گروه طراحان آرمکده

طراحی لوگو انتشارات

آنچه در این مقاله می خوانید
طراحی لوگو انتشارات

انتشارات به عنوان یکی از مشاغل فرهنگی پرمتقاضی و مهم شناخته می‌شود که برندسازی در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی لوگو انتشارات اولین مرحله در فرآیند برندسازی مجموعه‌ای است که در زمینه انتشار کتاب، مجله، پادکست و غیره فعالیت دارد. تا چندین سال گذشته و پیش از رشد و توسعه تکنولوژی، حوزه فعالیت انتشارات‌ها تنها محدود به ویراستاری، حروف چینی، کنترل کیفیت و در نهایت چاپ کتاب‌ها و مجلات کاغذی بود و رقابت چندانی نیز در این حرفه وجود نداشت. از این رو طراحی لوگو برای ناشران کتاب اهمیت چندانی نداشت و طراحی آرم انتشارات کتاب در ساده‌ترین حالت ممکن و بدون صرف زمان و هزینه قابل توجه انجام می‌شد.

اما امروزه دیگر چنین نیست و طراحی لوگوی انتشارات به یک ضرورت تبدیل شده است؛ زیرا حوزه و نحوه فعالیت این شغل نسبت به گذشته توسعه پیدا کرده و فضای رقابتی نیز در آن حاکم شده ست. بنابراین برای ایجاد تمایز و معرفی حرفه‌ای خود به مخاطبان هدف به یک لوگوی جذاب و منحصر به فرد نیاز دارید تا بتوانید در بازار رقابتی کنونی به حیات خود ادامه داده و کسب و کارتان را نیز گسترش دهید. در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو انتشارات را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه طراحی لوگو انتشارات در آرمکده نیز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اهمیت طراحی لوگو برای انتشارات و ناشران کتاب

همانطور که اشاره کردیم، حوزه فعالیت انتشارات‌ها نسبت به گذشته توسعه پیدا کرده است و دیگر به چاپ کتاب و مجله محدود نمی‌شود. امروزه انتشار کتاب‌های الکترونیکی و یا صوتی از طریق وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف بسیار رواج پیدا کرده است و طیف گسترده‌ای از افراد بنا بر دلایلی همچون افزایش قیمت کتاب‌های چاپی به مطالعه کتاب‌های الکترونیکی روی آورده‌اند و به دلیل کمبود وقت نیز نسخه صوتی کتاب‌ها را خریداری می‌کنند. در حال حاضر انتشارات‌های بسیاری وجود دارند که اقدام به انتشار کتاب‌های چاپی، الکترونیکی و صوتی کرده و آنها را به صورت قانونی به فروش می‌رسانند. از این رو برندسازی برای این شغل و معرفی حرفه‌ای یک مجموعه به مخاطبان هدف از اهمیت بالایی برخوردار است.

با طراحی لوگو برای انتشارات می‌توانید مجموعه خود را با خلق یک آرم و نماد بصری خاص و جذاب به مخاطبان معرفی کرده و آنها را نسبت به مطالعه کتاب‌های منتشر شده در انتشارات خود ترغیب نمایید. لوگوی انتشارات نقش حائز اهمیتی را در برندینگ این شغل ایفا می‌کند زیرا لوگوی آن بر روی جلد کتاب‌های فیزیکی و یا کاور نسخه الکترونیکی کتاب‌ها درج می‌شود و همواره در معرض دید مخاطبان قرار دارد. از این رو باید طوری طراحی شود که افراد به راحتی بتوانند لوگوی شما را به خاطر بسپارند و با آن ارتباط عاطفی برقرار کنند. بدین ترتیب در خریدهای آتی خود به دنبال آثار منتشر شده از انتشارات شما خواهند بود و مجموعه شما را به دوستان خود نیز معرفی خواهند کرد. پس با طراحی یک لوگوی به یاد ماندنی برای انتشارات می‌توانید خود را از هزاران انتشارات فعال در زمینه چاپ و انتشار کتاب متمایز کرده و به یک مجموعه حرفه‌ای و خاص تبدیل شوید.

لوگو انتشارات

مهم ترین نکات طراحی لوگو انتشارات

برای طراحی لوگو انتشارات باید به چندین نکته مهم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین لوگو را برای مجموعه خود طراحی کنید. از آنجایی که لوگوی انتشارات در تمامی آثار منتشر شده توسط یک مجموعه یا ناشر درج خواهد شد، پس باید طوری طراحی شود که جلوه بصری خاصی داشته باشد و و به راحتی در ذهن مخاطبان ثبت شود. مهم‌ترین نکاتی که برای طراحی لوگو انتشارات باید به آنها توجه داشته باشید شامل:

طراحی لوگو بر اساس حوزه فعالیت

همانطور که اشاره کردیم، حوزه فعالیت انتشارات‌ها نسبت به گذشته گسترش پیدا کرده است و هر حوزه نیز مخاطب هدف خاص خود را دارد. از این رو پیش از اقدام به طراحی لوگو انتشارات ابتدا باید زمینه اصلی فعالیت و مخاطبان هدف را مشخص نمایید تا بتوانید آرم و نمادی بصری انتشارات خود را بر اساس این دو فاکتور بسیار مهم خلق کنید. انتشارات‌هایی که در حوزه چاپ کتاب‌های فیزیکی و یا روزنامه فعالیت دارند عموما لوگوی خود را به صورت کلاسیک و با استفاده از نمادهایی همچون کتاب و یا قلم طراحی می‌کنند.

اما اگر در زمینه انتشار کتاب صوتی و پادکست فعالیت دارید، انتخاب‌های بیشتری برای طراحی لوگو انتشارات خواهید داشت و بر اساس نوع مخاطب خود می‌توانید آرم‌های مختلفی طراحی کنید. به عنوان مثال اگر در زمینه انتشار کتاب صوتی برای کودکان فعالیت می‌کنید، لوگوی انتشارات شما باید متناسب با مخاطب اصلی شما یعنی کودکان طراحی شده و در آن از نمادهای بچگانه و رنگ‌های شاد و پر انرژی استفاده شود. بنابراین حوزه فعالیت و مخاطبان هدف یک انتشارات پایه و اساس لوگو آن را تشکیل داده و به ایده‌های طراحی شما نیز جهت می‌دهد.

لوگوی انتشارات

انتخاب سبک طراحی لوگو انتشارات

پس از تعیین حوزه فعالیت و مخاطبان هدف اکنون باید سبک طراحی آرم انتشارات خود را مشخص نمایید. برای طراحی لوگو انتشارات می‌توانید از سه روش استفاده کنید که هریک از این روش‌ها برای طراحی یک آرم منحصر به فرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو انتخاب سبک طراحی لوگو انتشارات کاملا به سلیقه و ترجیح شما بستگی دارد. روش‌های طراحی لوگوی انتشارات شامل:

  • لوگو تصویری: طراحی لوگو به روش تصویری از روش‌های رایج طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که در آن از یک تصویر مرتبط با کسب و کار موردنظر برای طراحی لوگو استفاده می‌شود. تصویر یک قلم و یا صفحات یک کتاب به عنوان رایج‌ترین نمادها برای طراحی لوگو انتشارات شناخته می‌شوند.
  • لوگوتایپ یا لوگو نوشتاری: لوگوتایپ نیز از دیگر از روش‌های طراحی لوگو است که در آن به جای استفاده از تصویر یا نماد از نام انتشارات جهت خلق لوگو استفاده می‌شود. یعنی شما به عنوان یک انتشارات یا یک ناشر مستقل می‌توانید برای طراحی یک لوگوی اختصاصی خود تنها از نام مجموعه و یا نام خانوادگی٬تان به صورتکامل و یا مخفف (به عنوان مثال حرف اول نام خانوادگی) استفاده نمایید. لوگوتایپ به طور کلی شما را از رقبا متمایز می‌سازد و روشی خاص برای طراحی لوگو انتشارات محسوب می‌شود.
  • لوگو ترکیبی: طراحی ترکیبی لوگو نیز به عنوان رایج‌ترین روش طراحی لوگو شناخته می‌شود و همانطور که از نام آن پیداست، تلفیقی از دو روش لوگو تصویری و لوگوتایپ است. یعنی با استفاده از یک نماد مرتبط و درج نام انتشارات خود می‌توانید لوگویی جذاب و منحصر به فرد برای مجموعه خود طراحی نمایید.

طراحی لوگوی انتشارات

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ مناسب برای لوگو نیز یکی دیگر از نکات مهم و قابل توجه در فرآیند طراحی لوگو انتشارات است که تاثیر بسزایی بر جلوه بصری لوگوی شما خواهد داشت. پیش از انتخاب رنگ برای لوگوی انتشارات خود ابتدا باید با تاثیر روانشناختی هر رنگ بر مخاطبان آشنا باشید تا بتوانید بهترین رنگ را برای لوگوی خود برگزینید. بر اساس علم روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ، هر رنگ دارای انرژی منحصر به فردی است که احساسات مختلفی را در مخاطبان ایجاد می‌‌کند. بنابراین با انتخاب رنگ متناسب با گروه سنی مخاطبان هدف می‌توانید احساسات مثبتی را در آنان به وجود آورید. اگر مخاطب در نگاه اول مجذوب یک لوگو شود و با آن ارتباط عاطفی برقرار کند، در مرحله اول لوگوی انتشارات را به خاطر می‌سپارد و در مرحله دوم نیز نسبت به خرید از انتشارات موردنظر ترغیب خواهد شد. بنابراین تنها با انتخاب ترکیب رنگی مناسب برای لوگوی خود می‌توانید به دو هدف اصلی خود یعنی جلب توجه مخاطب و رشد میزان فروش دست پیدا کنید.

به عنوان مثال اگر در زمینه انتشار کتاب برای کودکان فعالیت دارید، استفاده از رنگ‌های شاد همچون قرمز، نارنجی، زرد و سبز برای لوگو انتشارات شما بسیار مناسب است. اما اگر در زمینه چاپ کتب درسی و یا آموزشی فعالیت می‌کنید باید از رنگ‌های سنگین‌تری همچون خاکستری، بنفش و یا سورمه‌ای استفاده کنید. نکته مهم دیگری باید به آن توجه داشته باشید این است که در حالت ایده ال بهتر است دو رنگ متضاد برای طراحی لوگو انتشارات انتخاب کنید. استفاده از رنگ‌های متعدد البته به جز طراحی لوگو در حوزه کودک موجب ایجاد عواطف و احساسات متناقض در مخاطبان شده و آنها را نسبت به لوگوی شما بی اعتماد خواهد کرد.

آرم انتشارات کتاب

انتخاب فونت خوانا

انتخاب فونت ساده و خوانا نکته‌ مهم دیگری در هنگام طراحی لوگو انتشارات به سبک لوگوتایپ است زیرا در این شیوه از طراحی، «فونت» پایه و اساس لوگو را تشکیل می‌دهد و در نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب خواهد کرد. البته انتخاب فونت در طراحی لوگو به روش ترکیبی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است اما به دلیل ترکیب با یک نماد به عنوان عنصر اصلی و مورد توجه لوگو در نظر گرفته نمی‌شود. فونت منتخب شما باید کلاسیک، ساده و خوانا باشد تا مخاطب به راحتی بتواند نام انتشارات را در لوگو بخواند و آن را به خاطر بسپارد. استفاده از فونت‌های پیچیده برای طراحی لوگو انتشارات از ارزش و اعتبار آن می‌کاهد و قادر به جلب اطمینان و توجه مخاطبان نخواهد بود. بنابراین در هنگام انتخاب فونت برای لوگوی خود دقت کافی داشته باشید تا بتوانید توجه و اعتماد مخاطبان را جلب نمایید و پس از مدتی نیز به یک نماد منحصر به فرد و معتبر در شغل خود تبدیل شوید.

لوگو برای ناشران کتاب

حفظ سادگی لوگو

رعایت اصل «سادگی» در طراحی لوگو انتشارات نیز بسیار مهم است و بر جذابیت بصری آن تاثیر بسزایی دارد؛ یعنی هرچه لوگوی شما ساده‌تر باشد، میزان تاثیرگذاری مثبت آن بیشتر خواهد بود. لوگوهای ساده بسیار سریع‌تر توجه و اعتماد مخاطب را به خود جلب می‌کنند و تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن آنان به وجود می‌آورند. در حالی که لوگوهای پیچیده و شلوغ دارای تاثیر عکس هستند و مخاطب برای درک معنا و مفهوم آن با دشواری مواجه می‌شود. لوگو انتشارات در حالت ایده آل از یک نماد اصلی و نام آن تشکیل می‌شود که به عنوان عناصر تشکیل دهنده اصلی لوگو در نظر گرفته شده و باید در کمال سادگی و با رعایت فاصله مناسب از یکدیگر در لوگو قرار گیرند. بنابراین از طراحی شلوغ و بکار بردن عناصر متعدد در طراحی لوگو انتشارات پرهیز کنید تا جذابیت بصری و تاثیرگذاری لوگو خود را افزایش دهید. از طرفی دیگر اگر آرم انتشارات را به صورت ساده طراحی کنید تا به راحتی و بدون ایجاد تغییر و یا افت کیفیت بتوانید از آن بر روی جلد کتاب‌ها، وب سایت و یا اپلیکیشن اختصاصی خود استفاده نمایید.

با رعایت این نکات نسبتا ساده اما تاثیر گذار می‌توانید طراحی آرم انتشارات کتاب خود را به صورت حرفه‌ای انجام داده و از آن به عنوان نماد و هویت بصری کسب و کار خود استفاده کنید. لوگو انتشارات به یک مجموعه ارزش و اعتبار می‌بخشد و تاثیر بسزایی بر میزان فروش و جلب توجه مخاطبان خواهد داشت.

لوگو انتشارات

نمونه طراحی لوگو انتشارات در آرمکده

گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه طراحی لوگو انتشارات در آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگو اختصاصی دفتر حقوقی خود نیز با ما در ارتباط باشید.

نمونه طراحی لوگو انتشارات در آرمکده

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر