آنچه در این مقاله میخوانید

  سمبل یا نشانه کلمه چیست؟

  سمبل یا نشانه کلمه چیست؟

  در برخی مواقع یک مدیرعامل می‎تواند از نشانه یا نماد کلمه برای انتخاب نام تجاری شرکت استفاده کند. به طور کلی با در نظر گرفتن موارد زیر به کار بردن نشانه کلمه صورت می‎گیرد:

  - نام شرکت بیش از حد طولانی و یا عامیانه باشد. همچنین اگر نام شرکت برای کاربران نامفهوم باشد بطوری که دچار سوء برداشت شوند.

  سمبل یا نشانه کلمه

  - شرکت نیازمند یک نماد برای محصولات باشد. این محصولات ممکن است کاپوت یک ماشین و یا یک کفش کانی باشند.

  - ممکن است شرکت توسط چندین نفر تاسیس شده باشد. در این صورت برای نام تجاری شرکت می‎توان از نمادهایی مثل AT & T در زبان انگلیسی و یا واژه «شرکا»، «برادران» و یا «پسران» در زبان فارسی استفاده نمود.

  • 12 دیدگاه در رابطه با انتخاب نام تجاری برای شرکت

  1- اندروساباتیر

  اندروساباتیر یکی از پژوهشگران دانشگاه‎ها‎روارد است که تاکنون در رابطه با برگزیدن بهترین نام تجاری، پژوهش‎ها‎ی زیادی را انجام داده است. روش اندرو ساباتیر بسار مفهومی و پیچیده بوده که برای پیدا کردن یک نام تجاری قوی، ایده متعادلی محسوب می‏شود.

  انتخاب یک نام تجاری، با استفاده از روش اندرو نیازمند یک فرمول پیچیده است تا تصمیم نهایی مطلوب تر واقع شود. در روش اندور دستورالعمل‎ها‎ی اساسی وجود دارد که بصورت مطلق نیست و همواره در حال تکامل هستند. ترکیب استراتژی بازار و تجزیه و تحلیل خلاقانه یکی از این موارد است.

  2- دیوید ایری

  دیوید معتقد است که بدون زمینه قبلی می‎توان فرایند برگزیدن نام تجاری را طی نمود. از نظر وی ایده اولیه انتخاب نشانه نام ارتباط زیادی به هنر دارد. دیوید بر این نظر است که بسیاری از آرم‎ها‎ و نام‎ها‎ با هوشمندی خاصی طراحی می‎شوند اما چیزی که آنها را به یک ایده خاص تبدیل نمی کند، بی توجهی به استراتژی‎ها‎ی بازار است.

  سمبل یا نشانه کلمه

  مرحله تحقیق قبل از انتخاب نام تجاری، یکی نکات مهم در این زمینه می‎باشد.

  3- دیوید سلدزیک تاد

  از نظر تاد، زیبایی نماد نام یک راه اساسی در انتخاب نام تجاری است. تاد می گوید مخاطبان کمتر به دستورات زبان توجه می‎کنند و آنچه برای آنها اهمیت دارد، زیبایی و رسایی نام می‎باشد.

  4- شارونویلسون

  از نظر ویلسون، طراح نام باید به هنگام کار تصور کند که قرار است بر روی یک سنگ طراحی و کند و کاری نماید. این کار وی را به یک طراح فوق العاده مبدل می‎نماید.

  5- جولیتا نادون

  از نظر جولیتا، نشانه کلمه می‎تواند فقط به عنوان یک لوگو و یا نماد طراحی شود و در این شرایط است که نام به واقعیت نزدیک‎تر و از افسانه و تخیل دور می‎شود. وی معتقد است که نام تجاری باید با توجه به فرایند کسب و کار انتخاب شود.

  6- جان

  جان می‎گوید در بسیاری مواقع نام شرکت از نام‎ها‎ی عامیانه است که این امر هیج تمایزی را ایجاد نمی کند. از نظر جان برای انتخاب نام باید کار کرد شرکت را مد نظر قرار داد.

  سمبل یا نشانه کلمه

  7- اندیکینگ

  اندی کینگ می‎گوید: «من یک وکیل علامت‎ها‎ی تجاری هستم که قبلا در خدمات مشتری در یک آژانس تجاری کار کرده ام.» وی بر این نظر است که انتخاب نام در انگلستان بر چهار اصل اساسی استوار است که این چهار اصل باید مد نظر قرار بگیرند:

  1- علامت تجاری باید متمایز باشد، به گونه‏ای که حس منحصر به فردی در مخاطبان ایجاد کند. کلمات به کار گرفته شده در عبارت نام تجاری باید شیرین، مطلوب و عمومی باشند. به عنوان یک قاعده کلی ترکیب واژه‎ها‎، گاهی نتیجه خوبی بدست می‎دهد.

  2- علامت و یا نام تجاری باید در وصف محصولات یا خدمات شرکت باشد. بنابراین علائمی چون «کارآمد» برای خودرو و یا «قهوه ای» برای لباس رسمی، واژگان زیبایی هستند.

  3- علامت نباید تنها یک اصطلاح عمومی باشد مانند «پله برقی» یا «کف اتاق». بلکه باید در کنار آنها از واژگان توصیفی نیز استفاده کرد.

  4- علامت نباید مشابه با علامت‎ها‎ی ثبت شده دیگر باشد. در این زمینه می‎توان از سایر علامت‎ها‎ الهام گرفت اما نمی‎توان تقلید صرف نمود.

  از نظر اندی، نام تجاری یک هویت جدید را به محصولات و خدمات می‎بخشد که باید به دقت نیز مورد مراقبت قرار بگیرد چرا که ممکن است از سوی دیگر شرکت‎ها‎ی رقیب استفاده شوند.

  8- ایزابل

  دسته بندی نام تجاری یکی از موضوعات مهم در انتخاب نام به شمار می‎رود. عبور از مرزهای جغرافیایی یکی از راه‎ها‎ی ایجاد خلاقیت در برگزیدن نام تجاری است. از نظر ایزابل توجه به هویت جامعه بدون محدود کردن خود در یک حیطه جغرافیایی می‎تواند یک ایده اسرارآمیز برای ایجاد خلاقیت باشد.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو