گروه طراحان آرمکده

آموزش کامل طراحی لوگو لوازم آرایشی

آنچه در این مقاله می خوانید
آموزش کامل طراحی لوگو لوازم آرایشی

طراحی لوگو لوازم آرایشی برای برندهای تولیدکننده و یا مراکز فروش محصولات آرایشی و بهداشتی، اقدامی مهم در جهت برندسازی، ایجاد تمایز از رقبا و برجسته ساختن یک نام تجاری در بازارهای رقابتی کنونی محسوب می‌شود. فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در دسته مشاغل پرطرفدار قرار دارد که برندسازی و طراحی لوگوی منحصر به فرد در آن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا در حال حاضر تعداد فروشگاه‌ها و برندهای تولیدکننده محصولات آرایشی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است. بنابراین طراحی لوگوی لوازم آرایشی به شما کمک می‌کند تا بتوانید نام برند و یا فروشگاه خود را در ذهن مخاطبان هدف خود ثبت نمایید. اما یک لوگو لوازم آرایشی بهداشتی خوب و به یادماندنی چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه می‌توانیم لوگویی جذاب و خاص برای برند خود طراحی کنیم؟ ساخت لوگو برای لوازم آرایش چندان دشوار و پیچیده نیست؛ اما به شرط آنکه برای طراحی آن به اصول و استانداردهای مربوط به طراحی لوگو توجه داشته باشید. در ادامه این مطلب دلایل اهمیت طراحی لوگو لوازم آرایشی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با اصول ساخت لوگو محصولات آرایشی بهداشتی نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

چرا به لوگو لوازم آرایشی احتیاج داریم؟

فروش لوازم آرایشی بهداشتی از جمله مشاغل پرمتقاضی و پرطرفدار است و امروزه برندهای متنوع بسیاری در حوزه تولید لوازم آرایشی فعالیت دارند. در این میان فروشگاه‌های فیزیکی و اینترنتی بسیاری نیز وجود دارند که محصولات برندهای مختلف را به فروش می‌رسانند. به نظر شما چه چیزی می‌تواند یک نام تجاری و یا فروشگاه لوازم آرایشی را از رقبا متمایز سازد و آن را برندی خاص و قابل تشخیص در ذهن مخاطبان هدف تبدیل نماید؟ احتمالا پاسخ شما به این پرسش «تولید محصولات باکیفیت» و یا «ارائه قیمت‌های مقرون به صرفه» است که البته این موارد نیز نقش حائز اهمیتی را در ایجاد تمایز از رقبا ایفا می‌کنند. اما اگر بخواهیم پاسخ تخصصی‌تری به این پرسش بدهیم باید بگوییم که طراحی لوگو لوازم آرایشی مهم‌ترین وجه تمایز نام‌های تجاری تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی از یکدیگر است.

لوگو لوازم آرایش در واقع نشان تجاری منحصر به فرد یک برند محسوب می‌شود که به راحتی می‌تواند آن را از رقبا متمایز سازد و توجه مخاطبان هدف یعنی خانم‌ها را نیز جلب نماید. با طراحی لوگو لوازم آرایش می‌توانید از آن در اموری همچون برندسازی، بازاریابی، تبلیغات، تابلوی اصلی فروشگاه، کارت ویزیت، بروشورها و بنرهای تبلیغاتی استفاده کرده و با درج آن بر روی محصولات خود نیز از کپی برداری آنها جلوگیری نمایید. بنابراین تفاوتی ندارد که یک برند تولیدکننده لوازم آرایش و یا صاحب یک فروشگاه فیزیکی و یا حتی آنلاین شاپ فروش محصولات آرایشی و بهداشتی باشید؛ آنچه که اهمیت دارد این است که برای کسب و کار خود یک نماد اصلی و هویت بصری جذاب طراحی کرده و به وسطه آن توجه و اعتماد مخاطبان را جلب نمایید. طراحی لوگو لوازم آرایش همچنین به برند شما شخصیت، هویت و اعتبار می‌بخشد و آن را در نظر مخاطبان به برندی باکیفیت و مهم تبدیل خواهد کرد.

لوگو لوازم آرایشی

ویژگی های یک لوگو لوازم آرایشی و بهداشتی خوب چیست؟

سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که یک لوگو لوازم آرایشی موفق و منحصر به فرد چه ویژگی‌هایی دارد؟‌ وجود چه فاکتورهایی در یک لوگو لوازم آرایشی بهداشتی آن را به نمادی ماندگاردر ذهن مخاطبان تبدیل خواهد کرد؟ برخی از مهم‌ترین خصوصیات یک لوگوی لوازم آرایشی موفق و جذاب شامل:

طراحی ساده

«سادگی» به عنوان مهم‌ترین اصل در طراحی لوگو نه تنها لوگو لوازم آرایش بلکه تمامی لوگوها در نظر گرفته می‌شود. با کمی دقت به لوگو برندهای تولیدکننده لوازم آرایشی معروف دنیا همچون مای (MY)، لانکوم (Lancome)، لورئال (L'Oreal)، داو (Dove)، اولی (Olay)، بی یو (BeYu)، بورژوا (Bourjois) و غیره می‌توانید رعایت اصل سادگی را در تمامی این لوگوها مشاهده کنید.

لوگوی لوازم آرایشی

انحصاری بودن

«منحصر به فرد بودن» لوگو نیز یکی دیگر از ویژگی‌های لوگو لوازم آرایشی است که آن را از رقبا متمایز می‌سازد. طراحی لوگویی منحصر به فرد در بازار رقابتی فروش لوازم آرایشی و بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است و لوگوی شما را به نمادی ماندگار در ذهن مخاطبان هدف ثبت خواهد کرد. اما چگونه می‌توانیم لوگویی منحصر به فرد برای برند یا فروشگاه خود طراحی کنیم؟ در بخش بعدی به این پرسش مهم پاسخ خواهیم داد.

تناسب با مخاطبان هدف

متناسب بودن لوگو با سلیقه مخاطبان هدف از دیگر ویژگی‌های یک لوگو لوازم آرایشی خوب است که تاثیر بسزایی بر جلب توجه آنان خواهد داشت. پیش از اقدام به طراحی لوگو لوازم آرایشی و بهداشتی ابتدا باید مخاطبان هدف برندتان را تعیین کنید تا بتوانید نشان تجاری خود را بر اساس سلیقه آنان طراحی نمایید. مخاطبان اصلی و هدف برندهای تولیدکننده لوازم آرایشی و بهداشتی «خانم‌ها» هستند که رنج سنی آنها معمولا بین 15 الی 60 سال است. بنابراین لوگوی شما نیز باید متناسب با روحیات و سلیقه خانم‌ها طراحی شود تا قادر به جلب توجه و ترغیب آنها نسبت به خرید گردد.

لوگو لوازم آرایشی بهداشتی

انعطاف پذیری

لوگو لوازم آرایش باید انعطاف پذیر باشد تا بتوانید به راحتی آن را در موقعیت‌ها و پلتفرم‌های مختلف همچون وب سایت، بنر، بروشور، شبکه‌های اجتماعی، ویدیوهای تبلیغاتی و بر روی محصولات خود مورد استفاده قرار دهید. منظور از انعطاف پذیر بودن لوگو آن است که بدون افت کیفیت بتوانید تغییرات دلخواه خود را برای استفاده در رسانه‌های مختلف بر روی آن اعمال کنید. در اینجاست که طراحی وکتور لوازم آرایشی به کمک شما می‌آید و امکان طراحی لوگوی انعطاف پذیر را برایتان فراهم می‌آورد.

وکتور روشی رایج برای طراحی لوگوهای قابل انعطاف است که تصویر لوگو در آن با استفاده از نقطه و منحنی‌های متصل به یکدیگر تشکیل می‌شود. «ویرایش آسان» به عنوان مهم‌ترین ویژگی طراحی لوگوی لوازم آرایشی به روش وکتور شناخته می‌شود. وکتور لوازم آرایشی به سهولت قابل ویرایش است و می‌توانید سایز لوگوی خود را بدون افت کیفیت، تغییر داده و از آن در محیط‌های مختلف از جمله لوگو برای پیج آرایشی و یا فروشگاه فیزیکی استفاده نمایید.

با در نظر داشتن این ویژگی‌ها می‌توانید یک لوگو لوازم آرایشی جذاب و مخاطب پسند طراحی کرده از آن به عنوان هویت بصری برند خود استفاده نمایید.

اصول طراحی لوگو لوازم آرایشی

حال که با ویژگی‌های یک لوگو لوازم آرایشی بهداشتی عالی و جذاب آشنا شدید، در این بخش اصول طراحی لوگو برای لوازم آرایش را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مهم‌ترین مراحل و نکاتی که در هنگام طراحی لوگو لوازم آرایشی باید به آنها توجه داشته باشید شامل:

لوگو لوازم آرایشی و بهداشتی

انتخاب روش طراحی مناسب

اولین اقدام در جهت طراحی لوگو لوازم آرایش «انتخاب روش مناسب طراحی» است که عناصر اصلی لوگو را مشخص کرده و شما را در مسیر اصلی ساخت نماد بصری برای برندتان قرار می‌دهد. به طور کلی برای طراحی لوگو لوازم آرایشی بهداشتی سه روش اصلی وجود دارد که انتخاب از میان آنها به سلیقه و البته نوع کسب و کار و حوزه فعالیت شما بستگی دارد. روش‌های مختلف طراحی لوگو لوازم آرایش شامل:

لوگوتایپ به طراحی لوگو به روش تایپوگرافی اشاره دارد که در آن از نام کامل برند و یا حروف اختصاری آن جهت طراحی لوگو استفاده می‌شود. نماد بصری اکثر برندهای آرایشی معروف به سبک لوگوتایپ طراحی شده‌‌اند که «ایجاد تمایز کامل از رقبا» و «ماندگاری نام برند در ذهن مخاطبان هدف» به عنوان مهم‌ترین مزایای این روش شناخته می‌شوند.

لوگو لوازم آرایش

لوگو تصویری نیز روش دیگری برای طراحی لوگوی لوازم آرایشی است که در آن از نمادهای مرتبط با حوزه فعالیت برند برای طراحی لوگو استفاده می‌شود. برای طراحی لوگو محصولات آرایشی و بهداشتی می‌توانید از نمادهای مرتبط با این حوزه از جمله لوازم آرایشی (براش، رژلب، سایه چشم و یا ریمل) استفاده کنید. مهم‌ترین مزیت طراحی لوگو به سبک تصویری این است که می‌توانید با استفاده از نمادهای مرتبط، حوزه فعالیت خود را به مخاطبان معرفی نمایید.

طراحی لوگو لوازم آرایشی

لوگو ترکیبی نیز به عنوان متداول‌ترین روش طراحی لوگو برای مشاغل شناخته می‌شود و همانطور که از نام آن پیداست، ترکیبی از دو روش لوگوتایپ و لوگو تصویری است. این سبک از طراحی لوگو به خوبی می‌تواند پیام برند و حوزه فعالیت شما را به مخاطبان هدف معرفی کرده و از مزایای طراحی لوگوتایپ و لوگو تصویری در یک نماد نیز بهره می‌برد. بنابراین لوگو ترکیبی نیز گزینه پیشنهادی جذابی برای طراحی لوگو لوازم آرایش محسوب می‌شود که در صورت طراحی حرفه‌ای می‌تواند به نمادی منحصر به فرد از یک برند تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی تبدیل شود.

لوگو برای لوازم آرایشی

رنگ لوگو

انتخاب رنگ مناسب مرحله دیگری از طراحی لوگو لوازم آرایشی است که بخش قابل توجهی از جذابیت و تاثیرگذاری لوگو به انتخاب رنگ آن بستگی دارد؛ زیرا بر اساس علم روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ هر رنگ انرژی خاصی دارد و عواطف و احساسات متفاوتی را در افراد ایجاد می‌کند. بنابراین با آگاهی از تاثیر روانشناختی رنگ‌ها بر مخاطبان می‌توانید رنگی مناسب و جذاب برای لوگو لوازم آرایشی خود انتخاب کنید.

در صورت طراحی لوگو لوازم آرایشی خود به روش لوگوتایپ بهتر است از رنگ‌هایی همچون مشکی، آبی و یا طلایی و در صورت طراحی لوگو به سبک لوگو تصویری یا ترکیبی نیز از رنگ‌های شاد همچون صورتی، قرمز و یا بنفش استفاده کنید تا توجه مخاطبان هدف یعنی «خانم‌ها» را به لوگوی خود جلب نمایید. رنگ سفید نیز بهترین رنگ برای پس زمینه لوگوی محصولات آرایشی بهداشتی است که با تمامی رنگ‌ها هارمونی داشته و جذابیت لوگوی شما را چندین برابر خواهد کرد.

لوگو محصولات آرایشی بهداشتی

فونت لوگو

انتخاب فونت مناسب برای لوگو لوازم آرایشی در صورت طراحی لوگو به صورت لوگوتایپ یا لوگو تصویری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. فونت لوگو لوازم آرایشی مانند رنگ آن تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری و تاثیرگذاری لوگو بر مخاطب خواهد داشت. فونت مناسب برای لوگوی شما فونتی است که خواندن آن برای مخاطبان آسان باشد و در عین حال نیز توجه آنان را به لوگو جلب کند. استفاده از فونت‌های ناخوانا، فانتزی و پیچیده برای طراحی لوگو محصولات آرایشی چندان مناسب نیست و تاثیرات منفی بر جذابیت لوگوی شما خواهد داشت.

بنابراین بهتر است فونتی را برای طراحی لوگو لوازم آرایش خود انتخاب کنید که مخاطبان بدون دشواری قادر به خواندن نام برند و به خاطر سپردن آن باشند. اکثر لوگوتایپ‌های طراحی شده برای برندهای لوازم آرایشی و بهداشتی با فونت‌های ساده و کلاسیک همچون سنس سریف طراحی شده‌اند که به عنوان بهترین فونت طراحی لوگو برای اکثر مشاغل شناخته می‌شود. به طور کلی بخش عمده‌ای از جذابیت یک لوگوتایپ به نوع فونت آن بستگی دارد؛ زیرا نام برند در این سبک از طراحی تنها عنصر موجود در لوگو است و به همین دلیل باید فونت آن با دقت بالایی انتخاب شود.

لوگو برای پیج آرایشی

بررسی لوگو رقبا

بررسی لوگوهای موفق لوازم آرایشی نیز در طراحی یک نماد بصری جذاب و به یاد ماندنی کمک بسیاری به شما خواهد کرد. البته منظور از بررسی لوگو رقبا، کپی برداری دقیق از آنها نیست و شما به عنوان طراح لوگو و یا برند تولیدکننده لوازم آرایشی و بهداشتی باید با بررسی و تحلیل روش‌های طراحی لوگوی رقبا، ترکیب‌های رنگی رایج و فونت‌های مورد استفاده در آنها بتوانید ایده‌های مختلف را در کنار یکدیگر قرار داده و با ادغام آنها، یک نشان منحصر به فرد برای برند و یا فروشگاه لوازم آرایشی خود طراحی کنید. اپلیکیشن پینترست (Pinterest) نیز ایده‌های جالبی برای طراحی لوگو لوازم آرایشی در اختیار شما قرار می‌دهد.

رعایت فاصله و تناسب میان اجزای لوگو

رعایت فاصله مناسب و تناسب میان اجزای لوگو نیز آخرین مرحله از طراحی لوگوی لوازم آرایشی و بهداشتی است که باید با دقت بالایی انجام شود. اگر تمامی نکات بالا را به درستی رعایت کنید اما عناصر تشکیل دهنده لوگو دارای تناسب و فاصله کافی نباشند، لوگوی شما نه تنها لوگویی جذاب نخواهد شد بلکه هیچگونه تاثیر مثبتی نیز بر مخاطبان هدف نیز نخواهد گذاشت. اگر لوگو لوازم آرایش خود را به روش لوگو ترکیبی طراحی می‌کنید باید نماد اصلی لوگو را در وسط قرار دهید و سپس با رعایت فاصله مناسب، نام برند را در پایین و یا کنار آن درج کنید.

اگر فاصله میان اجزای لوگو خیلی کم و یا خیلی زیاد باشد، درک پیام آن توسط مخاطب دشوار خواهد بود و جذابیت بصری لوگو نیز به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در صورت طراحی لوگو به روش لوگوتایپ نیز باید نام برند را دقیقا در وسط لوگو قرار دهید و برای برجسته ساختن نام تجاری خود نیز از اشکال هندسی همچون دایره و یا مربع به عنوان پس زمینه لوگو استفاده کنید؛ یعنی نام برند را در وسط شکل منتخب خود قرار داده و رنگ‌های متضاد همچون سفید و مشکی در آن بکار ببرید.

با طی کردن این مراحل و توجه به نکات مهم طراحی لوگو لوازم آرایشی می‌توانید نمادی منحصر به فرد و شیک برای برند، فروشگاه، وب سایت و یا پیج لوازم آرایشی و بهداشتی خود طراحی نمایید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر