آنچه در این مقاله میخوانید

  تاریخچه لوگو ناسا (NASA)

  تاریخچه لوگو ناسا (NASA)

  سازمان ناسا (NASA) به عنوان یکی از مهم‌ترین سازمان‌های دولتی ایالات متحده آمریکا شناخته می‌شود که در زمینه علوم و فناوری مربوط به هوا و فضا فعالیت می‌کند. لوگو ناسا نیز یکی از شناخته شده‌ترین لوگوهای دنیا است که از زمان شروع فعالیت این سازمان تا به امروز چند مرتبه تغییر پیدا کرده است. لوگو فعلی ناسا با الهام از اهداف و فعالیت‌های این سازمان طراحی شده و هریک از نمادهای بکار رفته در آن نیز به معنا و مفهوم خاصی اشاره دارند. کاوشگران و دانشمندان ناسا همواره در حال انجام تحقیقات علمی گسترده درباره فضا هستند و با ارسال ماهواره‌های مختلف به فضا سعی دارند تا درباره ماهیت و چیستی زمین اطلاعات بیشتری بدست آورند.

  طراح لوگو ناسا نیز با در نظر داشتن ماموریت اصلی و درک عملکرد این سازمان مهم توانست لوگویی جذاب و تاثیرگذار برای آن خلق کند. قطعا طراحی لوگو برای چنین سازمان بزرگی، چالش‌های زیادی را برای طراح آن به دنبال داشته اما خروجی نهایی آن بسیار درخشان و ماندگار است که قدمتی بالغ بر 60 سال دارد. در ادامه این مطلب تاریخچه لوگو ناسا را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با تغییرات لوگوی این سازمان بزرگ و معتبر آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

  لوگو ناسا

  تاریخچه تاسیس سازمان ناسا

  کلمه NASA نام اختصاری «اداره کل ملی هوانوردی و فضا» است که مخفف عبارت National Aeronautics and Space Administration بوده و در تاریخ 1 اکتبر 1958 (9 مهر 1337) فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. ناسا در واقع یک آژانس دولتی آمریکا است که با هدف نظارت بر تحقیقات فضایی و هوانوردی ایالات متحده تاسیس شده است. البته ناسا از سال 1915 و تحت عنوان ناکا (NACA) مخفف عبارت National Advisory Committee for Aeronautics به معنای «کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا» فعالیت می‌کرد و به پژوهش‌های مرتبط با حمل و نقل مشغول بود. اما در سال 1958 برچیده و سازمان ناسا رسما جایگزین آن شد.

  سازمان ناسا در طول دوران فعالیت خود تا به امروز به دستاوردها و موفقیت‌های قابل توجهی دست پیدا کرده است که مهم‌ترین آن در سال 1969 و با فرستادن اولین انسان به کره ماه رقم خورد. جالب است بدانید که رئیس ناسا توسط ریاست جمهوری آمریکا انتخاب می‌شود که البته صلاحیت وی با رای مجلس سنا تایید خواهد شد. در حال حاضر ««بیل نلسون» یکی از سیاستمداران معروف آمریکایی، ریاست سازمان ناسا را بر عهده دارد که در تاریخ 1 می 2021توسط جو بایدن به مجلس سنا معرفی و توسط این مجلس نیز تایید صلاحیت شد.

  بررسی تغییرات لوگو ناسا

  همانطور که اشاره کردیم، لوگو ناسا در طول فعالیت این سازمان تا به امروز چندین مرتبه تغییر پیدا کره است. البته پیش از طراحی لوگو فعلی سازمان ناسا، سازمان ناکا نیز دو لوگو برای خود طراحی کرد. از این رو تاریخچه لوگو ناسا و طراحی نماد بصری برای آن به سال1915 یعنی به زمان تاسیس NACA بازمی‌گردد. در این بخش سیر تکاملی و تغییرات لوگو ناسا از ابتدا تا به امروز را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با جزئیات طراحی این لوگوی خاص بیشتر آشنا خواهیم کرد.

  سازمان ناسا

  1915 – 1958

  اولین لوگو برای سازمان ناکا لوگوی چندان جذابی نبود و مورد استقبال قرار نگرفت. این لوگو به صورت دایره‌ای طراحی شد که در وسط آن تصویر یک بیابان، یک فضانورد و یک بالگرد قرار داشت. این لوگو به دلیل عدم استفاده از رنگ‌های مناسب و طراحی نسبتا شلوغ، عمر چندانی نداشت و ناکا پس از مدتی اقدام به طراحی یک لوگوی جدید برای این سازمان کرد. لوگو دوم طراحی کاملا متفاوتی نسبت به لوگو اول داشت و شبیه به یک سپر هرالدیک (نوعی نشان اشرافی اروپایی در قرن سیزدهم) بود و دو بال بزرگ نیز داشت. رنگ اصلی این لوگو زرد بود و کلمه NACA نیز با رنگ مشکی و فونت سانس سریف در وسط آن قرار داشت. این لوگو حدود 43 سال به عنوان لوگوی اصلی NACA مورد استفاده قرار گرفت که متناسب با ماهیت و اهداف این سازمان طراحی شده بود.

  لوگو سازمان ناسا

  1959 - 1975

  در سال 1958 سازمان NACA به طور کامل منحل شد و سازمان NASA در آن سال فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد. لوگو ناسا یک سال پس از تولد این سازمان یعنی در سال 1959 توسط جیمز مدارلی (James Modarelli) یکی از کارمندان آن طراحی شد و نام مستعار «کوفته قلقلی –Meatball» را برای آن انتخاب کرد. لوگو ناسا از المان‌های مختلفی تشکیل شده است که هریک از آنها معانی خاصی دارند و برگرفته از مفاهیم مرتبط با هوا و فضا هستند ودر کنار یکدیگر این لوگوی موفق و به یادماندنی را خلق کرده‌اند.

  شکل دایره‌ای لوگو ناسا در واقع نمادی از سیاره است و رنگ آبی آن نیز با الهام از رنگ آسمان انتخاب شده که ستاره‌های ریزی به رنگ سفید نیز در آن دیده می‌شود و نشانگر فضا و کهکشان هستند. در این لوگو همچنین یک علامت V شکل به رنگ قرمز وجود دارد که نشانه‌ای از صنعت هواپیماسازی و سازه‌های فضایی است. در این لوگو دایره‌ای کلمه NASA با رنگ سفید و فونت Bold Serif دقیقا در وسط آن به صورت بزرگ نوشته شده و یک خط کروی شکل سفید همچون مدار دایره‌ای نیز دور این کلمه قرار گرفته که نمادی از سفرهای فضایی است.

  اولین لوگو ناسا به مدت 16 سال به عنوان نماد و هویت بصری این سازمان مورد استفاده قرار گرفت. لوگو کوفته قلقلی با اینکه دارای جذابیت بصری بالایی بود و ارتباط معنایی بالایی با حوزه فعالیت ناسا داشت اما لوگویی کامل و بی نقصی نبود. لوگو ناسا دارای ایرادات و اشکالات تکنیکی بود و همین موضوع سبب شد تا سازمان ناسا در سال 1975 اقدام به طراحی لوگویی جدید کند تا بتواند نواقص فنی کوفته قلقلی را پوشش دهد. یکی از مهم‌ترین ایرادات اولین لوگو ناسا عدم قابلیت بکارگیری در رسانه‌ها و پلتفرم‌های مختلف بود. این لوگو به صورت چند منظوره طراحی نشده بود و به همین دلیل در موقعیت‌های مختلفی همچون چاپ و یا استفاده در ابعاد بزرگ‌تر دچار افت کیفیت می‌شد. وجود این ایراد فنی بزرگ در این لوگو سبب شد تا سازمان ناسا پس از گذشت شانزده سال به فکر طراحی یک لوگو جدید بیفتد.

  1975 - 1992

  ناسا در سال 1975 از لوگو جدید خود با نام مستعار «کِرم – Worm» رونمایی کرد؛ این لوگو به سبک لوگوتایپ طراحی شد و برخلاف لوگو قبلی ناسا نیز نماد و نشان مرتبطی با حوزه فعالیت این سازمان نداشت. نام مستعار کرم برای لوگو ناسا به دلیل شباهت بصری سبک نوشتاری کلمه NASA در آن بود که شبیه به انعطاف بدن و نوع حرکت کرم است. این لوگو به صورت Capital (استفاده از حروف بزرگ)، قرمز رنگ و فونت Sans-Serif طراحی شد که حروف آن دارای گوشه‌های گرد است و خط افقی دو حرف A نیز در این لوگو حذف شده‌اند. عمر دومین لوگو ناسا نیز 17 سال بود و این سازمان در سال 1992 تصمیم به طراحی یک لوگو جدید گرفت. بدین ترتیب لوگوتایپ قرمز رنگ ناسا نیز مانند کوفته قلقلی کنار گذاشته شد.

  تغییرات لوگو ناسا

  1992 تا به امروز

  سازمان ناسا در سال 1992 و پس از کنار گذاشتن لوگو پیشین، در کمال ناباوری از اولین لوگو رسمی خود یعنی کوفته قلقلی بدون اعمال هیچگونه تغییری رونمایی کرد. ناسا این لوگو را نوعی معجزه در نظر گرفت و در آن زمان معتقد بود که کوفته قلقلی برای این سازمان خوش شانسی به همراه می‌آورد و یادآور روزهای اوج موفقیت و انجام پرو‌ژه‌های بزرگی همچون آپولو است. به همین جهت از بازگشت این لوگوی محبوب ابراز خرسندی کرد و مجددا آن را به عنوان نماد اصلی این سازمان معرفی نمود. لوگو ناسا از سال 1992 تا به امروز یعنی حدود سی سال بدون تغییر باقی مانده و به یکی از نمادهای معروف و البته محبوب دنیا تبدیل شده است.

  لوگو سازمان ناسا

  مهر رسمی سازمان ناسا

  زمانی که سازمان ناسا به عنوان اهداکننده جوایز در برخی مراسمات حضور پیدا می‌کند و یا خود نیز برگزارکننده رویدادی مهمی باشد از نسخه کپی و توسعه یافته لوگو رسمی خود استفاده می‌کند که در واقع نماد اصلی آن است و تحت عنوان «مهر رسمی ناسا» شناخته می‌شود. مهر ناسا علاوه بر ستاره‌های سفید، خطوط کروی و عناصر وکتوری که در لوگو اصلی ناسا به چشم می‌خورد، همچنین دارای دو سیاره است و عبارت The National Aeronautics and Space Administration U.S.A به صورت مدور در سرتاسر این نشان دایره‌ای با رنگ قرمز نوشته شده است. در این مهر و یا نشان رسمی، کلمه NASA حذف شده و جای آن را یک سیاره زرد قرار گرفته است. در سمت راست این نشان نیز دایره سفید رنگ دیگری دیده می‌شود که نمادی از ماه بوده و در نزدیکی سیاره زرد رنگ قرار دارد.

  سازمان ناسا از این نشان جذاب که برگرفته از طرح لوگوی اصلی آن است در مراسمات رسمی استفاده می‌‌کند. این سازمان همچنین برای هریک از پروژه‌های مهم و خاص خود نیز یک نماد اختصاصی طراحی می‌کند. نماد هر پروژه با الهام از هدف و ماموریت اصلی آن طراحی می‌شود که علاوه بر کاربرد به عنوان هویت بصری پروژه همچنین بر روی یونیفرم‌ها و لباس‌های فضانوردان و کاوشگران نیز درج می‌شود. جالب است بدانید که در این نمادها معمولا یکی از عناصر لوگو ناسا نیز قرار داده می‌شود تا به نوعی یادآور نماد اصلی این سازمان باشد.

  جمع بندی

  لوگو ناسا از ابتدای تاسیس سازمان ناسا تا به امروز دو مرتبه طراحی شده است؛ همانطور که خواندید لوگو اولیه آن پس از چندین سال به دلیل مشکلات تکنیکی در طراحی کنار گذاشته شد. لوگو دوم که به روش لوگوتایپ طراحی شده بود نیز به مدت 17 سال به عنوان لوگو سازمان ناسا مورد استفاده قرار گرفت اما در سال1992 کنار گذاشته شد و لوگوی اولیه مجددا و بدون هیچگونه تغییری به عنوان لوگو رسمی ناسا معرفی گردید. این لوگو یکی از به یادماندنی‌ترین لوگوهای دنیا است که متناسب با هدف و ماموریت اصلی سازمان ناسا طراحی شده است. لوگو ناسا از عناصر مختلفی تشکیل شده که هریک از آنها نمادهای مرتبطی با مفاهیم مربوط به هوا و فضا بوده و به شکلی هنرمندانه در لوگو قرار گرفته‌اند.

  دانلود لوگو ناسا

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو