشته باشد. از خط تیره یا اسم شخصیت‌های خاص استفاده نکنید. با توجه به الگوریتم‌های که بر اساس حروف الفبا کار می‌کنند، بهتر است از اسمی استفاده کنید که بیشتر به ابتدای حروف الفبا نزدیک باشد، نه انتهای آن.

   اگر اسم درستی انتخاب کنید، ممکن است نام تجاری شما حتی به فعل تبدیل شود و بسیاری از افراد در مکالمه‌های روزانه خود از آن استفاده کنند. مثلا Google تبدیل به فعل شده است و به معنی جست و جو در اینترنت می‌باشد.

  6. از عبارت‌هایی استفاده کنید که معنی داشته باشند.

  بعضی اوقات، صاحبان مشاغل اسم‌هایی انتخاب می‌کنند که هیچ معنی خاصی ندارند. مطمئنا بعضی از این عبارت‌ها موفق می‌شوند (مثل یاهو و گوگل) اما باید در نظر داشته باشید که انتخاب چنین اسم‌هایی ریسک و خطر زیادی دارد (اسم‌هایی مثل Novartis ،Aventis ،Lycos ). اگر اسمی را انتخاب کردید، سعی کنید معنی آن به زبان‌های دیگر را هم بررسی کنید. 

  نام تجاری

  بارها اتفاق افتاده است که اسم یک شرکت، در زبان دیگر معنی منفی و حتی ناپسندی داشته و در نتیجه مانع گسترش فعالیت‌های آن شرکت، در یک کشور خارجی شده است. برعکس انتخاب اسم‌هایی مثل Apple یا Blackberry در تمام جهان یک معنی دارد.

  7. به شنونده‌ها سرنخ بدهید.

  سعی کنید نام تجاریتان را به گونه‌ای انتخاب کنید که نشان دهد کسب و کار شما در چه بخش و چه صنعتی فعالیت می‌کند. در این مورد می‌توانید به اسم فیلم‌های مختلف دقت کنید.

   برای مشاغل حرفه‌ای بهتر است از اسمی استفاده کنید که فعالیت شما را نشان دهد. نام تجاری شما باید با تجارت شما مطابقت داشته باشد تا به مشتریان یادآوری کنید چه کالایی تولید می‌کنید یا این که چه خدماتی را ارائه می‌دهید.

  8. مطمئن شوید که نامی که انتخاب کرده‌اید را قبل از شما شخص دیگری انتخاب نکرده باشد.

  شاید این مورد واضح به نظر برسد، اما اگر به آن دقت نکنید، ممکن است هزینه‌ی زیادی را متحمل شوید. اسم شرکت و اسم دامنه‌ی اینترنتی شما بهتر است یکسان باشد، در نتیجه حتما این مورد را هم بررسی کنید.

  9. خودتان را وارد قفس نکنید.

  از انتخاب نام‌هایی که به کسب و کار شما اجازه نمی‌دهد رشد بیشتری داشته باشید یا خط تولید جدیدی در کارخانه‌ی خود راه بیندازید، خودداری کنید. هرگز خودتان را درگیر مکان‌های جغرافیایی نکنید. 

  همچنین سعی نکنید که محصولاتتان به نام تجاری محدود شوند. در غیر این صورت اگر کسب و کارتان را به مکان‌های مختلف گسترش دهید یا به خط تولیدتان محصول جدیدی اضافه کنید، مشتریان نه تنها گیج می‌شوند بلکه ممکن است حتی دیگر از محصولات شما استفاده نکنند.

  استاندارد انتخاب نام تجاری

  10. به شخصیت مشتری‌هایتان دقت کنید.

  حتی اگر هنوز مشتری به دست نیاورده‌اید، چند مشتری خیالی را در نظر بگیرید و آن‌ها را بررسی کنید. این بررسی می‌تواند شامل جزئیات مربوط به سن مشتری، جنسیت، عنوان شغلی و چالش‌های حرفه‌ای آن‌ها باشد. 

  به همین دلیل، هنگام انتخاب اسم کسب و کارتان باید به شخصیت خریدارتان دقت نمایید. شخصیت خریدار شما و مخاطبان هدفتان و نشان می‌دهند که نام تجاری و در نتیجه محصول شما برای چه کسانی مناسب است.

  11. نام‌های تجاری به یک عنصر بصری قوی نیاز دارند.

  هنگام خواندن "گل بابونه" چه چیزی به ذهن شما خطور کرد؟ قطعا گل بابونه را تصور می‌کنید. به طور کلی، اکثر افراد هنگام خواندن یا گوش دادن به کلمه‌ای، تصاویر ذهنی مشخصی "می‌بینند". 

  درج یک آرم بصری در کنار نام تجاری شما می‌تواند نقش یک ابزار تبلیغاتی را بازی کند و به مشتریانتان کمک کند که آن را حفظ کنند. در نتیجه نام تجاری کسب و کار شما باید یک عنصر بصری قوی داشته باشد. علاوه بر این دقت داشته باشید که رنگ‌ها مولفه‌های مهمی در تبلیغات و وب سایت و فروش می‌باشند.

  12. از کلمه‌هایی استفاده کنید که اصالت داشته باشند.

  اصالت اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است. مصرف کنندگان می‌خواهند با برندهایی ارتباط برقرار کنند که دقیقا رسالت، چشم انداز و ارزش‌های اصلی آن‌ها مشخص باشد. 

  اگر نام تجاری شما دقیقا آنچه که هستید را نشان نمی‌دهد، پس به احتمال زیاد دارید اعتبارتان را تضعیف می‌کنید. در تولیدات خود از روش‌هایی استفاده می‌کنید که به طبیعت آسیبی نمی‌رساند؟ حتی شده با آوردن یک برگ سبز در آرم شرکتان به آن اشاره کنید؛ نام تجاری شما باید کاملا متناسب با شرکت شما باشد. موقع انتخاب اسم از خودتان بپرسید:

  انتخاب نام تجاری

  • چرا ما این کار را انجام می‌دهیم؟

  • ارزش‌های ما چیست؟

  • چه چیزی ما را متفاوت می‌کند؟

  • ما از کجا آمده‌ایم؟

  • شخصیت ما چیست؟

  درک پاسخ این سوال‌ها به شما کمک می‌کند تا نام بهتری انتخاب کنید و مطمئن ‌شوید که اسمی منحصر به فرد و معتبر خواهید یافت.

  13. از دیگران بخواهید شما را راهنمایی کنید.

  در آخر می‌توانید چند تا اسم انتخاب کنید (معمولا 5 تا 10 اسم کافی است) و از کسانی که فکر می‌کنید، مشتریان بالقوه محصول یا خدمات شما هستند، یا از سرمایه گذاران و همکارانتان نظرشان را در مورد آن اسامی بپرسید. 

  از خانواده و دوستانی که چیزهای زیادی از شما می‌دانند بگذرید. دقیقا از آن‌های سوال کنید که از شما چیزی نمی‌دانند تا ببینید اسم تجاری مورد نظرتان تصور مورد نظر شما را ایجاد می‌کند یا خیر.

  14. حواستان باشد اسمی که انتخاب می‌کنید را دوست داشته باشید.

  شما به عنوان صاحب این کسب و کار مجبورید مدت طولانی با این نام زندگی کنید، پس مطمئن شوید که از آن راضی هستید و مطمئن باشید که این حس به مشتریانتان هم منتقل می‌شود.

  عجله نکنید. تا زمانی که اسم مناسبی پیدا کنید، صبور باشید. اگر هم هنوز مطمئن نیستید که از چه اسمی باید استفاده کنید، شرکت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند جهت انتخاب اسم برای کسب و کارتان به شما کمک کنند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره  طراحی آرم و نشانه و همچنین درخواست مشاوره رایگان در این زمینه به بخش سفارش طراحی لوگو مراجعه فرمائید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  Ali
  1401/08/27 01:52

  پذیرش

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو