آنچه در این مقاله میخوانید

  اصول تقارن در طراحی لوگو

  اصول تقارن در طراحی لوگو

  لوگو هر کسب و کار به عنوان هویت بصری آن شناخته می‌شود و به یک برند هویت و اعتبار می‌بخشد. از این رو باید به گونه‌ای طراحی شود تا احساسات مثبتی را در مخاطبان ایجاد کرده و آنها را نسبت به برقراری تعامل با برند ترغیب نماید. برای طراحی لوگو روش‌ها و سبک‌های متنوعی وجود دارد که طراحی لوگو متقارن به عنوان یکی از جذاب‌ترین رویکردهای طراحی شناخته می‌شود. ایجاد تقارن در طراحی لوگو به شما کمک می‌کند تا نوعی تعادل میان اجزای مختلف لوگو به وجود آورید و درک و پردازش آن را برای مخاطب آسان‌تر سازید. لوگوهای متقارن به دلیل دارا بودن نوعی نظم و ترتیب بسیار سریع‌تر از سایر لوگوها قادر به جلب توجه مخاطبان هستند و قدرت تاثیرگذاری فوق العاده‌ای دارند. اما منظور از ایجاد تقارن در طراحی لوگو چیست و چگونه می‌توانیم لوگویی متقارن برای برند خود طراحی کنیم؟ لوگوهای متقارن دارای انواع مختلفی هستند و به دلیل سادگی و عدم پیچیدگی می‌توانند برای طراحی لوگوی هر برند و یا صنعتی مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه این مطلب اصول تقارن در طراحی لوگو را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با انواع روش‌های طراحی لوگو متقارن نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

  منظور از طراحی لوگو متقارن چیست؟

  همه ما در سال‌های ابتدایی تحصیل خود با مفهوم تقارن آشنا شدیم و می‌دانیم که تقارن به معنای قرینه بودن و یا انعکاس نیمه یک شی با نیمه دیگر آن است؛ یعنی یک نیمه منعکس کننده نیمه دیگری بوده و کاملا بر یکدیگر منطبق هستند. تقارن در درس ریاضیات به معنای آن است که اگر یک شکل را به دو قسمت مساوی تقسیم کنیم، هر دو قسمت باید کاملا با یکدیگر هم پوشانی داشته و باهم برابر باشند. اما تقارن در طراحی لوگو تنها به این مفهوم خلاصه نمی‌شود و ممکن است شامل بخشی از لوگو و یا تمام آن باشد.

  لوگوی متقارن (Symmetrical logo) به لوگویی گفته می‌شود که قسمت چپ و راست آن با یکدیگر برابر و یکسان باشد. لوگوهای متقارن به دلیل طراحی ساختاریافته و منظم، احساس نظم و تعادل را بیننده انتقال می‌دهند و اغلب برای طراحی لوگو شرکت‌های مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوگو برندهای معروفی همچون موتورولا، مک دونالد و فولکس واگن به عنوان نمونه‌های جذاب و معروف طراحی لوگو متقارن شناخته می‌شوند که در سراسر دنیا از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردار هستند.

  تقارن در طراحی لوگو

  مزایای ایجاد تقارن در طراحی لوگو

  سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که مزایای ایجاد تقارن در طراحی لوگو چیست و چرا بهتر است لوگوی خود را به صورت متقارن طراحی کنیم؟ بسیاری از افراد به صورت ناخودآگاه مجذوب لوگوهای متقارن شده و به راحتی آنها را به خاطر می‌سپارند؛ زیرا ایجاد تقارن در طراحی لوگو نوعی حس توازن و تعادل را به بیننده انتقال می‌دهد. برخی از مهم‌ترین مزایای طراحی لوگو متقارن شامل:

  افزایش زیبایی و جذابیت لوگو

  افزایش زیبایی و جذابیت لوگو یکی از مهم‌ترین مزایای ایجاد تقارن در طراحی لوگو است؛ زیرا همانطور که اشاره کردیم لوگوهای متقارن، حس تعادل را به بیننده منتقل می‌کنند و ذهن انسان نیز با این مفهوم به خوبی آشنا است. از این رو مخاطبان بسیار سریع قادر به درک و برقراری ارتباط با لوگوهای متقارن هستند و آنها را به عنوان لوگوهایی زیبا و جذاب در ذهن خود ثبت می‌کنند.

  طراحی لوگو متقارن

  جلب اعتماد مخاطب

  جلب اعتماد مخاطبان از دیگر مزایای ایجاد تقارن در طراحی لوگو است که از وجود تعادل و توازن در آن ناشی می‌شود. طراحی لوگو متقارن تاثیرات مثبتی بر ضمیر ناخودآگاه بینندگان دارد و لوگوی موردنظر را در نظر آنان به لوگویی مناسب و منحصر به فرد تبدیل می‌کند. از طرفی دیگر نیز وجود تعادل در لوگوهای متقارن حس آرامش و راحتی را به انسان انتقال می‌دهد و این احساسات نیز به طور طبیعی موجب جلب اعتماد افراد خواهند شد. از آنجایی که طراحی لوگو متقارن حس اعتماد را به بیننده انتقال می‌دهد، برندهای بسیاری در حوزه‌های مختلف همچون سرگرمی، تجارت، اتومبیل سازی و غیره برای طراحی لوگوی خود از این روش استفاده کرده‌اند.

  انواع لوگوی متقارن

  طراحی ساده تر

  از دیگر مزایای ایجاد تقارن در لوگو می‌توانیم به طراحی ساده‌تر و راحت‌تر آن اشاره کنیم؛ زیرا در این سبک از طراحی، عناصر کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرند و در واقع طراحی نیمی از لوگو منجر به طراحی کل آن خواهد شد. از این رو با طراحی نیمه‌ای از لوگو و انعکاس آن در نیمه دیگر به راحتی می‌توانید یک لوگوی متقارن جذاب (از نوع لوگوی متقارن انعکاسی) طراحی کنید.


  مقاله طراحی لوگو مینیمال را از دست ندهید.


  اصول تقارن در طراحی لوگو

  نظم و ترتیب بصری لوگو

  ایجاد نظم و ترتیب در لوگو از دیگر مزایای طراحی لوگو متقارن است که موجب جذابیت بیشتر آن خواهد شد. بر اساس نظریه گشتالت، ذهن انسان همواره به دنبال سازماندهی و طبقه بندی اشیا است و تقارن نیز یکی از بهترین روش‌ها جهت سازماندهی اشیا شناخته می‌شود که جذابیت بصری آنها را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. ذهن ما به طور طبیعی به دنبال نظم و ترتیب دادن به عناصر محیط پیرامونمان است؛ زیرا اشکال و تصاویر منظم و مرتب بسیار جذاب‌تر به نظر می‌رسند. بنابراین لوگوهای متقارنی که دارای نظم و ترتیب بصری هستند در نگاه بیننده بسیار جذاب‌تر هستند و در ذهن آنان نیز ماندگار خواهند شد.

  با در نظر داشتن این مزایا در می‌یابیم که لوگوهای متقارن دارای قدرت تاثیرگذاری بسیار بالایی بر مخاطبان هستند و ایجاد تقارن در طراحی لوگو به راحتی می‌تواند توجه آنان را جلب نماید. اما کدام سبک از طراحی لوگو متقارن برای طراحی لوگو کسب و کار شما مناسب است؟

  نمونه لوگو متقارن

  انواع لوگوی متقارن

  همانطور که اشاره کردیم، طراحی لوگو متقارن برای اکثر کسب و کارها مناسب است و برندهای معروف بسیاری در سراسر دنیا لوگوی خود را با استفاده از این تکنیک کاربردی و جذاب طراحی کرده‌اند. برای ایجاد تقارن در لوگو و خلق یک لوگوی متقارن و متعادل سه روش کلی وجود دارد که بر اساس سلیقه و ترجیح خود می‌توانید از آنها برای خلق هویت بصری کسب و کار خود استفاده نمایید. روش‌های طراحی لوگو متقارن شامل:

  لوگو متقارن انعکاسی (Reflectional Symmetry Logo)

  لوگو متقارن انعکاسی یکی از رایج‌ترین سبک‌های طراحی لوگوی متقارن است و اکثر افراد زمانی که به مفهوم تقارن و تعادل فکر می‌کنند در واقع در حال تصور تقارن انعکاسی هستند. لوگوی متقارن انعکاسی به لوگویی گفته می‌شود که بتوان آن را به دو نیمه کاملا مساوی تقسیم کرد؛ یعنی اگر در وسط لوگوی خود یک خط افقی و یا عمودی ترسیم کنید، لوگو به دو نیمه یکسان و مشابه تقسیم می‌گردد که به آن لوگوی متقارن آینه‌ای نیز گفته می‌شود. لوگوهای متقارن انعکاسی اغلب لوگوهایی ساده هستند اما تاثیرات مثبت بسیاری بر مخاطبان خواهند داشت. بهترین نمونه‌های لوگو متقارن انعکاسی شامل:

  لوگو مک دونالد (McDonald's): معروف‌ترین نمونه لوگو متقارن انعکاسی «لوگو مک دونالد» بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای دنیا است که قوس‌های M معروف آن به طور مشابه طراحی شده‌اند و کاملا بر یکدیگر منطبق هستند.

  لوگو موتورولا (Motorola): دیگر نمونه جذاب طراحی لوگو به سبک متقارن انعکاسی «لوگو موتورولا» است که مانند لوگو مگ دونالد به سبک مونوگرام طراحی شده و حرف M در وسط آن تصویر آینه‌ای یک قله کوه است که مانند قوس‌هایی در یک دایره قرار گرفته‌ است.

  لوگو ایر بی ‌ان ‌بی (Airbnb): از دیگر نمونه‌های ایجاد تقارن در طراحی لوگو به سبک متقارن انعکاسی می‌توانیم به لوگو بازارگاه مجازی اجاره اقامتگاه ایر بی‌ ان ‌بی اشاره کنیم که در طراحی آن از سه نماد استفاده شده است که شامل یک نماد لوکیشن، یک قلب وارونه و شخصی که وارد اقامتگاه می‌شود. این لوگو نیز قابلیت تقسیم به دو قسمت مساوی و مشابه را دارد و به همین دلیل در طبقه بندی لوگو متقارن انعکاسی قرار می‌گیرد.

  لوگو ردبول (Redbull): لوگو برند تولیدکننده نوشیدنی انرژی زا ردبول نیز نمونه جذاب و خلاقانه دیگری از طراحی لوگو به سبک متقارن انعکاسی است که در آن دو گاو نر قرمز رو به روی یکدیگر و در مقابل خورشید در حال غروب قرار گرفته‌اند که به نوعی نشان دهنده قدرت و نشاط نوشیدنی‌های انرژی زا این برند هستند.

  تقارن در طراحی لوگو

  لوگو متقارن چرخشی (Rotational Symmetry Logos)

  لوگو متقارن چرخشی از دیگر انواع لوگوی متقارن است که در صورت چرخش لوگو، تقارن خود را حفظ کرده و شکل ظاهری آن تغییری پیدا نخواهد کرد. یعنی اگر یک خط در مرکز لوگوی خود ترسیم کنید و سپس آن را 180 و یا 360 درجه بچرخانید، تغییری در لوگو ایجاد نخواهد شد. شکل‌هایی همچون ستاره، دایره، شش ضلعی به عنوان بهترین اشکال برای ایجاد تقارن در طراحی لوگو به سبک چرخشی در نظر گرفته می‌شوند که عمل چرخش هیچگونه تغییری در شکل‌ کلی آنها به وجود نمی‌آورد. برندهای بسیاری برای خلق هویت بصری خود از روش طراحی لوگو متقارن چرخشی استفاده کرده‌اند که معروف‌ترین نمونه‌های آنها شامل:

  لوگو والمارت (Walmart): لوگو شرکت خرده فروشی آمریکایی والمارت به عنوان یکی از بهترین لوگوهای متقارن چرخشی شناخته می‌شود که از شش پره با اندازه مشابه و فاصله یکسان تشکیل شده است. با چرخش این لوگوی خاص هیچگونه تغییری در شکل ظاهری و یا فواصل پره‌های آن ایجاد نمی‌شود و به همین دلیل در دسته لوگوهای متقارن چرخشی معروف قرار دارد.

  لوگو تارگت (Target): لوگو شرکت خرده فروشی آمریکایی تارگت نیز از دیگر نمونه‌های جالب و خاص تقارن در طراحی لوگو از نوع چرخشی است که به صورت سه دایره درهم طراحی شده و شبیه به صفحه دارت است. شکل هندسی دایره نیز همانطور که اشاره کردیم از جمله اشکالی است که با چرخش، هیچگونه تغییری در شکل کلی آن ایجاد نمی‌شود و در این لوگو نیز به صورت هوشمندانه مورد استفاده قرار گرفته است.

  لوگو بی پی (BP): لوگو شرکت نفت و گاز بریتانیایی بی پی نیز با استفاده از روش طراحی لوگو متقارن چرخشی طراحی شده است. در این لوگوی خاص، گل به عنوان نمادی از طبیعت و انرژی در نظر گرفته می‌شود و برخلاف نقاط سفید، زرد، سبز کمرنگ و سبز پررنگ متعددی که در آن به چشم می‌خورد، تصویر کلی لوگو در تمامی زوایا کاملا متقارن است و با چرخش نیز شکل اصلی آن تغییری پیدا نخواهد کرد.

  لوگو کرایسلر (Chrysler): از دیگر نمونه‌های طراحی لوگو متقارن چرخشی می‌توانیم به لوگو شرکت خودروسازی کاریسلر اشاره کنیم که مانند سایر نمونه‌ها از تقارن کامل برخوردار نیست اما با ترکیبی از دو شکل متقارن ستاره و شش ضلعی ساخته شده و در چندین نقطه دارای تقارن است.

  طراحی لوگو متقارن

  لوگو متقارن انتقالی (Translational Symmetry Logo)

  لوگو متقارن انتقالی نیز یکی دیگر از انواع لوگوی متقارن است که مانند لوگو متقارن انعکاسی دارای تقارن دقیق نیست و نمی‌توان آن را به دو نیمه مساوی تقسیم کرد اما دارای یک عنصر طراحی تکراری است. یعنی شما در لوگوی خود یک عنصر تکرارشونده دارید و می‌توانید یکی از این عناصر تکراری را از یک ناحیه به ناحیه دیگری انتقال دهید؛ بدون آنکه تقارن لوگو را تحت تاثیر قرار گیرد. بهترین نمونه‌های طراحی لوگو متقارن به سبک انتقالی شامل:

  لوگو آئودی (Audi): لوگو شرکت خودروسازی آلمانی آئودی یکی از نمونه‌های خاص طراحی لوگو متقارن انتقالی است. حلقه‌های نقره‌ای این برند خودرویی، همان چهار شکل تکرار شونده هستند که لوگوی زنجیره‌ای به هم پیوسته آن را تشکیل داده‌اند.

  لوگو پی بی اس (PBS): لوگو شبکه رادیویی و تلویزیونی آمریکایی پی بی اس نوع دیگری از لوگوی متقارن انتقالی است که دارای سه نمایه تکرارشونده بوده و در یک نشان دایره‌ای قرار گرفته‌اند.

  لوگو اکسان موبیل (Exxon Mobile): از دیگر نمونه‌های ایجاد تقارن در طراحی لوگو به سبک انتقالی می‌توانیم به لوگو شرکت نفت و گاز آمریکایی اکسان موبیل اشاره کنیم که حرف X در آن تکرار شده است و نمونه چشم نوازی از لوگو متقارن انتقالی محسوب می‌شود.

  لوگو المپیک (Olympics): لوگو المپیک نیز از دیگر نمونه‌های طراحی لوگو متقارن انتقالی است که در سال 1913 طراحی شد. پنج حلقه تکراری این لوگو نشان دهنده پنج قاره مختلف شرکت کننده در رویدادهای ورزشی المپیک هستند که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و البته بهترین نمونه‌های لوگوی متقارن انتقالی شناخته می‌شود.

  در میان این سه سبک از ایجاد تقارن در طراحی لوگو که برندهای معروف و مطرح دنیا از آن استفاده کرده‌اند، سبک لوگو متقارن انعکاسی به عنوان رایج‌ترین روش طراحی لوگو متقارن شناخته می‌شود که معنای اصلی تقارن را منعکس می‌کند.

  انواع لوگوی متقارن

  جمع بندی

  ما در این مطلب مفهوم ایجاد تقارن در طراحی لوگو را مورد بررسی قرار دادیم و شما را با مزایا و انواع لوگو متقارن نیز آشنا کردیم. لوگو متقارن به لوگویی گفته می‌شود که یک نیمه آن منعکس کننده نیمه دیگری بوده و کاملا بر یکدیگر منطبق هستند. لوگوهای متقارن حس تعادل را انسان انتقال می‌دهند و خیلی سریع اعتماد آنان را جلب می‌کنند. از این رو طراحی لوگو متقارن برای طیف گسترده‌ای از برندها مناسب بوده و خیلی سریع توجه و اعتماد مخاطبان هدف را جلب خواهد کرد. لوگو متقارن انعکاسی، لوگو متقارن چرخشی و لوگو متقارن انتقالی سه سبک رایج طراحی لوگو متقارن هستند که توسط برندهای مطرح دنیا مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو