گروه طراحان وبکده

10 نکته برای طراحی لوگوهای به درد بخور

نوشته شده توسط جاشوآ جانسون

می خواهید یک لوگو طراحی کنید. این کار بسیار ساده به نظر می رسد، درست است؟ یک دایره می کشید، نام شرکت را درون آن می نویسید و تمام( من واقعا شنیده ام که یک طراح همچنین کاری را پیشنهاد داده است). متاسفانه اگر می خواهید ارزش پولی که مشتری به شما می دهد را داشته باشید، باید خیلی بیشتر از این ها تلاش کنید.

امروزه یک ملیون نفر افراد در صنعت طراحی لوگو، به صورت عمده برای سایت های پر بازدید، لوگوهای به درد نخور طراحی می کنند. چگونه می توان به عنوان یک فرد حرفه ای و جدی از این جمعیت جدا شد و لوگوهایی با کیفیت و به درد بخور طراحی کرد؟ مطالب زیر را بخوانید تا این اطلاعات را دریابید.

لطفاً توجه داشته باشید: این مقاله در ابتدا در ماه اوت سال 2012منتشر شد. گاهی اوقات ما دوباره مقالاتی که احساس می کنیم هنوز هم مرتبط و برای خوانندگان جالب هستند را منتشر می کنیم.

1. از ابهام های بصری استفاده کنید.

برخی از لوگوهای مورد علاقه ی من در جهان، از تکنیکی که من دوست دارم آن را "ابهام های بصری " نام گذاری کنم، استفاده می کنند؛ که یک راه بیش از حد فانتزی برای ادغام دو عکس به طریق تفسیری هوشمندانه از یک مفهوم یا ایده ی پیچیده است. لوگوی Wine Place زیر، یک مثال کامل است. 

نکته هایی برای طراحی لوگو

این لوگو از شکل یک پونز، که "محل" یا "مکان " را نشان می دهد، ساخته شده است؛ اما همچنین به وضوح مثل یک شیشه شراب که حرکت صعودی به سمت پایین دارد به نظر می رسد. طراحی لوگوهایی که با استفاده از این تکنیک به دست می آیند، زیرکانه و به یاد ماندنی هستند. بینندگان این بازی فکری را دوست دارند و به همین دلیل بیشتر مستعد قدردانی از طراحی شما هستند. در گذشته، من یک پست از پنجاه لوگو فوق العاده زیرکانه در کنار هم قرار دادم که در زیر آمده است. اگر شما هم به اندازه ی من از این نوع  طراحی لوگو  لذت می برید، آن را بررسی کنید!

2. رنگ اهمیت حیاتی دارد.

یکی از ملاحظات مهم برای طراحی لوگو پالت رنگ است. این یک تصمیم سطحی و عجولانه نیست، رنگ حامل معانی و ارتباط دهنده ی ایده ها می باشد.

گاهی اوقات شما مجبور هستید تا رنگ یک نام تجاری را ثابت نگه دارید، اما بعضی اوقات آزادی استفاده از رنگ های جدید را دارید. من عاشق پالت غنی استفاده شده در لوگوی Zion هستم.

نکته هایی برای طراحی لوگو

رنگ ها در این لوگو شما را به سوی خود جذب می کنند. آن ها شادابی به تصویر می آورند و به شکل چشم انداز بافت بیشتری می بخشند. با این حال به یاد داشته باشید که یک لوگوی خوب، چند منظوره است و حتی به صورت سیاه و سفید نیز خوب به نظر می رسد.

نکته هایی برای طراحی لوگو

علاوه بر یک نسخه ی سیاه و سفید، من دوست دارم یک لوگوی تک رنگ واقعی، طراحی شده در فضای مشکی و نگاتیو، نیز به مشتریان ارائه کنم. این کار در لوگوی بالا کمی پیچیده، اما انجام آن ممکن است.

همیشه در نظر بگیرید که این لوگو به چه منظوری استفاده می شود و آیا نسخه های متفاوت برای این منظور ها لازم است یا نه.

3. از کلیشه ها دوری کنید.

هر چند سال یک بار، یک مدل جدید برای طراحی لوگو ها مد می شود. من شخصا مطالعه روند طراحی لوگو را دوست دارم و پیشنهاد میکنم تا برای به روز ماندن این مدل ها را مطالعه کنید. اما از لوگوهایی که طراحان از یک ایده ی تکراری در آن استفاده کرده اند، متنفر هستم.

نکته هایی برای طراحی لوگو

این الگوی کهنه، بارها و بارها توسط طراحان لوگو استفاده شده و خیلی زود قدیمی شده است. چرا به جای استفاده از یک مدل قدیمی که همه از آن استفاده می کنند، از خلاقیت و تفکر جدید خود استفاده نمی کنید؟ ما یک مقاله ی کامل به نمایش لوگوهای کلیشه ای اختصاص داده ایم. آن را بررسی کنید تا به جرم طراحی لوگو کلیشه ای و تقلیدانه متهم نشوید.

4. لوگوی خودی طراحی کنید.

من بعید می دانم که "خودی" یک کلمه ی واقعی باشد، اما ممکن است این واژه بسیار کم در بازاریابی به گوشتان خورده باشد ( بازاریابان عاشق ساختن کلمات جدید هستند). این مفهوم بسیار مهم و مرتبط با نکته ی قبلی است.

به جای استفاده از کلیشه ها و ایده های جمعی، باید از یک ایده ی منحصر به فرد استفاده کنید. من همیشه از لوگوی Evernote در این زمینه تقدیر می کنم:

نکته هایی برای طراحی لوگو

این لوگو، تنها سر یک فیل است که خیلی مفهوم منحصر به فردی به نظر نمی آید. اما مدلی که این شکل کشیده شده، گردن و کاغذ تا شده بر روی گوش این فیل، بلافاصله آن را قابل تشخیص می کند.

زمانی که شما یک لوگو طراحی می کنید، باید در نظر بگیرید که آیا لوگوی شما یک لوگوی عمومی و یا منحصر به فرد است؟ آیا احتمال این وجود دارد که دیگران نیز چیزی مانند آن طراحی کنند؟ به خاطر بسپارید که اولین ایده ی شما معمولا عمومی ترین ایده ی شماست (و به ذهن دیگران نیز خطور کرده است). سعی کنید تا یک یا دو دفتر طرح بزنید قبل از اینکه ایده ی خود را برای دنبال کردن انتخاب کنید.

5. همه مدل سفارشی را دوست دارند.

حالا که در مورد موضوع منحصر به فرد بود بحث می کنیم، بهتر است بدانید که تقریبا هیچ چیز مانند حروف سفارشی عالی، لوگوی شما را منحصر به فرد نمی کند.

نکته هایی برای طراحی لوگو

بیشتر مواقع ما لوگوهایی را می بینیم که در آن ها به سادگی یک طرح حروف که برای شرکت مناسب است، از منوی فونت ها انتخاب شده است. اگر کسی به شما پول می دهد تا لوگویی طراحی کنید، مسلما از شما انتظار تلاش بیشتری دارد.

حروف سفارشی به شما کمک می کند تا مطمئن شوید لوگوهای شما همیشه منحصر به فرد باقی می مانند. اگر از فونت ها استفاده کنید، طراحان تقلید کار در یک چشم بهم زدن می توانند لوگوی شما را کنکاش کنند؛ اما تقلید از حروف با دست کشیده شده واقعا به مهارت بالایی نیاز دارد.

البته به خاطر داشته باشید که اگر لوگوی شما یک لوگوی معروف است، همیشه دیگران سعی می کنند تا از ان تقلید کنند. لوگوی خطی مورد علاقه ی من، این لوگو است:

نکته هایی برای طراحی لوگو

اسکریپت عالی کوکا کولا تا به حال به دفعات بی شماری، در دهه های گذشته مورد تقلید قرار گرفته و به سرقت رفته است.

نکته هایی برای طراحی لوگو

6. تا جایی که می توانید ساده طراحی کنید.

رو راست بگوییم، همه نمی توانند حروف با دست کشیده شده و زیبا از خود بسازند. فقط به خاطر این که شما یک طراح هستید دلیل نمی شود که یک تصویرگر عالی یا چاپچی باشید. (هر چند اگر بودید بیشتر کمک می کرد). اگر شما متناسب با توصیفات هستید، ترسی نیست، هیچ چیز مانع از ساختن یک لوگو عالی نمی شود.

در این شرایط این جمله را به خاطر بسپارید: تا جایی که می توانید ساده طراحی کنید. لوگوهای ساده اما قدرتمند نفوذ زیادی در دنیای کسب و کار دارند و همیشه اثبات شده است که بهترین لوگو ها در طی زمان سنجش هستند.

با توجه به چگونگی ساخت این نوع لوگو، اجازه دهید تا لوگوی اپل را مورد بحث قرار دهیم. شبح یک سیب هیچ چیز خاص و یا به یاد ماندنی نیست:

نکته هایی برای طراحی لوگو

قسمت گاز گرفته ی این سیب است که آن را به مرحله ی بعدی می برد. این گاز گرفتگی به لوگو شخصیت می دهد، آن را منحصر به فرد می سازد و به آن معنایی عمیق تر می بخشد.( معادل انگلیسی گاز گرفتی "بایت" است و همانطور که می دانید بایت ها با رایانه مرتبط هستند.) بدون این گاز، لوگوی اپل بسیار خسته کننده است اما با این گاز ناگهان به طرحی نمادین تبدیل شده است.

7. تناسب و تقارن را در نظر بگیرید.

وقتی بحث تناسب و تقارن به میان می آید، بسیاری می توانند از کنار آن بی توجه بگذرند( لوگوی جدید اجرایی پپسی را ببینید) اما اگر بخواهیم واقع نگر باشیم، هنوز هم درس های مهمی در این باره داریم. به عنوان مثال لوگوی جدید توییتر را در نظر بگیرید.

نکته هایی برای طراحی لوگو

در اینجا از دایره ها برای گفتن داستان های کیهانی عجیب و غریب که هیچ مفهومی ندارند استفاده نشده است، آنها به سادگی به عنوان یک راهنما برای ایجاد یک لوگوی متعادل با منحنی های سازگار و کمان ها استفاده شده اند.

بر خلاف این که به نظر می رسد گاز زدگی بالای لوگوی اپل این قوانین را نقض کرده باشد، اگر ما عمیق تر آن را بررسی کنیم، تلاش بسیاری برای تناسب و تقارن این لوگو شده است (منبع تصویر):

نکته هایی برای طراحی لوگو

8. درباره ی فضای منفی فکر کنید.

در کنار استفاده از ابهام ها، یکی از روش های قدیمی به کار گیری هوشمندانه ی فضای منفی در طراحی یک لوگو است. مثال استاندارد صنعتی برای این تکنیک لوگوی FedEx و فلش پنهان آن است.

نکته هایی برای طراحی لوگو

آیا هنوز آن را نمی بینید؟ دوباره نگاه کنید. این فلش آنجاست. چیزی که من راجع به این لوگو دوست دارم این است که استفاده از این فضای منفی بسیار ظریف است. اکثر مردم در آمریکا هر روز و یا هر هفته لوگوی FedEx را برای سال ها بر روی کامیون های بیشماری در حال حرکت دیده اند و متوجه وجود آن فلش نشده اند.

Logopond پر است از طرح های لوگوی های خوب که فضای منفی را به طور جالبی به کار گرفته اند. مثال زیر را که ترکیبی از ایده ی شاخ گاو نر و یک لیوان شراب است، بررسی کنید.

نکته هایی برای طراحی لوگو

9. منفعل در مقابل فعال

یک جنبه ی جالب طراحی آرم که اخیرا خیلی مد نظر من بوده است، مفهوم القا حرکت یا حس فعالیت به یک لوگو است. این کار همیشه هم مناسب نیست( مانند لوگوی اپل)، اما گاهی اوقات واقعا می تواند لوگو را هم از نظر بصری و هم مفهومی تقویت کند.

به عنوان مثال، اجازه دهید تا نگاه دوباره ای به لوگوی توییتر داشته باشیم. پرنده در گذر زمان از حالت نشسته و منفعل ، کم کم به سوی فعال شدن و پرواز کردن رفته است.

در جدید ترین تکرار این لوگو، آنها با اشاره پرنده در جهت روبه بالا حتی بیشتر این مفهوم را نشان می دهند که این پرنده به جای شناور بودن در طول مسیر قدیمی ، در جهت بالا رو به پرواز است.

این حس حرکت به ویژه زمانی مهم است که لوگوی شما با یک خوش یمنی همراه باشد. این تصویر از ماهی شکاری زیر ماهی را صرفا در حال دراز کشیدن به تصویر نمی کشد ، بلکه ماهی در حال جهش به هوا در یک ژست پیروزمندانه است.

نکته هایی برای طراحی لوگو

این مفهوم حتی به اشیا بی جان نیز گسترش داده شده است. لوگوی زیر را که با استفاده از القا حس حرکت مفهوم "خانه خشن" را خیلی بهتر به تصویر کشیده است، در نظر بگیرید.

نکته هایی برای طراحی لوگو

10. مفهوم را در یابید.

هر لوگوی خوب، داستانی دارد. پشت یک طراحی زیبا، لوگوهای قدرتمند پر از مفهوم های پنهان و آشکار هستند. ما درباره ی این قضیه در چند مورد بالا بحث کردیم. فلش موجود در لوگوی FedEx نشان دهنده ی حرکت به سوی جلو و رساندن و رسیدن است. لوگوی اپل دارای یک "بایت" از دست رفته است و پرنده توییتر در حال پرواز در مسیر رو به بالا است.

نیمی از اوقات من فکر می کنم که طراحان لوگو این مفهوم را تا بعد از اتمام لوگو در نمی یابند، اما به هر حال، خوب است که شما به عنوان یک طراح، به مشتری خود نشان دهید که چقدر فکر و منطق پای طراحی لوگوی تولید شده، صرف کرده اید.

مشتریان فکر می کنند که تنها به چیزی جدید و جالب احتیاج دارند، اما اگر شما به جای آن، لوگویی که به ارزش های اصلی شرکت و ماموریت های آن مرتبط است، ارائه دهید، شما ذهن آنها را منفجر می کنید و آنها برای همین شما را دوست خواهند داشت.

نکته هایی برای طراحی لوگو

اگر شما به معانی پنهان لوگوها علاقه مند هستید، لطفاً مقاله ی ما با عنوان "پنج چیز جالب که شما درباره لوگو خودروهای مشهور نمی دانستید." را مطالعه کنید.

آیا لوگوی شما به درد بخور نیست؟

حالا که شما راهنمایی های ما برای طراحی یک لوگوی خوب را خوانده اید، نظر بدهید و اجازه دهید تا ما راجع به کار شما در این باره بدانیم.

آیا شما یک طراح لوگوی عالی هستید و یا این چیزی است که برای آن تلاش میکنید؟ کدام یک از نکات بالا برای شما مفید هستند و چه نکاتی را شما می توانید با دیگر طراحان در میان بگذارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره  طراحی آرم و نشانه و همچنین درخواست مشاوره رایگان در این زمینه به بخش سفارش طراحی لوگو مراجعه فرمائید.  

اشتراک گذاری: