آنچه در این مقاله میخوانید

  طراحی بسته بندی حبوبات

  طراحی بسته بندی حبوبات

  حبوبات از جمله محصولاتی است که علاوه بر توزیع داخلی به کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس نیز صادر می‌شود؛ از این رو طراحی بسته بندی حبوبات از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش حائز اهمیتی را در میزان فروش شما ایفا می‌کند. هر محصول برای آنکه بتواند در سطح داخلی و بین المللی به صورت حرفه‌ای به بازار هدف عرضه شود و توجه مصرف کنندگان را جلب کند، باید دارای کیفیت بالا و همچنین بسته بندی مناسب و شیک باشد. از این رو برندهای تولیدکننده انواع حبوبات، توجه ویژه‌ای به طراحی بسته بندی محصولات خود دارند و برای طراحی خاص و منحصر به فرد آن زمان و هزینه صرف می‌کنند.

  اما به نظر شما بسته بندی حبوبات باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد تا بتواند علاوه بر جلب اعتماد مشتریان همچنین به برند شما رسمیت و اعتبار بخشد؟ طراحی بسته بندی حبوبات از عناصر مختلفی تشکیل می‌شود که در صورت انتخاب صحیح و ترکیب اصولی با یکدیگر به راحتی می‌توانند محصول شما را از رقبا متمایز سازند. در ادامه این مطلب از آرمکده با راهنمای کامل طراحی بسته بندی حبوبات همراهتان هستیم و شما را با نکات مهم در طراحی بسته بندی حبوبات صادراتی و داخلی آشنا خواهیم کرد.

  چرا طراحی بسته بندی حبوبات مهم است؟

  بسته بندی هر محصول اولین چیزی است که در نخستین مواجه، توجه مشتریان را جلب کرده و انگیزه خرید در آنها ایجاد می‌کند؛ به همین دلیل طراحی منحصر به فرد و جذاب آن از اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر بسزایی بر تبدیل مشتری بالقوه به مشتری وفادار خواهد داشت. طراحی بسته بندی حبوبات نیز به همین ترتیب است و باید به گونه‌ای انجام شود که علاوه بر نمایش کیفیت بالای محصول همچنین میزان توجه شما به عناصر ظاهری و تکریم مصرف کنندگان را نیز نشان دهد.

  با طراحی بسته بندی حبوبات نیمی از مسیر جلب توجه مشتریان را با موفقیت پشت سر می‌گذارید. اما نیمه دیگر آن به عوامل مختلفی همچون کیفیت بالای بسته بندی، طراحی خلاقانه، درج اطلاعات کلیدی محصول و حتی قیمت گذاری معقول و منطقی بستگی دارد. تمامی این فاکتورها توسط مصرف کنندگان مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرند و بر تصمیم خرید آنان تاثیر مستقیم دارند.

  از طرفی دیگر همانطور که اشاره کردیم، حبوبات از جمله محصولاتی است که از کشور ایران به کشورهای همسایه نیز صادر می‌شود؛ از این رو طراحی بسته بندی آن باید به گونه‌ای باشد که به راحتی توجه مصرف کنندگان بین المللی را جلب کرده و آنها را نسبت به خرید ترغیب نماید. در بازار محصولات صادراتی به دلیل وجود رقابت میان برندهای مختلف، توجه به طراحی بسته بندی و عناصر بصری درست به اندازه کیفیت محصول، اهمیت دارد و باید برای طراحی آن از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

  در این میان به دلیل وجود فضای رقابتی باید از طریق طراحی منحصر به فرد بسته بندی، محصولات خود را از رقبا متمایز سازید و به مصرف کنندگان کمک کنید تا به راحتی بتوانند حبوبات تولید شده توسط برند شما را از محصولات رقبا تشخیص دهند. جنبه محافظت از محصول و مسائل بهداشتی نیز یکی دیگر از دلایل اهمیت طراحی بسته بندی حبوبات است که خیال مصرف کننده را از تولید و عرضه بهداشتی محصولات شما آسوده می‌کند. بنابراین با داشتن خلاقیت در طراحی بسته بندی حبوبات می‌توانید در کنار جلب اعتماد مشتریان همچنین میزان فروش خود را نیز افزایش دهید.

  انواع طراحی بسته بندی حبوبات

  حبوبات بسته به بازار هدف و نیاز مصرف کنندگان به روش‌های مختلفی بسته بندی می‌شود تا برای مصارف گوناگون در دسترس مشتریان قرار گیرد. انواع بسته بندی حبوبات شامل موارد زیر است:

  طراحی بسته بندی نایلونی

  این مدل به عنوان ساده‌ترین روش طراحی بسته بندی حبوبات شناخته می‌شود که برای مصارف داخلی و خانگی مناسب بوده و دارای ظاهری کاملا ساده و بسیار مقرون به صرفه است. این مدل بسته بندی حبوبات به دو روش چاپی و چاپی پنجره‌ دار، طبقه بندی می‌شود که مدل چاپی آن تماما دارای طرح و رنگ است و محصول در آن قابل مشاهده نیست اما در مدل چاپی پنجره دار، قسمتی از بسته بندی به صورت شفاف و بی طرح و رنگ است تا محصول قابل رویت باشد.

  طراحی بسته بندی نایلونی حبوبات

  طراحی بسته بندی پاکتی مقوایی

  طراحی بسته بندی حبوبات به روش پاکتی مقوایی به عنوان رایج‌ترین مدل بسته بندی این محصولات شناخته می‌شود که دارای دو نوع شفاف سلفونی و غیرشفاف سلفونی است. در مدل شفاف، محتوی درون بسته کاملا قابل مشاهده است که بهترین روش بسته بندی حبوبات می‌باشد؛ زیرا در این صورت مصرف کننده به راحتی قادر به مشاهده محصول بوده و با خیال آسوده‌تری اقدام به خرید آن می‌کند.

  اما در مدل غیر شفاف، محصول قابل رویت نیست اما به دلیل طراحی با عناصرگرافیکی خاص و مرتبط از جذابیت بصری بالایی برخوردار است و مصرف کننده را نسبت به خرید ترغیب می‌کند. این مدل طراحی بسته بندی حبوبات هم برای توزیع داخلی و هم برای صادرات مناسب است.

  طراحی بسته بندی فلزی

  طراحی بسته بندی فلزی نیز یکی دیگر از انواع بسته بندی حبوبات است که دارای مقاومت بالایی بوده و به طور کامل از محصول شما در برابر ضربه و یا نفوذ آلودگی به درون آن محافظت خواهد کرد؛ به همین دلیل برای صادرات گزینه بسیار مناسبی در نظر گرفته می‌شود.

  طراحی بسته بندی شیشه ای

  طراحی شیشه‌ای نیز یکی دیگر از انواع مدل‌های طراحی بسته بندی خشکبار است و همانطور که از نام آن پیداست، محصول موردنظر درون ظروف شیشه‌ای مختلف به بازار عرضه می‌شود. برای طراحی این مدل بسته بندی باید عناصر گرافیکی و اطلاعات مربوط به محصول را بر روی لیبل چاپ کرده و آن را به ظرف بچسبانید.

  طراحی بسته بندی شیشه ای حبوبات

  نکات مهم در طراحی بسته بندی حبوبات

  حال که با اهمیت و انواع طراحی بسته بندی حبوبات آشنا شدید، در این بخش شما را با نکات مهم و اصولی که در حین طراحی باید به آنها توجه داشته باشد نیز آشنا خواهیم کرد. برای طراحی بسته بندی حبوبات باید به چندین نکته ساده اما بسیار مهم توجه داشته باشید تا بتوانید یک بسته بندی منحصر به فرد و در عین حال مشتری پسند طراحی نمایید. اصول طراحی بسته بندی حبوبات شامل موارد زیر است:

  طراحی ساده و مینیمال

  رعایت اصل سادگی از جمله نکات لازم در طراحی بسته بندی حبوبات است که جلوه بصری خاصی به آن می‌بخشد و به سرعت نیز توجه مشتریان را به محصول شما جلب خواهد کرد. بسته بندی‌های شلوغ و پیچیده که مملو از تصاویر و متن هستند، معمولا توجه مصرف کنندگان را جلب نکرده و در نتیجه آنها را نسبت به خرید ترغیب نمی‌کنند. بنابراین باید سعی کنید بسته بندی محصول خود را در کمال سادگی طراحی کرده و از بکار بردن عناصر غیرضروری در آن اجتناب کنید.

  هرچه طراحی بسته بندی حبوبات شما مینیمال‌تر و ساده‌تر باشد، قدرت آن در جلب توجه افراد بالاتر خواهد بود؛ زیرا در این صورت تمامی تمرکز مشتریان به محصول معطوف شده و به عناصر اضافی که بر روی بسته بندی قرار دارند، توجه نخواهند کرد و در نتیجه احتمالا از شما خرید می‌کنند. طراحی ساده بسته بندی حبوبات همچنین موجب افزایش میزان فروش‌ شما در سطح داخلی و بین المللی شده و از همه مهم‌تر آنکه نام برندتان را نیز در ذهن افراد ثبت خواهد کرد.

  استفاده از تصویر حبوبات

  از آنجایی که حبوبات، محصولات مختلفی همچون عدس، نخود، لوبیا، ماش و غیره را شامل می‌شود و هر یک از این محصولات نیز در بسته بندی‌های مجزا به بازار عرضه می‌گردند، بنابراین استفاده از تصویر هر محصول بر روی بسته بندی الزامی است. چرا که در این صورت مصرف کنندگان به راحتی و حتی بدون نیاز به خواندن اطلاعات موجود بر روی بسته بندی محصول، تشخیص می‌دهند که محتوی درون آن چه چیزی است.

  اصول طراحی بسته بندی حبوبات

  رنگ در طراحی بسته بندی حبوبات

  استفاده از پالت رنگی مناسب نکته بسیار مهم دیگری است که در هنگام طراحی بسته بندی حبوبات باید به آن توجه ویژه داشته باشید؛ زیرا رنگ‌ها دارای تاثیرات روانشناختی مختلفی بر مخاطبان هستند و بر شکل گیری تصویر ذهنی آنها از یک برند تاثیر بسزایی دارند. از طرفی دیگر رنگ‌های مورد استفاده در بسته بندی یک محصول ارتباط مستقیمی با میزان جذابیت بصری آن داشته و در صورت انتخاب صحیح، توجه افراد را در نگاه اول به بسته بندی شما جلب خواهد کرد.

  معمولا برای طراحی بسته بندی حبوبات و با توجه به نوع بسته بندی از ترکیب رنگ‌هایی همچون سفید، طوسی، قرمز، زرد و مشکی استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید لیبل بسته بندی را همرنگ محصول (مثلا زرد به رنگ لپه) انتخاب کنید و برای درج سایر عناصر آن از دو رنگ سفید و مشکی استفاده نمایید و یک رنگ دیگر مثلا سبز را نیز به عنوان رنگ فرعی برای کادربندی بسته بندی انتخاب نمایید.

  انتخاب فونت خوانا و مناسب

  انتخاب یک فونت مناسب برای درج نام برند تولیدکننده و اطلاعات محصول بر روی بسته بندی نیز یکی دیگر از نکات مهمی است که در هنگام طراحی بسته بندی حبوبات باید به آن توجه داشته باشید؛ زیرا فونت خوانا و مناسب، تاثیر بسزایی بر جلب اعتماد مشتریان خواهد داشت.

  مخاطبان شما در ابتدا مجذوب طراحی کلی بسته بندی می‌شوند و پس از آن به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره محصول (از جمله نام برند تولیدکننده، وزن، قیمت و غیره) هستند. بنابراین بهتر است از فونتی استفاده کنید که تمامی مشتریان به راحتی قادر به خواندن اطلاعات درج شده بر روی بسته بندی محصول باشند. البته علاوه بر سادگی و خوانایی فونت، اندازه حروف نیز بسیار مهم است؛ یعنی فونت شما نه باید آنقدر بزرگ باشد که تمامی فضای بسته بندی را احاطه کند و نه باید آنقدر ریز باشد که مشتریان قادر به خواندن آن نباشند. بنابراین در انتخاب فونت خوانا و اندازه آن دقت کافی داشته باشید.

  طراحی کلی بسته بندی حبوبات

  در آخرین مرحله از طراحی بسته بندی حبوبات باید تمامی عناصر بصری منتخب خود را به صورت اصولی و حرفه‌ای در کنار یکدیگر قرار دهید تا طرح نهایی بسته بندی شما مشخص شود. به عنوان مثال تصور کنید که رنگ سفید را به عنوان رنگ اصلی بسته بندی انتخاب کرده‌اید و اکنون می‌خواهید نام برند، نام محصول، تصویر و اطلاعات کلیدی مربوط به آن را در بسته بندی خود قرار دهید. پیشنهاد ما این است که در قسمت بالایی بسته بندی، نام برند خود را با رنگ‌‌هایی همچون قرمز یا مشکی و با فونتی بزرگ‌ بنویسید تا از طریق آن بتواند نام تجاری‌تان را در ذهن مشتریان ثبت نمایید. به منظور جلب توجه بیشتر افراد به نام برند خود می‌توانید آن را درون یک شکل هندسی همچون دایره یا مربع قرار دهید تا احساساتی همچون اعتماد، صمیمیت، کیفیت بالا و ثبات را به آنان منتقل کنید.

  در صورت طراحی بسته بندی شفاف، نیازی نیست تصویر محصول را بر روی بسته بندی درج کنید اما در صورت تمایل می‌توانید تصویر آن را در ابعاد کوچک و در گوشه‌ای از بسته بندی قرار دهید. در صورت طراحی بسته بندی حبوبات به صورت غیر شفاف نیز می‌توانید در وسط و یا پایین بسته بندی محصول، تصویر باکیفیتی از آن قرار دهید. نام محصول را نیز می‌توانید در بالای تصویر بنویسید تا اطلاعات کلیدی بسته بندی یعنی نام برند، نام محصول و تصویر آن در نگاه اول توجه بیننده را جلب نماید. سایر اطلاعات محصول از جمله وزن، قیمت، تاریخ تولید، ارزش غذایی، روش نگهداری، پروانه استاندارد و غیره را نیز می‌توانید در صورت وجود فضای کافی در قسمت پایینی محصول و یا در پشت بسته بندی با فونتی خوانا بنویسید.

  با در نظر داشتن این نکات ساده اما بسیار مهم می‌توانید طراحی بسته بندی حبوبات خود را به صورت حرفه‌ای و اصولی انجام داده و از آن به عنوان یک پوشش محافظ برای محصولات و همچنین عرضه حرفه‌ای آنها به بازار استفاده نمایید.

  نکات مهم در طراحی بسته بندی حبوبات صادراتی

  طراحی بسته بندی حبوبات صادراتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر بسزایی بر رتبه ایران در این زمینه خواهد داشت؛ زیرا در مقوله صادرات علاوه بر کیفیت بالای محصول، بسته بندی و جذابیت بصری آن نیز بسیار مهم است و ارتباط مستقیمی با میزان فروش آن در سطح بین المللی خواهد داشت.

  مصرف کنندگان خارجی معمولا توقع و انتظار بالایی از محصولات صادراتی داشته و اغلب مجذوب محصولی می‌شوند که دارای پکیجینگ منحصر به فرد و شیکی باشد. از این رو برندهای تولیدکننده حبوبات، توجه ویژه‌ای به طراحی بسته بندی صادراتی خود داشته و معمولا آنها را به شکل ضیافتی و در جعبه‌های فاخر و ارزشمند بسته بندی می‌کنند.

  از طرفی دیگر طراحی بسته بندی حبوبات صادراتی باید از مقاومت بالایی نیز برخوردار باشد تا در فرآیند جابجایی از کشوری به کشور دیگر به راحتی دچار صدمه نشود و در برابر آسیب‌های احتمالی همچون ضربه یا شکستگی نیز مقاومت بالایی داشته باشد. بدین ترتیب محصول صادراتی شما کاملا سالم از کشور مبدا به دست مصرف کننده نهایی خواهد رسید.

  مشتریان اصلی محصولات صادراتی، افراد غیر فارسی زبان هستند که به آنها مشتریان بین المللی گفته می‌شود؛ از این رو طراحی بسته بندی حبوبات شما باید به گونه‌ای باشد که توجه آنها را جلب نماید. برای طراحی بسته بندی حبوبات صادراتی علاوه بر توجه به اصول گرافیکی که در بخش قبلی به آنها اشاره کردیم، باید کلیه اطلاعات مربوط به محصول را به زبان انگلیسی بر روی بسته بندی درج کنید تا تمامی مشتریان قادر به خواندن آنها باشند. انتخاب زبان به عنوان مهم‌ترین وجه تمایز طراحی بسته بندی داخلی با طراحی بسته بندی خارجی است که به انتقال سریع و آسان اطلاعات محصول به مخاطب کمک زیادی می‌کند. بسیاری از برندها معمولا یک طراحی را برای بسته بندی داخلی و صادراتی محصولات خود در نظر می‌گیرند و تنها زبان آن را در هر بسته بندی تغییر می‌دهند که انجام این کار، هوشمندانه و منطقی به نظر می‌رسد.

   طراحی بسته بندی حبوبات صادراتی

  جمع بندی

  طراحی بسته بندی حبوبات یکی از مراحل مهم برندسازی و بازاریابی موثر آن است که موجب جلب اعتماد مشتریان و افزایش میزان فروش شما خواهد شد. تمامی مشتریان علاوه بر کیفیت بالای یک محصول به طراحی بسته بندی، جذابیت بصری و نحوه ارائه آن توجه می‌کنند؛ از این رو برای آنکه بتوانید توجه طیف گسترده‌ای از مشتریان داخلی و البته بین المللی را به محصولات خود جلب کنید باید طراحی بسته بندی آن را به صورت حرفه‌ای و اصولی انجام دهید.

  در صورت عدم دارا بودن مهارت کافی در طراحی بسته بندی حبوبات می‌توانید از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید. گروه طراحان آرمکده با دارا بودن سال‌ها تجربه در زمینه طراحی لوگو و بسته بندی برای مشاغل و برندهای مختلف، بسته بندی حبوبات شما را به صورت حرفه‌ای و اصولی برای عرضه داخلی و صادرات طراحی می‌کنند. جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش طراحی بسته بندی اختصاصی خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو