گروه طراحان آرمکده

لوگو شبکه اجتماعی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

آنچه در این مقاله می خوانید

انسان‌ها همواره به عنوان موجودی اجتماعی شناخته شده‌اند و در طول تاریخ، علاوه بر معاشرت و مهمانی‌ها و رفت‌و‌آمد‌های کاری، موقعیت‌هایی را تدارک دیده‌اند تا زمان به مراتب بیشتری را نیز با دوستان و آشنایانشان بگذرانند.

اما با رشد و نفوذ حیرت‌انگیز تکنولوژی و اینترنت در زندگی‌ها، غریزه‌ی اجتماعی بودن انسان‌ها به نوعی دیگر بروز کرد و از این فرصت به منظور برقراری ارتباط با انسان‌های بیشتر و حتی با فاصله‌ی مکانی بسیار دورتر، بهره بردند.

شبکه‌های اجتماعی، انقلابی از ارتباطات انسان‌ها بدون درنظرگرفتن فاصله‌ی مکانی، نژاد، آیین و... از طریق متن‌ها، تصاویر و ویدیو‌هایی بود که به زبان مشترک ارتباطات اجتماعی بدل شد که پای مباحث مختلفی نظیر لوگو شبکه اجتماعی، نوع کاربرد، میزان تطبیق یافتن مردم با آن و بسیاری از موارد دیگر را به بسیاری از پژوهش‌ها و مقالات باز کرد.

برای طراحی لوگو حرفه ای شبکه اجتماعی مد نظر خود مشاروان آرمکده بهترین گزینه هستند پس با ما تماس بگیرید:41185-021

لوگو شبکه اجتماعی

اولین لوگو شبکه اجتماعی و تاریخچه آن

همان گونه که گفته شد، پس از ظهور اینترنت کارشناسان بسیاری درصدد خلق محیطی مجازی به‌منظور معاشرت‌ها و رد‌وبدل کردن اطلاعات بودند و تلاش‌های زیادی را در این راه انجام دادند تا اینکه در سال 1997 یکی از نزدیک‌ترین موارد به مفهوم شبکه‌های اجتماعی را ساختند و به عموم معرفی کردند.

سایت SixDegrees.com یک رسانه‌ی اجتماعی بود که بسیاری از امکانات و مزایایی نظیر ویرایش و تنظیم صفحه‌ی پروفایل و ارسال پیام‌های درون شبکه‌ای را برای اولین بار، به‌طور یکجا، به کاربر عرضه کرد و همین ابتکار و نوآوری در سال 1999 به اوج محبوبیت خود رسید؛ اما، درست یک سال بعد، این سایت به دلایلی فعالیتش برای مدتی متوقف شد، اما تا آن روز موفق به جلب نظر بیش از یک میلیون کاربر شد که پس از راه‌اندازی مجدد نیز توانست کم‌و‌بیش دوباره کاربرانش را گرد خود جمع کند.

همچنین از دیگر شباهت‌های سایت SixDegrees.com به معاشرت‌ها و ارتباطات دنیای مدرن، می‌توان به وسواس تیم سازنده در ارائه‌ی یک لوگوی خوب و چیزی شبیه به لوگو شبکه‌ های اجتماعی کنونی برای این سایت اشاره کرد.

لوگو این سایت به شکل یک مربع بزرگ بود که در داخلش تعداد زیادی مربع‌های رنگی جای گرفته بودند و شکل و شمایلی شبیه یک وجه مکعب روبیک را ساخته بودند. مهم‌ترین موضوعی که در طراحی این لوگو، مانند برخی از لوگو شبکه اجتماعی کنونی، جلب توجه می‌کرد، استفاده از رنگ‌های مختلف و متنوع بود که در نگاه اول بیننده را مجذوب کرده و برای کاربر آن زمان که تجربه‌های بصری مشابه زیادی را نداشت، بسیار جالب توجه بود؛ البته، ناگفته نماند که طراحی لوگو شبکه های اجتماعی تا حدود زیادی وام‌دار و تاثیرپذیرفته از شیوه و فلسفه‌ی طراحی لوگو این سایت قدیمی بوده‌ و در جهت برطرف نمودن نواقص‌اش و هرچه کامل‌تر کردن‌ آن پیش رفته‌اند.

لوگو شبکه‌ اجتماعی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

شاید تا حالا کمتر به لوگو شبکه اجتماعی محبوب خود توجه کرده باشید؛ اما، اگر کمی دقت کنید یک ویژگی مهم در آن که با لوگو رسانه‌های اجتماعی محبوب و پرطرفدار دیگر نیز مشتر‌ک است خواهید یافت؛ سادگی در طراحی که علاوه بر زیباتر شدن طرح، ماندگاری در اذهان و سهولت در تبلیغات را در پی خواهد داشت.

ثبات یکی از مولفه‌ها و ویژگی‌های لوگو‌ مناسب است؛ چون تغییر مداوم طرح لوگو شبکه‌ اجتماعی، علاوه بر بی‌اثر کردن تمام تبلیغات برای افزایش کاربر، این پیام را به او مخابره می‌کند که با پلتفرم معتبری روبه‌رو نیست!

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های یک لوگو شبکه اجتماعی مناسب را می‌توان مرتبط بودن طرح لوگو به نوع فعالیت آن رسانه و نوع کاربردش عنوان کرد؛ به عنوان مثال لوگوی یکی از مهم‌ترین اعضای شبکه‌های اجتماعی کنونی یعنی اینستاگرام که در مقوله‌ی ثبت و اشتراک تصاویر و ویدیو‌های کوتاه فعال است، تا سالیان سال تصویر یک دوربین قدیمی بود.

از دیگر ویژگی‌های مهم لوگو شبکه های اجتماعی، می‌توان به طرح‌ها و پس‌زمینه‌های رنگی به منظور انتقال حس خوب و انرژی مثبت و همچنین قابلیت ماندگاری در اذهان اشاره داشت.

لوگو شبکه‌ اجتماعی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

اهمیت طراحی لوگو برای شبکه اجتماعی

لوگو اولین صحنه‌ی برخورد شبکه‌های اجتماعی با چشمان مخاطب و اولین معرف فلسفه‌ و نحوه‌ی عملکرد و امکانات این رسانه است که در صورت طراحی خوب و خلاقانه مخاطب را جذب کرده و او را به آشنایی بیشتر با فعالیت و عملکرد مجموعه رهنمون می‌کند و در صورت عدم طراحی صحیح، فرصت استثنایی جذب مخاطب را از دست داده و او را به دامان رقبا فراری خواهد داد.

در مقوله‌ی شبکه اجتماعی مانند بسیاری از مقوله‌های دیگر در دنیای امروز، رقابت بسیار شدیدی وجود دارد و استفاده از لوگو مناسب، می‌تواند وجه‌ تمایزی با انبوه برنامه‌ها و سایت‌های دیگر بوده و تفاوت‌ها را رقم بزند.

همان طور که گفته شد رعایت اصول طراحی لوگو رسانه های اجتماعی ، به افزایش بازدیدها و رونق گرفتن این رسانه انجامیده و به مرور زمان در افزایش میزان اعتبار و اصالت آن، نقش اساسی ایفا کرده تا به یکی از مهم‌ترین مولفه‌های دنیای دیجیتال بدل شود.

همچنین نقش لوگو رسانه های اجتماعی، در زمینه‌ی وفاداری مخاطبان، تسهیل و هوشمندانه‌تر کردن تبلیغات و استفاده‌ی متعدد و مکرر در سایت‌های مختلف در عین اشغال فضای کم و پرهیز از تکراری شدن، بسیار حائز اهمیت است.

اهمیت طراحی لوگو برای شبکه اجتماعی

نکاتی که پیش از طراحی لوگو شبکه‌های اجتماعی باید در نظر بگیریم

تحقیق و پژوهش گسترده

در طراحی لوگو شبکه‌ اجتماعی، استفاده از اِلمان‌‌ها و مشخصه‌های متناسب با فرهنگ اجتماع فوق‌العاده حائز اهمیت است و به همین دلیل، شناخت و تسلط بر باورها و ارزش‌های جامعه از طریق انجام تحقیقات و پژوهش‌های مختلف، لازم خواهد بود.

تِرِند بودن طرح لوگو

یکی از بزرگترین معضلات و چالش‌های هر طراحی، خلق طرحی مناسب زمان حال و قابل استفاده بودن برای فرداست؛ از این رو استفاده از طرح‌های به‌روز که برای سالیان سال قابل استفاده باشد، نکته‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به‌کار بستن خلاقیت و دوری از تکرار

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که با دنباله‌روی و تقلید از طرح‌های موفق قبلی، می‌توانند خود و مجموعه‌شان را به موفقیت برسانند؛ اما، همواره تجربه ثابت کرده که به‌کار بستن خلاقیت و پرهیز از افتادن به دام تکرار، نتیجه‌ی بهتری در طراحی لوگو شبکه اجتماعی داشته است.

طراحی لوگو شبکه اجتماعی

ایده‌هایی برای طراحی لوگو شبکه‌ های اجتماعی

در طراحی لوگو شبکه های اجتماعی و رسانه‌های این‌چنینی، استفاده از مشخصه‌های مرتبط با نوع فعالیت و عملکرد رسانه را می‌توان یکی از متعارف‌ترین و بهترین ایده‌ها برای پیاده‌سازی روی طرح و رسیدن به لوگو نهایی به شمار آورد.

به عنوان مثال در طراحی لوگو یک اپلیکیشن که در آن کاربران، به اشتراک گذاری قسمتی از کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌اند را انجام می‌دهند و بازخورد دوستان و افراد علاقه‌مند به این حوزه را دریافت می‌کنند، استفاده از طرح‌های گرافیکی یک کتاب نیمه‌باز با استفاده از رنگ‌های جذاب، می‌تواند نتایج بسیار مطلوبی در پی داشته باشد؛ یا به فرض در مورد یک اپلیکیشن تعاملی و گفت‌وگو محور به نام book، استفاده از حرف b با فونتی جذاب و در کنار یک پس‌زمینه‌ی زیبا و اِلمان‌های گرافیکی، می‌تواند یک لوگو شبکه اجتماعی مناسب و ساده و در حین حال شیک و زیبا را ساخته و پرداخته کند.

همچنین استفاده از رنگ متناسب با نوع فعالیت و کاربرد رسانه نیز می‌تواند در طراحی لوگو شبکه‌های اجتماعی، نتیجه‌ی خوبی در پی داشته باشد؛ برای مثال در طراحی لوگو برنامه‌ای که در آن کاربران نظرات خود در مورد موضوعات پزشکی را به اشتراک می‌گذارند، استفاده از رنگ سفید به جذابیت بصری بیشتر لوگو منجر خواهد شد.

مراحل طراحی لوگو شبکه اجتماعی

مراحل طراحی لوگو رسانه های اجتماعی

 1. جمع‌آوری اطلاعات
 2. در طراحی لوگو رسانه‌ های اجتماعی، مبحث جمع‌آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن‌ها و بهره بردن از آن در جهت خلق یک لوگوی منحصربه‌فرد و در عین حال مورد پذیرش جامعه، فوق‌العاده حائز اهمیت بوده و بی‌توجهی به این موضوع زیان‌های بسیاری در پی خواهد داشت.

 3. ایده ‌پردازی و طراحی اولیه
 4. مهم‌ترین مرحله از مجموع مراحل طراحی لوگو شبکه اجتماعی، بخش ایده پردازی به منظور تجسم ذهنی از طرح مورد نظر و سپس طراحی اولیه است که سبب به روی کاغذ آمدن این تجسم خواهد شد؛ در این بخش باید توجه داشت که بسیاری از طرح‌ها و لوگوهای برجسته و مهم، از ایده‌ها و طراحی اولیه‌‌ای که در سطح متوسط و حتی بعضاً ضعیف بوده، تکامل یافته‌اند پس در ارزیابی خود از آن‌ها، سخت‌گیر نباشید و به بهتر و بهتر شدن آن‌ها خوشبین باشید.

  گفتنی است که در موقع خلق یک اثر مانند یک لوگو، ایده‌های زیادی به ذهن افراد می‌رسد که می‌تواند با کمی تلاش بیشتر و تبدیل آن به یک ایده‌ی کامل‌تر و یا ترکیب آن با سایر ایده‌ها، به خلق یک شاهکار بیانجامد؛ اما، افراد فقط سعی در نگه داشتن یک ایده‌ی مشخص دارند.

 5. زیرنظرداشتن رقبا
 6. همواره زیرنظرگرفتن رقبا، می‌تواند نتایج خوبی در پی داشته باشد؛ زیرا، مشکلات و معضلاتی که ما با آن‌ها مواجه شده‌ایم را آنان پشت‌ سرگذاشته و بر آن‌ها فائق آمده‌اند و ما می‌توانیم راز موفقیت را از آنان آموخته و از ارتکاب اشتباه‌های آنان اجتناب کرده و این گونه حتی به طرحی بی‌نقص‌تر و کامل‌تر از طرح آنان دست یابیم.

 7. انتخاب طرح نهایی
 8. پس از طی مراحل اولیه‌ی طراحی لوگو شبکه‌های اجتماعی، حال به مرحله‌ی مهم انتخاب طرح نهایی می‌رسیم که درصورت یک انتخاب درست تمام مراحل قبل را به ثمر رسانده و درصورت اشتباه در این مرحله، همه‌ی تلاش‌های قبلی بی‌اثر خواهد شد.

  برای یک انتخاب صحیح، باید از هرگونه شتاب‌زدگی و تصمیم‌های بدون منطق و احساسی اجتناب نموده و مشورت با افراد کاردان را در دستور کار قرار داد.

 9. طراحی دیجیتال
 10. پس از جمع‌آوری اطلاعات کامل و جامع، بهینه‌سازی ایده‌ها‌ و طرح‌های اولیه، بررسی رقبا و انتخاب هوشمندانه و درست، نوبتِ به سرانجام رساندن مراحل قبل می‌شود. این کار با طراحی دیجیتال و با استفاده از نرم‌افزارهایی نظیر فتوشاپ باید انجام شود. بهترین نتیجه زمانی میسر می‌شود که این کارها را به شرکت‌های طراحی لوگو بسپارید تا به یک لوگو شبکه اجتماعی شیک و زیبا دست پیدا کنید.

5 تا از معروف‌ترین لوگوهای شبکه‌ های اجتماعی از ابتدا تا کنون

  معروف ترین لوگو های شبکه اجتماعی

 1. Facebook
 2. وقتی نام رسانه‌های اجتماعی و لوگو شبکه اجتماعی به میان می‌آید، هیچ نامی آشناتر از Facebook نیست!

  این شبکه‌ی اجتماعی را می‌توان انقلابی در این عرصه دانست که با ارائه‌ی امکانات جذاب به کاربران، در مدت زمان کوتاهی به موفقیت‌های بسیار رسید. حرف f سفید روی کاشی آبی، لوگوی یکی از بزرگ‌ترین رسانه‌های اجتماعی است که طیف وسیعی از مردم جهان پس از مشاهده‌ی آن، به یاد شبکه‌ی اجتماعی محبوب facebook می‌افتند.

  لوگو شبکه اجتماعی

 3. Instagram
 4. اپلیکیشن اینستاگرام در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی، برای به اشتراک گذاشتن محتواهای تصویری و دریافت فیدبک و بازخورد در قالب لایک و کامنت و دایرکت و... به شمار می‌رود.

  لوگو اینستاگرام، همواره مشخصه و اِلمانی از دوربین عکاسی را به همراه داشته است؛ چه در گذشته که تصویر یک دوربین قدیمی را به همراه داشت و چه امروزه که تصویری انتزاعی از دوربین عکاسی را در خود دارد. لوگو ایسنتاگرام، لزوم مرتبط بودن طرح لوگو به کاربرد شبکه‌ی اجتماعی را بیش از پیش نشان می‌دهد.

  لوگو رسانه اجتماعی

 5. twitter
 6. توئیتر، یکی از بهترین و محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که در اشتراک‌گذاری متن سابقه‌ی طولانی‌ای دارد. این شبکه اجتماعی تصویر یک پرنده‌ را در لوگوی خود استفاده کرده که اشاره‌ی مستقیمی به توئیت کردن یا همان جیک جیک کردن پرندگان دارد.

  لوگو سوشال مدیا

 7. telegram
 8. پیام رسان محبوب تلگرام، که وظیفه‌ی انتقال پیام با هزینه‌ی پایین و ایمن را برعهده گرفته، تصویر یک موشک کاغذی سفید، در پس‌زمینه‌ی آبی را برای شبکه‌ی اجتماعی خود انتخاب کرده که ضمن ایجاد حس انتقال سریع پیام، در نهایت سادگی یک لوگو زیبا را طراحی کرده است. این لوگو تلگرام به‌راحتی در ذهن هرکسی نقش می‌بندد.

  لوگو شبکه اجتماعی

 9. whatsApp
 10. دیگر پیام رسان بزرگ دنیای دیجیتال امروز، یک گوشی تلفن سفید رنگ، در پس‌زمینه‌ی سفید را به عنوان لوگو شبکه اجتماعی خود برگزیده که به‌وضوح ارتباط این لوگو، با یک اپلیکیشن پیام رسان را نشان می‌دهد.

سخن پایانی

دنیای امروز و معاشرت‌های اجتماعی را نمی‌توان بدون رسانه‌های اجتماعی تصور کرد و در واقع این رسانه‌ها را می‌توان دنیای ارتباط آینده‌ی انسان‌ها دانست.

در بحث لوگو شبکه‌ اجتماعی، مباحث فنی طراحی و همچنین مباحث روانشناختی نظیر روانشناسی رنگ، اهمیت بسیاری یافته اما با رعایت اصولی مهم و در عین حال ساده، می‌توان به مطلوب‌ترین نتیجه‌ی ممکن رسید.

لوگو شبکه اجتماعی باید طیف وسیعی از سلایق مختلف را پوشش دهد و به‌راحتی اقشار مختلف جامعه بتوانند با آن ارتباط برقرار نکنند و برای سال‌های طولانی، آن لوگو را به عنوان یک برند جهانی بپذیرند.

منبع:

buffer.com/library/social-media-logos

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر