گروه طراحان آرمکده

تاریخچه‌ی لوگوی بی تی اس

آنچه در این مقاله می خوانید

هفت پسر پرماجرا

گروه هفت نفره‌ی پسران جوان بنگتن یا همان BTS یکی از محبوب‌ترین گروه‌های موسیقی دنیا در میان نوجوانان و جوانان است که در مدت کوتاهی توانست به یکی از محبوب‌ترین تیم‌های موسیقی دنیا تبدیل شود. لوگوی این گروه موسیقی داستان درازی دارد و تاکنون 4 بار تغییر کرده که بار آخر این لوگو در سال 2017، توسط یکی از بهترین آژانس‌های گرافیکی کره طراحی شد و هنوز هیچ طرحی نتوانسته جای آن را بگیرد. نکته‌ی قابل توجه این است که علی‌رغم تغییرات مکرر برند BTS، این تغییرات هیچ‌گاه با واکنش منفی از سوی هواداران این گروه مواجه نشد. در فرآیند طراحی آخرین هویت بصری گروه بی تی اس، نهایت دقت و حساسیت به‌خرج داده شد و کار طراحی آن تقریبا یک‌سال زمان برد. شعار پنهان شده در لوگوی جدید "فراتر از صحنه" بود که حرکت رو به جلوی تیم را نشان می‌داد. جالب است بدانید برای طراحی لوگو بی تی اس، نه تنها تیم طراحی بلکه اعضای گروه و مدیریت نیز درگیر بودند و برای دیزاین آن، چندین مصاحبه انجام شد. یکی از معانی جدیدی که این تیم در آخرین طراحی هویت بصری خود به نمایش گذاشت، "حفاظت جوانان از تعصب"‌ بود؛ چون پسران بنگتن، این عامل را مهم‌ترین دلیل برای جلوگیری از رویاپردازی و رسیدن به موفقیت در جوانان می‌دانند. لوگو بی تی اس از آن لوگوهایی است که باید ساعت‌ها تماشایش کنید تا بتوانید تمامی مفاهیم گنجانده شده در آن را بفهمید و مسلما از دیدن احساس مسئولیت این گروه در قبال مخاطبانش لذت خواهید برد. در این مقاله می‌خواهیم این لوگو را از ابعاد مختلف بررسی کنیم.

لوگوی  بی تی اس

پدیده‌ای به‌نام BTS

بی تی اس یک گروه هفت‌نفره‌ی کره‌ای است که در زمینه‌ی موسیقی در جهان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. BTS در کره‌ای به‌معنای ضدگلوله است ولی این گروه به‌تازگی نیز نام خود را به مخفف اصطلاح انگلیسی Beyound The Scene یعنی فراتر از صحنه تغییر نام داده‌اند. یکی از افتخارات این تیم، حضور در جشنواره بیلبورد آمریکا بود که در آن توانستند جایزه‌ی هنرمند اجتماعی برتر را کسب کنند. تیم BTS، از سال 2013 فعالیت خود را در کره آغاز کرد و با آهنگ‌های متفاوت و جذاب خود توانست در عرض چند سال شهرت جهانی پیدا کند. شاید یکی از دلایل محبوبیت این گروه، سبک متفاوت آهنگ‌ها و موضوعات مختلفی بود که به آن می‌پرداختند. علی‌رغم بسیاری از آهنگ‌ها که به موضوعات اجتماعی اشاره دارند، این گروه در موسیقی خود تلاش کردند که موضوعات شخصی و دغدغه‌های نوجوانان را بیان کنند. گروه بی تی اس موفق شد در طول شش سال، 14 آلبوم موسیقی روانه‌ی بازار کند و بعد از بیلی آیلیش، این گروه، دومین تیم موسیقی محبوب دنیاست. این اولین‌بار است که یک تیم آسیایی توانسته در زمینه‌ی موسیقی به شهرتی جهانی برسد.

در ابتدا گروه بی تی اس فقط به موسیقی هیپ هاپ می‌پرداختند و تیم پشتیانی این گروه تنها به یک گروه رپ نیاز داشتند؛ اما، با گذشت زمان این پسران توانستند استعدادهای خود را به‌خوبی نشان دهند و کم‌کم به حوزه‌های دیگر موسیقی نیز وارد شوند. گروه بی تی اس در واقع فعالیت خود را از سال 2010 شروع کرده بودند؛ ولی در سه سال اول، همزمان مشغول به آموزش دیدن بودند و می‌خواستند که حرفه‌ای وارد دنیای موسیقی شوند.

لوگو بی تی اس

تولدی دیگر از لوگو بی تی اس

تاریخچه لوگو بی تی اس نشان می‌دهد که این لوگو تاکنون چهار بار تغییر پیدا کرده و هر بار نگرشی خاص پشت طراحی آن قرار داشته است. همچنان که برند بی تی اس بزرگ و بزرگ‌تر می‌شد، مدیریت آن نیاز به یک هویت تجاری برای به رسمیت شناخته‌ شدن این گروه را بیشتر احساس می‌کرد. در واقع این گروه نیاز به یک لوگو داشت تا بتواند اهداف و ارزش‌هایش را با آن به نمایش بگذارد و برند خود را در دنیا مطرح کند. طراحی لوگو بی تی اس اگرچه چندین‌بار تغییر داشته است؛ ولی نشان می‌دهد که هویت بصری برند تا چه حد برای گروه اهمیت دارد تا جایی‌که حاضر شدند برای رسیدن به طرح ایده‌آل چندین بار، تغییرات اساسی در آن ایجاد کنند. در آخرین ورژن لوگو بی تی اس یک شعار نیز به لوگو اضافه شد: "فراتر از صحنه" که نشان می‌دهد این لوگو حرف تازه‌ای برای گفتن داشته است.

logo bts

گام به گام تا لوگو بی تی اس نهایی

همان طور که گفته شد لوگو بی تی اس از سال 2013 تاکنون چهار بار ریدیزاین شده است؛ اگرچه تکرارهای دوم و سوم از لحاظ فنی، لوگوهای رسمی به‌حساب نمی‌آیند. با وجود اینکه گروه بی تی اس این دو لوگو را در محصولات خود به‌صورت برجسته حک کرده بودند، کماکان لوگوی ارتشی اولیه‌ی گروه، به‌عنوان آرم رسمی برند در نظر گرفته ‌می‌شد.

لوگوی گروه bts

لوگوی اولیه‌ی پسران بنگتن، یک جلیقه‌ی ضدگلوله بود که می‌خواست قدرت شلیک آن‌ها را در خوانندگی نشان دهد. نکته‌ی جالب توجه در این لوگو، حک کردن نام BTS روی قلب جلیقه بود که هدف آن اشاره به احساسات قلبی و عاطفی داشت. جزئیات زیادی در طراحی این جلیقه‌ی ضدگلوله گنجانده شده بود که حواس بیننده را از بقیه‌ی قسمت‌های لوگو پرت می‌‌کرد. رعد و برق‌های اطراف جلیقه، به‌شکلی قدرت ضربات گلوله را نشان می‌داد و خطوطی هم برای نمایش درخشش جلیقه به‌کار رفته بود که اشاره به درخشش این گروه موسیقی داشت. اگرچه ایده‌ی اولیه‌ی استفاده از جلیقه‌ی ضدگلوله، ایده‌ی جالبی بوده است؛ ولی جزئیات بیش‌ازحد و خطوط کناری لوگو، طراح را کمی شلوغ و خسته‌کننده کرده بود و چندان نظر مخاطبان را جلب نمی‌کرد. بی تی اس این لوگو را در رنگ مشکی طراحی کرد و تمایل داشت که این لوگو در زمینه‌ی سفید یا نقره‌ای قرار بگیرد؛ چون این رنگ‌ها انعکاس و درخشش بهتری از رنگ سیاه را به نمایش می‌گذاشتند.

لوگو bts

دومین نسخه‌ی لوگو بی تی اس که در واقع یک نسخه‌ی کاملا غیررسمی از لوگو BTS محسوب می‌شد، لوگوی wing بود. این لوگو از چهار دایره‌ی کنارهم تشکیل شده بود که هر کدام از آن‌ها، یک پترن متفاوت در داخل خود داشتند و کلمه‌ی Wings یعنی بال‌ها نیز در زیر آن قرار داشت. بی تی اس در سال‌های 2016 تا 2017 از این لوگو برای کاور محصولات خود استفاده می‌کرد.

لوگو بی تی اس

در سال 2017 بازهم پسران بنگتن به فکر تغییر لوگوی خود افتادند؛ اگرچه این لوگو BTS هم فقط روی محصولات بود و برند آن‌ها با همان لوگو بی تی اس اولیه معرفی می‌شد. لوگوی جدید طرحی از 4 بیضی آبی رنگ بود که بیضی‌های مجاور، دوبه‌دو باهم متقاطع بودند و طرحی از گل زندگی را نشان می‌دادند. این لوگو در حقیقت یک نسخه‌ی اصلاح شده و ارتقا یافته از لوگوی قبلی به‌حساب می‌آمد. در پایین لوگو همان نام wings و زیر آن شعار "تو هرگز تنها راه نمی‌روی" به چشم می‌خورد. این لوگو بی تی اس هم نتوانست تیم را راضی کند و در نهایت آنها را به فکر طراحی یک لوگوی حرفه‌ای افتادند.

بی تی اس

نهایتا در همان سال 2017، گروه بی تی اس تصمیم گرفت که یک طرح جذاب‌تر و مینیمال‌تر برای نام، ارزش‌ها و لوگوی گروه، مطابق استانداردهای طراحی مدرن ارائه دهد که نتیجه‌ی آن شد لوگو بی تی اس فعلی. این نسخه از لوگو BTS شبیه یک کتاب باز است و به‌نوعی می‌خواهد این ارتش را تشویق به رفتن به‌دنبال رویاهای خود و حفاظت از جوانان کند. لوگو BTS و ARMY BTS، در دو مدل طراحی شد یکی درب‌های باز که نشان‌دهنده‌ی فرصت‌های متعدد برای این گروه بود و دیگری شکلی از درب‌های بسته که یک سپر حفاظتی را نشان می‌داد. منظور از ARMY BTS جمعیت هواداران و علاقمندان آثار هنرمندان گروه BTS است و لوگوی طراحی شده برای آن‌ها، نقش حفاظتی‌شان برابر این گروه موسیقی را نمایش می‌دهد. برخی از افراد عبارت لشکر یا همان ARMY را در لوگوی BTS، معادل فن‌ها دانستند؛ در حالی‌که اکانت رسمی این گروه اعلام کرد منظور از لشکر هر کسی است که از شنیدن آهنگ‌های BTS لذت می‌برد و هیچ پشتیبانی مالی در کار نیست. نکته‌ی قابل‌توجه این است که این دو لوگو در کنار یکدیگر طرح یک جلیقه ضدگلوله را می‌سازند که به‌نوعی بیانگر نقش برابر تیم و هواداران تیم در تعیین هویت پسران بنگتن و حفاظت از برند آن‌هاست.

پشت پرده‌ی لوگو بی تی اس

طراح اصلی لوگو بی تی اس گفته است که مهم‌ترین مفهومی که برای طراحی لوگو بی تی اس تعیین شده، نشان دادن اتحاد برند با هواداران و نگاه رو به‌ جلوی تیم BTS بوده است.

در قسمت بالای لوگو بی تی اس، یک درب نیمه‌باز به سمت خارج برای خود گروه بی تی اس و در قسمت پایین یک درب نیمه‌باز به سمت داخل برای هواداران این گروه طراحی شده است و این دو طرح را می‌توان به‌نوعی مکمل یکدیگر دانست. در حساب رسمی توئیتر این گروه شعار "ما و ارتش با هم یکی هستیم"، حک شده که طرح لوگو نیز همین شعار را به‌تصویر می‌کشد. نکته‌ی دیگری که در لوگو بی تی اس، جلب توجه می‌کند این است که اندازه‌ی هر دو درب در تصویر لوگو، کاملا باهم برابرند و اشاره به تاثیر برابر این دو گروه در موفقیت تیم BTS دارد. علاوه بر این دو قسمت لوگو به‌صورت تکی نمادی از حفاظت ندارند و این به‌این معناست که دو قسمت بدون هم نمی‌توانند از خودشان حفاظت کنند.

پشت پرده‌ی لوگو بی تی اس

لوگو ARMY BTS، یک درب درحال باز شدن را نشان می‌دهد که اشاره به این موضوع دارد که جوانان باید از فرصت‌هایی که مقابل‌شان قرار می‌گیرد و درب‌هایی که در برابرشان باز است، استفاده کنند و رویاهایشان را دنبال کنند؛ به جای‌اینکه این موقعیت‌ها را نادیده بگیرند. لوگو گروه BTS نیز یک درب باز به سمت بیرون است که کاملا نگاهی آینده‌نگر دارد و تلاش این تیم برای موفقیت‌های بیشتر را نشان می‌دهد.

رنگ لوگو سفید و سیاه است و قصد دارد سادگی برقراری ارتباط با نسل جوان را نشان دهد. از طرف دیگر نام BTS و ARMY به رنگ نقره‌ای نوشته شده تا درخشش نام این گروه را به نمایش بگذارد. فونت به‌کار رفته در لوگو نیز در ظاهر سنس سریف قدیمی به‌نظر می‌رسد؛ اما، با کمی دقت متوجه خواهید شد که تغییراتی در حروف ایجاد شده و دو حرف B و S با حروف نرم نوشته شده است. حرف T در این نوشته، جسورانه‌تر به‌نظر می‌رسد؛ چون لبه‌های بالایی آن کمی تیزتر از سایر لبه‌های نوشته است.

لوگو بی تی اس از کدام نوع است؟

لوگو بی تی اس از نوع لوگوهای ترکیبی محسوب می‌شود؛ چون طرح بصری لوگو در کنار نام برند قرار گرفته است. در این لوگو طرح درب‌های باز به نوعی یک لوگوی تصویری محسوب می‌شود که با نام برند ترکیب شده است. علاوه بر نام BTS که در لوگو نوشته شده، با استفاده از فضای منفی، این کلمه در داخل لوگوی تصویری آن نیز به تصویر کشیده شده است. لوگوهای ترکیبی زمانی استفاده می‌شوند که برند علاوه بر ارتباط بصری، نیاز به مطرح شدن داشته باشد. با در نظر گرفتن این نکته که طرح بصری لوگو بی تی اس، علی‌رغم مفهومی که دارد، چندان خاص و متمایز به‌نظر نمی‌رسد، لوگوی ترکیبی انتخاب کاملا درستی برای آن بوده؛ چون اگر نام برند در کنار طرح دیده نشود، ممکن است طرح قابل شناسایی نباشد. از طرف دیگر محصولاتی که از این گروه به بازار عرضه می‌شود، حتی با وجود شهرت گروه BTS، باز هم نیاز به معرفی دارد و باید مشتریان دقیقا بدانند که در حال شنیدن اثر کدام هنرمند هستند.

سخن آخر

گروه پسران بنگتن یا همان BTS یک گروه از خوانندگان کره‌ای بود که توانست در کوتاهترین زمان ممکن، به شهرت زیادی برسد. در آثار این گروه، می‌توان موضوعاتی نظیر عشق به خود، شناسایی اعتقادات شخصی، وسوسه و مبارزه‌ی میان خوبی و بدی، کشف باورها، گروه‌های دوستی و عشق به دیگران را پیدا کرد؛ مفاهیمی که باعث گرایش بیشتر نوجوانان و جوانانی که به‌دنبال هویت خود بودند، شد. این گروه از همان شروع کار، آینده‌ی درخشانی را در مقابل خود می‌دید و تلاش کرد برند خود را بسازد. میل به موفقیت و خوش‌بینی به آینده، دو مفهومی بود که به‌وضوح در لوگو BTSا ز همان ابتدا دیده می‌شد. یکی از وجوه تمایز لوگوی بی تی اس نسبت به سایر لوگوها، توجه به هواداران و نقش آن‌ها در موفقیت این گروه بود که در کمتر برندی می‌توان آن را مشاهده کرد. مفهوم آینده‌نگری برای جوانان که در لوگو بی تی اس به تصویر کشیده شده است، نشان از دغدغه‌ی این تیم برای جوانان دارد و بیان می‌کند که چقدر BTS به تاثیر خود در باورهای مخاطبانش توجه نشان داده است.

منبع:

blog.logomyway.com/bts-logo
اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر