آنچه در این مقاله میخوانید

  اصول طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی

  اصول طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی

  در چندین سال اخیر اکثر مشاغل با هدف توسعه حوزه فعالیت خود و خدمات رسانی به طیف گسترده‌تری از مخاطبان اقدام به راه اندازی وب سایت و یا فروشگاه اینترنتی کرده‌اند. کسب و کارها و فروشگاه‌های اینترنتی نیز مانند فروشگاه‌های فیزیکی به نام تجاری و لوگوی اختصاصی احتیاج دارند تا از طریق آن بتوانند خود را به مخاطبان هدف معرفی نمایند. لوگو فروشگاه و یا وب سایت‌های فروش آنلاین یکی از مهم‌ترین عناصر در شکل گیری هویت و شخصیت آنها در نظر گرفته می‌شود که نقش حائز اهمیتی را در ایجاد آگاهی از برند (Brand Awareness) ایفا می‌کند. اما لوگو فروشگاه اینترنتی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد تا بتواند تصویر ذهنی مثبتی را از یک کسب و کار در ذهن مخاطبان ثبت نماید؟ لوگوی فروشگاه اینترنتی باید به قدری جذاب و منحصر به فرد طراحی شود تا بتواند مخاطبان را نسبت به بازدید از فروشگاه و خرید از آن ترغیب کند. بنابراین طراحی لوگو برای فروشگاه اینترنتی تاثیر بسزایی بر جلب توجه و اعتماد مشتریان و همچنین میزان فروش آن خواهد داشت. در ادامه این مطلب اصول و نکات مربوط به طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه طراحی لوگو فروشگاه در آرمکده نیز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  اهمیت طراحی لوگو فروشگاه

  لوگو به عنوان نمادی خاص و منحصر به فرد در نظر گرفته می‌شود که تمامی کسب و کارها، سازمان‌ها و ارگان‌ها از آن در جهت معرفی برند و افزایش آگاهی مخاطبان از حوزه فعالیت آنها استفاده می‌کنند. بنابراین طراحی حرفه‌ای و اصولی لوگو تاثیر بسزایی بر شکل گیری هویت و شخصیت کسب و کار و نهادهای مختلف خواهد داشت. طراحی لوگو نه تنها برای فروشگاه‌های فیزیکی بلکه برای فروشگاه‌های آنلاین نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا امروزه بسیاری از مردم بخش عمده‌ای از مایحتاج موردنیاز خود را به صورت اینترنتی تهیه می‌کنند. از این رو طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی باید طوری باشد تا مخاطب در نگاه اول بتواند با آن ارتباط برقرار کرده و با احساسی مثبت نسبت به بازدید و یا خرید از آن اقدام نماید.

  زمانی که کاربران وارد وب سایت و یا فروشگاه اینترنتی شما می‌شوند، نام و لوگو فروشگاه اولین مواردی هستند که توجه آنان را به خود جلب خواهند کرد. از این رو باید لوگو فروشگاه اینترنتی خود را طوری طراحی کنید تا مخاطب در اولین مواجه با آن قادر به درک پیام برند و برقراری ارتباط احساسی با لوگو باشد؛ زیرا تنها در این صورت نسبت به بازدید از فروشگاه و یا خرید از شما ترغیب می‌شود. بنابراین طراحی حرفه‌ای و اصولی لوگو فروشگاه ارتباط مستقیمی با میزان فروش و رونق کسب و کار اینترنتی شما دارد و موجب جلب توجه مخاطبان خواهد شد. از طرفی دیگر لوگو فروشگاه همچنین می‌تواند برند شما را از رقبا متمایز ساخته و نوعی مزیت رقابتی برایتان ایجاد کند. در نتیجه با طراحی یک لوگو جذاب و منحصر به فرد برای فروشگاه اینترنتی خود می‌توانید از این مزایای قابل توجه بهره مند شوید و پس از مدتی نیز شاهد رونق کسب و کار خود باشید.

  طراحی لوگو فروشگاه

  مراحل طراحی لوگو فروشگاه

  حال که با اهمیت طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی آشنا شدید، در این بخش مراحل و اصول طراحی یک لوگو جذاب و منحصر به فرد برای فروشگاه را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اما پیش از اقدام به طراحی لوگو برای فروشگاه اینترنتی و یا فیزیکی ابتدا باید انواع لوگو مناسب فروشگاه را بشناسید تا بتوانید بهترین نوع لوگو را برای فروشگاه خود انتخاب نمایید.

  انواع لوگو مناسب فروشگاه شامل لوگو تصویری، لوگوتایپ و لوگو ترکیبی است که این سه روش به عنوان متدهای اصلی طراحی لوگو شناخته می‌شوند. برای طراحی لوگو تصویری از یک تصویر مرتبط با کسب و کار موردنظر به عنوان نماد و عنصر اصلی لوگو استفاده می‌شود. اما لوگوتایپ با استفاده از نام فروشگاه و یا برند طراحی می‌شود و لوگو تصویری نیز ترکیبی از دو روش لوگو تصویری و لوگوتایپ است که بهترین گزینه برای طراحی لوگو فروشگاه در نظر گرفته می‌شود. بنابراین پیش از اقدام به طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی ابتدا باید سبک و روش طراحی را انتخاب کنید تا در طول مسیر طراحی دچار سردرگمی نشوید. سایر مراحل طراحی لوگو فروشگاه شامل:

  شناخت مخاطبان هدف

  شناخت مخاطبان هدف یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی لوگو فروشگاه محسوب می‌شود که مسیر طراحی لوگو را مشخص می‌کند. شما باید به عنوان صاحب یک کسب و کار، مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و بدانید که برای خرید چه چیزی وارد فروشگاه و یا وب سایت شما می‌شوند. مخاطبان معمولا مجذوب عناصر بصری، محصولات و ویژگی‌های منحصر به فرد یک فروشگاه می‌شوند و همین موضوع سبب می‌شود تا یک فروشگاه خاص را برای خرید انتخاب کنند.

  با این اوصاف، طراحی لوگو همان چیزی است که می‌تواند برند شما را از رقبا متمایز ساخته و آن را به فروشگاهی متفاوت و ویژه برای مخاطبان هدف تبدیل کند. شناخت گروه سنی، جنسیت، سبک زندگی و سلیقه مخاطبان هدف، فاکتورهای مهمی هستند که در هنگام طراحی لوگو فروشگاه باید به آنها توجه داشته باشید؛ زیرا لوگو باید بتواند توجه مخاطبان هدف را به خود جلب کرده و آنان را نسبت به بازدید و خرید از فروشگاه اینترنتی شما ترغیب نماید. به عنوان مثال سلیقه و خط فکری افرادی در گروه سنی 30 الی 35 سال با نوجوانان 15 الی 20 ساله کاملا متفاوت است. بنابراین با طراحی لوگویی که متناسب با سلیقه مخاطبان هدف باشد، به صورت مستقیم و به راحتی می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

  لوگو فروشگاه اینترنتی

  انتخاب نماد متناسب با حوزه فعالیت

  در این مرحله از طراحی لوگو فروشگاه باید سعی کنید نمادی مرتبط با حوزه فعالیت و سلیقه مخاطبان خود پیدا کنید؛ زیرا لوگو شما باید معرف کسب و کارتان باشد. نماد منتخب شما باید تناسب و ارتباط نزدیکی با آنچه که به فروش می‌رسانید، داشته باشد تا مخاطب در نگاه اول بتواند حوزه کاری شما را تشخیص داده و با آن ارتباط برقرار کند. به عنوان مثال برای طراحی لوگو فروشگاه لباس می‌توانید از تصویر یک لباس استفاده کنید تا مخاطب در لحظه اول بتواند تشخیص دهد که فروشگاه اینترنتی شما در حوزه پوشاک فعالیت دارد. سایر مشاغل نیز به همین ترتیب و با انتخاب مرتبط‌ترین نماد با حوزه فعالیت خود می‌توانند یک لوگو مناسب و گویا طراحی کرده و از آن به عنوان نماد و هویت بصری فروشگاه اینترنتی و یا فیزیکی خود استفاده کنند. اشکال هندسی و یا انتزاعی نیز می‌توانند به عنوان نماد اصلی لوگو فروشگاه مورد استفاده قرار گیرند اما به شرط آنکه با عنصر تایپوگرافی ترکیب شوند.

  طراحی ساده اما خاص

  «رعایت اصل سادگی» نکته مهم دیگری است که در فرآیند طراحی لوگو فروشگاه باید به آن توجه داشته باشید. نماد و عناصر بصری مورد استفاده در لوگو باید ساده و به دور از پیچیدگی باشند تا مخاطب به راحتی بتواند مفهوم و پیام لوگو را درک کرده و با آن ارتباط ذهنی و عاطفی برقرار کند. لوگوهای پیچیده شاید بتوانند توجه مخاطبان را به خود جلب کنند اما در انتقال پیام برند بسیار ضعیف عمل می‌کنند و خیلی سریع‌تر از آنچه که فکر کنید به دست فراموشی سپرده می‌شوند. با کمی دقت در لوگو برندهای معروف دنیا همچون اپل، نایکی، پوما و غیره می‌توانید رعایت اصل سادگی را به خوبی درک کنید. این لوگوها در کمال سادگی اما جذابیت طراحی شده‌اند و امروزه کمتر کسی وجود دارد که قادر به شناسایی این لوگوهای ماندگار نباشد.

  لوگو فروشگاه لباس

  انتخاب اصولی رنگ

  رنگ‌ها نیز مانند اشکال و نمادها حامل پیام هستند و بر درک مخاطبان از لوگو فروشگاه تاثیر بسزایی خواهند داشت. بر اساس علم روانشناسی رنگ‌ها، افراد با مشاهده هر رنگ عواطف و احساسات خاصی را تجربه می‌کنند؛ یعنی رنگ‌ها دارای تاثیر روانی بر ذهن بیننده هستند. بنابراین پیش از انتخاب رنگ برای لوگو فروشگاه خود ابتدا باید با تاثیر روانشناختی رنگ‌ها بر افراد آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین ترکیب رنگی را انتخاب کنید. برای طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی بهتر است از رنگ‌های اصلی همچون آبی، قرمز و سبز استفاده کنید تا با یک تیر دو نشان بزنید؛ یعنی هم می‌توانید توجه مخاطبان هدف را به لوگو فروشگاه خود جلب کنید و هم می‌توانید احساسات مثبتی را در آنان به وجود آورید. البته به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که برای طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی نباید از بیش از سه رنگ استفاده کنید؛ زیرا در این صورت جذابیت بصری لوگو از بین می‌رود و به لوگویی غیر حرفه‌ای و نامناسب تبدیل خواهد شد.

  لوگو برای فروشگاه اینترنتی

  فونت ساده و خوانا

  در صورت طراحی لوگو فروشگاه به روش لوگوتایپ یا لوگو ترکیبی باید فونتی مناسب برای آن انتخاب کنید. بخش عمده‌ای از جذابیت بصری و تاثیرگذاری لوگوی فروشگاه اینترنتی به نوع فونت آن بستگی دارد. فونت لوگو فروشگاه باید کاملا خوانا و ساده باشد تا مخاطب به راحتی قادر به خواندن آن باشد و در تمامی موقعیت‌ها از جمله بنر تبلیغاتی، کارت ویزیت، لوگو سایت و غیره نیز قابل درج باشد. استفاده از فونت‌های در هم پیچیده و ناخوانا نه تنها برای طراحی لوگو فروشگاه بلکه برای لوگو هیچ کسب و کاری مناسب نیست زیرا موجب ایجاد تصویر ذهنی منفی در ذهن مخاطبان خواهد شد. بنابراین بهتر است در هنگام طراحی لوگو برای فروشگاه اینترنتی خود به دنبال فونت‌هایی باشید که به راحتی و در نگاه اول قابل خواندن باشند. برخی از مناسب‌ترین فونت‌های پیشنهادی برای طراحی لوگو فروشگاه شامل:

  • AA haymaker
  • MagistralC
  • Garamond
  • Ubahn
  • Esqadero
  • Comfortaa
  • Caviar Dreams
  • Prosto
  • Roboto
  • Revalia

  استفاده از شعار در طراحی لوگو فروشگاه

  طراحی یک شعار کوتاه و جذاب و قرار دادن آن در لوگو نیز یکی دیگر از نکات مهم مربوط به طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی است که جذابیت بصری و تاثیرگذاری آن را دو چندان خواهد کرد. سعی کنید شعاری چهار الی پنج کلمه‌ای و کوتاه برای کسب و کارتان ابداع کنید تا از طریق آن بتوانید هدف و رویکرد فروشگاه اینترنتی خود را به مخاطبان هدف معرفی نمایید. استفاده از شعار در طراحی لوگو موجب ماندگاری بیشتر آن در ذهن مخاطب می‌شود و لوگوی شما را به طور کامل از رقبا متمایز می‌سازد. اندازه فونت و محل درج شعار در لوگو فروشگاه نیز بسیار مهم است و باید با فونتی کوچک‌تر از نام برند نوشته شود و در پایین‌ترین قسمت آن قرار گیرد.

  لوگوی فروشگاه اینترنتی

  استفاده از حروف انگلیسی بزرگ

  در صورت طراحی لوگو فروشگاه اینترنتی به روش لوگوتایپ بهتر است برای نوشتن نام برند در آن از حروف انگلیسی بزرگ استفاده کنید. زیرا حروف بزرگ بسیار سریع توجه بیننده را به خود جلب می‌کنند و جذابیت بصری بالایی دارند. شما می‌توانید نام برند خود را تماما با حروف انگلیسی و بزرگ (Capital) در لوگو بنویسید اما شعار آن را به صورت ساده و با حروف کوچک در لوگو درج کنید.

  انواع لوگو مناسب فروشگاه

  ترتیب قرارگیری عناصر

  پس از انجام تمامی مراحل بالا حال باید عناصر مختلف لوگو فروشگاه خود را در کنار یکدیگر قرار دهید تا لوگو نهایی شما خلق شود. ترتیب قرارگیری عناصر، رعایت تعادل و فاصله مناسب میان آنها نیز نکته بسیار مهم دیگری است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. حتی اگر تمامی نکات گفته در فرآیند طراحی لوگو فروشگاه را رعایت کرده باشید اما آنها را به صورت استاندارد در کنار یکدیگر قرار ندهید، لوگوی شما از جذابیت کافی برخوردار نخواهد بود. بنابراین برای طراحی حرفه‌ای و استاندارد لوگو فروشگاه باید نماد اصلی آن را در وسط قرار دهید و سپس با کمی فاصله، نام برند را در پایین آن بنویسید. شعار شما نیز باید با اندازه‌ای کوچک‌تر از نام برند در زیر آن نوشته شود تا تمام توجه بیننده را به خود جلب نکند.

  با رعایت این نکات ساده اما پرکاربرد می‌توانید لوگو فروشگاه اینترنتی خود را به صورت اصولی طراحی کرده و از آن به عنوان نماد اصلی کسب و کارتان استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید که لوگو فروشگاه اینترنتی نقش حائز اهمیتی را در جلب اعتماد و توجه مشتریان ایفا می‌کند و تاثیر بسزایی بر تصمیم به خرید آنها خواهد داشت. بنابراین باید برای طراحی لوگو فروشگاه زمان کافی صرف کنید و از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

  نمونه طراحی لوگو فروشگاه در آرمکده

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. در تصاویر زیر می‌توانید چندین نمونه طراحی لوگو فروشگاه در آرمکده را مشاهده کنید و برای طراحی لوگو اختصاصی خود نیز با ما در ارتباط باشید.

  نمونه طراحی لوگو فروشگاه در آرمکده

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone