گروه طراحان آرمکده

رنگ ها چگونه به لوگوی شما معنی می دهند؟

آنچه در این مقاله می خوانید

طراح گرافیک پائولا روپولو رنگ لوگوهای برند های رقیب را عوض کرد. آیا کسی کک آبی میل دارد؟

رنگ ها به لوگو معنی می دهند

مشاهده ی تغییر رنگ ناگهانی لوگویی که سالها در زندگی ما وجود داشته است، ممکن است مانند رنگ موی ناگهانی دوست صمیمی ما، به مزاجمان خوش نیاید. آن ها دیگر شبیه به خودشان نیستند و حالا که اینطور است این امر چطور می تواند درکی که ما از آن ها داریم را تغییر دهد؟

در یک آزمایش اخیر، طراح گرافیکی برزیلی پائولا روپولو، زمینه های رنگی لوگوی برندهای رقیب را عوض کرد و حقایق زیادی در مورد قدرت طراحان در تعیین هویت برندها به وسیله ی انتخاب پنتون آشکار ساخت.

 او می گوید:" رنگ ها اولین چیزی که ما در یک لوگو متوجه آن ها می شویم، چیزی که سریع تر از بقیه به مغز ما می رسد. سپس شما یک متوجه شکل لوگو، آیکون ها و تایپوگرافی آن می شوید."

رنگ ها به لوگو معنی می دهند

روپولو به منظور سرنگونی موج اول هویت ها، لوگوی مک دونالد را در محیط سبز گیاهی شست و شو داد. چه اتفاقی افتاد؟ یاهو تغیرات رنگین کمانی پیدا کرد و گوگل با رنگ بنفش و مشکی به سمت سبک گات راهی شد.

 کوکاکولا در پس زمینه ی آبی شبیه به پپسی خود به نظر ناراحت می رسد و بی ام و با ترکیب رنگ با نشاط و مفرح پرچم فراری نمایان می شود. دیگر تغییرات به سختی قابل توجه هستند: توییتر و فیس بوک مانند سامسونگ و نوکیا، سایه های مختلف خود از رنگ آبی را به طور ماهرانه ای تعویض می کنند.

روپولو می گوید:" این ها برندهای بزرگ و معروفی هستند. این ها اساسا مالک رنگ لوگوهای خود هستند. زمانی که رنگ لوگوی خود را به رنگ لوگوی رقیب خود تغییر می دهید، مغز شما متوجه می شود که مورد غیر مناسبی وجود دارد و باعث می شود تا شما به آن فکر کنید و مقداری کنجکاو شوید."

در عین جالبی و مقداری کنجکاوی، تنها نمونه ها ی نظر دهندگان به پست وبلاگ اصلی روپولو با اشاره به بعد از تغییر، زمانی بود که او رنگ زمینه ی یاهو را به گوگل تغییر داد؛ به خصوص که رنگ بنفش این شرکت یک رنگ تفرقه انداز است و تنفر از رنگین کمان رنگ های اصلی کار بسیار دشواری است.

رنگ ها به لوگو معنی می دهند

 روپولو می گوید." رنگ های گوگل بسیار به یاد ماندنی هستند، حتی شاید بیشتر از تایپوگرافی آن."

ارتباط بین رنگ و احساسات می تواند هم همگانی و هم به شدت شخصی باشد. به عنوان مثال آبی، در اصل، دلالت بر آرامی، آسمان روشن و اعتماد دارد. سبز به قابل اعتماد بودن، طبیعی و زرع اطلاق می شود و قرمز با شور، خطر و اضطرار مرتبط است. اما همینطور که هر دانش آموز طراحی می آموزد، 

همیشه استثنا وجود دارد. در فرهنگ غرب، سفید به معنی صلح و صداقت است، در حالی که در فرهنگ شرق، آن با یانگ مردانه از نماد یین و یانگ در ارتباط است.

روپولو بعد از جمع آوری نتایج پروژه گفت:" در مجموع، لوگوهای تغییر یافته، بهتر از لوگوهای اصلی به نظر نمی رسند.

 برای مثال وقتی ویزا مستر کارت را در نظر می گیریم، متوجه می شویم که رنگ قرمز اصلا با ماهیت اعتباری یک کارت اعتباری همخوان نیست، اما زمانی که در درصد کوچکتری از رنگ ها قرار دارد، قابل قبول است. "

روپولو اضافه می کند:" البته قوانین نوشابه های غیر الکلی متفاوت است. وقتی شما تا این اندازه به رنگ لوگوی کوکاکولا عادت می کنید، به رنگ های بیشتری در آن احتیاج ندارید."

رنگ ها به لوگو معنی می دهند

از یافته های او می توان به این نتیجه رسید که طراحان گرافیک در مرحله بسیار اولیه به لوگو رنگ اضافه می کنند. " بهتر است بدانیم که شکل حرف اول را می زند و زمانی که شما به خوبی از پس آن بر آمدید، می توانید رنگ های مختلف را امتحان کنید و حرفی که هر رنگ برای گفتن دارد را بشنوید.

" زمانی که رنگ را به مجموعه ی لوگوی خود اضافه کردید، ایجاد تغییرات کاری مشکل خواهد بود؛ مانند عوض کردن نام خود در میان سالی، که به همین خاطر زیاد انجام نمی شود.

با این حال، تغییر برند مک دونالد در اروپا، به وسیله ی تعویض زمینه ی رنگی به سبز و زرد با موفقیت انجام شد.

" به نظر من، تغییر مک دونالد یکی از موارد موفق است؛ بیشتر به این خاطر که آن ها تصمیم گرفتند سبزتر و سالم تر باشند و خوشبختانه رنگ مکمل آن ها به طور مستقیم دقیقا همان چیزی بود که به آن نیاز داشتند."

روپولو از خوانندگان وب سایت خود تغییر رنگ لوگوها را درخواست کرده است و انتظار می رود تا دسته ی دوم از این سری به زودی منتشر شود. برای خواندن مطلب اصلی وبلاگ او درباره ی این پروژه بر روی این لینک کلیک کنید.

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر