گروه طراحان آرمکده

بررسی لوگو ایران ایر

آنچه در این مقاله می خوانید
بررسی لوگو ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر (Iran Air) با نام رسمی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یکی از قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین شرکت‌های هواپیمایی ایرانی است که در سطح داخلی و بین المللی فعالیت دارد. لوگو ایران ایر نیز یکی از بهترین لوگوهای طراحی شده برای شرکت‌های هواپیمایی در دنیا است که در سال 2013 از سوی آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل ‌و نقلی اسکیفت به عنوان برترین لوگوی خدمات ‌رسانی هوایی معرفی شد. جالب است بدانید که لوگوی شرکت ایران ایر بر خلاف سایر ایرلاین‌های داخلی و خارجی تنها یک مرتبه طراحی شده و در گذر زمان نیز دچار تغییر و تحول نشده است. طرح لوگوی ایران ایر از پرنده افسانه‌ای ایرانی به نام «هما» الهام گرفته شده که کار این پرنده پرواز به دوردست‌ها و رساندن اخبار خوش به تمام مناطق تحت اختیار ایران بوده است. انتخاب این پرنده به عنوان نماد اصلی لوگوی ایران ایر انتخابی کاملا هوشمندانه و مبتکرانه‌ای است که ارتباط معنایی نزدیکی با سازوکار این شرکت هواپیمایی دارد. در ادامه این مطلب تاریخچه طراحی لوگو ایران ایر را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با جزئیات طراحی و عناصر بکار رفته در این لوگوی ایرانی ماندگار آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

تاریخچه لوگو ایران ایر

لوگو ایران ایر در سال 1341 توسط «ادوارد تیگران زهرابیان» طراح و معمار ایرانی ارمنی تبار طراحی شد و به عنوان نماد رسمی این شرکت هواپیمایی بزرگ مورد استفاده قرار گرفت. داستان طراحی لوگوی ایران ایر به سال 1340 و انتشار فراخوان عمومی توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر در روزنامه‌های کیهان و اطلاعات بازمی‌گردد. در این فراخوان از علاقه مندان دعوت شده بود تا طرح‌های پیشنهادی خود را برای لوگو ایران ایر ارائه دهند تا از میان آنها یک طرح به عنوان لوگوی این شرکت انتخاب شود. در آن زمان افراد بسیاری در این فراخوان عمومی بزرگ شرکت کرده و طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه دادند.

پس از بررسی طرح‌های ارائه شده از سوی متقاضیان در نهایت طرح پیشنهادی ادوارد زهرابیان توسط هیات داوران دانشکده هنرهای زیبا به عنوان لوگو ایران ایر انتخاب شد. آقای زاهربیان در آن زمان 22 سال داشت و هنوز وارد دانشگاه نشده بود. اما به حوزه گرافیک و طراحی علاقه بسیاری داشت و طرح لوگوی ایران ایر را با الهام از یکی از سرستون‌های تاریخی تخت ‌جمشید و به شکل پرنده تاریخی هما طراحی کرد. جالب است بدانید که لوگو ایران ایر به صورت رسمی با نام «هما» ثبت شده است که این نام به دو مفهوم اشاره دارد:

1) پرنده هما که طرح کلی لوگو از آن الهام گرفته شده و 2) کلمه هما در واقع شکل اختصاری سه کلمه «هواپیمایی ملی ایران» است که به عنوان نام رسمی شرکت هواپیمایی ایران ایر شناخته می‌شود.

ادوارد زهرابیان درباره اینکه چگونه طرح پرنده اساطیری هما را به ‌عنوان خمیرمایه و پایه طراحی این لوگو ایران ایر قرار داده است می‌گوید: «آن زمان زیاد جهانگردی می‌کردم. به آثار تاریخی علاقه داشتم و هنوزهم دارم. یادم آمد که یک چنین سرستونی در تخت جمشید است که می‌تواند خمیرمایه این طرح باشد». سر این تندیس اساطیری به یاد ماندنی ایرانی از یال اسب، گوش گاو و صورت عقاب تشکیل شده‌ است. همانطور که اشاره کردیم نیز لوگو ایران ایر در سال 2013 از سوی آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل ‌و نقلی اسکیفت به عنوان برترین لوگوی خدمات ‌رسانی هوایی معرفی شد.

این لوگو نزدیک به 60 دهه است که به عنوان هویت بصری شرکت هواپیمایی ایران ایر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در طول این مدت نیز دستخوش تغییر قرار نگرفته است. علاوه بر طراحی هنرمندانه این لوگو، عدم تغییر آن در طول زمان نیز نقش حائز اهمیت و تاثیرگذاری را در ماندگاری این لوگو و انتخاب آن به عنوان برترین لوگو خدمات رسانی هوایی ایفا کرده است.

لوگو ایران ایر

بررسی عناصر لوگوی هواپیمایی ایران ایر

حال که با تاریخچه طراحی لوگوی ایران ایر آشنا شدید، در این بخش جزئیات طراحی این نشان تجاری تاثیرگذار و خاص را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سبک طراحی لوگو ایران ایر

لوگو ایران ایر به سبک «تصویری» طراحی شده است و همانطور که اشاره کردیم، شکل کلی آن برگرفته از شمایل پرنده اساطیری هما بوده و ارتباط معنایی مشابه و نزدیکی با سازوکار هواپیما دارد. لوگو تصویری یکی از سبک‌های رایج در طراحی لوگو است که در آن از یک نماد مرتبط با حوزه فعالیت کسب و کار و یا نهاد موردنظر جهت خلق نشان بصری آن استفاده می‌شود. در لوگو ایران ایر نیز پرنده هما به عنوان عنصر اصلی لوگو انتخاب شده است که در واقع نمادی از پرواز، اوج گرفتن و ارتفاع است که این مفاهیم با سازوکار و هدف یک شرکت هواپیمایی ارتباط معنایی دارد. بنابراین بکارگیری پرنده هما برای طراحی لوگوی هواپیمایی ایران ایر بهترین نماد ممکن جهت طراحی لوگو برای آن بود که توسط آقای زهرابیان به هنرمندانه‌ترین شکل ممکن طرح بندی شد.


معرفی انواع سبک های لوگو


لوگوی ایران ایر

رنگ لوگو ایران ایر

رنگ لوگو ایران ایر آبی تیره است که در واقع نوعی رنگ ذهنی در نظر گرفته می‌شود که با روح انسان در ارتباط بوده و تداعی کننده آرامش آسمان و دریا است. این رنگ با مفاهیمی همچون ثبات، رهایی، پرواز، آرامش و صلح در ارتباط بوده و حس امنیت و اطمینان خاطر را در افراد به وجود می‌آورد. بنابراین انتخاب رنگ آبی برای طراحی لوگو ایران ایر انتخابی کاملا منطقی و البته علمی است؛ چرا که این رنگ حس اعتماد و امنیت را به افراد انتقال می‌دهد و مشاهده لوگوی آبی ایران ایر نیز موجب جلب اعتماد مشتریان نسبت به استفاده از خدمات این شرکت هواپیمایی خواهد شد.

رنگ پس زمینه این لوگو موجب جذابیت بیشترلوگو و ماندگاری آن در ذهن مخاطبان هدف می‌شود؛ زیرا رنگ سفید مینیمال‌ترین رنگ در میان تمامی رنگ‌ها است و با مفاهیمی همچون پاکی، صداقت، خلوص، معصومیت و سادگی همراه است. بنابراین ترکیب دو رنگ آبی و سفید برای طراحی لوگو شرکت هواپیمایی ایران ایر ترکیب عالی و جذابی است که پیام این شرکت را به خوبی به مخاطبان انتفال داده و اعتماد آنها را نیز جلب خواهد کرد.

فونت لوگو ایران ایر

اگرچه شکل و طرح کلی لوگو ایران ایر تنها از نماد اصلی آن یعنی پرنده هما تشکیل شده است اما در برخی از موقعیت‌ها در قسمت پایینی لوگو نام شرکت هواپیمایی ایران ایر به صورت لاتین و عبارت «هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران» نیز در پایین آن نوشته می‌شود. فونت لاتین لوگو ایران ایر فونت سریف ساده و خوانا است اما فونت فارسی آن نستعلیق شکسته است که همرنگ با نماد اصلی در پایین آن قرار می‌گیرد.


معرفی انواع فونت طراحی لوگو


به طور کلی لوگو ایران ایر تمامی ویژگی‌ها و مشخصات یک لوگوی به یادماندنی و استاندارد را دارا است و به همین دلیل است که به عنوان برترین لوگوی شرکت هواپیمایی نه تنها در سطح داخلی بلکه در سطح بین المللی معرفی شده است. یک لوگوی موفق و منحصر به فرد باید ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی و شلوغی طراحی شود تا بتواند پیام برند موردنظر را به درستی به مخاطبان انتقال داده و توجه آنان را جلب نماید. «اصل سادگی» کاملا در طراحی لوگو ایران ایر رعایت شده است؛ یعنی پرنده هما در این لوگو به صورت واضح و شفاف طراحی شده و مخاطبان در نگاه اول قادر به شناسایی آن خواهند بود. اگرچه برای طراحی شمایل کلی این پرنده از یال اسب، گوش گاو و صورت عقاب نیز استفاده شده است اما تمامی آنها در کنار یکدیگر یک پرنده خاص و به یادماندنی را خلق کرده‌اند.

لوگوی هواپیمایی ایران ایر

جمع بندی

ما در این مطلب تاریخچه طراحی لوگو هواپیمایی ایران ایر را مورد بررسی قرار دادیم و شما را با عناصر طراحی این لوگوی خاص و معروف نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید، لوگو ایران ایر در سال 1341 توسط جوانی 22 ساله به نام ادوارد تیگران زهرابیان طراحی شد و اکنون بیش از 6 دهه است که به عنوان هویت بصری این شرکت هواپیمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در این مدت نیز دچار تغییر و تحول نشده است. این لوگو در سال 2013 به عنوان برترین لوگوی خدمات ‌رسانی هوایی در سطح بین المللی معرفی شد. لوگوی ایران ایر با نام «هما» به ثبت رسیده و طرح کلی آن برگرفته از هما پرنده افسانه‌ای ایرانی است که این نام همچنین مخفف عبارت هواپیمایی ملی ایران نیز هست.

دانلود لوگو ایران ایر

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر