گروه طراحان آرمکده

تاریخچه طراحی لوگو تیک تاک

آنچه در این مقاله می خوانید
تاریخچه طراحی لوگو تیک تاک

هر لوگو تاریخچه منحصر به فرد خود را دارد و لوگو تیک تاک (TikTok) نیز مانند هر لوگوی نمادین دیگر دارای یک داستان و پیشینه جذاب است. شبکه اجتماعی تیک تاک یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های اشتراک گذاری ویدیوهای کوتاه است که طرفداران بی شماری دارد. لوگوی تیک تاک نیز یکی از معروف‌ترین لوگوهای دنیا است که شکل ظاهری آن شبیه به یک نت موسیقی بوده و نام برنامه نیز در پایین آن نوشته شده است. لوگو برنامه تیک تاک لوگویی ساده اما در عین حال جذاب و خاص است که پیام خود را به سرعت به مخاطبان انتقال می‌دهد و به عنوان یکی از قابل تشخیص‌ترین لوگوها شناخته می‌شود. لوگو تیک تاک از زمان طراحی اولیه تا به امروز تغییرات چشمگیر و خاصی نداشته و شاید به همین دلیل است که در طول سال‌های فعالیت این برنامه به لوگویی خاص و به یاد ماندنی تبدیل شده است. در ادامه این مطلب مروری بر پیدایش این شبکه اجتماعی محبوب خواهیم داشت و عناصر طراحی لوگو تیک تاک را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. با آرمکده همراه باشید.

معرفی برنامه تیک تاک

برنامه تیک تاک یک شبکه اجتماعی چینی است که در سال 2016 با نام دوئین (Douyin) توسط شرکت بایت دنس (ByteDance) در کشور چین و برای دو سیستم عامل اندروید و آی‌او‌اس توسعه داده شد. اپلیکیشن دوئین تنها برای کاربران چینی در دسترس است و نسخه بین المللی این برنامه در سال 2017 و با نام تیک تاک برای سایر کشورهای دنیا طراحی و منتشر شد. این برنامه مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفت و تعداد کاربران آن نیز روز به روز افزایش پیدا کرد. تیک تاک یک شبکه اجتماعی جهت اشتراک گذاری ویدیوهای جالب و کوتاه 3 الی 60 ثانیه‌ای است.

کاربران با ایجاد حساب کاربری در این برنامه می‌توانند با استفاده از ابزارهای هیجان انگیزی همچون فیلتر، استیکر، ماسک و جلوه‌های بصری متنوع آن ویدیو ضبط کنند و یا در چالش‌های مختلف تیک تاک شرکت کرده و فیلم‌های خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند. تیک تاک در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی دنیا شناخته می‌شود که دارای میلیون‌ها کاربر فعال بوده و ارزش آن نیز بیش از 100 میلیارد دلار است. برنامه تیک تاک از سال 1398 از دسترس کاربران ایرانی خارج شد و حتی با فیلترشکن نیز امکان استفاده از آن وجود ندارد. با این حال نسخه اصلی این اپلیکیشن یعنی دوئین در دسترس کاربران ایرانی قرار دارد اما زبان آن چینی است و از سایر زبان‌ها پشتیبانی نمی‌کند.

معنای لوگو تیک تاک

همانطور که اشاره کردیم، برنامه تیک تاک پس از انتشار خیلی سریع در میان کاربران به محبوبیت رسید و توانست با رقبای جدی خود در آن زمان یعنی توییتر، اسنپ چت و فیسبوک به رقابت بپردازد. بخشی از محبوبیت این شبکه اجتماعی علاوه بر ابزارها و قابلیت‌های متنوع و جذابی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد در گرو لوگو منحصر به فرد آن است. طراحی لوگو تیک تاک از ابتدا تا به امروز دچار تغییر و تحولات اساسی نشده است و تنها برخی ویرایش‌های جزئی به منظور افزایش جذابیت بصری لوگو در آن ایجاد شده است؛ اما دقیقا مشخص نیست که چه کسی لوگو تیک تاک را طراحی کرده است.

در گزارش‌های منتشر شده درباره معنای لوگو برنامه تیک تاک آمده است که ایده طراحی لوگوی تیک تاک در زمان حضور طراح آن در یک کنسرت به ذهن او رسیده است. طراح این لوگو گفت: «تیک تاک یک مرد جوان است که به شرکت در کنسرت به ویژه کنسرت‌های راک علاقه بسیاری دارد». او با طراحی لوگو تیک تاک قصد داشت تا افراد با مشاهده این لوگو حال و هوای حضور بر روی صحنه اجرایی که پس زمینه تیره دارد را تجربه کنند. صحنه اجرا در نگاه بینندگان، رنگارنگ و پر از نورهای رنگی و روشن است. بنابراین طراح با الهام از این کنسرت، لوگو تیک تاک را در پس زمینه‌ای مشکی قرار داد. این لوگو رنگارنگ و شکل کلی آن نیز شبیه به یک موج الکترونیکی بود و به صورت سه بعدی نیز طراحی شد. طراح برای انتقال حس و حال کنسرت به مخاطب از رنگ‌های آبی نئون روشن و قرمز استفاده کرد تا یادآور نورهای نئونی صحنه اجرای کنسرت باشند.

عده‌ای اذعان دارند که نسخه اولیه لوگو تیک تاک شبیه به حرف d است و طراحی آن از یک نت موسیقی الگوبرداری شده است. عده دیگری نیز بر این باورند که حرف d در لوگو تیک تاک برگرفته از نام نسخه چینی آن یعنی Douyin است که شرکت سازنده علی رغم تغییر نام برنامه به TikTok دیگر آن را تغییر نداده است.

لوگو تیک تاک

بررسی تغییرات لوگو برنامه تیک تاک

همانطور که اشاره کردیم، لوگو تیک تاک از ابتدای توسعه و انتشار این برنامه تا به امروز دچار تحولات اساسی نشده و تنها در برخی جزئیات آن شاهد تغییرات اندکی بوده‌ایم. در این بخش تغییرات لوگوی تیک تاک را مورد بررسی قرار می‌هیم و جزئیات آن را نیز با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

لوگو تیک تاک 2016

برنامه تیک تاک در سال 2016 و با نام دوئین عرضه شد و لوگوی آن نیز با لوگوی فعلی TikTok تفاوت چندانی نداشت. نماد d معروف لوگو تیک تاک جذابیت و ویژگی اصلی آن بود که شبیه به یک نت موسیقی طراحی شده است. این لوگو ارتباط معنایی نزدیکی با سازوکار برنامه دارد؛ زیرا تیک تاک اپلیکیشنی شاد و مفرح است که کاربران در آن با استفاده از موسیقی‌های مختلف، ویدیوهای متنوع و جالبی ضبط کرده و یا چالش‌های هیجان انگیزی را اجرا می‌کنند. بنابراین استفاده از این نماد در طراحی لوگو تیک تاک انتخاب هوشمندانه‌ای است که در حال حاضر به یکی از نمادهای قابل تشخیص در سراسر دنیا تبدیل شده است.

لوگوی تیک تاک

لوگو تیک تاک 2017 – 2018

لوگو تیک تاک در سال 2017 با اضافه شدن یک کلمه در پایین آن تغییر پیدا کرد. این کلمه نام برنامه بود که دو بخش آن به صورت جدا از یکدیگر یعنی Tik و Tok در پایین نماد اصلی آن درج شدند و فاصله زیادی میان آنها وجود داشت. زوایای حروف موجود در کلمه TikTok در این لوگو چندان واضح و مشخص نبودند اما فونت آن فونتی ساده است که به راحتی خوانده می‌شود و نام این شبکه اجتماعی را در ذهن کاربران آن ثبت می‌کند.

لوگو تیک تاک از 2018 تا به امروز

در سال 2018 نیز تغییرات اندکی در لوگو تیک تاک به وجود آمد و کلمه TikTok در آن با کمی تفاوت نوشته شد. در نسخه جدید لوگو برنامه تیک تاک فاصله میان دو حرف K و T کاهش پیدا کرد تا این دو کلمه به صورت یک کلمه در لوگو دیده شوند. حرف K نیز به صورت بزرگ و کمی کشیده‌تر در لوگو آورده شده است و سایر حروف لوگو نیز بدون تغییر باقی ماندند. لوگو تیک تاک از سال 2018 تا به امروز دیگر هیچگونه تغییری پیدا نکرده است و به عنوان یکی از نمادهای جذاب و به یادماندنی در دنیا شناخته می‌شود.

جالب است بدانید که آیکون اپلیکیشن تیک تاک کاملا مشابه لوگوی آن است اما نشان رنگی و اصلی آن در یک مربع مشکی رنگ با گوشه‌های گرد قرار داده شده است که کنتراست بسیار جذابی ر در لوگو بوجود آورده‌اند. انجام این کار موجب متمایز شدن آیکون برنامه تیک تاک در میان سایر اپلیکیشن‌های نصب شده در گوشی است که پیدا کردن آن را برای کاربران بسیار آسان ساخته است.

عکس لوگو تیک تاک

عناصر لوگوی تیک تاک

حال که با لوگو تیک تاک و تغییرات جزئی آن در گذر زمان آشنا شدید، اکنون در این بخش روش طراحی و عناصر تشکیل دهنده این لوگوی خاص و جذاب را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

روش طراحی لوگو تیک تاک

همانطور که مشاهده کردید، لوگوی تیک تاک تا کنون سه مرتبه ویرایش شده است. با کمی دقت در عکس لوگو تیک متوجه می‌شوید که نسخه اولیه آن تنها متشکل از یک نماد اصلی یعنی همان حرف d معروف می‌باشد که به یک نت موسیقی تشبیه شده است. این نسخه از لوگو برنامه تیک تاک به سبک «لوگو تصویری» طراحی شده است که سبکی رایج برای طراحی لوگو برندها و اپلیکیشن‌ها محسوب می‌شود. در طراحی لوگوی تصویری از یک نماد مرتبط با رویکرد برند موردنظر استفاده می‌شود تا مخاطب با مشاهده لوگو بتواند حوزه فعالیت آن را تشخیص دهد. کاربران با نگاه به لوگوی تیک تاک که شبیه به نت موسیقی است، قادر به تشخیص سازوکار این اپ و ارتباط آن با موسیقی خواهند شد.

در دو نسخه بعدی لوگو تیک تاک روش طراحی از لوگو تصویری به لوگو ترکیبی تغییر پیدا کرد. این تغییر تنها با نوشتن نام برنامه TikTok در پایین نماد بصری لوگو ایجاد شد که جلوه خاصی به آن بخشید. لوگو ترکیبی یکی از رایج‌ترین سبک‌های طراحی لوگو است که تلفیقی از دو روش لوگوتایپ و لوگو تصویری بوده و طراح لوگو تیک تاک نیز با هدف ماندگاری نام این برنامه در ذهن کاربران اقدام به درج نام آن در پایین نماد اصلی لوگو کرد.

رنگ لوگو تیک تاک

رنگ لوگو یکی از مهم‌ترین عناصر آن است که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری لوگو خواهد داشت. از این رو انتخاب رنگ و یا ترکیب رنگی مناسب در لوگو از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با دقت کافی و توجه به اصول روانشناسی رنگ‌ها انجام شود. لوگو تیک تاک لوگویی رنگارنگ است که از ترکیب رنگ‌های جذابی همچون صورتی، آبی و سفید و پس زمینه‌ای مشکی تشکیل شده است. همانطور که اشاره کردیم، لوگوی تیک تاک با الهام از یک کنسرت راک طراحی شده است و این رنگ‌ها نیز در آن سالن تاریک و وجود رقص نور در استیج به چشم می‌خورند و صحنه نمایش را روشن و پرانرژی می‌سازند. از آنجایی که این رنگ‌ها با یکدیگر همپوشانی دارند، لوگو برنامه تیک تاک مانند یک طرح سه بعدی به نظر می‌رسد. همپوشانی رنگ‌های لوگو همچنین نشان دهنده ارتعاشات موسیقی نیز هستند که در کنار یکدیگر منجر به شکل گیری چنین لوگوی منحصر به فردی برای این شبکه اجتماعی محبوب و پرطرفدار شده‌اند.

طراحی لوگو تیک تاک

فونت لوگو تیک تاک

فونت نیز عنصر مهم و تاثیرگذار دیگری در لوگو محسوب می‌شود که در طراحی لوگو به سبک لوگوتایپ یا لوگو تصویری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که گفتیم دو نسخه آخر لوگو تیک تاک به روش ترکیبی طراحی شده‌اند که در پایین نماد اصلی، نام برنامه با فونتی کلاسیک و خوانا نوشته شده است. طراح لوگو تیک تاک برای نوشتن نام این برنامه در لوگو از یک فونت ساده سنس سریف استفاده کرده است که انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای برای فونت لوگوی چنین برنامه‌ای در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا درعین سادگی بسیار جذاب و از همه مهم‌تر خوانا است و کاربران به راحتی قادر به خواندن آن هستند. همین سادگی فونت نقش بسزایی را در ماندگاری نام برنامه تیک تاک در ذهن کاربران ایفا کرده است. بنابراین انتخاب صحیح فونت و رنگ لوگو به یک اندازه اهمیت دارد و باید با توجه به نکاتی همچون حوزه فعالیت برند و مخاطبان هدف انتخاب شوند.

لوگو تیک تاک png

جمع بندی

ما در این مطلب تاریخچه طراحی لوگو تیک تاک را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم و شما را با تغییرات و عناصر این لوگوی محبوب و خاص نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید نسخه اولیه لوگوی تیک تاک در سال 2016 و به سبک تصویری طراحی شد. نماد اصلی این لوگو شبیه به حرف d و یکی از نت‌های موسیقی است که انتخاب بسیار مناسبی برای طراحی نماد بصری این شبکه اجتماعی ساخت ویدیوهای سرگرم کننده با استفاده از موسیقی است. این لوگو دو مرتبه دیگر نیز دستخوش تغییرات جزئی قرار گرفت و نام برنامه TikTok نیز در پایین آن نوشته شد. اپلیکیشن تیک تاک در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی دنیا شناخته می‌شود که دارای میلیون‌ها کاربر فعال در سراسر دنیا است. مسلما لوگو چنین برنامه محبوبی باید در کمال دقت و حساسیت طراحی شود تا بتواند به نمادی ماندگار در ذهن کاربران تبدیل گردد.

 

 

دانلود لوگو تیک تاک

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر