گروه طراحان آرمکده

نکات مهم طراحی لوگو مزون لباس

آنچه در این مقاله می خوانید
نکات مهم طراحی لوگو مزون لباس

طراحی لوگو مزون یکی از مهم‌ترین ابزارهای برندینگ، بازاریابی و تبلیغات برای این شغل در نظر گرفته می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در جلب توجه افراد ایفا می‌کند. مخاطبان هدف مزون‌های خیاطی و لباس عموما خانم‌ها هستند و همین موضوع نیز اهمیت طراحی لوگو برای مزون را برجسته‌تر می‌سازد؛ زیرا خانم‌ها به عناصر بصری و جزئیات توجه ویژه‌ای داشته و المان‌های ظاهری بر تصمیم خرید آنها تاثیر بسزایی دارد. بنابراین با طراحی یک لوگوی خاص و جذاب برای مزون خیاطی و یا لباس خود به راحتی می‌توانید توجه مخاطبان هدف را جلب کرده و آنها را به مشتریان ثابت و وفادار تبدیل کنید.

لوگو مزون لباس باید به گونه‌ای طراحی شود تا علاوه بر جلب توجه مخاطبان همچنین بتواند معرف حوزه فعالیت یک مجموعه نیز باشد و پیام برند را به صورت شفاف به آنان انتقال دهد. برای طراحی لوگو مزون خیاطی و یا لباس باید به برخی نکات ساده اما مهم توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی منحصر به فرد و به یادماندنی برای مزون خود طراحی کنید. در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو برای مزون را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه طراحی لوگو مزون در آرمکده نیز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اهمیت طراحی لوگو مزون لباس

طراحی لوگو برای مزون به دلیل وجود فضای رقابتی در صنعت پوشاک از اهمیت بالایی برخوردار است و به یک مجموعه هویت و اعتبار می‌بخشد. کسب و کارهای مرتبط با مد و فشن همچون مزون‌های خیاطی و لباس از جمله مشاغل پرطرفدار و پرمتقاضی در میان خانم‌ها هستند که بازار کار آنها همیشه داغ و پررونق است. بنابراین اگر در این صنعت فعالیت دارید باید بتوانید مزون خود را به نحوی از رقبا متمایز ساخته و در عین حال نیز توجه مخاطبان هدف یعنی خانم‌های نکته سنج و سخت پسند را به خود جلب نمایید.

طراحی و دوخت لباس‌های خاص و منحصر به فرد شاید اولین نکته‌ای باشد که برای ایجاد تمایز به ذهن هر فردی برسد. اما طراحی لوگو اقدامی هوشمندانه و تاثیرگذار جهت متمایز ساختن یک مزون از رقبا، برندسازی و معرفی حرفه‌ای آن به مخاطبان است. لوگو مزون در واقع نماد و هویت بصری آن در نظر گرفته می‌شود که باید حوزه فعالیت شما را به مخاطبان معرفی کرده و آنان را نسبت به خرید ترغیب نماید. از طرفی دیگر با طراحی لوگو مزون بسیار راحت‌تر می‌توانید اعتماد مخاطبان را به مجموعه خود جلب کرده و انگیزه خرید در آنها ایجاد نمایید.

طراحی لوگو مزون

اصول طراحی لوگو مزون

حال که با اهمیت طراحی لوگو مزون آشنا شدید، در این بخش اصول طراحی لوگو مزون خیاطی و مزون لباس را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با رعایت این نکات ساده بتوانید لوگویی منحصر به فرد و شیک برای مزون خود طراحی کنید. مهم‌ترین نکاتی که برای طراحی یک لوگو به یاد ماندنی باید به آنها توجه داشته باشید شامل:

انتخاب روش طراحی مناسب

اولین قدم در طراحی لوگو مزون لباس و یا خیاطی، انتخاب روش طراحی است که شما را در مسیر صحیحی از خلق نماد بصری مزون قرار خواهد داد. به طور کلی برای طراحی لوگو مشاغل از سه روش لوگو تصویری، لوگوتایپ و لوگو ترکیبی استفاده می‌شود که برای طراحی لوگو مزون بهتر است روش لوگو ترکیبی را انتخاب کنید. لوگو ترکیبی در واقع تلفیقی از یک تصویر مرتبط و تایپوگرافی است که هویت بصری مزون شما را به بهترین نحو خلق خواهد کرد. با انتخاب این روش از طراحی با یک تیر دو نشان می‌زنید؛ یعنی هم می‌توانید حوزه فعالیت خود را به مخاطب معرفی کنید و هم می‌توانید نام اختصاصی مزون را در لوگو قرار دهید. بدین ترتیب مخاطب با مشاهده لوگو می‌تواند اطلاعات کلیدی و اولیه موردنیاز خود درباره یک مزون را بدست آورد.


برای آشنایی با انواع سبک طراحی لوگو روی لینک کلیک نمایید.


استفاده از نمادهای مرتبط با مزون

برای طراحی لوگو مزون لباس یا مزون خیاطی باید از نمادهای مرتبطی همچون نخ و سوزن، قیچی، چرخ خیاطی، لباس زنانه و غیره استفاده کنید. این نمادها بهترین معرف کسب و کار شما هستند و مخاطب با مشاهده آنها در لوگو بلافاصله قادر به تشخیص حوزه فعالیت شما خواهد بود. اگر مزون شما به طور اختصاصی در حوزه طراحی و دوخت لباس عروس فعالیت دارد نیز بهترین و مرتبط‌ترین نماد برای طراحی لوگوی آن همان لباس عروس با دامن پُف‌ دار است.

لوگو مزون لباس

رنگ لوگو

انتخاب رنگ مناسب نیز یکی دیگر از مهم‌ترین نکات طراحی لوگو مزون است که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری آن خواهد داشت. همانطور که اشاره کردیم، مخاطب هدف مزون‌های خیاطی و لباس عمدتا خانم‌ها هستند و به همین دلیل بهتر است برای طراحی لوگو مزون از رنگ‌های شاد و پرانرژی همچون صورتی، زرد، سبز، نارنجی، طلایی، آبی به همراه رنگ سفید استفاده کنید تا بتوانید توجه خانم‌ها را به لوگوی خود جلب نمایید. طراحی لوگو مزون به صورت سیاه و سفید نیز روشی رایج برای خلق نماد بصری آن است که مزون‌های بزرگ و مشهور معمولا لوگوی خود را با این ترکیب رنگی طراحی می‌کنند. توجه به اصول روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای لوگو مزون خود رنگی مناسب انتخاب کنید؛ زیرا هر رنگ دارای انرژی خاصی است و عواطف و احساسات مختلفی را در بیننده به وجود می‌آورد.

لوگو مزون خیاطی

فونت لوگو

برای نوشتن نام مزون در لوگو باید فونتی مناسب برای آن انتخاب کنید تا علاوه بر جلوه بخشی به لوگو همچنین بتوانید نام برند خود را نیز در ذهن مخاطبان ثبت نمایید. فونت لوگو مزون در حالت ایده آل باید فونتی ساده و خوانا باشد تا مخاطب به راحتی بتواند آن را بخواند و نام مزون را به خاطر بسپارد. البته از آنجایی که مزون خیاطی و لباس در دسته مشاغل رسمی قرار نمی‌گیرد، استفاده از فونت‌های فانتزی نیز برای طراحی لوگوی آنها مناسب بوده و لوگوی شما را از حالت سادگی خارج می‌کند. البته در انتخاب فونت‌های فانتزی نیز باید به قابلیت خوانا بودن آن توجه داشته باشید؛ زیرا خواندن برخی از فونت‌های فانتزی به علت پیچیدگی و شلوغی بیش از حد برای مخاطبان دشوار خواهد بود. بنابراین به خوانا بودن فونت فانتزی خود دقت کنید تا بتوانید نام برند و مزون خود را به صورت حرفه‌ای در لوگو ثبت کرده و به دنبال آن نیز به نامی ماندگار در ذهن مخاطبان هدف‌ تبدیل شوید.

لوگو برای مزون

رعایت اصل سادگی

رعایت اصل سادگی یکی دیگر از نکات بسیار مهمی است که در طول فرآیند طراحی لوگو مزون خیاطی و مزون لباس باید به آن توجه داشته باشید. همانطور که اشاره کردیم، لوگو باید معرف کسب و کار و حوزه فعالیت شما به افراد باشد تا بتواند توجه مخاطب هدف را به خود جلب کند. طراحی ساده اما جذاب لوگو در تحقق این هدف به شما کمک خواهد کرد؛ زیرا طیف گسترده‌ای از مخاطبان بسیار سریع و راحت با لوگوهای ساده ارتباط عاطفی برقرار کرده و آنها را به خاطر می‌سپارند. زمانی که مخاطبان هدف، تصویر ذهنی مثبت و احساس خوبی نسبت به لوگو مزون شما داشته باشند قطعا نسبت به بازدید از مجموعه و خرید از شما ترغیب خواهند شد. لوگوهای شلوغ و پیچیده در اکثر مواقع قادر به انتقال صحیح پیام برند نبوده و درک معنا و مفهوم آنها نیز برای مخاطبان دشوار خواهد بود.

بنابراین سعی کنید لوگوی خود را در کمال سادگی اما خلاقیت و جذابیت طراحی کنید و از بکار بردن عناصر بصری اضافه در آن خودداری نمایید. به عنوان مثال برای نماد اصلی لوگو مزون بهتر است تنها از یک تصویر استفاده کنید؛ لزومی ندارد که برای معرفی حوزه فعالیت خود و یا جلب توجه مخاطب، چندین نماد در لوگو قرار دهید و آن را به لوگویی شلوغ و بی کیفیت تبدیل کنید. در حالت ایده آل بهتر است از یک نماد مرتبط در سایز استاندارد و نام مزون با فونت خوانا برای طراحی لوگو استفاده کرده و از بکار بردن عناصر و المان‌های بصری اضافه در آن خودداری نمایید.

بررسی لوگو رقبا

بررسی لوگو رقبا از دیگر مراحل و اصول طراحی لوگو مزون در نظر گرفته می‌شود که ایده‌های جذابی را برای طراحی لوگو در اختیار شما قرار می‌دهد. البته بررسی لوگو رقبا به معنای تقلید از آنها نیست؛ بلکه با انجام این کار می‌توانید اصول طراحی لوگوهای موفق از جمله طیف رنگی، فونت و یا نماد مورد استفاده در آنها را تحلیل کرده و در نهایت و با تلفیق چندین ایده به لوگوی نهایی و مطلوب خود دست پیدا کنید. با بررسی لوگوهای موفق و معروف همچنین می‌توانید با سلیقه مخاطبان هدف نیز آشنا شده و لوگو مزون خود را بر اساس سلیقه و ترجیح آنان طراحی نمایید.

اصول طراحی لوگو مزون

رعایت تناسب و فاصله استاندارد عناصر

در آخرین مرحله از طراحی لوگو مزون نیز باید عناصر آن را با رعایت تناسب و فاصله استاندارد در کنار یکدیگر قرار دهید. برای انجام این کار می‌توانید از اشکال هندسی کمک بگیرید و اجزای لوگو را در آن قرار دهید. طراحی لوگو با اشکال هندسی نیز یکی از روش‌های رایج جهت خلق نمادی بصری برای کسب و کارها است. شما می‌توانید از شکل هندسی دایره و یا مربع برای طراحی لوگو مزون لباس یا خیاطی استفاده کنید؛ یعنی در وسط آنها نماد اصلی را قرار دهید و با کمی فاصله و در پایین لوگو نیز نام مزون یا برند را بنویسید. رعایت فاصله مناسب میان نماد اصلی و تایپوگرافی لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری لوگو و ایجاد تصویر مثبت در ذهن مخاطبان هدف خواهد داشت.


طراحی لوگو با اشکال هندسی


با رعایت این نکات ساده اما مهم می‌توانید لوگو مزون لباس خود را به صورت حرفه‌ای و اصولی طراحی کرده و از آن به عنوان هویت بصری کسب و کارتان استفاده نمایید.

نمونه طراحی لوگو مزون در آرمکده

گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه طراحی لوگو مزون در آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگو اختصاصی خود نیز با ما در ارتباط باشید.

نمونه طراحی لوگو مزون در آرمکده

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر