گروه طراحان آرمکده

بررسی لوگو سالامون

آنچه در این مقاله می خوانید
بررسی لوگو سالامون

برند سالامون (Salomon) برندی خوش آوازه و پرطرفدار در زمینه طراحی و تولید تجهیزات ورزشی است که در میان ورزشکاران رشته‌های ورزشی مختلف از محبوبیت خاصی برخوردار است. لوگو سالامون نیز لوگوی مونوگرام قابل تشخیص و جذابی است که برگرفته از نام کامل برند و حرف اول آن یعنی S است. لوگو سالومون از زمان تاسیس این برند فرانسوی محبوب تنها دو مرتبه طراحی شده و در هر دو نسخه آن نیز نام برند با حروف بزرگ و بولد در لوگو نوشته شده است. برند سالامون به واسطه تولید لوازم ورزشی موردنیاز طیف گسترده‌ای از رشته‌ها از جمله کفش ورزشی، لوازم و پوشاک کوهنوردی، تجهیزات موردنیاز ورزش‌های زمستانی همچون اسکی طرفداران بسیاری داشته و محصولات خود را به بیش از 40 کشور در 5 قاره دنیا صادر می‌کند. بنابراین جای تعجبی نیست که لوگوی این برند معروف توسط طرفداران آن در هر موقعیتی قابل شناسایی باشد. در ادامه این مطلب تاریخچه برند سالامون را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با جزئیات و عناصر طراحی دو لوگو سالامون نیز آشنا خواهیم کرد. اگر از طرفداران این برند فرانسوی خاص هستید تا پایان این مقاله با آرمکده همراه باشید.


طراحی لوگو حرفه ای و انتخاب نام برند با آرمکده


تاریخچه برند سالامون

برند سالامون در سال 1947 توسط فرانسیس سالامون (François Salomon)، همسر و فرزند او ژرژ در شهر انسی و در قلب کوه‌های آلپ کشور فرانسه تاسیس شد. برند خانوادگی سالامون کار خود را با تولید تیغه‌های اره‌ای برای ورزش اسکی در یک کارگاه کوچک تولید فلز آغاز کرد تا امکان چرخش آزاد و پرقدرت را در اختیار اسکی بازان قرار دهد. این برند کوچک در سال 1957 اولین نشانه‌های خلاقیت و نوآوری خود را با ساخت یک دستگاه تولیدکننده خودکار تیغه‌های فولادی برای اسکی نشان داد و تحولی بزرگ در این ورزش زمستانی پرطرفدار به وجود آورد.

برند سالامون پس از ساخت چندین لوازم جانبی کاربردی برای ورزش اسکی به سراغ طراحی و تولید تجهیزات ورزش کوهنوردی رفت و انقلابی بزرگ در این رشته ورزشی نیز به وجود آورد. این برند حدود 50 سال به صورت مستقل به فعالیت خود در زمینه تولید محصولات و لوازم ورزشی ادامه داد و در این بازه زمانی نیز مورد توجه ویژه ورزشکاران قرار گرفت و به یک نام تجاری مطرح در این عرصه تبدیل شد. برند سالامون در سال 1997 توسط برند آدیداس (Adidas) خریداری شد و به مدت 8 سال تحت مالکیت آن قرار داشت. اما در سال 2005 و با خارج شدن برند آدیداس از عرصه تولید تجهیزات و پوشاک اسکی، برند سالامون به قیمت ۴۸۵ میلیون یورو به شرکت فنلاندی امر اسپرتس (Amer Sports) واگذار شد.

این برند در حال حاضر یکی از غول‌های بزرگ تولیدکننده انواع تجهیزات ورزشی برفی و زمستانی همچون اسنوبرد، اسکی، کوهنوردی و همچنین کفش‌های مخصوص پیاده روی و دویدن است که محصولات آن از کیفیت بالایی برخودارند و به کشورهای مختلف دنیا نیز صادر می‌شوند. مدیر عامل کنونی برند سالامون آقای هیکی تاکالا (Heikki Takala) است و دفتر مرکزی آن نیز در شمال آمریکا و در شهر اودن (ogden) قرار دارد.

لوگو سالامون

تحلیل لوگو سالامون

لوگو سالامون برخلاف لوگوی سایر برندهای معروف و مطرح دنیا در طول سال‌های فعالیت آن دستخوش تغییر و تحولات زیادی قرار نگرفته و تنها دو مرتبه طراحی شده است. همانطور که در بخش پیش اشاره کردیم، برند سالامون در زمینه طراحی و تولید تجهیزات ورزشی فعالیت دارد و با مفاهیمی همچون فعالیت، جنبش و حرکت در ارتباط است. هر دو نسخه از لوگو سالومون که در طول تاریخ تاسیس این برند طراحی شده‌اند نیز به طرز درخشان و شگفت انگیزی هدف و شخصیت آن را منعکس می‌کنند.

هر دو نسخه لوگو سالامون در عین سادگی بسیار تاثیرگذار، قابل اعتماد و البته جذاب هستند که با استفاده از نام این برند طراحی شده‌اند. دو عامل «عدم طراحی لوگوهای متعدد در گذر زمان» و «استفاده از نام برند در طراحی لوگو» به عنوان اصلی‌ترین دلایل ماندگاری نشان بصری برند سالامون در ذهن مخاطبان در نظر گرفته می‌شوند که تاثیر بسزایی بر ایجاد تصویر ذهنی مثبت از آن در ذهن مخاطبان داشته‌اند. در این بخش جزئیات طراحی دو لوگو سالامون را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لوگو سالامون 2013 – 1947

اولین لوگو سالامون در سال 1947 و همزمان با تاسیس این برند خانوادگی کوچک و با استفاده از نام آن طراحی شد. این لوگو از از دو بیضی در هم تنیده تشکیل شده است که در بالای نام برند قرار دارد. کلمه SALAMON نیز با حروف بزرگ و فونت سنس سریف سفارشی در لوگو نوشته شده است که دارای حالت نیمه ایتالیک بوده و حروف آن نیز کمی ضخیم‌تر از حالت معمولی هستند. نام برند و نشان معروف آن در لوگو در آن زمان توانست توجه مخاطبان را به لوگو سالامون جلب کرده و نام این برند نوآور را در ذهن آنان ثبت نماید.

نشان موجود در لوگو سالامون در واقع نوعی شکل مدور می‌باشد که از دو خط منحنی صاف با انتهای گرد و ضخیم در وسط و دم‌های تیز در خارج آن تشکیل شده است. پالت رنگی تک رنگ لوگو سالامون نیز بازتابی از حرفه‌ای بودن، عزم و قدرت آن است که تمامی این ویژگی‌ها در کنار یکدیگر، لوگوی خاص و منحصر به فردی را برای این برند فعال در عرصه تولید تجهیزات ورزشی شکل داده‌اند. این لوگو به مدت 66 سال به عنوان هویت بصری برند سالامون مورد استفاده قرار گرفت و حتی زمانی که به برند آدیداس و بعد از آن به شرکت امر اسپرتس واگذار شد نیز تغییری در آن به وجود نیامد.

تاریخچه برند سالامون

لوگو سالامون 2013 تا به امروز

برند سالامون در سال 2013 و با گذشت 66 سال از طراحی لوگوی خود تصمیم به ایجاد تغییر در هویت و نشان بصری خود گرفت. طراحی مجدد لوگو سالامون ترکیب اصلی آن را به طور کامل متحول ساخت اما شخصیت و حالت لوگو ثابت باقی ماند و در نگاه مخاطبان عام نیز تغییر خاصی در آن به وجود نیامد؛ زیرا نسخه جدید لوگو نیز دارای یک نماد در بالای نام برند بود. طراحی نماد جدید و تغییر فونت دو تحول اساسی نسخه جدید لوگو سالامون در نظر گرفته می‌شوند که در کنار یکدیگر لوگوی جدیدتر و مدرن‌تری را برای این برند خلق کرده‌اند.

در آخرین نسخه لوگو سالامون حرف اول نام برند یعنی S به صورت بزرگ و در داخل یک مربع سیاه و سفید با گوشه‌های گرد قرار گرفته است. فونت این لوگو نیز از سری فونت‌های سفارشی و متمایز سنس سریف با خطوط ضخیم و گرد است. در این نسخه از لوگو سالامون برخلاف نسخه قبلی آن حروف کلمه salomon به صورت کوچک نوشته شده‌اند که این تغییر سبب شد تا نماد بصری این برند حالت مدرن‌تری پیدا کند و قابل تشخیص‌تر از گذشته باشد. لوگوی سالامون از سال 2013 تا به امروز تغییری پیدا نکرده و این لوگوی خاص سال‌ها است که بدون هیچگونه تحولی به عنوان نشان تجاری رسمی این برند خوش آوازه و محبوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برند سالامون

عناصر طراحی لوگو سالامون

همانطور که اشاره کردیم، لوگو سالامون در دسته لوگوهای ساده و قابل تشخیص قرار دارد؛ اما همین لوگوی به ظاهر ساده از چیدمان صحیح و اصولی عناصر مختلفی تشکیل شده که منجر به خلق چنین نماد بصری ماندگاری شده‌اند. عناصر اصلی طراحی لوگو سالامون شامل:

سبک طراحی لوگو سالومون

لوگو سالومون به سبک «لوگوتایپ» یا «لوگو نوشتاری» طراحی شده است که به عنوان یکی از رایج‌ترین سبک‌های طراحی لوگو شناخته می‌شود. در طراحی لوگو به روش لوگوتایپ معمولا از حرف اول نام برند و یا نام کامل آن استفاده می‌شود و عنصر بصری دیگری در آن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ یعنی نام برند تنها عنصر موجود در لوگو است که باید با پالت رنگی و فونت مناسب در لوگو قرار گیرد تا شکل کلی آن را خلق نماید.

طراح لوگو سالامون در سبک طراحی لوگوتایپ، خلاقیت و نوآوری جالبی از خود نشان داد و هر دو روش طراحی لوگو نوشتاری (حرف اول نام برند و نام کامل برند) را در یک لوگو بکار گرفت. همانطور که مشاهده می‌کنید لوگو برند سالامون دارای یک نماد متشکل از حرف اول نام برند در بالای لوگو و نام کامل برند در قسمت پایینی آن تشکیل شده است که لوگو را حالت سادگی خارج کرده و جلوه بصری خاصی نیز به آن بخشیده است.

استفاده از شکل هندسی مربع

استفاده از اشکال هندسی در طراحی لوگو رویکرد هوشمندانه و خاصی است که میزان جذابیت و تاثیرگذاری آن را به طرز شگفت انگیزی افزایش می‌دهد. در لوگو سالامون نیز از شکل هندسی مربع استفاده شده و حرف S درون آن قرار گرفته است. شکل مربع به طور کلی نمادی از نظم، قدرت، ثبات و تناسب بوده و شکلی محکم و استوار در نظر گرفته می‌شود. از این رو احساساتی همچون امنیت و اعتماد را به مخاطب انتقال می‌دهد و به عنوان یک شکل هندسی مثبت و البته مردانه شناخته می‌شود. از این رو انتخاب آن برای طراحی لوگوی یک برند تولیدکننده تجهیزات ورزشی انتخاب بسیار مناسبی است که موجب متمایز ساختن آن از سایر لوگوهای مشابه شده است.


در مورد طراحی لوگو با مربع بیشتر بدانید.


رنگ لوگو سالامون

پالت رنگی لوگو سالامون نیز از رایج‌ترین ترکیب رنگی برای طراحی لوگو یعنی سیاه و سفید تشکیل شده است که از رنگ مشکی برای درج نام برند و مربع بالای آن و رنگ سفید نیز برای درج حرف S در درون مربع استفاده شده است. رنگ مشکی به طور کلی نمادی از کیفیت، اقتدار، استحکام، برتری، لوکس بودن و اعتبار است و رنگ سفید نیز رنگی خنثی است که نمادی از صلح، آرامش و کمال بوده و به عنوان بهترین انتخاب برای رنگ پس زمینه یک لوگو در نظر گرفته می‌شود.

فونت لوگو سالامون

فونت لوگو سالامون نیز یک فونت سنس سریف سفارشی است که دارای گوشه‌های گرد بوده و نسبت به نسخه پیشین آن حالت امروزی‌تر و جذاب‌تری دارد. فونت لوگو سالومون از دو ویژگی اصلی یک فونت مناسب برای طراحی لوگو یعنی «سادگی» و «خوانایی» برخوردار بوده و به همین دلیل توانسته است در طول سال‌های فعالیت این برند، نام آن را در ذهن مخاطبان و طرفداران آن ثبت نماید.

طراحی لوگو سالامون

جمع بندی

ما در این مطلب جزئیات طراحی لوگو سالامون و داستان شکل گیری این برند خوش آوازه فرانسوی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، برند سالامون در سال 1947 توسط فرانسیس سالامون در کشور فرانسه تاسیس شد و کار خود را با تولید تجهیزات ورزشی برای اسکی آغاز کرد. برند سالامون چندین سال بعد به برند آدیداس و پس از آن به شرکت امر اسپرتس واگذار شد. این برند در حال حاضر در زمینه طراحی و تولید تجهیزات ورزشی اسکی، کوهنوردی و کفش‌های ورزشی فعالیت دارد و از ابتدای فعالیت خود تا به امروز نیز دو نسخه لوگو طراحی کرده است. لوگو سالامون به سبک لوگوتایپ طراحی شده که قسمت بالای آن حرف اول نام برند یعنی S در یک مربع قرار گرفته و در پایین آن نیز نام برند با حروف کوچک درج شده است. لوگو سالامون از جمله لوگوهای ساده اما جذاب طراحی شده به سبک لوگو نوشتاری است که در سراسر دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار است.

منبع:

1000logos.net/salomon-logo

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر