آنچه در این مقاله میخوانید

  طراحی لوگو صنایع چوبی

  طراحی لوگو صنایع چوبی

  لوگوی هر کسب و کار همان چیزی است که به آن ارزش و اعتبار می‌بخشد و مخاطبان نیز از طریق لوگو، یک نام تجاری را به خاطر می‌سپارند. طراحی لوگو صنایع چوبی نیز برای برندهای فعال در این حوزه و تولیدکنندگان محصولات مرتبط با چوب از جمله مبلمان، میز و صندلی از اهمیت بالایی برخوردار است و در واقع هویت بصری برند آنها در نظر گرفته می‌شود. طراحی یک لوگوی منحصر به فرد، برند شما را به طور کلی از رقبا متمایز می‌سازد و تصویر ذهنی مثبتی از برندتان در ذهن مشتریان شکل می‌دهد.

  ایجاد عواطف و احساسات مثبت نسبت به لوگو، تاثیر بسزایی بر میزان موفقیت یک برند در بازارهای رقابتی دارد؛ زیرا تا زمانی که مشتریان نتوانند با یک برند ارتباط عاطفی برقرار کنند، تمایلی نسبت به برقراری تعامل با آن نداشته و در نتیجه احتمال خرید آنها نیز به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که طراحی لوگو صنایع چوب برای برندهای فعال در این حوزه بسیار مهم است و تاثیر مستقیمی بر میزان فروش آنها و جلب اعتماد مشتریان خواهد داشت. در ادامه این مطلب، نکات مهم در طراحی لوگو صنایع چوبی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با اصول طراحی لوگو صنایع چوبی نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

  اهمیت طراحی لوگو صنایع چوبی

  طراحی لوگوی صنایع چوبی به عنوان یکی از بهترین و موثرترین ابزارهای برندسازی شناخته می‌شود که حوزه فعالیت شما را از طریق خلق یک نماد بصری خاص و مرتبط به مخاطبان هدف معرفی کرده و مجموعه‌تان را به طور کلی از رقبا متمایز می‌سازد. بازار صنایع چوبی از جمله بازارهای رقابتی و پر متقاضی است و همین موضوع نیز اهمیت برندینگ اصولی و طراحی حرفه‌ای لوگو در این حوزه را دو چندان می‌کند؛ چرا که باید خود را به طور موثر در معرض دید مشتریان احتمالی قرار دهید و آنها را نسبت به خرید ترغیب نمایید.

  اهمیت طراحی لوگو صنایع چوبی

  طراحی لوگو صنایع چوبی همچنین موجب جلب توجه و اعتماد مشتریان شده و انگیزه خرید در آنها ایجاد می‌کند؛ زیرا با طراحی لوگوی اختصاصی، این پیام را به آنها انتقال می‌دهید که شما یک مجموعه حرفه‌ای و معتبرید و برای مخاطبان خود نیز ارزش قائل هستید. مشتریان امروزی بسیار دقیق و حساس هستند و به عناصر بصری از جمله طراحی داخلی یک فروشگاه و لوگوی آن توجه بسیاری دارند؛ بنابراین با طراحی حرفه‌ای فضای داخلی و همچنین طراحی یک لوگوی منحصر به فرد به راحتی می‌توانید اولین مرحله از فرآیند جلب اعتماد مشتریان را با موفقیت طی کرده و تصویر ذهنی مثبتی از برند خود برای آنان تشکیل دهید.

  البته طراحی لوگو در این حوزه به تنهایی کافی نیست و تولید محصولات چوبی باکیفیت و خاص نیز نقش حائز اهمیتی را در تبدیل یک مشتری بالقوه به مشتری وفادار ایفا می‌کند. برخی از مهم‌ترین دلایل اهمیت طراحی لوگو صنایع چوبی شامل:

  • برندسازی اصولی
  • معرفی حرفه‌ای برند به مخاطبان هدف
  • ایجاد تصویر مثبت در ذهن مخاطبان
  • جلب توجه و اعتماد مشتریان
  • برقراری ارتباط موثرتر با مخاطبان
  • ایجاد تمایز از رقبا
  • افزایش تعداد مشتریان وفادار

  بنابراین تاثیرات مثبت طراحی لوگو صنایع چوبی را در رونق کسب و کارتان دست کم نگیرید و حتما برای طراحی هویت بصری خود از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

  ویژگی‌های یک لوگو خوب برای صنایع چوبی

  لوگوی صنایع چوبی برای آنکه بتواند تاثیرات مثبت و ماندگاری بر مشتریان داشته و قادر به جلب توجه آنان باشد، باید به طور اصولی و حرفه‌ای طراحی شود. لوگو شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطب در اولین نگاه بتواند با آن ارتباط عاطفی برقرار کرده و نشان تجاری‌تان را به خاطر بسپارد. یعنی لوگوی شما باید به قدری تاثیرگذار و منحصر به فرد طراحی شود تا مخاطبان هدف به راحتی آن را در ذهن خود ثبت کرده و در موقعیت‌های مختلف نیز قادر به شناسایی آن باشند. اما لوگو صنایع چوب باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد تا به لوگویی به یادماندنی تبدیل شود؟ برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی لوگو برای صنعت چوب شامل موارد زیر است:

  ساده و مینیمال 

  لوگو صنایع چوبی باید در کمال سادگی و البته جذابیت طراحی شود تا مخاطب به راحتی قادر به درک مفهوم و پیام لوگو باشد. استفاده از عناصر بصری متعدد و غیرضروری در لوگو نه تنها توجه و اعتماد مخاطبان را جلب نمی‌کند، بلکه آن را به لوگویی شلوغ و بی‌ارزش تبدیل خواهد کرد. در این صورت نیز مخاطبان برای درک مفهوم لوگو و برقراری ارتباط عاطفی با آن دچار مشکل می‌شوند و به راحتی نمی‌توانند لوگو را به خاطر بسپارند. بنابراین برای آنکه بتوانید لوگویی تاثیرگذار برای برند خود طراحی کنید، باید اصل سادگی را در طراحی آن رعایت کرده و از بکارگیری نمادها و المان‌های مختلف در آن خودداری نمایید.

  معرف حوزه فعالیت برند 

  طراحی لوگو صنعت چوب باید طوری باشد تا بتواند به صورت واضح حوزه فعالیت و پیام برند را به مخاطبان انتقال دهد. یعنی مشتریان در نگاه اول به لوگو باید تشخیص دهند که این لوگو متعلق به یک برند فعال در حوزه چوب است. برای انجام این کار نیز پیشنهاد می‌کنیم در لوگوی خود از نمادهای مرتبط با این حوزه یعنی تصویر چوب و یا محصولات ساخته شده با چوب استفاده کنید تا این نمادهای بصری به طور مستقیم و صریح، معرف حوزه فعالیت شما به افراد باشند.

  ویژگی‌های یک لوگو خوب برای صنایع چوبی

  منحصر به فرد 

  طراحی لوگو صنایع چوب باید منحصر به فرد باشد تا بتواند برند شما را از رقبای فعال در این کسب و کار متمایز سازد. زیرا «ایجاد تمایز از رقبا» یکی از مهم‌ترین اهداف طراحی هویت بصری است و برای تحقق این هدف نیز باید لوگوی خود را به گونه‌ای طراحی کنید تا در مقایسه با لوگوهای رقبا، قابل تشخیص باشد. از این رو طراحی یک لوگوی خاص و شیک، بهترین روش جهت متمایز ساختن یک برند صنایع چوب از سایر برندها است که موجب ماندگاری آن در ذهن مخاطبان و ایجاد انگیزه خرید در آنها خواهد شد.

  انعطاف‌پذیر 

  انعطاف پذیری لوگو نیز از اهمیت بالایی برخودار است و آن را به لوگویی همه کاره تبدیل می‌کند؛ زیرا لوگوی شما قرار نیست تنها در یک موقعیت همچون تابلوی فروشگاه مورد استفاده قرار گیرد. هویت بصری کسب و کار شما در تمامی فرآیندها و مراحل مربوط به برندسازی و تبلیغات و همچنین نقاط تماس مشتری همچون شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت و بنرهای تبلیغاتی درج می‌شود و در معرض دید مخاطبان هدف قرار می‌گیرد. به همین خاطر باید به گونه‌ای طراحی شود که بدون افت کیفیت، امکان تغییر سایز و ابعاد را داشته باشد تا در هر زمینه‌ای به راحتی مورد استفاده قرار گیرد.

  مطابقت با برند

  لوگو صنایع چوبی باید با ارزش‌ها، هویت و مفهوم برند شما مطابقت داشته باشد؛ بنابراین باید آن را به گونه‌ای طراحی کنید که بازتابی از شخصیت و نوع محصولات شما باشد. به عنوان مثال استفاده از نماد مرتبط در لوگو، انتخاب پالت رنگی مناسب و عدم استفاده از فونت‌های فانتزی و ناخوانا به خوبی می‌تواند ارزش‌ و اعتبار برندتان را در لوگو به نمایش بگذارد.

  با در نظر داشتن این ویژگی‌ها می‌توانید یک لوگوی منحصر به فرد و جذاب برای کسب و کار خود طراحی کنید. اما پیش از ساخت لوگو باید به برخی اصول و نکات مهم در حوزه گرافیک نیز توجه داشته باشید تا لوگویی حرفه‌ای و بی‌نقص طراحی نمایید.

  اصول طراحی لوگو صنایع چوب

  حال که با اهمیت و ویژگی‌های یک لوگو صنایع چوبی خوب آشنا شدید، در این بخش مراحل و اصول طراحی لوگو برای صنایع چوب را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بر اساس آنها بتوانید لوگویی به یادماندنی و تاثیرگذار برای کسب و کارتان طراحی نمایید. مهم‌ترین اصول طراحی لوگو صنایع چوب شامل موارد زیر است:

  انتخاب سبک طراحی لوگو

  اولین و مهم‌ترین مرحله در طراحی لوگو، انتخاب سبک طراحی است که از همان ابتدا شما را در مسیر اصلی خلق هویت بصری برندتان قرار می‌دهد. برای طراحی لوگو صنایع چوبی می‌توانید از سه روش طراحی لوگو نوشتاری، لوگو تصویری و لوگو ترکیبی استفاده کنید.

  لوگو نوشتاری یا لوگوتایپ از جمله سبک‌های رایج طراحی لوگو است که در آن نام برند به عنوان عنصر و نماد اصلی لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش می‌توانید نام برندتان را به طور کامل و یا اختصاری (مونوگرام) و با فونت مناسب در لوگو درج نمایید.

  اصول طراحی لوگو صنایع چوب

  لوگو تصویری نیز با استفاده از نمادهای مرتبط با کسب و کار مربوطه طراحی می‌شود که برای لوگو صنایع چوبی می‌توانید از تصویر چوب و یا کنده درخت استفاده کنید؛ زیرا این نمادها دارای نزدیک‌ترین ارتباط معنایی با حوزه فعالیت شما هستند.

  لوگو ترکیبی نیز به عنوان بهترین و مناسب‌ترین سبک طراحی لوگو برای مبلمان شناخته می‌شود که تلفیقی از دو روش لوگو تصویری و نوشتاری است. یعنی شما می‌توانید نماد منتخب خود مثلا چوب را در قسمت بالایی لوگو قرار داده و با رعایت فاصله استاندارد نیز نام برندتان را در پایین یا کنار آن بنویسید. این روش در صورت طراحی استاندارد و اصولی به راحتی توجه مخاطبان را به لوگو جلب خواهد کرد.

  انتخاب پالت رنگی

  در مرحله بعد از طراحی لوگو صنایع چوبی باید پالت رنگی مناسبی برای آن انتخاب کنید. رنگ لوگو علاوه بر جنبه زیبایی‌بخشی به آن دارای تاثیر روانشناختی بر مخاطبان نیز هست. رنگ‌ها حامل پیام و انرژی متفاوتی هستند که احساسات مختلفی را به بیننده منتقل می‌کنند. بنابراین در هنگام انتخاب رنگ برای لوگوی خود حتما به تاثیر روانشناختی آن بر مخاطب توجه داشته باشید و حداکثر از سه رنگ استفاده کنید.

  بکارگیری رنگ‌های متعدد در لوگو آن را شلوغ کرده و موجب ایجاد تصویر ذهنی منفی ایجاد خواهد کرد. بدین ترتیب مشتریان بالقوه شما قادر به برقراری ارتباط ذهنی و عاطفی با لوگوی شما نبوده و در نتیجه، شانس تبدیل شدن آنها به مشتریان ثابت کاهش پیدا خواهد کرد. برای طراحی لوگوی صنایع چوب می‌توانید از رنگ‌های نزدیک به رنگ چوب همچون طیف‌های مختلف رنگ قهوه‌ای یا عسلی به همراه رنگ‌های دیگری همچون سفید، زرد، نارنجی، سبز، قرمز و غیره به عنوان رنگ مکمل استفاده کنید تا از طریق ایجاد تضاد و کنتراست رنگی، توجه مخاطبان را به لوگوی خود جلب نمایید.

  بیشتر بخوانید: چگونه برای طراحی لوگو خود رنگ بندی انتخاب کنیم؟

  انتخاب فونت مناسب

  در صورت طراحی لوگو به سبک نوشتاری یا ترکیبی، برای درج نام برند خود در لوگو باید فونتی مناسب انتخاب کنید تا علاوه بر جلوه بخشی به آن همچنین بتوانید نام برندتان را نیز در ذهن مخاطبان ثبت نمایید. فونت لوگو در حالت ایده‌آل باید فونتی ساده و خوانا باشد تا مخاطبان به راحتی قادر به خواندن و به خاطر سپردن نام برند باشند. استفاده از فونت‌های ساده و کلاسیک برای طراحی لوگو صنایع چوبی مناسب بوده و ارزش و اعتبار لوگوی شما را حفظ خواهد کرد. بنابراین به خوانا بودن فونت لوگو توجه داشته باشید تا بتوانید نام برند خود را به طور موثر در ذهن افراد ثبت کرده و جذابیت بصری آن را نیز حفظ نمایید.

  استفاده از تکنیک فضای منفی

  فضای منفی (Negative Space) نیز یکی از تکنیک‌های جذاب طراحی است که در صورت اجرای حرفه‌ای، جلوه بصری خاصی به لوگوی شما می‌بخشد. تکنیک فضای منفی به منظور انتقال معانی چندگانه در لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن یک طرح به عنوان نماد اصلی لوگو و یک طرح مستتر در فضای خالی و استفاده نشده در لوگو قرار دارد. این تکنیک بینندگان را برای درک مفاهیم آن به چالش می‌کشد و به همین دلیل در ذهن آنان ثبت خواهد شد. به عنوان مثال می‌توانید لوگوی خود را به صورت مونوگرام طراحی کنید و در حرف موردنظر تصویر یک تکه چوب یا کنده درخت را طراحی کنید؛ به طوریکه مخاطبان در نگاه اول به لوگو ابتدا حرف موردنظر را مشاهده کنند و سپس با کمی دقت بتوانند طرح چوب را نیز در آن پیدا کنند.

  بیشتر بخوانید: فضای منفی در طراحی لوگو

  تکنیک فضای منفی در طراحی لوگو

  استفاده از اشکال هندسی

  پس از انتخاب عناصر لوگو، به منظور سازماندهی و تاثیرگذاری بیشتر آن بر مخاطبان می‌توانید از اشکال هندسی همچون دایره و یا مربع استفاده کنید. اشکال هندسی به لوگوی نهایی شما نظم و انسجام خاصی می‌بخشند و تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن مخاطبان شکل خواهند داد. بسیاری از لوگوها با استفاده از دایره طراحی می‌شوند؛ زیرا دایره یک شکل هندسی کاملا مثبت و گیرا است که به سرعت توجه مخاطب را به لوگو جلب کرده و عین حال نیز جذابیت بصری آن را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

  بیشتر بخوانید: طراحی لوگو با اشکال هندسی

  ساختار نهایی لوگو

  قرار دادن عناصر در لوگو، آخرین مرحله از طراحی لوگو برای صنایع چوب است که باید با دقت بالایی انجام شود. در صورت طراحی لوگو به سبک نوشتاری یا تصویری تنها کافی است نام برند و یا نماد اصلی را دقیقا در وسط لوگو قرار دهید. در صورت طراحی لوگو به سبک ترکیبی نیز باید اجزای آن را با رعایت فاصله مناسب از یکدیگر قرار دهید؛ یعنی نماد اصلی را در مرکز لوگو قرار دهید و سپس با رعایت کمی فاصله، نام مجموعه خود را در پایین و یا کنار آن بنویسید.

  با رعایت این نکات ساده اما مهم به راحتی می‌توانید یک لوگوی جذاب و تاثیرگذاری طراحی کرده و از آن به عنوان هویت بصری کسب و کارتان استفاده نمایید.

  نمونه لوگو صنایع چوبی طراحی شده در آرمکده

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه لوگو صنایع چوبی طراحی شده در آرمکده را مشاهده کرده و جهت ثبت سفارش طراحی لوگو و دریافت مشاوره تخصصی نیز با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  نمونه لوگو صنایع چوبی طراحی شده در آرمکده

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو