آنچه در این مقاله میخوانید

  تاریخچه طراحی لوگو از دوران باستان تا دوران مدرن

  تاریخچه طراحی لوگو از دوران باستان تا دوران مدرن

  آیا تا به حال به تاریخچه پدید آمدن لوگو فکر کرده اید؟ آیا نام تجاری محصولات را بلا فاصله بخاطر می آورید؟ اگر اینگونه است، بیانگر قدرت آن لوگوی تجاری می باشد. در دنیای امروز طراحی لوگو  به یکی از اصول مهم در فعالیت های تجاری تبدیل شده است.

  شما نمی توانید هیچ کسب و کاری را پیدا کنید که بدون لوگو یا علامت تجاری به حیات خود ادامه دهد. لوگو به صاحبان کسب و کارهای مختلف اجازه می دهد تا محصولات خود را  با نشان و هویتی متمایز از محصولات رقبا به مشتریان معرفی کنند.

  اما به راستی اولین باری که لوگو طراحی شد، چه زمانی بوده و آیا در گذشته هم مانند امروز لوگوها ارزش تجاری داشته اند؟ در این زمینه دیدگاه های مختلفی وجود دارد که در زیر به شرح آن می پردازیم. 

  تاریخچه طراحی لوگو

  اولین آرم که توسط تاریخ دانان و محققان باستان شناسی و کشف شده است، مربوط به دوران یونان باستان است. در آن زمان از کلمه آرم استفاده می شد که این واژه ریشه یونانی دارد.

  یونیان برای دریافت پیام های پنهانی خود در قلمرو پادشاهی از آرم یا لوگو استفاده می کنند. همچنین برای معرفی بهتر قوانین هم از لوگو استفاده می کردند. بسیاری از سکه های به جامانده از دوران یونان و روم باستان دارای لوگوهایی مربوط به پادشاهان عصر خود هستند. آنها با هدف های مختلفی از لوگو استفاده می کردند.

  آشوری ها به عنوان اولین سازندگان فولاد نیز استفاده زیادی از لوگو کرده اند. در میان چینی ها، مصر و بابل نیز برای برقراری ارتباط با یکدیگر از لوگو استفاده می کردند. لوگوها به شکل کلماتی بود که می توانست پیام آنها را منتقل کند.

  اگر کمی به جلوتر بیایم، در قرن 13 و 14 میلادی هم لوگوها مورد استفاده قرار گرفته اند. در این دوران از علائم تجاری برای کار صنعت گری، بازرگانی و کشاورزی استفاده می شد. استفاده تجاری از لوگوها از همین زمان آغاز شد.

  برای مثال کشاورزان با استفاده از تمبرهایی که با آهن داغ درست می کردند، روی گاوهای خود حک می کردند تا آنها را از گاوهای دیگر کشاورزان متمایز کنند.

  تاریخچه طراحی لوگو

  طراحی لوگو در طول انقلاب صنعتی انقلاب صنعتی از قرن 18 میلادی آغاز شد و از همین دوران آرم و نام تجاری رشد بیشتری پیدا کرد. کسب و کارها گسترش یافت و از همین دوران فرهنگ نام تجاری و استفاده از لوگو هم افزایش پیدا کرد.

  با گسترش تولیدات و تجارت، محصولات متفاوت و متعددی وارد بازار شد که هر یک به آرام و لوگو نیاز پیدا کردند تا از هم متمایز شوند. با ظواهر فناوری طراحی لوگو، صنعت تجارت کامل تر شد. افزایش هنرهای تجسمی و فرآیند لیتوگرافی به روند طراحی لوگو اضافه شد.

  به تدریج در اواخر دهه 1890 راه جدیدتری پیدا کرد و لوگوهای تجاری راه جدید خود را پیدا کرد. یکی از آرم های تجاری این دوره، لوگوی راک جبل الطارق بود که به عنوان یکی از لوگوهای موفق به شمار می رود. پس از آن لوگوی تجاری RCA نیشتر بود که برای محصولات گرامافون استفاده می شود. 

  روند تحولات عصر حاضر لوگو چگونه است؟

  عصر حاضر از دهه 1950 آغاز شد. در دهه 1960 چرمایف و جیسمار راه های جدیدی را برای طراحی کشف کردند. امروزه طراحان برای طرح لوگو از آخرین فناوری های گرافیکی استفاده می کنند.

  لوگوهایی که اکنون راه های موفقیت را طی کرده اند، از سادگی بیشتری برخوردار هستند. افزایش رقابت موجب پیشرفت در طراحی لوگو شده است.

  هر کسی که کسب و کاری را راه اندازی می کند، ابتدا به دنبال یک لوگوی مناسب می گردد. شما نمی توانند یک کسب و کار راه اندازی کنید اما از طراحی لوگو چشم پوشی کنید.

  در سال های اخیر طراحی لوگو اهمیت زیادی پیدا کرده و به عنوان یک راه ساده و موثر برای ارتقا کسب و کار می باشد. طراحان با استفاده از سبک های مختلف، فونت های متنوع، جلوه های بصری و ... سعی دارند تا بهترین لوگو ها را طراحی کنند. 

  تاریخچه طراحی لوگو

  آینده طراحی لوگو و آرم چگونه خواهد بود؟

  آنچه تاکنون گفته شد در رابطه با گذشته لوگو بود. اما بخش زیادی از بحث لوگو و علائم تجاری مربوط به زمان حال و آینده است.

  فناوری های جدید و تجارب گذشته ایده های جدیدی را در مقابل طراحان لوگو قرار داده است. به طوری که هر روز شاهد پیشرفت طراحی لوگو هستیم.

  انتظار می رود که در استراتژی بازاریابی برای سازمانها و شرکت ها، طراحی لوگو به یکی از مهمترین قسمت ها تبدیل شود. اما اینکه طراحی لوگو به کجا ختم خواهد شد.

  سوالی است که از سوی بسیاری از سازمان ها و شرکت های تجاری عنوان می شود. شما چه فکر می کنید؟

  تاریخچه طراحی لوگو

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو