گروه طراحان آرمکده

تاریخچه لوگوهای مطرح جهان

آنچه در این مقاله می خوانید

تاریخچه لوگوهای مطرح جهان، عنوان مجموعه مقالاتی است که در آن ها دربارۀ لوگوهای برندهای معروف اطلاعاتی آورده می شود. تاریخچه لوگوهای مطرح جهان از این منظر حائز اهمیت است که شما ضمن آشنایی با لوگوهای برتر جهان ، به اهمیت و نقش ویژۀ طراحی لوگو در پیشبرد مقاصد تجاری و اقتصادی، بهتر پی ببرید.

در بخش تاریخچه طراحی لوگو ، نخستین برندی را که معرفی می کنیم، برند والمارت (Walmart)، نامی آشنا در بازار تجاری دنیا است. والمارت (Walmart) نام برندی است که در زمینۀ خرده فروشی فعالیت می کند و در جهان بسیار پر آوازه است، به نحوی که هم اکنون در خیلی از کشورهای دنیا (بریتانیا، هند، چین و ...) دارای شعبه است. 

تاریخچه طراحی لوگو های جهان

در حال حاضر والمارت (Walmart) به صورت فروشگاه های زنجیره ای، طیف گسترده ای از محصولات از قبیل مواد غذایی و پوشاک را عرضه می کند و استراتژی آن بر پایۀ تخفیف کالاست. سام والتون در سال 1962، کار خود را با یک فروشگاه معمولی تخفیف دار در آرکانزس آمریکا آغاز نمود.

 اما این فروشگاه خرده فروشی چند سال بعد چنان توسعه یافت که تبدیل به یکی از بزرگ ترین برندهای جهان گردید به طوری که در سال 2013 عنوان بزرگ ترین شرکت جهان بر پایۀ میزان درآمد را از آن خود کرد.    

تاریخچۀ لوگوی (Walmart)

تاریخچه لوگوهای مطرح جهان را با تاریخچۀ لوگوی والمارت (Walmart) آغاز می کنیم که طراحی اش به قدمت پیدایش فروشگاه خرده فروشی والمارت در دنیای تجارت است. 

تاریخچه طراحی لوگو های جهان

لوگویی که والمارت برای آرم خود انتخاب کرده بود، در ابتدای امر، لوگوی ساده ای بود و تنها شامل یک فونت معمولی بود که نام والمارت Walmart را در بر داشت. طی سال هایی که فروشگاه های زنجیره ای والمارت در حال گسترش و رشد بود، لوگوی خود را دچار تغییر آنچنانی نکرد.

 تنها نوع فونت و رنگ لوگو  تغییر می کرد. در سال 2008 نوآوری والمارت در کاربرد از حروف کوچک و بزرگ در لوگو بود . کمی بعد و در نهایت یک ستارۀ زرد رنگ در کنار نام والمارت قرار گرفت و هم اکنون هم به همین صورت لوگوی جاوید فروشگاه های زنجیره ای والمارت محسوب می گردد. 

تاریخچۀ لوگوی (John Deere)

تاریخچۀ لوگوهای مطرح جهان، به نام John Deere می رسد. جان دی یِر، نام کمپانی بزرگ و معتبر در عرصۀ تولید تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی است. نام تجاری این شرکت Deer& Company است. 

کیفیت و نوآوری توأم با دانش روز، برخورداری از آخرین فناوری ها و در نهایت تولید ماشین آلات قدرتمند، مجهز و با کیفیت بالا باعث گردیده است که نام این برند در جهان شناخته شده و معتبر باشد و عرصۀ فعالیتش نیز در تمام دنیا گسترده باشد. 

شرکت جان دی یِر، شعار "هیچ چیز مثل آهو نمی دود" را برای کسب و کار خود انتخاب کرد و به دلیل حوزۀ فعالیتش، از المان هایی مرتبط در طراحی لوگوی تجاری اش استفاده کرد. در طراحی لوگوی جان دی یِر، از نماد یک آهو استفاده گردید.

تاریخچه طراحی لوگو های جهان

 آهویی که در حال پریدن از روی کنده ای درخت تصویر شده بود. قدمت لوگوی جان دی یر با نماد آهوی‌اش به بیش از 150 سال می رسد. کار در حیطۀ تجهیزات کشاورزی باعث شد تا رنگ سبز را برای لوگو انتخاب کنند. در طول سالیان متوالی لوگوی جان دی یر، تغییرات متفاوتی داشته است اما طرح کلی آن همچنان به قوت خویش پایدار باقی ماند.

روند بازسازی لوگوی John Deere

 تغییرات جزئی لوگوی جان دی یر، تغییراتی بودند از قبیل شبیه کردن آهو به آهوان بومی آمریکایی، یعنی آهوی دم سفید. بعد ها برخی نوشته ها هم به لوگو افزوده شد که در نهایت به دلیل چاپ لوگو روی محصولات، شرکت تصمیم گرفت جزئیات را حذف کند و آهوی معروف لوگوی خودش را با پاهایی کشیده تر و کمی تغییر در شاخ هایش رنگ و جلایی تازه ببخشد. 

تاریخچه طراحی لوگو های جهان

این بار لوگو را داخل یک شکل هندسی ( 12 ضلعی) قرار دادند. در سال 1937 لوگو باز هم ساده تر شد و حتی چند ضلعی آن هم حذف شد و نماد آهو با تایپو گرافی باقی ماند. شرکت جان دی یر به همین ترتیب هرچه پیش می رفت با توجه به پیشرفت کاری اش لوگوی خودش را بازسازی می نمود. گاهی این تغییرات شامل حال آهوی معروف می شد، 

مثلاً شاخ هایش به سمت جلو می آمد. به جای دو پا، چهار پا برایش ترسیم می شد. سایزش بزرگ تر می گردید. چهار ضلعی دورش قرار می دادند. کنده را از زیر پایش حذف می کردند. 

تا جایی که آهوی در حال پرش به آهویی با پاهای کشیده و البته در حال فرود تبدیل شد. در هر حال شرکت جان دی یر، نسخۀ نهایی لوگوی خویش را طوری طراحی کرد که بازتاب دهندۀ تکنولوژی روز باشد. تمام خصوصیات آهو از فرم بدن و شاخ ها گرفته تا نحوۀ قرار گرفتن پاهایش به گونه ای هدفمند است که حس مسئولیت پذیری و در مسیر درست گام برداشتن را القا کند.  

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر