گروه طراحان آرمکده

بررسی تاریخچه لوگوی Instagram

آنچه در این مقاله می خوانید

تاریخچۀ لوگوی Instagram، مقاله ای با هدف افزایش آگاهی خوانندگان، پیرامون تکوین و تحول این شبکۀ اجتماعی است. تاریخچۀ لوگوی Instagram با هدف تمرکز بر تشریح جزئیات لوگوی ایستاگرام، به معرفی آن می پردازد. 

بررسی تاریخچه لوگوی instagram

اینستاگرام را همگی می شناسند. یکی از پرکاربرد ترین شبکه های اجتماعی حال حاضر در جهان، اینستاگرام نام دارد. پس از معرفی فیس بوک و رواج آن بین مردم، نرم افزارها یا اپلیکیشن های متعددی به سرعت طراحی و ارائه شدند که هر کدام می توانست با جاذبه های متنوعی که داشت، توجه مخاطبان را در هر سنینی به خود معطوف کند. 

این نوع اپلیکیشن ها تازگی داشتند و خیلی سریع رشد و گسترش پیدا کردند و به عضوی از برنامه های روزانۀ افراد تبدیل شدند. با وجود این، خیلی از این برنامه ها با آمدن یک نمونۀ جدیدتر با امکانات تازه تر به راحتی کنار زده شدند.

 این گونه شد که از میان خیل اپلیکیشن هایی که عمدتاً برای موبایل طراحی می شدند، تعداد انگشت شماری ماندگار شدند؛ یکی از آن ها اینستاگرام است که شاید بتوان گفت از بقیه کاربرد بیشتری دارد.

تاریخچۀ Instagram

تاریخچۀ لوگوی Instagram را به معرفی این شبکۀ اجتماعی معطوف می کنیم. طبق عادت این مقالات، پیش از بحث پیرامون لوگوی هر برند، مروری داریم بر پیشینه و چگونگی پاگیری آن. اینستاگرام مخفف و اختصاری است از اصطلاح Instant camera telegram"" به معنی "پیامرسان عکس برداری فوری". 

در ابتدای امر این اپ، پلتفرمی بود برای ویرایش و جابجایی عکس ها و اعمال فیلتر بر روی عکس هایی که قابلیت همرسانی در فیس بوک و توئیتر، تامبلر و فلیکر را داشتند. همچنین به جزء عکس این امکانات را بر روی ویدئوهایی با محدودۀ زمانی 60 ثانیه ای نیز می شد، اعمال کرد و در شبکه های اجتماعی نام برده شده به اشتراک گذاشت. 

کوین سیتروم و مایک کرایگر دو نفری بودند که پروژۀ این اپلیکیشن را عهده دار بودند. به این ترتیب نخستین رونمایی از اینستاگرام در سال 2010 م صورت پذیرفت و تا سال 2014 بیش از 300 میلیون کاربر را به عضویت خود در آورد.

بررسی تاریخچه لوگوی instagram

سیر تکامل Instagram

تاریخچۀ لوگوی Instagram را که جستجو کنید، به نام فیس بوک بر خواهید خورد. این تلاقی به دلیل این است که کمپانی فیس بوک تحت مدیریت مارک زاکربرگ این برنامه را به ارزش یک میلیارد دلار خریداری کرد و در حال حاضر، اینستاگرام زیر مجموعه ای از کمپانی فیس بوک به شمار می رود. 

این در حالی است که سود آوری اینستاگرام در سال 2013م، 23% بود در کنار سودآوری 3 درصدی فیس بوک که کمپانی مادر محسوب می شود. از ابتدای کار این برنامه تا کنون تغییرات عمده ای در آن اعمال شد. 

مهم ترین تغییر این برنامه این بود که از یک پلتفرم اعمال صرف فیلتر بر عکس و ویدئو درآمد و تبدیل به یک شبکۀ اجتماعی بزرگ شد که زمینۀ تبلیغاتی و امکان جستجو (به عنوان یک موتور جستجو) به آن افزوده شد. 

قابلیت های جدید و جذابی نیز به ویژگی های اصلی این برنامه اضافه شده است و در هر بروز رسانی با تغییرات جدیدی روبرو می شویم.

لوگوی Instagram

تاریخچۀ لوگوی Instagram را با صحبت از لوگوی این برنامه پی می گیریم. نخستین لوگوی اینستاگرام، شامل یک نماد دوربین عکاسی پلاراید قدیمی بود. 

همچنین از یک فونت دستنویس بر روی زمینۀ آبی استفاده شوده بود که insta" " را نقش می زد. طیف چهار رنگی نیز روی این نماد درج شده بود که نمایی از رنگین کمان را تداعی می کرد. 

با توجه به کاربرد و هدف اولیۀ طراحی این اپلیکیشن، طراحی لوگو با اهداف و خدمات آن که مرتبط با عکس و ویرایش آن بود، کاملاً سازگار بود. این لوگو بسیار شناخته شده و محبوب کاربران اینستاگرام بود.

 اما اینستاگرام در کمتر از یک دهه، تصمیم بر تغییر لوگوی خود گرفت و لوگوی جدیدی عرضه کرد که این کار زیاد باب طبع مخاطبان آن نبود و خیلی ها از این تغییر راضی نبودند.

تحول لوگوی Instagram

تاریخچۀ لوگوی Instagram با اینکه پیشینۀ طولانی ندارد، اما تغییر و تحول سریعی داشت. یکی ازدلایل تغییر لوگوی اینستاگرام، به گفتۀ مدیرانش، تکامل لوگو همزمان با تکامل این اپلیکیشن بود که به منظور یکپارچه سازی انجام شد. افزایش خدمات و امکانات اینستاگرام لزوم تغییر در لوگو را ایجاب می کرد. 

بررسی تاریخچه لوگوی instagram

اینستاگرام با معرفی اپ های کمکی مانند Hyperlaps، Layout و Boomerang که برای ساخت و ایجاد ویدئو ها و عکس های جذاب طراحی شده بودند، نیاز به تغییر لوگو داشت.

 لوگوی جدیدی که از اینستاگرام ارائه گردید، نمادی فانتزی است که از طرح پیشین، گردی لنز دوربین و حالت رنگین کمانی را حفظ کرده است. رنگین کمانی که در حرکتی ملایم پس زمینۀ چهارگوشۀ دوربین را می گیرد. 

طیف رنگی انتخاب شده بر پایۀ رنگ بنفش است. در طراحی سادۀ خطوط لنز، به کارکرد Layout نظر داشتند. لوگوی جدید یک فرم انتزاعی از یک دوربین واقعی است و این به خوبی تناسب بین واقعیت و انتزاع را در تکامل این برنامه می نمایاند. 

انتخاب پس زمینۀ سیاه و سفید نیز بر سادگی لوگوی جدید می افزاید و روی هم رفته به برجسته تر دیدن محتوای تصویری کمک می کند. با اینکه تغییر لوگوی اینستاگرام جنجالی بود و خیلی ها راضی نبودند، هم اکنون تمامی کاربران آن را پذیرفته اند.

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر