آنچه در این مقاله میخوانید

  تاریخچه لوگو نیو بالانس

  تاریخچه لوگو نیو بالانس

  نیو بالانس (New Balance) یکی از محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده پوشاک و کفش ورزشی است که دارای بیش از یک قرن تجربه در حوزه طراحی و تولید کفش‌ اسپرت بوده و محصولات آن طرفداران بی شماری در سراسر دنیا دارند. لوگو نیو بالانس نیز لوگوی جذاب و قابل تشخیصی است که سال‌ها پس از تاسیس این برند و با استفاده از حروف اول نام آن طراحی شده است. تقریبا تمامی ورزشکاران و افراد علاقه مند به خرید کفش‌های کتونی با این برند آمریکایی آشنایی داشته و قادر به شناسایی لوگوی نیو بالانس در هر موقعیتی هستند. حرف N موجود بر روی کفش‌های نیو بالانس، نشان تجاری این برند محسوب می‌شود که به جای لوگوی اختصاصی بر روی محصولات آن درج می‌گردد. بنابراین حرف N لوگو نیو بالانس (NB) هویت بصری این برند خوش آوازه را در طول سال‌های فعالیت آن شکل داده و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از خاص‌ترین و محبوب‌ترین نشان‌های تجاری دنیا به خصوص در میان ورزشکاران شناخته می‌شود. در ادامه این مطلب شما را با تاریخچه برند نیو بالانس آشنا کرده و جزئیات طراحی لوگو نیو بالانس را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. اگر از طرفداران New Balance هستید تا پایان این مقاله با آرمکده همراه شوید.


  پشتیبانی و مدیریت برند با آرمکده


  تاریخچه برند نیو بالانس

  برند نیو بالانس در سال 1906 توسط یک مهاجر ایرلندی به نام ویلیام جی رایلی (William J. Riley) با نام New Balance Arch Support Company و در شهر بوستون واقع در ایالت ماساچوست آمریکا راه اندازی شد. البته برند نیو بالانس فعالیت خود را با تولید لوازم جانبی کفش آغاز کرد و از همان به عنوان برند مستقل تولید کفش شناخته نمی‌شد. اولین محصول پرکاربرد نیو بالانس نوعی کفی خاص برای کفش‌های کتونی بود که حالت قوسی شکل داشت و متناسب با فرم پا طراحی شده بود. این کفی با استقبال بسیار خوبی از سوی ورزشکاران مواجه شد؛ زیرا تعادل و راحتی کامل پای آنها را در کفش‌های کتونی فراهم آورده بود و از ایجاد درد در ناحیه پا و کمر نیز جلوگیری می‌کرد. جالب است بدانید که ویلیام جی رایلی برای طراحی این کفی خاص از حالت پای جوجه‌ها و نحوه قرار دادن پای آنها بر روی زمین الگوبرداری کرد که در نهایت منجر به ساخت این محصول پرطرفدار شد.

  نیو بالانس به طراحی و تولید کفی‌های طبی و سایر محصولات مرتبط با کفش ادامه تا اینکه در سال 1960 اولین کفش کتونی خود به نام «ترکستر» را روانه بازار کرد. این کفش ورزشی خاص دارای کفی‌ موج دار بود که به طور اختصاصی برای دویدن طراحی شد. اولین محصول این شرکت کوچک در آن زمان مورد استقبال واقع شد و توسط تیم‌های ورزشی دانشگاهی نیز مورد استفاده قرار گرفت. روند تولید کفش‌های کتونی باکیفیت توسط این شرکت ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال 1972 توسط فردی به نام جیم دیویس (Jim Davis) خریداری شد. آقای دیویس نام این برند را به New Balance تغییر داد و یک فروشگاه اختصاصی برای فروش محصولات خود افتتاح کرد. این برند به مرور زمان و طراحی کفش‌های ورزشی جدید، خاص و باکیفیت توسعه پیدا کرد و به برند جهانی و مشهور امروزی تبدیل شد.

  تاریخچه برند نیو بالانس

  طراحی لوگو نیو بالانس

  لوگو نیو بالانس از جمله لوگوهای ماندگار و خاص در صنعت طراحی و تولید کفش ورزشی است که محصولات آن توسط ورزشکاران معروف و مطرح مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه برند نیو بالانس در سال 1906 راه اندازی شد اما طراحی اولین لوگوی آن به سال 1972 و خریداری این برند توسط جیم دیویس بازمی‌گردد. شرکت بزرگ و پرطرفدار نیوبالانس از ابتدای شروع فعالیت جدی تا به امروز سه مرتبه لوگوی خود را تغییر داده است؛ اما در هر نسخه از آن تغییرات بنیادی و بزرگی در لوگو ایجاد نشد. همین موضوع نیز موجب ماندگاری هویت بصری نیو بالانس در ذهن مخاطبان و تبدیل آن به یک نماد تجاری منحصر به فرد گردید.

  اما به نظر شما مفهوم لوگوی نیو بالانس چیست و این نشان درخشان چه پیامی را به مخاطبان انتقال می‌دهد؟ دو مفهوم «تعادل» و «هماهنگی» به عنوان مهم‌ترین مفاهیم لوگو نیو بالانس در نظر گرفته می‌شوند که در عین سادگی به درستی ارزش‌های این برند را در قالب یک نماد خاص به نمایش می‌گذارند. این لوگو حدود نیم قرن است که ساختار اولیه و ظاهر کلی خود را حفظ کرده است؛ زیرا تمامی عناصر موجود در آن در حالت تعادل قرار دارند و در واقع مکمل یکدیگر هستند. نیمی از لوگو نیو بالانس حالت تکه تکه دارد و نیم دیگر آن نیز یکپارچه است که در کنار یکدیگر یک نشان هماهنگ و جذاب را تشکیل داده‌اند.

  این هماهنگی و تعادل نیز نشان دهنده توانایی برند نیو بالانس جهت انطباق کامل لوگوی آن با دنیای مد است. شاید به همین دلیل است که لوگو نیو بالانس از جمله لوگوهایی است که به زمان وابستگی ندارد؛ یعنی به گونه‌ای طراحی شده است که از جذابیت آن در گذر زمان کاسته نمی‌شود و به زبان ساده‌تر از مد نمی‌افتد. حال که با مفهوم لوگو نیو بالانس آشنا شدید، در ادامه نگاهی به تاریخچه طراحی سه لوگوی طراحی شده برای این برند نگاهی می‌اندازیم و جزئیات آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  لوگو نیو بالانس

  لوگو نیو بالانس 1972 – 2006

  اولین نسخه از لوگوی نیو بالانس حدود 66 سال پس از راه اندازی این برند و واگذاری آن به جیم دیویس طراحی شد. اولین لوگوی نیو بالانس در نگاه اول، ممکن است بسیار شبیه به لوگوتایپ فعلی آن به نظر برسد، اما اگر نگاه دقیق‌تری به آن بیندازید، قطعا تفاوت‌های آنها را درک خواهید کرد. این نشان بصری از ترکیب حروف اولیه نام برند یعنی N و B و درج نام کامل آن در قسمت پایین لوگو تشکیل شده است. طراح لوگو نیو بالانس «پویایی» را به عنوان پایه و اساس طراحی این لوگو در نظر گرفت و برای تحقق این امر نیز 12 علامت سرعت (خطوط موازی) را بر روی حرف N قرار داد.

  نوارهای سیاه و سفید به طور متناوب در میان یکدیگر قرار گرفتند و بافتی شیک و خاص مانند شکاف را در لوگو ایجاد کردند. اما حرف B چنین نیست و به حالت کاملا ساده و پالت رنگی سیاه و سفید در کنار حرف N قرار گرفته است. البته طراحی ساده حرف B در این لوگو نشان دهنده هوشمندی طراح آن است؛ زیرا قرار گرفتن دو حرف طرح‌دار در کنار یکدیگر لوگو نیو بالانس را به لوگویی شلوغ و پیچیده تبدیل می‌کرد. دو حروف N و B به صورت بزرگ و مایل به سمت راست در لوگو قرار دارند که نشان دهنده مفاهیمی همچون حرکت و دویدن هستند. در بخش پایینی لوگو نیز عبارت «New Balance» در یک خط و با حروف کوچک نوشته شده که فونت آن بسیار ساده و خوانا است. این نسخه از لوگو نیو بالانس به صورت مونوکروم (تک رنگ) و با استفاده از رنگ مشکی طراحی شده که این رنگ نمادی از اقتدار، کیفیت، سرعت و ثبات است.

  لوگو نیو بالانس 2006 – 2008

  لوگوی نیو بالانس حدود 34 سال پس از طراحی اولین نسخه آن یعنی در سال 2006 دچار تغییرات اندکی شد و شکل ظاهری کلی آن حالت مدرن‌تری به خود گرفت. قابل توجه‌ترین تغییر لوگو نیو بالانس در نسخه جدید «تغییر رنگ» و «کاهش تعداد علامت سرعت» در آن بود. پالت رنگی این لوگو جای خود را به رنگ قرمز آتشین داد و علامت‌های سرعت آن نیز از 12 خط به 7 خط کاهش پیدا کرد. هدف طراح لوگو نیو بالانس از ایجاد این تغییر در لوگو تاکید بر انتقال مفاهیمی همچون انرژی، انعطاف پذیری، روشنایی و قدرت فیزیکی به مخاطبان بود.

  جایگزینی رنگ قرمز با رنگ مشکی در دومین لوگو نیو بالانس تصمیم عاقلانه‌ای بود که جان تازه‌ای به آن بخشید؛ زیرا رنگ قرمز به عنوان یکی از رنگ‌های اصلی و گرم شناخته می‌شود که بیش از هر رنگ دیگری می‌تواند توجه بیننده را به خود جلب نماید. بنابراین نیو بالانس با طراحی نشان بصری قرمز توانست باری دیگر در مرکز توجه قرار گیرد و به واسطه آن نیز میزان فروش خود را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

  لوگو نیو بالانس 2008 تا به امروز

  عمر دومین نسخه لوگو نیو بالانس تنها دو سال بود و در سال 2008 مجددا تغییراتی در آن اعمال شد. در این نسخه از لوگوی نیو بالانس تعداد خطوط سرعت آن مجددا تغییر پیدا کرد و از 7 خط به 5 خط کاهش یافت. این کاهش تعداد خطوط منجر به سازماندهی لوگو و کوچک شدن نماد اصلی آن یعنی NB شد. البته تغییر رنگ لوگو از قرمز آتشین به قرمز تیره یا زرشکی نیز تغییر قابل توجه دیگری است که توجه مخاطبان را به آن جلب کرد. فونت لوگو نیو بالانس در این نسخه تغییری پیدا نکرد و به شکل سابق خود (حروف کوچک) باقی ماند. این لوگوی خاص و ماندگار بیش از یک دهه است که تغییر پیدا نکرده اما از جذابیت بصری آن در گذر زمان کاسته نشده است و همچنان به عنوان یکی از بهترین لوگوهای طراحی شده در صنعت طراحی و تولید کفش ورزشی شناخته می‌شود.

  لوگو نیو بالانس

  بررسی عناصر لوگوی نیو بالانس

  حال که با تاریخچه برند نیو بالانس و لوگوهای آن آشنا شدید، در این بخش جزئیات، عناصر و روش طراحی لوگوی نیو بالانس را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  سبک طراحی لوگو نیو بالانس

  لوگو نیوبالانس به سبک «لوگوتایپ» طراحی شده که به عنوان یکی از رایج‌ترین سبک‌های طراحی لوگو برای برندهای ورزشی شناخته می‌شود. در طراحی لوگو به سبک لوگوتایپ از نام برند به عنوان عنصر اصلی لوگو استفاده می‌شود و هیچگونه نماد دیگری در آن قرار نخواهد گرفت. البته طراح لوگو نیو بالانس با اتخاذ رویکردی خاص در این سبک توانست جذابیت این نماد تجاری را دو چندان کند. استفاده از حروف مخفف نام برند یعنی NB در لوگو موجب افزایش جلوه بصری و جلب توجه مخاطب به نام برند شد و از طرفی دیگر نیز لوگو را از حالت سادگی خارج کرد. این روش از طراحی لوگوی نیو بالانس سبب ایجاد نوعی تمایز ویژه نسبت به لوگوی رقبا و ماندگاری آن در ذهن مخاطبان شد.


  برای آشنایی بیشتر با انواع سبک طراحی لوگو روی لینک کلیک نمایید.


  نمادگرایی این لوگو نیز بسیار ساده است و هیچگونه عنصر غیرضروری در آن وجود ندارد و همین موضوع نیز سبب می‌شود تا مخاطبان به راحتی آن را به خاطر بسپارند و در هر موقعیتی نیز قادر به شناسایی لوگو باشند. اصل «سادگی» مهم‌ترین اصل در طراحی لوگو است که به طرز هنرمندانه‌ای در لوگو نیو بالانس رعایت شده است. این لوگو در عین سادگی بسیار جذاب و تاثیرگذار است و مخاطب به راحتی می‌تواند معنا و مفهوم آن را درک کرده و با لوگو ارتباط عاطفی برقرار نماید.

  رنگ لوگو نیو بالانس

  اگرچه پالت رنگی لوگو نیو بالانس در گذر زمان تغییر پیدا کرده است؛ اما ترکیب رنگی آن همواره حول سه رنگ قرمز، مشکی و سفید می‌چرخد. اولین نسخه از لوگو نیو بالانس به صورت سیاه و سفید طراحی شد که مفاهیمی همچون کیفیت، اقتدار، استحکام، ظرافت، برتری، لوکس بودن و اعتبار را به مخاطب انتقال می‌داد. تغییر رنگ لوگو به قرمز و سپس زرشکی نیز علاوه بر افزایش جذابیت بصری سبب انتقال مفاهیم جدیدی همچون انرژی، استحکام، انعطاف، هیجان و قدرت به مخاطبان شد و تحولی مثبت در لوگو به وجود آورد.

  رنگ لوگو نیو بالانس

  فونت لوگو نیو بالانس

  فونت مورد استفاده در لوگو نیو بالانس بسیار شبیه به فونت ITC Avant Garde Gothic Demibold است که در دسته فونت‌های سنس سریف قرار دارد. این فونت دارای ظاهری ساده و کلاسیک است و مخاطبان برای خواندن نام برند در لوگو دچار مشکل نمی‌شود؛ یعنی به راحتی و بدون دشواری قادر به خواندن و به خاطر سپردن نام برند New Balance خواهند بود.

  طراح لوگو نیو بالانس

  طراح لوگو نیو بالانس شخصی به نام تری هکلر (Terry Heckler) است که خالق لوگوهای معروف دیگری همچون استارباکس (Starbucks)، پنرا برد (Panera Bread)، سینابون (Cinnabon) و کی 2 اسپرتس (K2 Sports) نیز هست. اولین نسخه از لوگو نیو بالانس برخلاف انتظار طراح آن مورد توجه ویژه هواداران این برند قرار گرفت و سال‌ها به عنوان هویت بصری نیو بالانس استفاده شد.

  طراح لوگو نیو بالانس

  جمع بندی

  ما در این مطلب تاریخچه طراحی لوگو نیو بالانس و داستان تاسیس این برند خوش آوازه آمریکایی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم و شما را با پیشینه آن نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید برند New Balance در سال 1906 توسط ویلیام جی رایلی راه اندازی شد و فعالیت خود را با تولید کفی برای کفش‌های ورزشی آغاز کرد. لوگو نیو بالانس که برگرفته از نام آن است نیز چندین سال پس از تاسیس این برند و به سبک لوگوتایپ طراحی شد. لوگوی نیو بالانس نمادی از سرعت بالا است که این مفهوم با طراحی لوگو به صورت مایل به راست به مخاطبان انتقال داده می‌شود و احساساتی همچون حرکت رو به جلو و انرژی بالا را نیز در آنان به وجود می‌آورد.

  منابع:

  1000logos.net/new-balance-logo

  logos-world.net/new-balance-logo

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone