گروه طراحان آرمکده

طراحی لوگو، برند و هویت بصری چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید
طراحی لوگو، برند و هویت بصری چیست؟

یگ لوگو برند شما نیست، حتی هویت شما نیز نیست. طراحی لوگو، طراحی هویت، و برندسازی دارای نقش های متفاوتی هستند که با همدیگر سبب ایجاد یک تصور برای یک کسب و کار و یا محصول میگردند.

طراحی هویت برند و لوگو

در این زمینه در همین اواخر توضیحاتی را در اینباره بر اینترنت منتشر شده است، و شما شاید تا حدودی با طراحی لوگو و نه برندسازیتان آشنا شده باشید. اگرچه ترکیب این موضوعات میتواند درست باشد.

گاهی بر روی اینترنت موضوعات درباره برند، هویت و لوگو به صورت واضحی توضیح داده نمیشوند. ما در اینجا قصد داریم که این موضوعات را دقیقتر بررسی کنیم.

برند چیست؟ تصویر احساسی درک شده کامل از یک شرکت و فعالیت ها و محصولات آن.
 هویت چیست؟ جنبه های بصری حاصل از بخش های کلی یک برند.
لوگو چیست؟ لوگو تعریف کننده کسب و کاری است که از نشانه ها و یا آیکن ها برای انتقال پیام خود استفاده میکند.

برای توضیح این مورد با جزئیات بیشتر، بگذارید که در ابتدا به بررسی موضوع برند بپردازیم.

1. برند سازی چیست؟

برندسازی، به صورت قطع یک موضوع شفاف و ساده نیست، هزاران و شاید صدها کتاب در زمینه این موضوع تا کنون نوشته شده است.

 هرچند ما  میتوانم به صورت مختصر به شما بگوییم که برند در واقع توضیح دهنده یک سازمان، خدمات و یا محصولاتش است که به صورت شخصی و به وسیله درک مخاطبین از این مقولات شکل میگیرد. 

چیزی که باید به آن دقت شود این است که این موضوع چیزی نیست که یک طراح برند بتواند آن را درست کند، بلکه مخاطبین میتوانند آن را در خود ایجاد کنند. یک طراح به نوعی بینانگذار یک برند است.

طراحی هویت برند و لوگو

بسیاری از افراد باور دارند که یک برند تنها متشکل از چند عنصر است، مقداری رنگ، چند فونت، یک لوگو و در نهایت هم یک شعار تبلیغاتی، شاید در ادامه مقداری موزیک نیز به آن اضافه شود. 

در واقع، موضوع میتواند بسیار پیچیده تر از این حرف ها باشد. شما ممکن است بگویید که برند یک «تصویر از شرکت» است.

ایده اساسی و بنیادین و هسته مفهومی در پشت «تصویر شرکت» در واقع تمامی فعالیت هایی است که یک شرکت انجام میدهد، هر چیزی که صاحبان آن انجام میدهند، به همین خاطر هر محصول باید بازتاب دهنده ارزش ها و اهداف کسب و کار به صورت کلی باشد.

بنابراین سازگاری این ایده اصلی و بنیادی است که سبب آرایش پیداکردن و آراستن چهره شرکت میشود، و یک شرکت را در مسیر تکامل خودش هدایت میکند، و نشان دهنده برخی از نکات برجسته است، و ان نشان دهنده باورهایی است که در شرکت وجود دارد و توضیح دهنده چرایی است که شرکت برای آن وجود دارد.

 بنابراین برند مطلقا مقداری رنگ و چند نوشته خوشخط و یا یک لوگو و شعار تبلیغاتی نیست.

بهتر است که این موضوع به صورت یک مثال توضیح داده شود، لوگوی شرکت اپل (Apple) که در زمینه فناوری اطلاعات کار میکند میتواند مثال خوبی می باشد.

 شرکت اپل (Apple) سعی در ارائه یک فرهنگ انسان دوستانه دارد و یک اخلاق درون سازمانی قوی را در خود ایجاد کرده است، هنگامی که این موضوع به وسیله فعالیت های داوطلبانه و انسان دوستانه آن همراه شود، یک دلیل خوب برای ارائه این موضوع به اجتماع پیدا میشود. 

این ارزشهای کسب و کار گواه بر هر چیزی هستند که آنها انجام میدهند، از محصولات نوآورانه شان تا تبلیغاتی که انجام میدهند، حتی در خدمات مشتریان نیز این موضوع مصداق دارد. شرکت اپل (Apple) یک برند انسانی احساسی را ارائه کرده است که واقعا با افراد در تماس و تعامل است.

هنگامی که افراد کالاهای و یا خدمات این شرکت را خریداری میکنند این موضوع را به خوبی احساس میکنند؛ آنها احساس میکنند که بخشی از برند هستند و در واقع این موضوع مثل یک حس قومیت عمل میکند. این احساسات است که سبب اتصال و پیوند برند آنها با افراد شده است، به همین خاطر محصولات آن ها فقط یک لوگوی کوچک را یدک میکشد.

برای درک کامل موضوع برندسازی، به صورت ساده تر، بهتر است که نگاهی به نظر والی اولین، یکی از کارشناسان در این زمینه داشته باشیم: «برندسازی یک دفترچه راهنما است که من آن را یک الزام و یک راهنمای ساده برای متمایز کردن یک برند از دیگر برندهای موجود میدانم».

طراحی هویت برند و لوگو

2. طراحی هویت چیست؟

یک نقش اساسی در «برند» و یا در «تصویر شرکت» از یک کسب و کار یا شرکت درواقع هویت آن است.

در بیشتر موارد، طراحی هویت، مبتنی بر ابزارهای بصری است که در درون یک شرکت استفاده میشود، و به صورت معمول در درون یک مجموعه از دستورالعمل ها ارائه میشود.

 این دستورالعمل ها میتوانند هویت را بسازند که به صورت معمول نشان دهنده این موضوع هستند که چگونه هویت در پلتفرم های گوناگون اعمال میگردد، و از چه رنگها، پلات ها، فونت ها، لای اوتها و یا اقدامات نظیر آن باید استفاده شود. 

این راهنماها این اطمینان را به وجود می آورند که هویت یک شرکت به صورت منسجم هستند و این به نوبه خود این امکان را به صورت کامل به یک برند میدهد که قابل تمایز و شناخت باشد.

 هویت و یا «تصویر» یک شرک می تواند بر اساس ابزارهای بصری بسیار متنوعی ایجاد گردد:

  •  - یک لوگو (یک سمبل از هویت و یا برند کلی)
  • - ست های اداری (سربرگ+ کارت ویزیت+پاکت نامه و موارد دیگر).
  • - ابزارهای بازاریابی (آگهی نامه ها، برونشورها، کتاب ها، وب سایت و موارد دیگر).
  • - محصولات و بسته بندی (محصولات فروخته شده و یا بسته بندی که این محصولات در آن عرضه میشوند).
  • - طراحی پوشاک ( آیتم های پوشاک قابل لمسی که کارمندان یک شرکت آنها را بر تن میکنند).
  • - نشانه ها (طراحی های داخلی و خارجی)
  • - پیام ها و اقدامات (پیام های که به وسیله حالت های مستقیم و یا غیرمستقیم ارتباطاتی برای متقاعد کردن مخاطبین ارسال میشود)
  • - ارتباطات دیگر (صوتی، بویایی، لمسی و موارد دیگر).
  • هرچیز بصری که ارائه کننده کسب و کار باشد.

تمام این موارد سبب تعریف هویت یک شرکت میشود و میتواند حمایت کننده برند به صورت کلی باشد. هرچند لوگو، هویت شرکت است و برند به صورت کامل درگیر نشانه های قابل شناسایی از شرکت میباشد. نشانه میتواند سمبل یک کسب و کار به صورت کلی باشد.

3. لوگو چیست؟

برای درگ آن چیزی که میتواند لوگو تلقی شود بهتر است که ابتدا بفهمیم که لوگو به چه کاری می آید.

یک لوگو برای تشخیص هویت است.

لوگو تعریف کننده یک شرکت و یا محصول است با استفاده از نشانه، علائم، سمبل ها و یا امضاهای مخصوص آن شرکت است. 

طراحی هویت برند و لوگو

یک لوگو سبب تاثیر گذاری مستقیم بر روی فروش یک شرکت نمی شوند و یا به ندرت برای تعریف یک کسب و کار به خدمت گرفته میشود. لوگو برگرفته شده از کیفیت چیزی است که لوگو سمبل آن است، نه چیزهایی که در اطراف آن تعریف میشود.

  لوگو ها برای بیان یک هویت به کار میروند اما توضیحی درباره اساس هویت را ارائه نمیکنند. به زبان ساده و خلاصه تر، آنگونه که صاحبان لوگو رفتار میکنند بسیار مهمتر از آنچیزی است که در لوگو نمایش داده شده است.

برای مشخص کردن این مفهوم، فکر کنید که لوگوها به مانند افراد معمولی در اجتماع هستند. ما ترجیح میدهیم که برای نامیدن همدیگر از نام ها استفاده کنیم.

علی، شهرام و شایان،این روش ساده تر و بهتر از توضیح دادن خودمان و یا دیگران با توضیحات سردرگم کننده است برای مثال برای نامیدن علی از توضیح «مردی که همیشه لباس های رنگ روشن می پوشد و موهای بوری دارد» استفاده نمی کنیم.

 به همین صورت نیز لوگو ها نمیتوانند حاوی یک پیام باشند و توضیح دهند که واقعا شرکت چه کاری را انجام میدهد، بلکه ترجیحا هویت کسب کار را معرفی میکنند و به خاطر سپاری آن را ساده میکنند.

همچنین مهم است که به این نکته توجه شود که بعد از آنکه لوگو معروف شده و چشم آشنای بسیاری از افراد شد است که میتواند کارکردی که برای آن توضیح داده شده است را انجام دهد و ما میتوانیم درک کنیم که افراد گوناگون چگونه هویت آن را درک کرده اند.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر