گروه طراحان آرمکده

آیا طراحی لوگو بنفش برای کسب و کارها مناسب است؟

آنچه در این مقاله می خوانید
آیا طراحی لوگو بنفش برای کسب و کارها مناسب است؟

انتخاب رنگ مناسب یکی از مراحل مهم و چالش برانگیز طراحی لوگو محسوب می‌شود که ارتباط مستقیمی با جذابیت بصری و میزان تاثیرگذاری آن بر مخاطبان دارد. بسیاری از برندهای معروف دنیا برای خلق نماد و هویت بصری خود از رنگ‌های رایجی همچون مشکی، سفید و یا آبی استفاده می‌کنند و شاید کمتر کمپانی تا کنون به طراحی لوگو بنفش فکر کرده باشد. رنگ بنفش از جمله رنگ‌هایی است که با مفاهیمی همچون ثروت، قدرت، خلاقیت و بلند پروازی همراه است و احساسات مثبتی را در بیننده به وجود می‌آورد. اما آیا لوگو بنفش برای کسب و کار شما مناسب است؟ طراحی لوگو با رنگ بنفش تصمیم هوشمندانه‌ای است که در صورت طراحی صحیح و اصولی می‌تواند شما را به طور کلی از رقبا متمایز سازد و لوگویی جذاب و خیره کننده برای برندتان خلق کند. اما برای طراحی لوگو بنفش باید ابتدا با مفاهیم روانشناسی و تاثیر روانشناختی آن بر مخاطب آشنایی داشته باشید تا بتوانید به طور حرفه‌ای و هدفمند از این رنگ خاص و جذاب در طراحی لوگو خود استفاده کنید. به همین بهانه در ادامه این مطلب شما را با روانشناسی رنگ بنفش و نکات مهم طراحی لوگو بنفش آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

طراحی لوگو بنفش

روانشناسی رنگ بنفش در طراحی لوگو

رنگ‌ها تاثیر قابل توجهی بر نوع رفتار، روحیه و حتی واکنش‌های فیزیولوژیکی ما دارند؛ البته معنا و میزان تاثیرگذاری رنگ‌ها بر افراد به عوامل متعددی همچون فرهنگ و تجارب شخصی آنان بستگی دارد. بنفش رنگی سرد و آرامش بخش است که از ترکیب دو رنگ قرمز و آبی تشکیل می‌شود و با مفاهیمی همچون صداقت، ثروت، قدرت، آرامش، شجاعت، آسودگی، زنانگی، معنویت، استقلال، اصالت، ارزشمندی، معنویت و تجمل گرایی همراه است. بنابراین بنفش رنگی مناسب و جذاب برای برندهای تولیدکننده محصولات شیک و یا مشاغلی است که مخاطبان هدف آن خانم‌ها هستند. از این رو اگر می‌خواهید لوگوی شما بیانگر این مفاهیم باشد، استفاده از این رنگ و طراحی لوگو بنفش بهترین گزینه پیش روی شماست.

در زمان‌های گذشته تولید رنگ بنفش بسیار هزینه‌ بر و دشوار بود و به همین دلیل تا قرن نوزدهم تنها افراد مهم و ثروتمند همچون پادشاهان، امپراتورها و پاپ‌ها می‌توانستند لباس بنفش بپوشند. به همین دلیل است که رنگ بنفش همچنان نمادی از قدرت و ثروت است. این رنگ دارای کوتاه‌ترین طول موج بوده و در واقع آخرین موجی است که در میان طیف رنگ‌های مختلف قابل مشاهده است. رنگ بنفش از جمله رنگ‌های محبوب و مشترک میان خانم‌ها و آقایان است و رنگی است که به ندرت در طبیعت یافت می‌شود و به همین دلیل به راحتی می‌تواند توجه افراد را جلب کرده و حس کنجکاوی را در آنان به وجود آورد. پس انتخاب این رنگ به عنوان رنگ اصلی لوگو بسیار سریع و راحت می‌تواند توجه افراد را به لوگو جلب کرده و آنان را با برند مربوطه همراه سازد.

روانشناسی رنگ بنفش در طراحی لوگو

اهمیت طراحی لوگو بنفش

رنگ بنفش یکی از رنگ‌های خاص و جذاب است که به جنسیت خاصی محدود نمی‌شود. از این رو استفاده از آن در طراحی لوگو انتخاب هوشمندانه‌ای است که می‌تواند لوگوی شما را به لوگویی ماندگار و منحصر به فرد تبدیل کند. همانطور که اشاره کردیم، انتخاب رنگ مناسب برای لوگو تاثیر بسزایی بر میزان جذابیت بصری و ماندگاری آن در ذهن مخاطبان خواهد داشت. از آنجایی که رنگ بنفش به ندرت در محیط پیرامون ما یافت می‌شود به سرعت می‌تواند توجه افراد را به خود جلب کند و آنان را نسبت به درک پیام برند و در نهایت استفاده از خدمات آن ترغیب نماید. در اینجاست که اهمیت طراحی لوگو بنفش مشخص می‌شود؛ زیرا با انتخاب این رنگ می‌توانید به دو هدف اصلی خود یعنی «جلب توجه مخاطبان هدف» و «ترغیب آنها نسبت به خرید» دست پیدا کنید.

از طرفی دیگر به دلیل آنکه رنگ بنفش به عنوان رنگی خاص و کمیاب شناخته می‌شود، شاید بسیاری از برندها نسبت به استفاده از این رنگ در طراحی لوگو خود دچار شک و تردید شوند و ترجیح دهند از رنگ‌های رایج‌تری همچون سفید، مشکی و یا آبی در طراحی لوگو خود استفاده کنند. اما شما به عنوان یک شرکت هوشمند و خلاق می‌توانید با انتخاب این رنگ شیک و خاص و طراحی لوگو بنفش خود را به طور کلی از رقبا متمایز کرده و لوگویی به یاد ماندنی در حوزه فعالیت خود طراحی نمایید. بدین ترتیب با انتخاب صحیح رنگ و رعایت سایر اصول مربوط به طراحی لوگو می‌توانید نبض بازار رقابتی را به دست بگیرید و به برندی یکه تاز و خاص تبدیل شوید.

بنابراین طراحی لوگو بنفش بهترین روش برای متمایز ساختن یک برند از رقبا است زیرا در این صورت لوگویی خیره کننده و به دور از هرگونه کلیشه خواهید داشت. بسیاری از برندها برای طراحی لوگو بنفش آن را با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌کنند که انجام این کار نیز به نوع کسب و کار و پیام برند شما بستگی دارد. ترکیب رنگ بنفش با رنگ های دیگر همچون سبز، زرد و یا سفید، میزان تاثیرگذاری آن را افزایش می‌دهد. رنگ بنفش روشن اغلب با مفاهیم عاشقانه همراه است؛ در حالی که بنفش تیره نشان دهنده سردرگمی و رمز و راز است. جالب است بدانید رنگ بنفش نیز مانند سایر رنگ‌ها دارای تاثیرات مثبت و منفی بر افراد است که شامل:

احساسات مثبت رنگ بنفش

 • • خردمندی
 • • تجملات
 • • ثروت
 • • معنویت
 • • تخیلات
 • • پیچیدگی

احساسات منفی رنگ بنفش

 • • درونگرایی
 • • انحطاط
 • • سرکوب کردن
 • • زیاده روی و اسراف
 • • دم دمی مزاج بودن

نوع احساساتی که افراد در هنگام مواجه با رنگ بنفش تجربه می‌کنند نیز بستگی به نحوه استفاده شما از این رنگ در لوگو (روشن یا تیره) و ترکیب آن با سایر رنگ‌ها بستگی دارد.

آیا لوگو بنفش برای کسب و کار شما مناسب است؟

طراحی لوگو بنفش برای چه مشاغلی مناسب است؟

همانطور که اشاره کردیم، رنگ بنفش نمادی از قدرت، ایستادگی و شیک بودن است و مشاغلی که قصد دارند این مفاهیم را از طریق لوگو و به صورت غیر مستقیم به مخاطبان هدف القا کنند، معمولا به طراحی لوگو بنفش روی می‌آورند. بنابراین اگر رنگ بنفش با پیام و ارزش‌های برند شما مطابقت داشته باشد، استفاده از آن به عنوان رنگ اصلی و پایه لوگو انتخابی هوشمندانه است که منجر به خلق یک لوگوی جذاب و خاص خواهد شد.

از طرفی دیگر با طراحی لوگو بنفش می‌توانید لوگوی خود را از لوگوی رقبا متمایز سازید زیرا اکثر مشاغل معمولا از رنگ‌های متداول‌تری همچون سفید و یا مشکی برای طراحی لوگوی خود استفاده می‌کنند و کمتر کسی به سراغ طراحی لوگو بنفش می‌رود. بنابراین اگر زیرک باشید باید از احتیاط رقبا در انتخاب رنگ برای لوگو به نفع خود استفاده کرده و لوگوی کسب و کارتان را با رنگ بنفش طراحی کنید. با این حال اگر در حوزه‌های زیر فعالیت می‌کنید، طراحی لوگو بنفش برای شما بسیار مناسب و تاثیرگذار خواهد بود:

تولید شیرینی و شکلات

برندهای تولیدکننده شکلات یکی از بهترین مشاغل برای طراحی لوگو بنفش هستند زیرا این شرکت‌ها تنها نباید فروشنده شیرینی و شکلات باشند بلکه باید احساساتی که شکلات در افراد ایجاد می‌کند را نیز تقویت کنند. طراحی لوگو بنفش می‌تواند این احساسات را تشدید کرده و افراد را نسبت به خرید شکلات ترغیب نماید. برندهایی همچون Cadbury و Milka برای طراحی لوگوی خود از رنگ بنفش استفاده کرده‌اند.

تولید لوازم ورزشی

اکثر ورزشکاران به منظور جلب توجه و نشان دادن قدرت خود از لباس‌های بنفش و یا ترکیب بنفش با رنگ‌های دیگر استفاده می‌کنند. از این رو برندهای تولیدکننده لوازم ورزشی، رنگ بنفش را در اکثر تولیدات خود بکار می‌برند زیرا بنفش نمادی از قدرت، استحکام و ثبات است.


طراحی لوگو ورزشی یکی از مقالات کاربردی در این زمینه است.


تولید لوازم آرایشی و زیبایی

برندهای تولیدکننده لوازم آرایشی و زیبایی نیز به طور گسترده از رنگ بنفش برای طراحی لوگو خود استفاده می‌کنند؛ زیرا این رنگ به لحاظ فیزیولوژیکی موجب تقویت حس زیبایی خواهی در افراد می‌شود و آنان را نسبت به استفاده از محصولات مرتبط با زیبایی ترغیب می‌کند. به همین دلیل طراحی لوگو بنفش برای برندهای لوازم آرایشی بسیار مناسب است و موجب جلب توجه مشتریان خواهد شد.


 مقاله طراحی لوگو آرایشگاه را حتما مطالعه کنید.


طراحی لوگو با رنگ بنفش

برندهای شخصی

اگر می‌خواهید برند شخصی خود را راه اندازی کنید باید برای طراحی لوگوی خود از رنگی استفاده کنید که در نگاه اول شما را به بهترین نحو به مخاطبان معرفی کرده و توجه و اعتماد آنان را نیز جلب نماید. با طراحی لوگو بنفش می‌توانید حس اطمینان، خرد و حرفه‌ای بودن را به مخاطبان خود انتقال دهید.

البته به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که طراحی لوگو بنفش تنها مختص به این مشاغل نیست و و اکثر کسب و کارها با توجه به هدف و نوع حوزه فعالیت خود می‌توانند از رنگ بنفش برای طراحی لوگوی خود استفاده کنند. بنابراین قانون ثابتی در رابطه با طراحی لوگو بنفش برای مشاغل خاص وجود ندارد و هر برند برای انتخاب رنگ لوگوی خود کاملا آزاد است.

معرفی معروف ترین لوگوهای بنفش

لوگوهای معروفی در سراسر دنیا وجود دارند که با استفاده از رنگ بنفش طراحی شده‌اند و در طول سال‌های فعالیت خود توانسته‌اند تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن مخاطبان ایجاد کنند و به لوگوهایی ماندگار تبدیل شوند. برخی از معروف‌ترین لوگوهای بنفش شامل:

یاهو - Yahoo

لوگو یاهو یکی از شناخته‌ شدهترین لوگوهای دنیا است که به روش تایپوگرافی و با استفاده از رنگ بنفش طراحی شده است. استفاده از رنگ بنفش برای طراحی لوگو این شرکت نشان دهنده ارتباط صمیمانه و دوستانه آن با کاربران است. البته لوگو یاهو از ابتدا تا به امروز چندین مرتبه تغییر پیدا کرد تا به لوگوی ساده فعلی تبدیل شد.

طراحی لوگو بنفش

وایبر - Viber

لوگو پیامرسان وایبر نیز یکی دیگر از لوگوهای بنفش موفق و جذاب است که استفاده از این رنگ برای طراحی یک اپلیکیشن پیامرسان که وظیفه آن برقراری ارتباط میان کاربران است، انتخابی هوشمندانه است. ترکیب رنگ بنفش با رنگ سفید نیز جذابیت و تاثیرگذاری این لوگو را دو چندان کرده است و به همین دلیل خیلی سریع توانست توجه طیف گسترده‌ای از کاربران را به خود جلب کند.

طراحی آرم بنفش

توییچ – Twitch

لوگو سرویس پخش زنده ویدیو توییچ نیز یکی دیگر از لوگوهای بنفش معروف دنیا است که به عنوان نمادی از خلاقیت و نوآوری شناخته می‌شود. این شرکت در زمان طراحی به دلیل وجود سرویس‌های مشابه و شبکه‌های اجتماعی قدرتمندی همچون لینکدین، فیسبوک و توییتر با لوگوی آبی و پلتفرم توییتر با لوگوی معروف قرمز تصمیم گرفت با طراحی لوگو بنفش خود را به طور کلی از آنها متمایز سازد. این لوگو نیز با ترکیب رنگ سفید طراحی شده که نشان دهنده خلاقیت و تعهد نسبت به ارائه خدمات جدید و به روز است.

طراحی لوگو به رنگ بنفش

فدکس – FedEx

شرکت خدمات پستی آمریکایی فدکس نیز برای طراحی لوگو خود از ترکیب رنگ بنفش و نارنجی استفاده کرده است که تضاد رنگی آنها موجب جلب توجه مخاطبان می‌شود. این لوگو علاوه بر انتخاب رنگ هوشمندانه همچنین با طراحی به سبک فضای منفی (Negative Space) نیز توانست به لوگویی ماندگار و قابل تشخیص تبدیل شود.


فضای منفی در طراحی لوگو چیست؟


طراحی لوگوی بنفش

رایتل – Rightel

لوگو اپراتور همراه و شرکت خدمات ارتباطی رایتل نیز یکی از لوگوهای بنفش و محبوب ایرانی است که با ترکیبی از سایه‌های روشن و تیره بنفش طراحی شده است. ترکیب طیف‌ تیره و روشن بفش در کنار یکدیگر خیلی سریع توجه بینندگان را به لوگو جلب کرده و آنان را نسبت به استفاده از خدمات این اپراتور ترغیب می‌کند.

ترکیب رنگ بنفش با رنگ های دیگر در طراحی لوگو

بانک ایران زمین

از دیگر لوگوهای بنفش موفق ایرانی می‌توانیم به لوگو بانک ایران زمین اشاره کنیم که ترکیبی از رنگ بنفش و صورتی بوده و به صورت دایره‌ای طراحی شده است. رنگ بنفش و صورتی در کنار یکدیگر میزان تاثیرگذاری لوگو بر مخاطب را افزایش می‌دهند و اعتماد افراد نسبت این بانک را جلب خواهند کرد.

نمونه طراحی لوگو بنفش

جمع بندی

ما در این مطلب روانشناسی رنگ بنفش و مزایای طراحی لوگو بنفش برای مشاغل مختلف را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید رنگ بنفش با مفاهیمی همچون همچون زیبایی، شادابی، صداقت، ثروت، قدرت، آرامش، شجاعت، آسودگی، زنانگی، معنویت، استقلال، اصالت، ارزشمندی، معنویت و تجمل گرایی همراه است. ترکیب رنگ بنفش با رنگ های دیگری همچون سفید، زرد و سبز می‌تواند میزان تاثیرگذاری آن در لوگو را افزایش دهد و توجه مخاطبان هدف را جلب نماید. با طراحی لوگو بنفش می‌توانید خود را به طور کلی از رقبا متمایز کرده و لوگویی خاص و ماندگار برای برندتان طراحی کنید؛ زیرا اکثر برندها و کسب و کارها برای طراحی لوگو خود اصولا رنگ‌های متداول‌تری همچون سفید، مشکی، آبی و یا قرمز را انتخاب می‌کنند. اما شما برای ایجاد تمایز می‌توانید رنگ بنفش را به عنوان رنگ پایه و اصلی لوگو خود انتخاب کرده و برای تاثیرگذاری بیشتر نیز آن را با رنگ‌های مناسب ترکیب نمایید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر