گروه طراحان آرمکده

تاریخچه طراحی لوگو توییتر (Twitter)

آنچه در این مقاله می خوانید
تاریخچه طراحی لوگو توییتر (Twitter)

توییتر (Twitter) به عنوان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در سراسر دنیا شناخته می‌شود که دارای بیش از500 میلیون‌ کاربر فعال است. لوگو توییتر در طول سال‌های فعالیت این پلتفرم تا به امروز چندین مرتبه تغییر پیدا کرد تا در نهایت به لوگو فعلی یعنی همان پرنده سفید کوچک و معروف تبدیل شد. لوگوی توییتر در حال حاضر به قدری شناخته شده و معروف است که بدون نیاز به درج نام Twitter توسط طیف گسترده‌ای از کاربران قابل تشخیص خواهد بود. پرنده لوگو توییتر نمادی از آزادی، خلاقیت و سرعت ارسال پیام است که در واقع ماهیت اصلی و شخصیت این شبکه اجتماعی را منعکس می‌کند. لوگوی توییتر اصلی در عین سادگی بسیار جذاب و به یاد ماندنی است و امروزه کمتر کاربری وجود دارد که آن را نشناسد. این لوگو یکی از بهترین نمونه‌های لوگو دایره ای است که با تکنیک نسبت طلایی (Golden Ratio) طراحی شده است. در ادامه این مطلب مروری بر تاریخچه لوگوی twitter خواهیم داشت و جزئیات طراحی آن را به طور کامل بررسی می‌کنیم. اگر شما نیز یکی از کاربران توییتر هستید تا پایان این مقاله با آرمکده همراه باشید تا با تاریخچه توییتر و داستان طراحی لوگو آن آشنا شوید.

تاریخچه توییتر

تاریخچه طراحی و توسعه شبکه اجتماعی توییتر به اواخر سال 2005 بازمی‌گردد که شرکت پادکست Odeo با کارکنان خود یک جلسه طوفان فکری با هدف انجام فعالیتی جدید و خاص برگزارکرد. یکی از کارمندان این شرکت به نام جک دورسی (Jack Dorsey) ایده طراحی یک سرویس پیام رسان جمعی را مطرح کرد که افراد از طریق آن بتوانند به گروه‌های کوچک، پیام‌های متنی کوتاه ارسال کنند. ایده جک دورسی در این جلسه مورد استقبال قرار گرفت و نوا گلس (Noah Glass) که در آن زمان یکی از کارمندان شرکت Odeo بود و در زمینه طراحی و توسعه نرم افزار نیز فعالیت می‌کرد، نام «twittr» را برای این سرویس پیشنهاد داد. این سرویس خلاقانه و پیشگام در سال 2006 راه انداری شد و اولین توییت خود را به طور رسمی منتشر کرد.

دو ماه پس از انتشار اولین پیام رسمی توییتر این شبکه اجتماعی تنها دارای پنج هزار کاربر بود. اما پس از دو سال و با ارائه قابلیت‌های جدید و جذاب به محبوبیت جهانی رسید و تعداد کاربران آن روز به روز افزایش یافت. Twitter در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی دنیا است که اکثر افراد سرشناس و معروف دنیا در آن حساب کاربری دارند.

طراحی لوگو توییتر

تاریخچه لوگو توییتر

همانطور که اشاره کردیم، لوگو توییتر در طول سال‌های فعالیت این پلتفرم چندین مرتبه تغییر پیدا کرد تا به لوگوی جذاب فعلی تبدیل شد. لوگوی توییتر در بازه‌های زمانی مختلف دارای شکل‌های گوناگونی بود و در هر طراحی نیز تغییرات جزئی و یا کلی در آن اعمال می‌شد. در این بخش سیر تکاملی طراحی لوگو توییتر را بررسی می‌کنیم تا با روند شکل گیری و خلق این پرنده معروف آشنا شوید.

لوگو توییتر در سال 2005 – 2006

اولین نسخه لوگو توییتر که هرگز به عنوان لوگوی اصلی و رسمی آن مورد استفاده قرار نگرفت با الهام از نام ابتدایی توییتر در آن زمان یعنی twttr طراحی شد. این لوگوتایپ توسط فردی به نام بیز استون (Biz Stone) طراحی شد که به لحاظ سبکی و ترکیب رنگی با سایر لوگوهای توییتر تفاوت داشت. به عنوان مثال این لوگو با الهام از طبیعت و ترکیب دو رنگ سبز پررنگ و کم رنگ و قطرات شبنم بر روی حروف آن طراحی شد که هیچگونه ارتباط معنایی با سازوکار شبکه اجتماعی توییتر نداشت و به همین دلیل نیز به طور رسمی مورد استفاده قرار نگرفت.

تاریخچه لوگو توییتر

لوگو توییتر در سال 2006 – 2010

وب سایت رسمی شبکه اجتماعی توییتر در سال 2006 به صورت عمومی راه اندازی شد و این شرکت با استفاده از فونت Blue Buble یک نماد برای سایت خود طراحی کرد. طرح حروف (تایپ فیس) این لوگو توسط لیندا گاوین (Linda Gavin) طراحی شد و در نسخه جدید، نام توییتر را با املای کنونی آن یعنی Twitter و استفاده از حروف کوچک در لوگو نوشت. این لوگو با پس زمینه سفید و حروف آبی روشن در داخل یک مستطیل قرار داشت که با استقبال کاربران مواجه شد و به مدت چهار سال در وب سایت توییتر مورد استفاده قرار گرفت و البته زمینه‌ای را بر طراحی لوگوی اصلی آن فراهم آورد.

تغیرات لوگو توییتر

لوگو توییتر در سال 2010 – 2012

پس از گذشت چهار سال، اعضای هیئت مدیره توییتر تصمیم گرفتند تا لوگوتایپ ساده توییتر را کمی تغییر دهند و عنصری جدید به آن اضافه کنند. در سال 2010 یک پرنده آبی کوچک به لوگوتایپ توییتر اضافه شد تا بتواند هویت این پلتفرم را به کاربران معرفی نماید. اولین پرنده لوگو توییتر توسط یکی از کارمندان شرکت از وب سایت iStock به قیمت 15 دلار خریداری شد. این طرح توسط یک طراح گرافیک بریتانیایی به نام سیمون آکسلی (Simon Oxley) در این وب سایت ارائه شده بود که مورد توجه توییتر قرار گرفت. اگرچه پرنده نسخه فعلی لوگو توییتر با پرنده طراحی شده توسط سیمون آکلی تفاوت دارد اما ایده اصلی آن بسیار جذاب بود و ارتباط معنایی کاملی با سازوکار و ماهیت این شبکه اجتماعی داشت. پرنده اصلی در مقایسه با پرنده کنونی کمی لاغرتر و کشیده‌تر بود و دو پا و یک چشم داشت.

نام پرنده لوگو توییتر الهام گرفته از نام یکی از بسکتبالیست‌های مشهور آمریکایی به نام لری برد (Larry Bird) است. بیز استون به دلیل علاقه زیاد به این بازیکن نام لری را برای پرنده معروف لوگو توییتر انتخاب کرد. جالب است بدانید که طراح لوگوی توییتر نمی‌دانست که طرح پرنده او را چنین شرکت بزرگی خریداری کرده است؛ تا زمانی یکی از دوستانش این موضوع را به او اطلاع داد. اما از آنجایی که کسب و کارها و شرکت‌های بزرگ نمی‌توانند طرح‌ها و نشانه‌های موجود در iStock را بدون ایجاد هیچگونه تغییری به عنوان لوگوی اصلی خود استفاده کنند؛ شرکت توییتر به ناچار مجبور به طراحی مجدد این پرنده شد. این پرنده معروف چندین و چند مرتبه طراحی شد و در هر طرح پیشنهادی نیز آیتم‌هایی همچون مو در بالای سر، پا، چشم و ابرو به آن اضافه می‌شد تا ظاهری دوستانه‌تر و واقعی‌تری داشته باشد. اما این ظاهر کارتونی دوام چندانی نداشت و در عرض مدتی کوتاه به یک تصویر کلاسیک تبدیل شد. مشهودترین تغییر این پرنده، حذف پاها و تغییر شکل بال‌های آن بود که در نهایت شبیه به لوگوی فعلی آن تبدیل شد.

معنی لوگو توییتر

لوگو توییتر در سال 2012 تا به امروز

شرکت توییتر در سال 2012 از لوگویی به روزرسانی شده رونمایی کرد و اذعان داشت که این لوگو تا مدت زیادی تغییر پیدا نمی‌کند و به همین شکل باقی خواهد ماند. طراحان این پروژه در اولین قدم از طراحی مجدد و نهایی لوگو توییتر ابتدا نام توییتر را از پایین لوگو حذف کردند زیرا معتقد بودند که این پرنده به تنهایی می‌تواند به عنوان نماد اصلی توییتر مورد استفاده قرار گیرد. نوک پرنده نیز به سمت بالاتر طراحی شد و موی آن را نیز به طور کامل از روی سر پرنده حذف کردند. علاوه بر این تغییرات، سر پرنده نیز کمی کوچک‌تر شد و تعداد پرهای روی یک بال آن کاهش پیدا کرد. نام پرنده نیز در نهایت از Larry the Bird به Twitter Bird تغییر یافت.

تحلیل لوگو توییتر

بررسی لوگو توییتر

همانطور که خواندید لوگو توییتر از زمان توسعه و راه اندازی این شبکه اجتماعی محبوب و پرطرفدار، تغییر و تحولات بسیاری داشته است. اولین طراح لوگوی توییتر یعنی آقای سیمون آکسلی برای طراحی آن پرنده ساده تنها سی دقیقه زمان صرف کرده بود و آن را برای فروش در وب سایت iStock قرار داد. او هرگز گمان نمی‌کرد که این طرح مورد استقبال یک شرکت محبوب قرار گیرد. اگرچه پول زیادی از طراحی این لوگو نصیب سیمون آکسلی نشد اما شهرتی که پس از آن بدست آورد، مسیر رشد و پیشرفت را برای وی هموار ساخت. پس از تغییرات کلی که در طول چندین سال توسط طراحان مختلف بر لوگو توییتر ایجاد شد، پرنده فعلی لوگو را شخصی به نام دوگ بومن (Doug Bowman) طراحی کرد که در حال حاضر به عنوان نماد و لوگوی اصلی شبکه توییتر شناخته می‌شود.

با این حال در طراحی لوگو توییتر برخی نکات مهم وجود دارد که شاید تا به حال به آنها توجه نکرده باشید. به همین بهانه در این بخش به بررسی نکات و المان‌های مهم در لوگو توییتر می‌پردازیم و آنها را با جزئیات بیشتری تحلیل می‌کنیم.

هندسه نهفته در لوگو توییتر

لوگو توییتر ممکن است در نگاه اول، لوگویی ساده به نظر برسد اما در پس آن هندسه بسیار جالبی نهفته است. لوگوی توییتر در حقیقت از بخش‌هایی از یک دایره کامل ساخته شده است؛ یعنی هر بخش از این پرنده را می‌توان با بخش‌هایی از کمان‌های دایره‌ای (یک یا دو دایره) تعریف و مشخص کنیم. اگر لوگوی سال 2012 را با لوگوی قبلی مقایسه کنید، به راحتی متوجه می‌شوید که این قاعده در لوگوی پیشین وجود ندارد؛ اگرچه در آن لوگو چندین قوس دایره‌ای وجود داشت اما برخی منحنی‌ها با یکدیگر مطابقت نداشتند.


برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لوگو دایره ای روی لینک کلیک نمایید.


نسبت طلایی در لوگو توییتر

نسبت طلایی یکی دیگر از تکنیک‌های هنری و هوشمندانه بکار رفته در طراحی لوگو توییتر است. نسبت دایره‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر تا حد زیادی به نسبت طلایی نزدیک است و به احتمال قوی این نسبت‌ها به طور عمدی توسط طراحان انتخاب شده‌اند و بر حسب اتفاق و یا تصادفی چیده نشده‌اند.

فونت لوگو توییتر

همانطور که اشاره کردیم در سال 2012 کلمه twitter بطور کامل از لوگو حذف شد؛ زیرا طراحان بر این باور بودند که وجود این کلمه در لوگو توییتر دیگر ضرورتی ندارد و این شبکه اجتماعی از شهرت و اعتبار کافی برخوردار است. نسخه‌های اولیه لوگو توییتر به صورت تایپ فیس و با فونت Bubbled توسط لیندا گاوین طراحی شدند. با این حال در سال 2012 روش لوگوتایپ برای طراحی لوگو توییتر حذف شد و تنها همان پرنده معروف در لوگو باقی ماند که در گذر زمان نیز به لحاظ ظاهری دچار تغییر و تحول شد.

فونت لوگو توییتر

رنگ لوگو توییتر

انتخاب رنگ مناسب یکی از مهم‌ترین اصول طراحی لوگو است که باید بر اساس روانشناسی رنگ‌ها انجام شود. رنگ آبی یک رنگ محبوب جهت ارائه خدمات شبکه‌ای است؛ زیرا حس اعتماد و اطمینان را در مخاطب به وجود می‌آورد. بنابراین انتخاب رنگ آبی و ترکیب آن با رنگ سفید، انتخاب هوشمندانه و معقولی برای رنگ لوگو توییتر است. رنگ آبی روشن یا آبی فیروزه‌ای لوگو توییتر به عنوان نمادی از برقراری ارتباط، یکپارچگی، شادی و لذت است.

رنگ آبی فیروزه‌ای اغلب با مفهوم آزادی همراه است که آزادی بیان نیز در آن زمان اولین و اصلی‌ترین هدف راه اندازی شبکه اجتماعی توییتر بود؛ زیرا مدیران آن قصد داشتند تا امکان بیان آزادانه اندیشه را بدون وجود محدودیت برای کاربران خود فراهم آورند. رنگ سفید نیز رنگی مثبت و آرامش بخش است که در کنار آبی، حس امنیت و اطمینان بیشتری را به مخاطب انتقال می‌دهد. بنابراین انتخاب این رنگ‌ها برای یک شبکه اجتماعی تعاملی که هدف اصلی آن ارائه آزادی بیان به کاربر است، بهترین انتخاب ممکن به نظر می‌رسد.

آیکون های توییتر

بدون شک توییتر یکی از بهترین و به یادمادنی‌ترین آیکون‌ها در جهت ایجاد هویت بصری در قرن معاصر است. این موجود که تقریبا شبیه به مرغ مگس خوار است در کل دنیا به عنوان پرنده توییتر شناخته می‌شود. این پرنده در واقع آیکون یا همان نماد اصلی لوگو توییتر است که با هدف القای حس آزادی، بیان تفکرات و عقاید شخصی، وفاداری و اعتماد طراحی شده است.

داگ بومن مدیر بخش نوآوری و خلاقیت توییتر درباره این آیکون با صراحت اعلام داشته است که: «توییتر پرنده است، پرنده توییتر است - Twitter is the bird, the bird is Twitter». اما چرا پرنده؟ زیرا پرنده به راحتی می‌تواند ماهیت سرویس میکروبلاگینگ (پست‌ها و محتواهای کوتاه همچون توییت‌های موجود در توییتر) را منعکس کند و به همین دلیل است که نام توییتر برای آن انتخاب شده است. این کلمه ( Tweet) در زبان انگلیسی به معنای جیک جیک کردن (مجازا حرف‌ها و جملات کوتاه) است. پرنده توییتر نیز نشانگر آزادی و امکانات نامحدود بوده و به مخاطب نشان می‌دهد که پیام‌های کوتاه به سرعت بال زدن این پرنده کوچک و بدون محدودیت ارسال می‌شوند. اگرچه اولین آیکون در لوگو توییتر به صورت رسمی در سال 2010 نمود پیدا کرد اما ایده یک موجود آبی رنگ آزاد و رها، چندین سال قبل یعنی در سال 2006 مطرح شد. اگرچه این پرنده در گذر زمان دچار تحولات ظاهری بسیاری شد اما مفهوم اصلی آن تغییری پیدا نکرد. در نهایت نیز معروف‌ترین آیکون لوگو توییتر در سال 2012 طراحی شد و از آن زمان تا امروز نیز بدون تغییر و تحول باقی ماند.

رنگ لوگو توییتر

جمع بندی

لوگو توییتر به عنوان یکی از بهترین و ساده‌ترین لوگوهای طراحی شده در دنیا شناخته می‌شود که در عین سادگی دارای جذابیت‌های بصری بسیاری است. همانطور که خواندید این لوگو چندین مرتبه تغییر پیدا کرد تا به لوگوی ساده و به یادماندنی امروزی تبدیل شد. طرح اصلی آن به قیمت 15 دلار از سایت iStock خریداری شد اما به دلیل ممنوعیت استفاده شرکت‌های بزرگ از طرح‌های خام این وب سایت، تغییراتی اساسی در آن ایجاد شد. با این حال پرنده سفید لوگو توییتر با پس زمینه آبی رنگ، حس اطمینان و آزادی را به مخاطب انتقال می‌دهد و به همین دلیل است که این شبکه اجتماعی در طول چندین سال توانست توجه میلیون‌ها کاربر در سراسر دنیا را به خود جلب نماید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر