آنچه در این مقاله میخوانید

  ثبت لوگو و برند چگونه است؟

  ثبت لوگو و برند چگونه است؟

  لوگو و نام برند ویترین کسب و کار شما هستند. این اسامی و طرح‌ها که در یک نگاه بخشی از هویت برند شما را برای مخاطبین شرح می‌دهند، مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عضو کسب و کار شما به حساب می‌آیند.

  به همین خاطر برای داشتن یک بیزنس معتبر و دارای پرستیژ لازم است که لوگو و نام تجاری خود را به ثبت برسانید. ثبت لوگو و برند اعتبار شما را نزد مشتریان بالقوه افزایش می‌دهد و دست افراد متقلب و سودجو را از محصولات و برند شما کوتاه می‌کند.

  اما چگونه می‌توانیم لوگو و برند خود را به‌صورت قانونی به ثبت برسانیم و از مزایای بی‌شمار آن بهره‌مند شویم؟ برای آشنایی با چگونگی ثبت لوگو و نکات مرتبط با آن، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

  برای طراحی لوگو و طراحی هویت برند و ثبت آن می توانید از تیم حرفه ای آرمکده کمک بگیرید. شماره تماس : 41185-021

  کجا باید لوگو و برند را ثبت کنیم؟

  پیش از اینکه به بررسی مراحل ثبت لوگو بپردازیم ابتدا باید بدانیم که این کار در کدام سازمان صورت می‌گیرد. ثبت لوگو و برند در ایران تحت نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دارد.

  این سازمان با راه‌اندازی مرکز مالکیت معنوی که وظیفه‌ی اصلی آن حفظ کپی رایت و حمایت از صاحبین آثار و برندهاست، ثبت لوگو و نام تجاری را برای صاحبین کسب و کارهای گوناگون ساده‌تر کرده است.

  مرکز مالکیت معنوی کشور که ساختمان اصلی آن در خیابان امام خمینی پایتخت قرار دارد، با ارائه‌ي وب‌سایت iripo.ssaa.ir کار ثبت مالکیت معنوی یا فکری آثار گوناگون را بیش از پیش برای همگان ساده کرده است و شما می‌توانید با مراجعه به این وب‌سایت و پر کردن فرم اظهارنامه مراحل ثبت برند و لوگوی خود را آغاز کنید.

  ثبت لوگو

  چرا باید لوگو و برند را ثبت کنیم؟

  ثبت برند و لوگو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این روزها می‌بینید که تمامی کسب و کارهای جدید یا صاحبان ایده‌های ناب به دنبال ثبت رسمی این ایده‌ی کاری یا بیزنس خود هستند. اما دلیل این استقبال بی‌حد و اندازه از ثبت لوگو و برند چیست و چرا باید این علائم تجاری را به ثبت برسانیم؟

  همانطور که می‌دانید لوگو و نام برند اولین مدارک شناسایی کسب و کار شما هستند و اگر بیزنس خود را به شکل یک نوزاد انسان تصور کنید، درک خواهید کرد که هر نوزاد به یک اسم و شناسنامه‌ برای ثبت حقوقی آن نام احتیاج دارد.

  به این ترتیب کودک شما از سایر نوزادان آن بخش متمایز خواهد شد و هویت مختص به خود را پیدا خواهد کرد. ثبت رسمی برند و لوگوی یک شرکت در اولین قدم شکلی قانونی به کسب و کار شما می‌بخشد و موجب جلب اعتماد مشتریان بالقوه‌ی شما خواهد شد.

  نمونه کارهای طراحی هویت برند در آرمکده

   

  این کار بیزنس شما را در میان سایر کسب و کارهای مشابه برجسته می‌کند و شناسایی شما را برای مخاطبین‌تان ساده‌تر می‌سازد. از سوی دیگر، هنگامی که برای ثبت لوگو و برند خود اقدام می‌کنید، نام انتخابی و لوگوی طراحی شده‌ی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تشابه اسمی یا تصویری به برندی دیگر از شما خواسته می‌شود تا طرح و نام دیگری را انتخاب کنید.

  به این ترتیب از ایجاد شبهه در شناسایی برند یا کاهش اعتبارتان جلوگیری می‌شود. پس اگر به دنبال یک نام تجاری خاص و لوگویی منحصربه‌فرد هستید، باید پیش از هر چیز آن‌ها را به‌طور رسمی به ثبت برسانید تا بتوانید از مزایای قانونی آن استفاده کنید.

  ثبت لوگو و برند چه مزایایی دارد؟

  اما ثبت لوگو و برند کسب و کار شما تنها برای متمایز شدن بیزنس شما و افزایش اعتبار آن انجام نمی‌شود، بلکه این کار دارای مزایای بسیاری است که هر یک به نوبه‌ی خود می‌توانند از کسب و کار شما محافظت کنند یا آن را وارد مرحله‌‌ی جدیدی از چرخه‌ی زندگی برند نمایند. حال بیایید ببینیم این مزایای ثبت لوگو و برند در چه حیطه‌هایی به کمک کسب و کارمان خواهند آمد:

  - محافظت از برند در برابر افراد متقلب: یکی از مهم‌ترین مزایای ثبت لوگو و برند کوتاه شدن دست افراد سودجو از نام تجاری و لوگوی شماست. هنگامی که شما لوگو یا نام برندتان را در مرکز مالکیت معنوی به ثبت می‌رسانید این نام و آرم تا مدت مشخصی به شما تعلق خواهد داشت و هیچ شخصی نمی‌تواند با اسم و رسم کسب و کار شما از مشتریان‌‌تان کلاه‌برداری کند یا محصولات شما را به نام خود ثبت نماید.

  - ایجاد مزایای حقوقی و تولید ارزش افزوده: ثبت نام تجاری و لوگوی شرکت موجب ایجاد ارزش افزوده‌ی سهام برای سهامداران کسب و کار شما خواهد شد و در کنار افزایش سود حاصل از تجارت، درآمد مازادی را برایتان ایجاد می‌کند.

  چگونه لوگو خود را ثبت کنیم؟

  از سوی دیگر شما می‌توانید با استفاده از اعتباری که با این کار کسب می‌کنید از مزایای حقوقی همچون دریافت وام بهره‌مند شوید و کسب و کارتان را گسترش دهید.

  - تبدیل کسب و کار به یک بیزنس جریان‌ساز: ثبت لوگو و نام تجاری به معنی تبدیل شدن کسب و کار شما به یک برند منحصر به فرد است که در صورت کسب موفقیت می‌تواند به یک عامل جریان ساز در بازار بدل شود. درواقع با این کار شما می‌توانید همچون برندهای معروف دنیا با کمپین‌های تبلیغاتی خود تاثیراتی بزرگ‌تر از فروش محصولی خاص در دنیا ایجاد کنید.

  - ایجاد هویت مجزا برای محصولات کسب و کار: هنگامی که شما لوگو و نام تجاری‌تان را به ثبت می‌رسانید تمامی محصولات مرتبط با نام تجایتان منحصرا به شما تعلق پیدا خواهند کرد. درواقع شما می‌توانید محصولات مخصوص به خود را تولید کنید و از ویژگی‌های انحصاری برند خود در آن‌ها استفاده کنید.

  به این ترتیب انحصار استفاده از امکانی ویژه در اختیار شما قرار خواهد گرفت و تولیدات شما در میان سایر محصولات مشابه بازار متمایز خواهند شد.

  مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو و برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی

  ثبت لوگو و برند همچون هر کار اداری و قانونی دیگری نیازمند ارائه‌ی مدارکی است که هویت صاحب برند و معتبر بودن کسب و کار را اثبات می‌کنند. صاحبین کسب و کارها می‌توانند در قالب اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به ثبت لوگو و برند خود اقدام کنند که هر یک از این حالات نیازمند ارائه‌ی مدارک لازم برای ثبت لوگو است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  اشخاص حقیقی

  ثبت لوگو و برند به عنوان یک شخصیت حقیقی به این معناست که شما با هویت شهروندی خود اقدام به ثبت نام تجاری کنید. در این حالت مدارک لازم برای ثبت لوگو و برند در مرکز مالکیت معنوی به شرح زیر هستند:

  - کپی مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی؛

  - کپی جواز فعالیت و کسب؛

  - کپی کارت بازرگانی که به نام فرد متقاضی باشد؛

  - نمونه‌ای از لوگوی موردنظر در ابعاد ۱۰*۱۰.

  اشخاص حقوقی

  هنگامی که درمورد اشخاص حقوقی صحبت می‌کنیم، منظور شرکت‌ها یا موسساتی هستند که قصد ثبت لوگو یا برند را دارند. درواقع در این حالت شما به جای اقدام به ثبت با هویت فردی خود با هویت شرکت‌تان وارد عمل می‌شوید و نام تجاری و لوگو را با نام یک مجموعه به ثبت می‌رسانید. برای ثبت لوگو و نام تجاری به عنوان شخصیتی حقوقی، کافی است مدارک زیر را در وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی بارگزاری کنید:

  - کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه) مدیر عامل شرکت؛

  - کپی کارت بازرگانی شرکت یا مدیرعامل آن؛

  - کپی مجوزهایی همچون پروانه‌ی کسب و جواز تاسیس کسب و کار؛

  - نمونه‌ی لوگو یا علامت تجاری شرکت به‌صورت تصویر ۱۰*۱۰؛

  - مهر شرکت؛

  - کپی نسخه‌ای از آگهی تاسیس شرکت یا اعمال هر نوع تغییر در نام، لوگو، آدرس یا سایر مشخصات شرکت؛

  - اعلام تغییراتی که پس از تاسیس شرکت اعمال شده‌اند.

  مدارک لازم برای ثبت لوگو

  مراحل مورد نیاز برای ثبت لوگو و برند

  ثبت لوگو و برند دارای مراحل مشخصی است که حتما باید آن‌ها را به دقت پشت سر بگذارید، اما پیش از اینکه به معرفی مراحل ثبت لوگو بپردازیم، باید به خاطر داشته باشید که استفاده از کمک یک مشاور حقوقی یا وکیل مجرب در زمینه‌ی ثبت لوگو و نام تجاری پشت سر گذاشتن این مراحل را برایتان ساده‌تر خواهد کرد و امکان بروز خطا یا مشکل را به حداقل می‌رساند.

  - انتخاب نام برند: خب، اولین مرحله از مراحل ثبت لوگو به انتخاب نام تجاری یا همان نام برند اختصاص دارد. قطعا هیچ لوگویی بدون داشتن نام مشخص قابل استفاده نیست، پس باید قبل از هر چیز نام تجاری و طرح مورد نظر خود برای لوگوی آن را انتخاب کنید.

  - استعلام لوگو: پس از انتخاب نام برند و طرح لوگو، باید با مراجعه به مرکز مالکیت معنوی از طرح و نام موردنظر خود استعلام بگیرید. به این ترتیب درصورتی که لوگو یا نام پیشنهادی شما به آرم و نام برندی دیگر شباهت داشته باشد یا با قوانین این اداره هماهنگ نباشد، باید آن را تغییر دهید و لوگوی جدیدی را برای خود به ثبت برسانید.

  - جمع‌آوری مدارک: پس از مثبت شدن استعلام و تایید لوگو، نوبت به جمع‌آوری مدارکی می‌رسد که در بخش قبل معرفی کردیم. این مدارک با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن شخص متقاضی متغیر هستند.

  - تکمیل اظهارنامه: با جمع‌آوری مدارک مورد نیاز جهت ثبت لوگو و برند، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی به آدرس www.iripo.ssaa.ir در این سایت ثبت نام کنید و پس از دریافت گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی جهت تایید حساب، فرم اظهارنامه‌ی ثبت لوگوی موجود در سایت را تکمیل نمایید و مدارک خود را درون سایت بارگذاری کنید.

  - انتظار برای بررسی درخواست: پس از آپلود شدن مدارک و ثبت فرم اظهارنامه، پرونده‌ی درخواست شما برای بررسی در فهرست انتظار قرار می‌گیرد و پس از تایید شدن لوگو و نام تجاری موردنظر توسط کارشناسان، ثبت لوگو و برندتان به جریان می‌افتد.

  - پرداخت هزینه‌ی ثبت لوگو: هزینه‌ی ثبت لوگو پس از تایید لوگو و دریافت اجازه‌ی ثبت برند قابل پرداخت است و با پرداخت این مبلغ لوگو و نام تجاریتان ثبت خواهد شد.

  - ثبت آگهی رسمی در روزنامه‌ها: در آخر برای اطمینان از عدم وجود نام‌‌ها یا لوگوهای مشابه، از شما درخواست می‌شود که آرم تجاری خود را دو مرتبه به فاصله‌ی یک ماه در روزنامه‌های کثیرالانتشار و معتبر آگهی کنید. در صورت عدم دریافت شکایت مبنی بر سو استفاده، نام تجاری و لوگوی شما به مدت چندین سال ثبت رسمی خواهد شد.

  فرآیند ثبت لوگو و برند به چقدر زمان نیاز دارد؟

  از آنجا که تمامی کارهای اداری، به‌خصوص کارهایی که با ثبت و تاسیس شرکت یا نام تجاری در ارتباط‌اند ، دارای بازه‌ی زمانی مشخصی هستند، پس نباید از شنیدن این موضوع که فرآیند ثبت لوگو و برند چندین ماه زمان می‌برد، زیاد تعجب کنید! با این حال ثبت لوگو و برند چندان زمان‌بر نیست و می‌توان گفت که این فرآیند تقریبا به دو ماه زمان نیاز دارد.

  به‌طور کلی حداقل زمان لازم برای اطمینان از ثبت لوگو و برند چیزی در حدود ۴۵ روز است که ۱۵ روز آن به بررسی اظهارنامه و تایید لوگو و نام تجاری انتخابی شما و ۳۰ روز دیگر به مدت زمان انتظار برای آگهی لوگوی کسب و کارتان در روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار اختصاص می‌یابد که این بازه‌ی زمانی می‌تواند با توجه به بروز مشکلاتی از قبیل عدم تایید لوگو افزایش پیدا کند. البته به یاد داشته باشید که دریافت گواهی ثبت نیز به چند روز زمان نیاز دارد که همین موضوع زمان کلی ثبت لوگو و برند را طولانی‌تر خواهد کرد.

  ثبت لوگو و برند

  لوگو و برند ثبت شده چه مدت اعتبار دارد؟

  خوشبختانه نتیجه‌ی حاصله از انتظار ۲ ماهه برای ثبت و دریافت گواهی ثبت لوگو و برند، ارزش این بردباری و رفت‌و آمدها در مسیر خانه تا مرکز مالکیت معنوی و صرف هزینه‌‌های ثبت را دارد.

  چرا که لوگو و برند شما در صورت دریافت تاییدیه تا ۱۰ سال اعتبار خواهند داشت و شما می‌توانید یک دهه از اعتبار نام تجاری و لوگوی ثبت شده‌‌‌ی خود استفاده کنید و از مزایای بی‌شمار آن برای کسب‌وکارتان بهره‌مند شوید. این اعتبار ۱۰ ساله، دارای ۶ ماه زمان تمدید است که شما مي‌توانید پس از پایان زمان اعتبار ۱۰ ساله‌ي لوگو و برند خود، از این زمان برای تمدید مجدد برندتان استفاده کنید.

  دامنه‌ی محافظت از لوگو و برند ثبت شده

  ثبت شدن لوگو و نام تجاری کسب و کار شما در سیستم مالکیت معنوی می‌تواند آن را به‌شکل بین‌المللی یا منطقه‌ای مورد حفاظت قرار دهد. درواقع با ثبت لوگو و برند شما در این سیستم، دامنه‌ی حفاظت از آن در منطقه‌ی شما و حتی دنیا گسترش پیدا می‌کند، اما بیایید ببینیم این مورد به چه معناست؟

  هنگامی که شما لوگو و نام تجاری‌تان را به ثبت می‌رسانید، بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کنید، اطلاعات مرتبط با کسب و کار شما مورد حفاظت قرار خواهد گرفت. اما شما با ثبت لوگو و برندتان در نظام بین‌المللی ثبت WIPO می‌توانید دامنه‌ی این حفاظت از نام تجاری را گسترش دهید.

  این نظام که بر اساس توافق‌نامه‌ای بین‌المللی به نام توافق‌نامه‌ی مادرید طرح‌ریزی شده ‌است، دردسرهای صاحبین کسب و کارهای گوناگون را برای ثبت جهانی برند کاهش می‌دهد و به این ترتیب برندها می‌توانند بدون اقدام به ثبت نام و لوگوی خود در کشورهای گوناگون، تنها با ثبت لوگو در یکی از کشورهای عضو پیمان ژنو،‌ نام خود را در کشورهای مورد نظرشان به ثبت برسانند.

  با این روش دامنه‌ی حفاظت از لوگو و نام تجاری ثبت شده‌ي خود را گسترش می‌دهند و می‌توانند در کشورهای گوناگونی تحت حمایت و حفاظت قانون قرار بگیرند.

  هزینه‌ی ثبت برند و لوگو

  ثبت لوگو و برند دارای هزینه‌های اصل و جانبی بسیاری است. درصوتی که شما برای انجام این فرآیند از کمک وکیل یا مشاور حقوقی استفاده نکنید و خودتان به‌تنهایی تمامی مراحل ثبت لوگو را طی کنید، مجموع هزینه‌‌های ثبت نام تجاری و لوگو در این حالت چیزی در حدود یک میلیون تومان خواهد بود. که این مبلغ مربوط به ثبت اولیه‌ی اظهارنامه در سایت مرکز مالکیت معنوی، حق ثبت برند، هزینه‌های چاپ آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار رسمی در نوبت‌های اول و دوم است.

  اما درصورتی که بخواهید از یک مشاور حقوقی یا وکیل کمک بگیرید، هزینه‌‌هایی همچون وکالتنامه، حق‌الزحمه‌ی مرکز حقوقی و حق تمبر دادگستری نیز به تمامی هزینه‌‌های ثبت اضافه خواهد شد که این مبلغ بسته به موسسه‌ی انتخابی شما متغیر است.

  ثبت لوگو چگونه است؟

  استعلام لوگو و برند ثبت شده

  برای استعلام لوگو ثبت‌شده و بررسی وضعیت ثبت نام تجاری یک برند می‌توانید از طریق مرجع رسمی استعلام آنلاین برندهای تجاری اقدام نمایید. در این روش کافی است آدرس وب‌سایت رسمی استعلام برندهای تجاری یعنی ipm.ssaa.ir را در نوار آدرس براوزر خود وارد نمایید و با فشردن دکمه‌ی enter وارد سایت شوید. پس از ورود به سایت مي‌توانید با مراجعه به بخش «جست‌وجو در پرونده‌های علائم تجاری» و پر کردن فرم استعلام، استعلام لوگو ثبت شده‌ مورد نظرتان را از سایت دریافت نمایید.

  چه قوانینی بر ثبت لوگو و برند حاکم است؟

  ثبت لوگو و نام تجاری دارای قوانینی است که آشنایی با آن‌ها از بروز مشکلات احتمالی در فرآیند ثبت نام تجاری و لوگو جلوگیری خواهد کرد. برخی از این قوانین عبارتند از:

  - طبق ماده‌ی ۳۱ حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد.

  - بر اساس ماده‌ی ۳۸ پس از انتشار آگهی اظهارنامه و تا زمان ثبت علامت‌، متقاضی از امتیازات و حقوقی برخوردار است که درصورت ثبت برخوردار خواهد بود. با این حال هرگاه به وسیله‌ی متقاضی ثبت درباره‌ی عملی که پس از آگهی اظهارنامه‌انجام شده‌، دعوایی مطرح شود و خوانده ثابت کند که در زمان انجام عمل‌، علامت، قانوناً قابل ثبت نبوده است‌، به دفاع خوانده رسیدگی و درمورد ثبت یا عدم ثبت علامت تصمیم مقتضی اتخاذ می‌شود.

  - طبق ماده‌ی ۴۶ اسم یا عنوانی که ماهیت یا طریقه‌ی استفاده از آن برخلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد و یا موجبات فریب مراکز تجاری یا عمومی را نسبت به ماهیت مؤسسه‌ای فراهم کند که اسم یا عنوان معرف آن است‌، نمی‌تواند به عنوان یک نام تجارتی به کار رود.

  لیست لوگوها و برندهایی که ثبت آن ها ممکن نیست

  در این میان ثبت برخی از لوگوها و نام‌های تجاری ممنوع است و شما نمی‌توانید این اسامی یا طرح‌ها را برای کسب و کار خود ثبت نمایید:

  - تصویر پرچم ایران که آرم جمهوری اسلامی در میان آن قرار گرفته است؛

  - تصاویر مرتبط با پرچم‌های پیشین ایران و هر نمادی که استفاده از آن‌ها در قانون فعلی کشور ممنوع است؛

  - لوگوها و تصاویر متعلق به ادارات دولتی؛

  - علائمی که با عفت عمومی کشور هماهنگی نداشته باشند؛

  - آرم‌‌های گمراه کننده و بی‌ارتباط به محصول؛

  - نشانه‌های سلطنتی ولوگوی سازمان‌‌ها و موسسات رسمی؛

  - آرم‌هایی که شباهت زیادی به لوگوی برندهای دیگر دارند؛

  - کلمات توصیفی بدون پیشوند یا پسوند معرف؛

  - کلماتی که برند موردنظر را به کشور ایران مرتبط می‌سازند.

  استعلام ثبت لوگو

  نکات مهمی که برای ثبت برند و لوگو باید بدانید

  نکات بسیاری در این فرآیند تاثیرگذار هستند که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. برای مثال لازم است بدانید که:

  - برای ثبت لوگو یا نام تجاری شما مي‌توانید از کلمات لاتین یا فارسی استفاده کنید و استفاده از اسامی انگلیسی مشکل در ثبت برند ایجاد نخواهد کرد؛

  - اسامی ترکیبی یا چند سیلابی شانس بیشتری برای پذیرش دارند؛

  - شما می‌توانید در انتخاب نام تجاری خود از سمبل‌ها و اعداد نیز در کنار نام انتخابی خود استفاده کنید؛

  - اسم‌های خلاقانه و ساختگی شانس بالاتری برای به ثبت رسیدن دارند؛

  - استفاده از اعداد و علائم به‌تنهایی مجاز نیست؛

  - شما می‌توانید از ترکیب دو نام خانوادگی یک نام تجاری قابل قبول بسازید.

  اگر صاحب کسب و کار موفقی هستید یا می‌خواهید ایده‌ای خلاقانه را برای شروع بیزنس جدیدتان پیاده‌سازی کنید، به خاطر داشته باشید که بدون ثبت لوگو یا نام تجاری برای کسب و کار خود، تمامی موفقیت‌های خود را در معرض سواستفاده یا سرقت قرار خواهید داد.

  ثبت آرم و نام تجاری کار چندان پیچیده‌ای نیست و شما می‌توانید با کمک یک مشاور حقوقی برای همیشه از ایده‌ها و کسب‌وکار خود محافظت کنید. از سوی دیگر انجام این فرآیند و تثبیت نام تجاری و لوگوی آن مزایای بسیار زیادی برایتان به همراه دارد و اعتبار بیزنس شما را در بین برندهای رقیب افزایش خواهد داد.

  افزایش اعتبار برند به معنای اعتماد هرچه بیشتر مخاطبان به محصولات شما و افزایش سود نهایی است. کافی است نام برند و طرح موردنظر لوگوی خود را با توجه به قوانین ثبت لوگو انتخاب کنید و با استعلام از موجودی این نام‌ها و طرح‌‌ها برای ثبت انتخاب خود اقدام کنید.

  با اینکه استفاده از کمک یک وکیل مجرب به هزینه‌های ثبت لوگوی شما اضافه خواهد کرد، اما پیشنهاد می‌کنیم که برای طی کردن اصولی این مراحل و کاهش اشکالات احتمالی حتما از نظرات یک حقوقدان کمک بگیرید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو