گروه طراحان آرمکده

معرفی بهترین کتاب های طراحی لوگو

آنچه در این مقاله می خوانید
معرفی بهترین کتاب های طراحی لوگو

مسیر طولانی گرافیست شدن

فرایند طراحی گرافیک یک پروسه‌ی مادام‌العمر است و هر طراح گرافیکی باید همیشه در حال آموزش دیدن و یادگیری مهارت‌های مختلف در حوزه‌ی کاری خودش باشد. یک طراح گرافیک حرفه‌ای، کسی است که بیشتر از اینکه روی مهارت‌ کار با نرم‌افزارهای پیاده‌سازی تمرکز داشته باشد، به ارتقای سواد گرافیکی خود اهمیت بدهد. قرن 21ام، قرن طراحی مجدد برندها نامیده می‌شود؛ چون در این قرن، تعریف جدیدی از برندینگ و طراحی گرافیکی ارائه شده است. هرچه به جلو می‌رویم، طرح‌های گرافیکی به سمت مینیمال شدن پیش می‌روند؛ اما، هم‌زمان طراحی‌ها عمیق‌تر و مفهومی‌تر می‌شوند. آنچه که به‌وضوح در طراحی لوگو  جدید دیده‌ می‌شود، حداکثر نوآوری و خلاقیت در حداقل طراحی ممکن است. اگر بخواهید یک طراح حرفه‌ای شوید و لوگوهای بی‌همتایی خلق کنید، باید دانش خود را در این زمینه، ارتقا دهید. کتاب های طراحی لوگو مختلفی در بازار هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ اما، اینکه چه کتابی بهتر است و یک فرد مبتدی باید کدام کتاب را مطالعه کند، سؤالاتی است که بسیاری از علاقمندان حوزه‌ی گرافیک با آن روبه‌رو هستند. در این مقاله برخی از بهترین کتاب های طراحی لوگو در ایران و دنیا را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین کتاب های طراحی لوگو

10 کتاب بی‌نظیر طراحی لوگو که نباید از دست بدهید

امروزه افراد زیادی به حوزه‌ی طراحی گرافیک و لوگو وارد شده‌اند و باور غلطی که در این زمینه وجود دارد این است که با یاد گرفتن نرم‌افزارهای گرافیکی، شما به یک گرافیست تبدیل خواهید شد؛ در صورتی‌که بدون دانش گرافیک، کار شما هیچ ارزشی نخواهد داشت. قبل از هر چیز، به‌عنوان یک طراح گرافیک شما باید 20 مؤلفه‌ی اساسی را در طراحی بشناسید که شناخت این عناصر، مستلزم مطالعه‌ی دقیق در حوزه‌ی طراحی گرافیک است. این مؤلفه‌ها عبارتند از:

 1. خط؛
 2. مقیاس؛
 3. رنگ؛
 4. سازگاری؛
 5. فضای سفید؛
 6. تقارن؛
 7. شفافیت؛
 8. بافت؛
 9. تعادل؛
 10. سلسله مراتب؛
 11. کنتراست؛
 12. چارچوب؛
 13. شبکه؛
 14. بی‌نظمی؛
 15. جهت؛
 16. قوانین؛
 17. حرکت؛
 18. عمق؛
 19. تایپوگرافی؛
 20. ترکیب.

هر کدام از این مؤلفه‌ها یک دنیا حرف دارند و نمی‌توان توضیح‌شان را در چند خط خلاصه کرد. برای درک بهتر این مفاهیم، شما باید به کتاب های طراحی لوگو مراجعه کنید تا بتوانید طراحی گرافیک را کاملا اصولی و براساس مبنای علمی و روانشناسی رنگ‌ها بشناسید. کتاب های طراحی لوگو زیادی به زبان انگلیسی در بازار موجود است که تعداد انگشت‌شماری از آن‌ها به فارسی ترجمه‌ شده‌اند و برای دست‌یابی به کتاب های طراحی لوگو بهتر، باید کمی با زبان انگلیسی آشنا باشید. در ادامه برخی از بهترین کتاب های آموزش طراحی لوگو را به شما معرفی می‌کنیم:

                                کتاب طراحی لوگو
 1. کتاب "هر آنچه باید درباره‌ی طراحی لوگو بدانید": یکی از بهترین کتاب های طراحی لوگو فارسی موجود در بازار این کتاب است که در آن، بسیاری از مباحث اصلی در زمینه‌ی طراحی لوگو، مطرح شده و می‌توانید اطلاعات زیادی درباره‌ی بازاریابی و برندینگ در این کتاب به‌دست آورید. این کتاب 150 صفحه‌ای توسط حامد میرزا آقایی و امیر فراهانی تالیف شده و نشر دیرباز آن را منتشر کرده است. در این کتاب شما درک درستی از تعریف هویت برند پیدا خواهید کرد و قدم‌به‌قدم با اصول طراحی یک لوگوی حرفه‌ای آشنا می‌شوید.
 2.                        کتاب آموزش طراحی لوگو
 3. کتاب "سیستم شبکه در طراحی گرافیک (Grid system in graphic design)": این کتاب، یک اثر بی‌نظیر از جوزف مولر بروکمن است که توسط دژار حقی به فارسی ترجمه شده و در سال 1392 به چاپ رسیده است. در این کتاب 176 صفحه‌ای، شما با سیستم گرید یا همان شبکه در طراحی گرافیک آشنا می‌شوید. گرید یکی از مفاهیم اساسی برای طراحی لوگو است که هم برای طراحی آیکن و هم تایپوگرافی بسیار کاربرد دارد و طرح شما را دقیق و اصولی مرتب می‌کند. در این کتاب شما یاد می‌گیرید که چطور از سیستم گرید استفاده کنید و برای درک بهتر این مفهوم هم نمونه‌هایی از آن در کتاب ارائه شده است.
 4.                      کتاب طراحی لوگو
 5. کتاب "تفکر با تایپ (Thinking with type)": یکی از بهترین کتاب های آموزش طراحی لوگو تایپ برای رشته‌های هنر، خوشنویسی و طراحی گرافیک محسوب می‌شود که به زبان انگلیسی تالیف شده و برای مطالعه‌ی آن باید با این زبان آشنایی داشته باشید. این کتاب 224 صفحه دارد و الن لوپتون در آن شیوه‌ی درست طراحی تایپوگرافی روی کاغذ و همین‌طور ابزارهای کامپیوتری را آموزش داده و دانشجو روند کامل ایجاد یک طرح تایپوگرافی حرفه‌ای را یاد می‌گیرد. نمونه‌های ارائه شده در کتاب، اصول تایپ و تایپوگرافی را کامل شرح می‌دهند.
 6.                     کتاب طراحی گرافیک
 7. کتاب "طراحی هویت برند (Designing brand identity)": این کتاب یکی دیگر از کتاب‌ های طراحی لوگوست که از جنبه‌ی برندسازی و تعریف هویت بصری به شما کمک خواهد کرد. این کتاب توسط آلینا ویلر نوشته شده و کار ترجمه‌ی آن را دکتر سید مهدی جلالی انجام داده است. کتاب 270 صفحه‌ای طراحی هویت برند در سال 1392 توسط انتشارات سیته در ایران به چاپ رسید. در این کتاب مفاهیم اساسی شناخت هویت برند بررسی شده و برخی از نمونه‌ برندهای برتر دنیا و شیوه‌های طراحی آن‌ها، معرفی شده که می‌تواند الهام‌بخش شما در طراحی لوگو برندتان باشد.
 8.                     کتاب آموزش طراحی لوگو
 9. کتاب "ایده یابی خلاق در طراحی گرافیک": یکی از بهترین کتاب های طراحی لوگو فارسی است توسط سهیلا یدالله زاده نوشته شده و راهکارهای جدیدی برای تقویت مهارت خلاقیت در گرافیست‌ها ارائه می‌دهد. کتاب 136 صفحه‌ای ایده‌یابی خلاق در طراحی گرافیک، در سال 1394 توسط انتشارات نظری به چاپ رسید. در این کتاب به یکی از مهم‌ترین چالش‌های هر گرافیستی یعنی خلاقیت و ایده‌پردازی برای طراحی گرافیک پرداخته شده است و راهکارهایی برای تفکر خلاقانه و ایجاد ارتباطات بصری میان عناصر طرح، بیان شده است. پس از مطالعه‌ی این کتاب شما قادر خواهید بود میان ایده‌های ناهماهنگ و بی‌هدف خودتان در تعریف هویت برند و طراحی لوگو، ارتباط برقرار کنید و طرح‌هایی جذاب و مفهومی از دل آن‌ها بیرون بکشید.
 10.                      کتاب راهنمایی طراحی لوگو
 11. کتاب "تعامل رنگ‌ها یا تاثیر متقابل رنگ‌ها (Interaction of Color)": اگرچه این کتاب به‌طور خاص به مفاهیم رنگ‌ها پرداخته است، یکی از بهترین کتاب های آموزش طراحی لوگو به حساب می‌آید. این کتاب 192 صفحه‌ای توسط جوزف آلبرز تالیف شده و عربعلی شروه، آن را به فارسی ترجمه کرده است. همان‌طور که گفتیم رنگ یکی از مؤلفه‌های اصلی در تعریف هر برندی به شمار می‌رود و باید در هنگام طراحی لوگو حتما به آن توجه شود. اگر بخواهید به مقوله‌ی رنگ‌ها در گرافیک مسلط شوید، باید کتاب های طراحی لوگو و روانشناسی رنگ‌ها برای آن را مطالعه کنید. این کتاب نیز به شما کمک می‌کند تا دنیای رنگ‌ها را بهتر بشناسید و فلسفه‌ی مربوط به هر رنگ را به‌خوبی درک کنید. با شناخت تئوری رنگ‌ها شما قادر خواهید بود نه‌تنها در طراحی لوگو بلکه در هر کار گرافیکی دیگر، بهترین و تاثیرگذارترین رنگ‌ها را انتخاب کنید.
 12.                         کتاب طراحی لوگو
 13. کتاب "Logolounge": سری سه‌گانه‌ی کتاب‌ های طراحی لوگو، لوگولانگو، از پرمخاطب‌ترین و پرطرفدارترین کتاب‌های حوزه‌ی طراحی لوگو است. مؤلف‌های این سری کتاب Bill Gardner و Sarah Whitman هستند. آخرین نسخه‌ی کتاب لوگولانگو نسخه‌ی یازده آن است که در سال 2019 منتشر شد. اغلب طراحان مطرح در سراسر دنیا، حداقل یک‌بار این کتاب‌ها را مطالعه کرده‌اند. در این کتاب های طراحی لوگو شما یک بینش عمیق نسبت به هویت بصری و ایده‌های طراحی پیدا می‌کنید و می‌توانید از تجربیات مدیران خلاق برندها نیز بهره ببرید. زبان این کتاب انگلیسی بوده و برای خرید آن باید هزینه‌ی بیشتری نسبت به کتاب‌های فارسی‌زبان بپردازید. البته مطمئن باشید که این هزینه ارزش آن را دارد که از شما یک طراح لوگوی خلاق و حرفه‌ای بسازد.
 14.                           بهترین کتاب های طراحی لوگو
 15. کتاب "Brand Boxes": کتاب برندباکس یا جعبه‌های برند، یکی از بهترین کتاب های طراحی لوگو به شمار می‌رود که در سال 2018 توسط Hanne Brøter تالیف شد. این کتاب 192 صفحه‌ای 9 مرحله‌ی ساخت یک هویت بصری جذاب را معرفی می‌کند. کتاب برند باکس یکی از کتاب های طراحی لوگو است که اصول و دستورالعمل‌های مدرن و سنتی در طراحی گرافیک را به شما می‌آموزد و پس از مطالعه‌ی آن این قدرت را خواهید داشت که بتوانید درباره‌ی چگونگی انتخاب هویت بصری و کیفیت آن تصمیم‌گیری کنید. آشنایی با رمز و رازهای تایپوگرافی، طراحی لوگو، فواصل خطوط و انتخاب رنگ برای لوگو، مباحثی هستند که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده و شما با خرید آن، یک راهنمای کامل برای ساخت لوگوی حرفه‌ای در اختیار خواهید داشت.
 16.                          بهترین کتاب طراحی لوگو
 17. کتاب "BRANDING ELEMENT-LOGOS 4": این نسخه از کتاب های برندینگ المنت، یکی از کتاب های طراحی لوگو است که اختصاصا به مبحث لوگو در برندینگ می‌پردازد. این کتاب چهارمین نسخه‌ای است که به چاپ رسیده و در آن یک سری مرجع عملی و جدید برای طراحی لوگو ارائه شده است. با خواندن آن شما یاد می‌گیرید که چطور با کاوش در روش‌های منطقی و تکنیک‌های طراحی دقیق، یک لوگوی حرفه‌ای بسازید. فصل‌های کتاب به چهار قسمت غذا و نوشیدنی، مد، فناوری اطلاعات و فرهنگ تقسیم شده و هر قسمت منابع مختلف برای نحوه‌ی طراحی لوگو مناسب را پوشش می‌دهد. این کتاب 280 صفحه‌ای در سال 2017 توسط انتشارات Sendpoints چاپ شده است.
 18.                     کتاب لوگوگرام
 19. کتاب Logograma: کتاب لوگوگرام یکی دیگر از کتاب های طراحی لوگو است که مراحل تکامل یک لوگو را معرفی می‌کند و نشان می‌دهد چطور واقعیت‌های جدید می‌توانند جنبه‌های جدیدی به طراحی ما اضافه کنند. در واقع این کتاب مسیر جدیدی از خلاقیت را روشن می‌کند. برای درک بهتر محتوای کتاب، سیر تکامل بسیاری از لوگوهای برتر گنجانده شده؛ لوگوهایی که به‌منظور احیای برند، تغییرات موفقیت‌آمیزی را در رنگ، اشکال یا تایپوگرافی‌شان ایجاد کرده‌اند. این کتاب یکی از بهترین کتاب های آموزش طراحی لوگو برای دانش‌آموزان و طراحان گرافیک حرفه‌ای در دنیا به شمار می‌رود. کتاب 240 صفحه‌ای لوگوگرام توسط Wang Shaoqiang تالیف شد و انتشارات Promopress در سال 2015 اولین نسخه‌ی آن را به چاپ رسانید.

کتاب ممتاز سال 2021

کتاب های برتر طراحی لوگو

Logo Design Love: A Guide to Creating Iconic Brand Identities, 2nd Edition

یکی از بهترین کتاب های طراحی لوگو در سال 2021، کتاب "عشق طراحی لوگو" است. این کتاب یک شروع عالی برای طراحی لوگو محسوب می‌شود که نه‌تنها اصول اولیه‌ی طراحی لوگو را به شما معرفی می‌کند، بلکه، به شما نشان می‌دهد که چطور درکی درست از طراحی لوگوی موفق داشته باشید؛ اما، ببینیم با خواندن کتاب عشق طراحی لوگو، شما چه چیزهایی یاد می‌گیرید:

 • بهترین راه برای ساخت یک لوگوی تاثیرگذار و ماندگار را خواهید شناخت؛
 • می‌فهمید که چرا یک طراحی لوگو موثرتر از طراحی‌های دیگر می‌شود؟
 • خواهید دانست چطور می‌توان یک لوگوی آیکونیک طراحی کرد؟
 • مهارت‌هایی که باعث برتری یک طراح نسبت به سایر طراحان می‌شود را می‌شناسید؟
 • 31 تکنیک مهم و کاربردی را برای طراحی لوگو در کوتاه مدت یاد می‌گیرید.
 • و در آخر خواهید می‌فهمید که چطور یک طراح طرحی خلاصه(اِتُد) ایجاد می‌کند، ایده‌ تولید می‌کند، برای کار خود هزینه می‌کند و با مشتریان تعامل می‌کند؟

دیوید آیری، نویسنده‌ی عشق طراحی لوگو، در این کتاب تجربیات موفق خود در زمینه‌ی طراحی لوگو را مطرح کرده و همچنین آثار موفق طراحان معروفی چون Paula Scher مثل لوگوی ویندوز و فدکس را مورد بررسی قرار داده است.

بخوانید تا حرفه‌ای شوید

دنیای گرافیک کامپیوتری، دنیای بزرگی است و یک طراح باید بتواند از زیروبم آن سر در بیاورد. یادگیری مهارت کار با نرم‌افزارهای گرافیکی بدون دانستن دانش این حوزه، مانند سفر کردن با ماشین است بدون دانستن مسیر سفر. حتی خلاقیت هم به‌تنهایی نمی‌تواند در طی این مسیر، کمکی به شما بکند و در هر حال شما باید به اصول کارتان واقف باشید. کتاب‌ های طراحی لوگو بسیاری در بازار وجود دارد که یک طراح لوگو می‌تواند از آن‌ها برای یادگیری علم گرافیک استفاده کند. مسلما مطالعه‌ی یک کتاب، کافی نخواهد بود و شما باید در زمینه‌های مختلف مانند شناخت اشکال، تئوری رنگ‌ها، قواعد طراحی و... اطلاعات‌تان را افزایش دهید تا در هنگام طراحی لوگو، بدانید که چطور عناصر باید در کنار یک‌دیگر چیده شوند تا معنا پیدا کنند. در این مقاله برخی از بهترین کتاب‌ها برای مباحث مختلف حوزه‌ی طراحی گرافیک را به شما معرفی کردیم. تعداد محدودی از برترین کتاب های طراحی لوگو دنیا، به زبان فارسی ترجمه شده‌اند؛ ولی اگر بخواهید به منابع خوبی دسترسی پیدا کنید، بهتر است به‌دنبال منابع زبان اصلی باشید. اگر شما هم به حوزه‌ی طراحی گرافیک علاقه دارید، پس بهتر است با مطالعه‌‌ی کتاب های طراحی لوگو دانش گرافیکی خود را ارتقا داده و بهترین مسیر را برای این راه پیدا کنید.

منبع:

inkbotdesign.com/best-books-for-logo-designers

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر