انتخاب نام برند

متأسفانه خیلی از مدیران کسب‌وکارها با عجله و نهایتاً با یک مشورت ساده نام برند خود را انتخاب می‌کنند ولی بعد از مدتی متوجه می‌شوند که این نام برای کسب‌و‌کارشان مناسب نیست و یا می‌توانستند نام‌های بهتری انتخاب کنند تا مزایای بیشتری کسب کنند. اینجاست که یا باید برای جلوگیری از به هدر رفتن هزینه‌های گذشته، با همان اسم قبلی کار خود را ادامه دهند و یا باید برای به دست آوردن مزیت‌های جدید، متحمل هزینه‌های مختلف برای شناساندن نام جدید به مشتریان خود شوند. شاید انتخاب نام به ظاهر ساده باشد ولی به غایت، پیچیده و تخصصی است و از طریق اصول علمی خاصی در علم برندسازی انجام می‌شود. با‌ رعایت اصول انتخاب نام درست می‌توانید مزایای زیر را در کسب و کار خود داشته باشید:

 

به سادگی در حافظه‌ها بمانید!

نامی که تلفظی ساده‌ یا آهنگین داشته باشد و یا از کوتاهی برخوردار باشد، معمولاً خیلی راحت‌تر در ذهن باقی می‌ماند. مثلاً نام‌های مانند اشی‌مشی یا چین‌چین خیلی بهتر در ذهن افراد باقی می‌مانند. ما در بمان سعی می‌کنیم نامی کوتاه و آهنگین برای شما پیشنهاد دهیم.

انتخاب نام برند

منحصر به فرد باشید

درست است که انتخاب اصولی یک نام جدید، کمی سخت است ولی قطعاً به استفاده از نام‌های مشابه با برندهای دیگر اولویت دارد. متأسفانه برندهای زیادی به تصور اینکه با استفاده از نام‌های شبیه به رقبای موفق خود می‌توانند بازار مناسب‌تری پیدا کنند اقدام به کپی نام برندهای دیگر می‌کنند. باید بدانید که دیر یا زود همه مشتریان ازاین موضوع مطلع خواهند شد و چنین برندی به عنوان یک برند متقلب که شخصیت و اعتبار مستقلی ندارد در بازار معرفی خواهد شد. حتی در صورتی که اینگونه برندها با کپی نام برندهای دیگر از یک موفقیت مقطعی برخوردار شوند، معمولاً تیم حقوقی شرکت‌ مشابه به سرعت فعال خواهد شد و خسارات زیادی از آنها خواهد گرفت. کارشناسان بمان این آمادگی را دارند که با به کار بردن خلاقیت و انجام مطالعات پژوهشی لازم نام منحصر به فرد و جذابی را برای برند شما انتخاب کنند تا به هیچ وجه نیاز به کارهای غیرحرفه‌ای نباشد.

راهنمای انتخاب نام برند

نام برند را متناسب با هویت آن انتخاب کنید

تناسب نام برند با هویت آن از جهات متنوعی مهم و مفید است. این ویژگی موجب ایجاد همبستگی بین نام و هویت برند خواهد شد و باعث می‌شود که نام برند بسیار بهتر در یادها بماند. در مجموعه‌ی بمان با توجه به تداعیات ذهنی که هر نامی ممکن است ایجاد کند، مشاوره‌های لازم به کارفرما داده خواهد شد تا نامی متناسب با هویت و ویژگی‌های برند خود انتخاب کند.

میزان محبوبیت خود را افزایش دهید

نامی که به خودی خود جذاب است و می‌تواند تداعیات ذهنی خوبی برای مشتریان ایجاد کند، در افزایش ارزش ویژه‌ی برند بسیار تأثیرگذار است. در مجموعه‌ی بمان با توجه به هویت و شخصیت برند و تداعیات ذهنی که برای برند در نظر گرفته می‌شود، پیشنهادات جذابی به شما داده خواهد شد.

در فضای مجازی با نام برند خود حضور داشته باشید

امروزه سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی نقش بی بدیلی در معرفی کسب‌وکارها دارند. ایدئال خیلی از مدیران کسب‌وکارها این است که نام دامنه سایت یا آی‌دی که برای شبکه‌های اجتماعی خود انتخاب می‌کنند، با نامی که برای برند در نظر می‌گیرند یکسان باشد تا بدین ترتیب از سردرگمی مخاطبان جلوگیری شود. کارشناسان فضای مجازی در بمان، نام‌های پیشنهادی را از این جهت هم بررسی خواهند کرد و مشورت‌های لازم را به شما خواهند داد.

انتخاب اسم برند

از ثبت قانونی در داخل و خارج از کشور بهره‌مند شوید

یک نام هر چقدر هم زیبا باشد و در ذهن‌ها بماند، اگر نتوانید آن را به ثبت قانونی برسانید ممکن است در زمانی که برند شروع به میوه دادن می‌کند، توسط رقبای متقلب مورد کپی‌برداری قرار بگیرید و شما نتوانید از حقوق قانونی خود در مقابل رقبا محافظت کنید. کارشناسان بمان با بررسی‌های مختلف، نامی را به شما پیشنهاد خواهند داد که امکان ثبت مالکیت معنوی آن فراهم باشد.

چگونه نام برند انتخاب کنیم؟

سطح شناسایی برند خود را افزایش دهید

یکی از شاخص‌های مهم برای برندها این است که وقتی مشتریان در جایی آنها را می‌بینند دوباره برند را به یاد بیاورند. تکنیک‌هایی مثل استفاده از نام‌های پیچیده یا ترکیبی، برخی از روش‌هایی هستند که امکان به یادآوری برند را افزایش می‌دهند که به خصوص در زمانی که تعداد برندهای رقیب برای محصول است، اتخاذ می‌شوند. کارشناسان برند در بمان با تکنیک‌های متنوع در این حوزه آشنا هستند.

امکان تعمیم برند به جغرافیای جدید را حفظ کنید

یکی از مهمترین موضوعات در هنگام انتخاب نام برند این هست که نامی که انتخاب می‌شود قابلیت مطرح شدن در سایر مناطق جغرافیایی و سایر فرهنگ‌ها را داشته باشد و از لحاظ معنایی یا تلفظ دچار تضاد یا ایجاد حساسیت نگردد. شاید در سالهای اولیه‌ی تشکیل برند، نیازی به این کار احساس نشود ولی در صورتی که برند بخواهد در آینده به بازار کشورهای دیگر هم قدم بگذارد، آنگاه ممکن است خلأ این موضوع به شدت احساس شود و قطعاً برای تغییر نام برند خیلی دیر خواهد بود. به خصوص اینکه امروزه با گسترش امکانات و فناوری‌های ارتباطی در جهان، ارتباط با بازارهای جهانی نسبت به گذشته بسیار آسان‌تر شده است و خیلی از مدیران چشم به بازارهای جهانی هم دارند. به عنوان مثال برندی با نام پژمان در صورتی که در آینده قصد تعمیم به کشورهای عربی را داشته باشد به دلیل عدم وجود حرف «ژ» در زبان عربی باید نام خود را تغییر دهد و با نام «پزمان» در این منطقه حضور پیدا کند. همچنین نامی مانند «بادله» به معنای «برو داخل» برای هتل‌های زنجیره‌ای شمال کشور مناسب استی این نام در بین اقوام دیگر ایران به سختی تلفظ می‌شود و از جذابیت برخوردار نیست. همچنین شرکت ژاپنیMitsobishi Motors‌ مجبور شد نام مدل Pajero‌ را در کشورهای اسپانیایی‌زبان تغییر دهد زیرا این واژه در زبان اسپانیایی دربرگیرنده‌ی مفاهیم غیر اخلاقی بود.تیم پژوهشی مستقر در بمان، با تحلیل زبانشناختی، جامعه‌شناختی و جغرافیایی خود و همچنین به کمک تکنیک‌های مختلف انتخاب نام، نامی را برای برند شما برمی‌گزینند که تا حد امکان با فرهنگ و زبان‌های مطرح دنیا منافات نداشته باشد و قابلیت حضور در همه زبان‌ها را داشته باشد.

در بین رده‌های محصول به راحتی جابجا شوید

بسیار پیش آمده است که شرکت‌های مختلف در هنگام شروع یک کسب‌وکار به دلیل اینکه فقط روی تولید یا فروش یک محصول یا یک رده از محصول مانند خشکبار برنامه‌ریزی کرده‌اند، نام خود را فقط با توجه به همان محصول یا رده محصول انتخاب می‌کنند ولی وقتی پس از مدتی به این تصمیم می‌رسند که محصولات جدید یا رده‌های جدید محصول را هم به کسب و کار خود اضافه کنند، نام اولیه آنها با محصولات جدید سازگاری ندارد. برای مثال برندی با نام «شیرانه» که در حوزه تولید شیر و لبنیات فعالیت می‌کند در صورتیکه بخواهد وارد حوزه فروش لباس‌های چرمی گاو و گوسفند شود، با آسیب‌ها و سؤالات جدی روبرو خواهد شد. توصیه کارشناسان برندینگ بمان به همه شرکت‌ها این است که قبل از انتخاب نام در مورد تمامی محصولاتی که ممکن است در آینده به سبد محصولات آنها اضافه شود به خوبی بیندیشند و یک تصمیم جامع بگیرند. ما در بمان راهکارهای جذابی برای شرکت‌هایی که می‌خواهند کسب‌‌و‌کار خود را در آینده بدون محدودیت به محصولات متنوع گسترش دهند، داریم.

امکان مشابهت‌سازی از نام خود را به حداقل برسانید

نام‌هایی که از عبارات ترکیبی استفاده می‌کنند و یا شامل واژه‌هایی هستند که در زبان فارسی دارای موارد مشابه آوایی هستند، امکان کپی‌برداری از آنها بیشتر است. به عنوان مثال برندی با نام «فرش ستاره کویر یزد» می‌تواند با نامی مانند «فرش ستاره کبیر مشهد» به دلیل شباهت آوایی واژه‌های «کبیر» و «کویر» توسط رقبا مورد کپی‌برداری قرار بگیرد و مشتریان را به اشتباه بیندازد. در شرکت بمان به شدت از این گونه اشتباهات در نامگذاری اجتناب خواهد شد.بسته‌بندی محصول را برای هر سه مد نظر قرار دهد.

نام برند

میان نام برند و محصول خود ارتباط معنایی ایجاد کنید

وقتی نام انتخابی، ارتباط معناداری با محصول یا ویژگی‌های بارز آن داشته باشد، با یک تیر چند نشان زده می‌شود. اولاً اینکه افراد با سهولت بیشتری می‌توانند نوع یا رده محصول را به خاطر بسپارند. ثانیاً به طور غیر مستقیم اشاره‌ای به کیفیت یا ویژگی‌های خوب محصول خود کرده‌اید. مثلاً نامی به نام خرس بزرگ (big bear) برای محصولی مانند نوشابه‌های انرژی‌زا با ویژگی این نوشابه‌ها که باعث ایجاد قدرت و توانایی افراد می‌شوند سنخیت و رابطه معنایی دارد و بهتر در ذهن می‌ماند.

سایت انتخاب نام برند

جایگاه خود را در بازار تقویت کنید

اگر در نام برند خود به نحوی به مزیت‌های برتر خود نسبت به محصولات مشابه اشاره کنید عملاً سرمایه‌گذاری به سزایی روی موقعیت برند خود در بازار انجام داده‌اید. برندهایی که می‌خواهند روی تمایز محصولات خود با رقبا برنامه‌یزی ویژه‌ای انجام دهند می‌توانند از این تکنیک استفاده کنند. کارشناسان ما با تحلیل درست از نقاط افتراق محصول شما با دیگران، می‌توانند نام‌های جذابی را به شما پیشنهاد دهند.

روند ما در بمان برای انتخاب نام

تا کنون با ویژگی‌ها، باید ها و نباید‌های انتخاب نام برند تا حدود زیادی آشنا شده اید. اما مسیری که ما در آژانس هویت سازی برند «بمان» به آن پایبندیم و بر اساس آن برای مشتریان خود نام برند آنها را انتخاب و تعریف می‌کنیم چیست؟

  • من کیستم؟

    هدف از جمله معروف من کیستم در هویت سازی به معنای خودشناسی است. ابتدا قبل از هر اقدامی برای برندینگ خود باید بدانید هویت شما چیست؟ و بر چه اساسی قرار است فعالیت کنید؟ . هدف از ایجاد برند چیست؟ پس از خودشناسی و درک کاملاً درست، واضح و شفاف از این مورد، باید نامی انتخاب شود که تعریف هویت شما را در خود جای دهد. نام برند شما از ژنتیک تفکرات مالک کسب و کار نشأت می گیرد.

  • چشم انداز

    برندی که قرار است ایجاد شود چه دورنمایی برای کسب و کار خود دیده است؟ آیا هدف آن تنها جذب مشتری در یک شهر و استان است یا چشم اندازی فراتر و تجارت فرا‌مرزی را در خود می‌بیند؟ کارشناسان بمان با هدف جاودانگی، دورنمایی که مالکان کسب و کار از برند خود دارند را در انتخاب نام دخیل خواهند کرد تا مشتریان در زمان های آینده نیاز به تحمل هزینه‌های گزاف مادی و معنوی تعویض نام برند نگردند.

  • وجه تمایز

    ما در بمان با آنالیز داده‌ها و وضعیت برند به دنبال نقاط قوت و ارزش‌های افزوده‌ی آن برند هستیم و پس از یافتن آنها، بهترین و مهم‌ترین موارد را که به عنوان وجه تمایز با سایر رقبا می‌باشد را به عنوان گزینه‌های کلیدی در انتخاب نام مد نظر قرار خواهیم داد.

بمان، خالق نام های ماندگار

ما در آژانس تخصصی خلق هویت برند، بمان بر این باوریم که انتخاب نام جزو عناصر ارتباطی در ساخت هویت یک برند موفق است و همواره با تکیه بر دانش روز هویت‌سازی، سعی نموده‌ایم با خرد جمعی متخصصان حوزه برندسازی آژانس بمان و مالکان کسب و کارها، نامی مانا و زیبا برای برند آنان انتخاب کنیم به قسمی که تمام جوانب و اصول هویت برند را در بر گرفته و با آینده نگری در توسعه کسب و کار، همچون الماسی بر انگشتر برند بدرخشد.

جهت مشاوره در خصوص شعار سازمانی برند، با کارشناسان هنری ما در ارتباط باشید.

انتخاب صحیح شعار سازمانی میتواند انرژی کارکنان و مدیران برند را به سمت اهداف اصلی برند همسو کند و هماهنگی و روحیه‌ی مضاعفی در وجود سازمان بدمد. در کنار این اتفاق، حرکت به سمت تحقق شعار سازمانی در درازمدت و مشاهده این روند توسط مشتریان.

خدمات ما در آرمکده

انتخاب کهن الگو

برندی که از رفتار یک کهن‌الگوی مشخص استفاده می‌کند، دیگر فقط یک برند تجاری نیست بلکه تبدیل به بخشی از وجود مشتریان خود شده! کهن‌الگو(آرکیتایپ) از بین مواردی مثل قهرمان، دانای‌کل، عاشق، معصوم، همه‌پسند، جادوگر و ... انتخاب می‌شود.

مشاهده بیشتر

طراحی پترن

پترن(Pattern)‌ یا الگوی تکرار‌شونده برند، بهترین طرح برای هویت‌دادن به فضاهای گسترده مانند تابلوها، مکان‌های اداری و نمایشگاهی و وبسایت شرکت‌ها و برندها است. پترن به عنوان یک چکش بصری، با پوشاندن میدان دید و یکپارچگی با عناصری مانند لوگو و رنگ، برند را ناخودآگاه وارد ضمیر مخاطب می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی ست و اوراق اداری

ست ها و اوراق اداری، سفیران یک برند هستند که از هنگام آشنایی مشتری با برند تا عقد قرارداد، نقش ایفا میکنند. طراحی یکپارچه‌ی اوراق اداری مثل سربرگ، کارت ویزیت، پاکت‌نامه و غیره، ناخودآگاه وجود یکپارچگی در امور شرکت را به ذهن مشتریان القا می‌کند.

مشاهده بیشتر

طراحی بسته‌بندی محصولات

بسته‌بندی، آخرین فروشنده‌ی محصولات شماست که به صورت خاموش بر مخاطب اثر می‌گذارد. نمایش درست محتوا، توجه به کارکرد محصول، انتقال حس استفاده از محصول و استفاده از تکنیک‌های بازاریابی عصبی، تنها بخشی از نکات تخصصی در این کار است.

مشاهده بیشتر

انتخاب نام برند

ساده‌انگاری در انتخاب نام برند، اشتباهی است که در گذشته گریبانگیر برندهای معتبر زیادی شده است. برای انتخاب نام برند بیش از ۳۰ فاکتور استاندارد باید رعایت شود. کوتاهی و زیبایی، منحصر بهفرد بودن، ماندگاری در ذهن و ... فاکتورهایی هستند که در آژانس بمان برای انتخاب نام برند در نظر گرفته می‌شود.

مشاهده بیشتر

انتخاب شعار سازمانی

شعار سازمانی، عبارتی کوتاه و عصاره‌ی اهداف و ارزش‌های یک برند است که نقش الهام‌بخش و جهت‌ده برای درون و بیرون سازمان را بازی می‌کند. کارشناسان آ‌ژانس بمان در مورد کلمه‌به‌کلمه‌ی شعار سازمانی شما عمیقاً به تفکر و تحلیل می پردازند.

مشاهده بیشتر

خلق مسکات برند

مسکات (Mascot) برند یک چهره‌ی عروسکی،خیالی، شیء یا حتی انسان و حیوانی واقعی است که نقش سخنگوی برند را ایفا می‌کند. به خاطر داشته باشید که با وجود پیشرفت حیرت‌آور فناوری‌های ارتباطی، هنوز هیچ فناوری نتوانسته است جایگزین تأثیر ارتباطات موجودات زنده باشد

مشاهده بیشتر

پشتیبانی و مدیریت برند

اسناد هویتی برند، به‌ عنوان اسناد پایه‌ای بسیار لازم است ولی بمعنای انجام فرایند برندسازی نیست. با استفاده از خدمات مشاوره‌ای و پشتیبانی، از اشتباهات مرسوم در بدو تولد برند جلوگیری کنید و کم‌کم به مدیر برند خود تبدیل شوید.

مشاهده بیشتر

انتخاب رنگ سازمانی

انتخاب رنگ سازمانی و برند، وابسته به نتایج پژوهش‌هایی است که متناسب با هویت برند در حوزه‌هایی مثل روانشناسی‌رنگ، بررسی‌رقبا و تمایلات مخاطبان اصلی برند صورت می‌گیرد. مطالعات نشان می‌دهد انتخاب درست رنگ تا ۴۰ درصد در بهبود شناسایی برند مؤثر است.

مشاهده بیشتر
 
 

سوالات متداول

امروزه در انتخاب نام برند باید فاکتورهای متعددی را رعایت نمود تا فرآیند برندسازی به صورت اصولی انجام شود و همچنین بازدهی کسب‌وکار به حداکثر برسد و از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری شود. برای مثال یک نام آهنگین مانند کوکاکولا یا اشی‌مشی که به خوبی در حافظه مشتریان باقی می‌ماند، کمک زیادی به کسب‌وکار شما خواهد کرد و یا نامی که امکان کپی‌برداری یا شباهت‌سازی از آن زیاد باشد، می‌تواند صدمات بسیاری در آینده به برند شما وارد کند. رعایت هر یک از این فاکتورها که تعداد آنها روز به روز در علم برندسازی در حال افزایش است، نیازمند صرف زمان و انجام کار مطالعاتی و پژوهشی خاصی می‌باشد که باید توسط تیم پژوهشی بمان، متناسب با هویت برند و نوع کسب‌وکار شما، انجام پذیرد.

یک نام خوب می‌تواند ویژگی‌هایی مانند منحصر به فرد بودن در میان سایر برندها، افزایش سطح محبوبیت، افزایش ماندگاری در حافظه مشتریان، بالا بردن سطح شناسایی برند، امکان تعمیم جغرافیایی برند در آینده، امکان افزودن رده‌ی محصولات بدون نیاز به انتخاب نام جداگانه، جلوگیری از کپی‌برداری رقبا و هدایت مشتریان شما به سمت برندهای دیگر و همچنین مزایای متعدد دیگری برای کسب‌وکار شما داشته باشد.

برای انتخاب نام برند، در ابتدا باید به شناخت عمیقی از هویت برند و ویژگی‌های کسب‌وکار مربوطه برسیم تا اطلاعات اولیه‌ی لازم برای شروع بررسی‌ها و کار پژوهشی مورد نیاز، در اختیار تیم تخصصی بمان قرار داده شود. هر چقدر این فرآیند سریعتر انجام شود سرعت بیشتری در انتخاب نام خواهیم داشت. به طور متوسط حدود یک هفته برای ارائه‌ی این سرویس به زمان نیاز داریم.