آنچه در این مقاله میخوانید

  اصول طراحی بسته بندی خشکبار

  اصول طراحی بسته بندی خشکبار

  خشکبار از جمله محصولات محبوب و پرطرفدار در داخل و خارج کشور است که شامل انواع میوه‌های خشک و مغزی جات همچون گردو، پسته، فندق، بادام و غیره می‌شود. کشور ایران نیز یکی از قطب‌های اصلی صادرات خشکبار به کشورهای اروپایی و آسیایی است که محصولات باکیفیت خود را با بسته بندی خاص و شکیل به اقصی نقاط دنیا صادر می‌کند.

  طراحی بسته بندی خشکبار به اندازه کیفیت بالای این محصولات، مهم است و باید به گونه‌ای طراحی شود که بتواند یک برند را به صورت حرفه‌ای به مشتریان داخلی و بین المللی معرفی کرده و آنها را نسبت به خرید ترغیب نماید.

  بدیهی است که هر محصول باکیفیت و استاندارد باید دارای طراحی بسته بندی فاخر و چشمگیر باشد تا بتواند محصول را به بهترین نحو در معرض دید مصرف کنندگان قرار دهد. طراحی بسته بندی آجیل و خشکبار علاوه بر محافظت از محصول، به بازاریابی موثرتر و افزایش میزان فروش این محصولات کمک شایانی می‌کند و به برند تولید کننده آن نیز رسمیت و اعتبار می‌بخشد. در ادامه این مطلب شما را با اصول و نکات مهم در طراحی بسته بندی آجیل و خشکبار آشنا کرده و چندین ایده بسته بندی آجیل و خشکبار برای صادرات را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. با آرمکده همراه باشید.


  جهت مشاوره برای طراحی بسته بندی انواع خشکبار و آجیل با آرمکده تماس بگیرید: 02141185


  اهمیت طراحی بسته بندی آجیل و خشکبار

  همانطور که اشاره کردیم، آجیل و خشکبار در دسته محصولات صادراتی و پرطرفدار قرار دارند و از این رو میزان تقاضا و عرضه آنها بالا است. هر محصول برای آنکه توجه مشتریان را جلب کرده و آنها را نسبت به خرید ترغیب کند باید دارای بسته بندی منحصر به فرد و مناسبی باشد تا در نگاه اول، انگیزه خرید در افراد ایجاد نماید.

  آجیل و خشکبار نیز برای ارائه در سطح بین المللی باید به گونه‌ای بسته بندی شوند تا علاوه بر جنبه محافظت از آنها در فرآیند جابجایی از مبدا به مقصد، بتواند به جنبه بازرگانی و فروش آن نیز کمک کند. طراحی بسته بندی خشکبار در واقع اولین چیزی است که مصرف کنندگان پیش از شناخت برند تولیدکننده با آن مواجه می‌شوند؛ بنابراین باید از جلوه بصری خاصی برخوردار باشد تا بتواند تاثیر اولیه مثبتی بر افراد بگذارد.

  تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که طراحی بسته بندی محصول بر تصمیم خرید بیش از 70 درصد مشتریان و میزان فروش یک برند تاثیر خواهد داشت؛ یعنی طراحی منحصر به فرد بسته بندی موجب رشد فروش محصولات شده و نام برند شما را در ذهن مخاطبان هدف، برجسته و ماندگار خواهد کرد.

  از دیگر دلایل اهمیت طراحی بسته بندی خشکبار در حوزه صادرات و البته عرضه داخلی آن می‌توانیم به ایجاد تمایز از رقبا اشاره کنیم که محصولات شما را به طور کامل از محصولات رقبای فعال در این عرصه متمایز ساخته و به مصرف کنندگان کمک می‌کند تا به راحتی بتوانند آجیل و خکشبار تولید شده توسط کارخانه شما را تشخیص دهند. سایر مزایای طراحی بسته بندی خشکبار نیز شامل مواردی همچون افزایش میزان فروش، ایجاد آگاهی از برند، محافظت از محصول، ارتقا جایگاه برند در بازارهای رقابتی و حفظ ارزش و اعتبار برند تولیدکننده اشاره کنیم.

  انواع بسته بندی آجیل و خشکبار

  آجیل و خشکبار بسته به بازار هدف و نیاز مصرف کننده به روش‌های مختلفی بسته بندی می‌شوند تا برای مصارف گوناگون در دسترس مشتریان قرار گیرند. انواع بسته بندی آجیل و خشکبار شامل موارد زیر است:

  طراحی بسته بندی پاکتی

  طراحی بسته بندی خشکبار به روش پاکتی به عنوان رایج‌ترین مدل بسته بندی این محصولات شناخته می‌شود که دارای دو نوع شفاف سلفونی و غیرشفاف سلفونی است. در مدل شفاف، محتوی درون بسته کاملا قابل مشاهده است که بهترین روش بسته بندی برای آجیل و خشکبار است؛ زیرا در این صورت مصرف کننده به راحتی قادر به مشاهده محصول بوده و با خیال آسوده‌تری اقدام به خرید آن می‌کند.

  در مدل غیر شفاف طراحی بسته بندی خشکبار و آجیل، محصول قابل رویت نیست اما به دلیل طراحی با عناصرگرافیکی خاص و مرتبط از جذابیت بصری بالایی برخوردار است و مصرف کننده را نسبت به خرید ترغیب می‌کند.

  انواع بسته بندی آجیل و خشکبار

  طراحی بسته بندی جعبه‌ای

  این مدل از طراحی بسته بندی خشکبار دارای طرح‌های متنوعی است که آن را برای صادرات به کشورهای مختلف، مناسب می‌سازد. این نوع بسته بندی معمولا به صورت پاکتی و مقوایی ساخته می‌شود و طراحی شیک و فاخری دارد؛ به طوری که قطعا توجه مصرف کنندگان بین المللی را جلب خواهد کرد.

  طراحی بسته بندی پلاستیکی

  این مدل طراحی بسته بندی برای مصارف خانگی مناسب می‌باشد که دارای ظاهری کاملا ساده بوده و بسیار مقرون به صرفه است.

  طراحی بسته بندی فلزی

  طراحی بسته بندی فلزی نیز یکی دیگر از انواع بسته بندی خشکبار است که دارای مقاومت بالایی بوده و به طور کامل از محصول شما در برابر ضربه و یا نفوذ آلودگی به درون آن محافظت خواهد کرد؛ به همین دلیل برای صادرات گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

  طراحی بسته بندی شیشه ای

  طراحی شیشه‌ای نیز یکی دیگر از انواع مدل‌های طراحی بسته بندی خشکبار است که محصول موردنظر درون ظروف شیشه‌ای مختلف به بازار عرضه می‌شود. برای طراحی این مدل بسته بندی باید عناصر گرافیکی و اطلاعات مربوط به محصول را بر روی لیبل چاپ کرده و آن را به ظرف بچسبانید.

  طراحی بسته بندی خشکبار

  نکات مهم طراحی بسته بندی خشکبار

  حال که با مزایا و انواع طراحی بسته بندی خشکبار آشنا شدید، در این بخش شما را با اصول و نکات مهم طراحی بسته بندی آجیل و خشکبار نیز آشنا خواهیم کرد. یک بسته بندی برای آنکه بتواند مهم‌ترین مسئولیت خود یعنی جلب توجه مشتریان و ترغیب آنها نسبت به خرید را با موفقیت انجام دهد باید بر اساس برخی اصول گرافیکی و طراحی ساخته شود. مهم‌ترین اصول طراحی بسته بندی خشکبار شامل موارد زیر است:

  طراحی ساده بسته بندی خشکبار

  رعایت اصل سادگی یکی از مهم‌ترین اصول طراحی بسته بندی آجیل و خشکبار است که نه تنها موجب افزایش ارزش و اعتبار برند شما می‌شود بلکه به راحتی نیز می‌تواند توجه مشتریان را به محصول جلب نماید. بسته بندی‌هایی که در ساده‌ترین حالت ممکن طراحی می‌شوند و عناصر اضافی و غیرضروری در آنها جایی ندارند، به راحتی محصول شما را از رقبا متمایز ساخته و طیف گسترده‌ای از مصرف کنندگان داخلی و بین المللی را نسبت به خرید ترغیب می‌کنند.

  بسته بندی‌های شلوغ و پر از نماد و اطلاعات، حواس مشتریان را پرت کرده و احساسات متناقضی را در آنان ایجاد می‌کند. اکثر افراد معمولا مجذوب سادگی اما جذابیت بسته بندی محصول شما می‌شوند و بدیهی است که در هنگام مواجه با یک بسته بندی شلوغ و پر از المان نتوانند با آن ارتباط عاطفی مثبتی برقرار کنند. بنابراین به رعایت اصل سادگی در طراحی بسته بندی خشکبار و آجیل توجه داشته باشید و تا حد امکان از بکار بردن عناصر اضافه در آن خودداری نمایید.

  استفاده از تصویر محصول بر روی بسته بندی

  استفاده از تصویر محصول یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی است که در حین طراحی بسته بندی خشکبار باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید به راحتی محصول درون بسته بندی را در معرض دید مصرف کنندگان قرار دهید. انجام این کار به مشتریان کمک می‌کند تا به سادگی و بدون نیاز به خواندن اطلاعات موجود بر روی بسته بندی محصول، خیلی سریع تشخیص دهند که محتوی درون آن چه چیزی است.

  در طراحی بسته بندی‌هایی که محصول شما قابل مشاهده است، استفاده از تصویر آن ضرورتی ندارد اما در صورت تمایل می‌توانید در بخشی از بسته بندی خود و در ابعاد کوچک، تصویری از آن را قرار دهید.

  بهترین بسته بندی برای آجیل و خشکبار

  انتخاب فونت مناسب

  فونت مورد استفاده برای درج نام برند تولیدکننده و اطلاعات محصول بر روی بسته بندی نیز یکی دیگر از نکات مهمی است که در هنگام طراحی بسته بندی آجیل و خشکبار باید به آن توجه داشته باشید؛ زیرا فونت خوانا و مناسب، تاثیر بسزایی بر جلب اعتماد مشتریان بالقوه خواهد داشت. مخاطبان هدف در ابتدا مجذوب طراحی کلی بسته بندی شما می‌شوند و پس از آن به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره محصول (از جمله نام برند تولیدکننده، وزن، قیمت و غیره) هستند. بنابراین بهتر است از فونتی استفاده کنید که تمامی مشتریان به راحتی قادر به خواندن اطلاعات درج شده بر روی بسته بندی محصول باشند.

  البته علاوه بر سادگی و خوانایی فونت، اندازه حروف نیز بسیار مهم است؛ یعنی فونت شما نه باید آنقدر بزرگ باشد که تمامی فضای بسته بندی را دربرگیرد و نه باید آنقدر ریز باشد که مشتریان قادر به خواندن آن نباشند. بنابراین در انتخاب فونت خوانا و اندازه آن دقت کافی داشته باشید.

  انتخاب پالت رنگی مناسب

  انتخاب پالت رنگی مناسب و جذاب نیز نکته بسیار مهم دیگری در طراحی بسته بندی خشکبار است که از طریق آن می‌توانید عواطف و احساسات دلخواه خود را به مخاطبان هدف انتقال دهید. هر رنگ دارای انرژی خاصی است که احساسات متفاوتی را به افراد انتقال می‌دهد. از این رو پیش از انتخاب رنگ بسته بندی محصول خود حتما باید با اصول روانشناسی رنگ در برندینگ آشنایی کامل داشته باشید.

  اصول رنگ بندی در طرح بسته بندی خشکبار بدین ترتیب است که باید از ترکیب دو الی سه رنگ متضاد استفاده کنید تا کنتراست رنگی در بسته بندی شما ایجاد گردد و طرح نهایی آن شیک‌تر و خاص‌تر شود. استفاده از رنگ‌های کرمی، قهوه‌ای، سفید، سبز و یا زرشکی برای طراحی بسته بندی خشکبار مناسب هستند و هارمونی جذابی با یکدیگر دارند.

  طراحی ساختار نهایی بسته بندی

  در آخرین مرحله از طراحی بسته بندی خشکبار و آجیل باید تمامی عناصر کلیدی را به صورت اصولی و حرفه‌ای در کنار یکدیگر قرار دهید تا طرح نهایی بسته بندی شما مشخص شود. به عنوان مثال تصور کنید که رنگ کرمی را به عنوان رنگ اصلی بسته بندی انتخاب کرده‌اید و اکنون می‌خواهید نام برند، نام محصول، تصویر و اطلاعات کلیدی مربوط به آن را در بسته بندی خود قرار دهید.

  پیشنهاد ما این است که در قسمت بالایی بسته بندی، نام برند خود را با رنگ‌‌هایی همچون قرمز یا مشکی و با فونتی بزرگ‌ بنویسید تا از طریق آن بتواند نام تجاری‌تان را در ذهن مشتریان ثبت نمایید. به منظور جلب توجه بیشتر افراد به نام برند خود می‌توانید آن را درون یک شکل هندسی همچون دایره یا مربع قرار دهید تا احساساتی مثل اعتماد، صمیمیت، کیفیت بالا و ثبات را به آنان منتقل کنید.

  در صورت طراحی بسته بندی شفاف، نیازی نیست تصویر محصول را بر روی بسته بندی درج کنید اما در صورت تمایل می‌توانید تصویر آن را در ابعاد کوچک و در گوشه‌ای از بسته بندی قرار دهید. در صورت طراحی بسته بندی خشکبار به صورت غیر شفاف نیز می‌توانید در وسط و یا پایین محصول، تصویر باکیفیتی از آن قرار دهید.

  نام محصول را نیز می‌توانید در بالای تصویر بنویسید تا اطلاعات کلیدی بسته بندی یعنی نام برند، نام محصول و تصویر آن در نگاه اول توجه بیننده را جلب نمایند. سایر اطلاعات محصول از جمله وزن، قیمت، تاریخ تولید، ارزش غذایی، روش نگهداری، پروانه استاندارد و غیره را نیز می‌توانید در صورت وجود فضای کافی در قسمت پایینی محصول و یا در پشت بسته بندی با فونتی خوانا بنویسید.

  طراحی بسته بندی آجیل

  جمع بندی

  طراحی بسته بندی خشکبار یکی از مراحل مهم برندسازی و بازاریابی موثر آن است که موجب جلب اعتماد مشتریان و افزایش میزان فروش شما خواهد شد. طراحی بسته بندی محصولاتی همچون آجیل و خشکبار که به کشورهای مختلف دنیا صادر می‌شوند، از اهمیت بالایی برخوردار است و باید بر اساس برخی اصول و قواعد مربوط به گرافیک و رنگ شناسی انجام شود.

  تمامی مشتریان علاوه بر کیفیت بالای یک محصول به طراحی بسته بندی و جذابیت بصری آن نیز توجه می‌کنند و نحوه ارائه آجیل و خشکبار نیز برایشان اهمیت بالایی دارد. از این رو برای آنکه بتوانید توجه طیف گسترده‌ای از مشتریان داخلی و البته بین المللی را به محصولات خود جلب کنید باید طراحی بسته بندی آن را به صورت حرفه‌ای و اصولی انجام دهید.

  در صورت عدم دارا بودن مهارت کافی در طراحی بسته بندی خشکبار و آجیل می‌توانید از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید. گروه طراحان آرمکده با دارا بودن سال‌ها تجربه در زمینه طراحی لوگو و بسته بندی برای مشاغل و برندهای مختلف، بسته بندی خشکبار شما را به صورت حرفه‌ای و اصولی برای عرضه داخلی و صادرات طراحی می‌کند. جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش طراحی بسته بندی اختصاصی آجیل و خشکبار خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone