پشتیبانی و مدیریت برند

شاید مهمتر از تدوین و طراحی سند هویت مفهومی برند، اجرای درست آن باشد که باید منطبق بر شرایط موجود یک کسب‌وکار و با دقت بسیار انجام شود. متأسفانه گاهی مشاهده می‌شود که این سند از حد نوشته‌های روی کاغذ فراتر نمی‌شود و یا بر اساس تصمیمات نادرست، اتفاقاتی برای برند تازه متولد‌شده رخ می‌دهد که باعث می‌شود صدمات جبران‌ناپذیری به آن وارد آید. استفاده‌ی درست از سند هویت مفهومی برند و کتاب هویت بصری برند، مهارت خاصی را می طلبد که در یک ارتباط متقابل بین آنها و آنچه در جریان فعالیت یا کسب‌وکار برند رخ می‌دهد، به وقوع می‌‌پیوندد. این اتفاق، همان هدف اصلی سرویس پشتیبانی و مدیریت برند است. از جمله مهمترین مزایای استفاده از خدمات پشتیبانی و مدیریت برند عبارت است از:

 

گام‌های جدید را با اطمینان برمی‌دارید

تصمیمات مرتبط با حوزه برندینگ معمولاً تأثیرات کلان و بلندمدتی را روی کسب‌وکار شما می‌گذارند و به سادگی و بدون تحمل هزینه‌های گزاف اقتصادی یا معنوی نمی‌توان آنها را تغییر داد. برای مثال در صورتی که برای برند خود نامی انتخاب نمایید که بعد از مدتی به این نتیجه برسید که برای گسترش جغرافیایی برند شما مناسب نیست، آنگاه تغییر نام برند، مستلزم هزینه‌های معنوی زیاد و تضعیف ارتباط با مشتریانی خواهد بود که شما را با نام قبلی می‌شناسند. همین اتفاق ممکن است برای اجزا و عناصر دیگر برند مانند رنگ و شعار سازمانی، شعار و پیام تبلیغاتی، طراحی بسته‌بندی، ست اداری و موارد دیگر رخ دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای جلوگیری از اشتباهاتی که بسیاری از شرکت‌های دیگر مرتکب شده‌اند، برای حداقل یک سال پس از شروع فرآیند برندینگ، از سرویس پشتیبانی و مدیریت برند در تصمیمات کلان خود استفاده کنید.

پشتیبانی برند

هنگام توسعه‌ی برند، مطابق با اصول برندینگ رفتار کنید

بعد از طراحی هویت برند و عناصر برندینگ، کم‌کم باید شروع به توسعه‌ی برند خود نمایید. اموری مانند انتخاب مدیا و رسانه‌های مناسب برای تبلیغات و انتخاب استراتژی کمپین تبلیغاتی، هویت بخشی محصولات جدید (Branded)، هویت بخشی به بخش فروش و مراکز آن، انتخاب و طراحی برندهای زیرمجموعه و بسیاری از موارد دیگر از مهمترین مصادیق توسعه‌ی برند هستند که باید مبتنی بر سند هویت مفهومی برند، صورت گیرد. در ابتدای امر که کارفرمایان با مفاهیم برندینگ آشنا نیستند، توسعه‌ی برند در چارچوب هویتی که برای برند تعریف شده است، کمی سخت به نظر می‌رسد. به کمک سرویس پشتیبانی و مدیریت برند می‌توانید از پس این کار به خوبی برآیید تا در مراحل بعدی با تسلط مناسبی به این امر بپردازید.

پشتیبانی و مدیریت برند

از مفاهیم برندینگ، درک عملی پیدا می‌کنید

بسیاری از سرویس‌های برندینگ مانند تدوین هویت مفهومی برند، انتخاب آرکیتایپ و ... سرویس‌های مفهومی هستند که خروجی آنها برای شما یک متن ساده و کوتاه است. این متن‌ها باید عمیقاً توسط مدیران ادراک شوند تا بتوانند تأثیر خود را روی حوزه‌های مختلف کسب‌وکار شما بگذارند. در غیر این صورت این متون از روی کاغذ فراتر نمی‌روند و فقط بار مالی برای شرکت به همراه خواهند داشت. به کمک سرویس پشتیبانی و مدیریت برند، شما در واقع می‌توانید در یک کلاس برندینگ عملی شرکت کنید. در طی استفاده از این خدمات، تأثیر هویت مفهومی برند و سایر اسناد بالادستی برندینگ را در تصمیماتی که هنگام مواجهه با مسائل واقعی باید بگیرید، خواهید دید.

اجرای کتاب هویت بصری برند را به کارمندان خود آموزش دهید

کتاب هویت بصری دقیقاً همانند یک هندبوک باید در دسترس کارمندان و مدیران یک شرکت قرار داشته باشد تا برای هر تحولی که قرار است در جسم یا جان شرکت یا برند ایجاد شود، از آن استفاده نمایند. متأسفانه برخی از شرکت‌ها بعد از تهیه کتاب هویت بصری برند خود، تقریباً آن را کنار می‌گذارند و فقط از آن به عنوان یک کتاب زینتی در دفتر کار مدیر عامل شرکت یا کشوی کارمندان استفاده می‌کنند. کتاب هویت بصری برند در مورد تمام جزئیات مانند رنگ، شکل، اندازه و ... که در طراحی محصولات و تصاویر مختلف نیاز است، باید معیار اجرا و تصمیم‌گیری در عملیات و امور جاری شرکت باشد.

به کمک سرویس پشتیبانی و مدیریت برند، کارمندان و مدیران شرکت می‌توانند بعد از متولد شدن برند، در هنگام طراحی تصاویر یا محصولات از کارشناسان برندینگ بمان، مشورت لازم را دریافت نمایید و تصاویر و عناصر تولیدی خود را از نظر تطبیق با قوانین کتاب هویت بصری برند، چک نماییند.

ما در آژانس هویت سازی برند بمان سعی می‌کنیم بهترین اصول، قواعد و استراتژی را برای خلق و شکل‌گیری یک برند ارايه دهیم ولی نهایتاً آن را به صاحب برند خواهیم سپرد. در مجموعه‌ی بمان برای جلوگیری از صدمات احتمالی وارده به برند، سرویس پشتیبانی و مدیریت آن را برای مشتریان علاقمند فعال کرده‌ایم تا در مدت زمان دلخواه خود، از حمایت متخصصان برندینگ بمان و مشاوره آنان بهره‌مند گردند. مدیران شرکت‌ها می‌توانند به کمک دانش و تجربه متخصصان ما به مرور تجربیات لازم را برای مدیریت برند خود به دست آورند تا پس از مدتی شخصاً بتوانند ملزومات مدیریت برند را در مدیریت کلان مجموعه‌ی خود لحاظ کنند.

جهت مشاوره در خصوص شعار سازمانی برند، با کارشناسان هنری ما در ارتباط باشید.

انتخاب صحیح شعار سازمانی میتواند انرژی کارکنان و مدیران برند را به سمت اهداف اصلی برند همسو کند و هماهنگی و روحیه‌ی مضاعفی در وجود سازمان بدمد. در کنار این اتفاق، حرکت به سمت تحقق شعار سازمانی در درازمدت و مشاهده این روند توسط مشتریان.

خدمات ما در آرمکده

انتخاب کهن الگو

برندی که از رفتار یک کهن‌الگوی مشخص استفاده می‌کند، دیگر فقط یک برند تجاری نیست بلکه تبدیل به بخشی از وجود مشتریان خود شده! کهن‌الگو(آرکیتایپ) از بین مواردی مثل قهرمان، دانای‌کل، عاشق، معصوم، همه‌پسند، جادوگر و ... انتخاب می‌شود.

مشاهده بیشتر

طراحی پترن

پترن(Pattern)‌ یا الگوی تکرار‌شونده برند، بهترین طرح برای هویت‌دادن به فضاهای گسترده مانند تابلوها، مکان‌های اداری و نمایشگاهی و وبسایت شرکت‌ها و برندها است. پترن به عنوان یک چکش بصری، با پوشاندن میدان دید و یکپارچگی با عناصری مانند لوگو و رنگ، برند را ناخودآگاه وارد ضمیر مخاطب می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی ست و اوراق اداری

ست ها و اوراق اداری، سفیران یک برند هستند که از هنگام آشنایی مشتری با برند تا عقد قرارداد، نقش ایفا میکنند. طراحی یکپارچه‌ی اوراق اداری مثل سربرگ، کارت ویزیت، پاکت‌نامه و غیره، ناخودآگاه وجود یکپارچگی در امور شرکت را به ذهن مشتریان القا می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی بسته‌بندی محصولات

بسته‌بندی، آخرین فروشنده‌ی محصولات شماست که به صورت خاموش بر مخاطب اثر می‌گذارد. نمایش درست محتوا، توجه به کارکرد محصول، انتقال حس استفاده از محصول و استفاده از تکنیک‌های بازاریابی عصبی، تنها بخشی از نکات تخصصی در این کار است.

مشاهده بیشتر

انتخاب نام برند

ساده‌انگاری در انتخاب نام برند، اشتباهی است که در گذشته گریبانگیر برندهای معتبر زیادی شده است. برای انتخاب نام برند بیش از ۳۰ فاکتور استاندارد باید رعایت شود. کوتاهی و زیبایی، منحصر بهفرد بودن، ماندگاری در ذهن و ... فاکتورهایی هستند که در آژانس بمان برای انتخاب نام برند در نظر گرفته می‌شود.

مشاهده بیشتر

انتخاب شعار سازمانی

شعار سازمانی، عبارتی کوتاه و عصاره‌ی اهداف و ارزش‌های یک برند است که نقش الهام‌بخش و جهت‌ده برای درون و بیرون سازمان را بازی می‌کند. کارشناسان آ‌ژانس بمان در مورد کلمه‌به‌کلمه‌ی شعار سازمانی شما عمیقاً به تفکر و تحلیل می پردازند.

مشاهده بیشتر

خلق مسکات برند

مسکات (Mascot) برند یک چهره‌ی عروسکی،خیالی، شیء یا حتی انسان و حیوانی واقعی است که نقش سخنگوی برند را ایفا می‌کند. به خاطر داشته باشید که با وجود پیشرفت حیرت‌آور فناوری‌های ارتباطی، هنوز هیچ فناوری نتوانسته است جایگزین تأثیر ارتباطات موجودات زنده باشد

مشاهده بیشتر

پشتیبانی و مدیریت برند

اسناد هویتی برند، به‌ عنوان اسناد پایه‌ای بسیار لازم است ولی بمعنای انجام فرایند برندسازی نیست. با استفاده از خدمات مشاوره‌ای و پشتیبانی، از اشتباهات مرسوم در بدو تولد برند جلوگیری کنید و کم‌کم به مدیر برند خود تبدیل شوید.

مشاهده بیشتر

انتخاب رنگ سازمانی

انتخاب رنگ سازمانی و برند، وابسته به نتایج پژوهش‌هایی است که متناسب با هویت برند در حوزه‌هایی مثل روانشناسی‌رنگ، بررسی‌رقبا و تمایلات مخاطبان اصلی برند صورت می‌گیرد. مطالعات نشان می‌دهد انتخاب درست رنگ تا ۴۰ درصد در بهبود شناسایی برند مؤثر است.

مشاهده بیشتر

سوالات متداول

با توجه به اینکه هر اقدام غیراصولی در حوزه برندسازی ممکن است هزینه‌های زیادی را به کارفرمایان تحمیل کند بهتر است بعد از متولد شدن برند، تا مدت مناسبی از پشتیبانی و راهنمایی کارشناسان برندینگ استفاده نمایند تا بعد از اینکه در حوزه‌ی اجرای سند هویت مفهومی برند و سایر عناصر آن به تسلط نسبی رسیدند، به راحتی به مدیریت برند خود بپردازند.

آموزش استفاده از کتاب هویت بصری برند، تعیین مدیا و رسانه‌های مناسب برای تبلیغات، انتخاب استراتژی کمپین تبلیغاتی، هویت بخشی به محصولات جدید (Branded)، هویت بخشی به بخش فروش و مراکز آن، انتخاب و طراحی برندهای زیرمجموعه و همچنین کمک‌های فکری برای فهم و اجرای هویت مفهومی برند.

مدت زمان این سرویس با توجه به نوع برند و سطح گستردگی آن متفاوت است و در مذاکرات با کارفرما تعیین خواهد شد.