آنچه در این مقاله میخوانید

  وکتور چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

  وکتور چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

  وکتور برای کسانی که با فرمت های مختلف تصاویر آشنایی بیشتری دارند واژه‌ی آشنایی است. در این مقاله با فرمت وکتور بیشتر آشنا می شویم، به کاربرد وکتور می پردازیم، چند نرم افزار طراحی وکتور را معرفی می کنیم و تفاوت آن را با سایر فرمت‌ها مقایسه خواهیم کرد.

  وکتور چیست؟

  وکتور از رایج‌ترین فرمت‌های تصویری برداری محسوب می شود. در وکتور تصویر در قالب مجموعه‌ای از مشخصات هندسی مانند نقاط، خطوط، منحنی‌ها، دایره‌ها و چند ضلعی‌ها ذخیره می‌شود. تصاویر در فایل وکتور از خطوط و منحنی‌هایی به نام بردار تشکیل شده‌اند که در آن اطلاعات راجع به رنگ و سایز به صورت ریاضی تعریف می‌شوند .

   با این که این گونه فایل‌ها حجم کمی دارند، ولی می‌توان به مقدار بی‌نهایت اندازه‌ی این تصاویر را بدون از دست دادن کیفیت تغییر داد. این تصاویر مستقل از رزولوشن هستند و می‌توان آن‌ها را بزرگ و کوچک کرد و در هر رزولوشن بدون از دست دادن جزئیات و وضوح آن تصویر را چاپ کرد. فایل لایه باز وکتور فرمت خروجی برخی از نرم افزار‌های گرافیکی مثل Adobe illustrator و Corel است . 

  وکتور

  کاربرد وکتور

  وکتور در طراحی انواع بنرهای تبلیغاتی ، اینفوگرافیک‌ها، کارت ویزیت‌، بروشور‌، من‌های رستوران‌، کاتالوگ و... عصای دست طراحان است. گفتیم که وکتور فایلی لایه باز است این یعنی می‌توانیم به راحتی هر ایده‌ای را که داشته باشیم، طراحی کنیم. 

  در صورت باز کردن این فایل ها در نرم افزار Adobe Illustrator و Corel فایل ها به صورت لایه باز اجرا می‌شوند و شما می‌توانید بدون پایین آمدن کیفیت هرگونه تغییری در فایل بدهید.

  فرمت فایل‌های وکتور

   

  فایل‌های وکتور با انواع فرمت‌های ai, eps, pdf, svg  دیده می‌شوند:

  Ai:

  پسوند AI یک پسوند اختصاصی برای شرکت ادوبی (Adobe) است. این فرمت معمولا در گرافیک‌های دیجیتال مثل لوگو‌ها استفاده می‌شود.

  Eps:

  یکی از فرمت‌هایی که هم در نرم‌افزار‌هایی مانند کورل و ایلوستریتور اجرا می‌شود و هم می توان آن را در نرم‌افزار معروف فتوشاپ باز نمود، esp است. این فرمت دارای کد‌های پست‌اسکریپ بوده که به وسیله‌ی آن کیفیت تصویر در نرم‌افزار فتوشاپ حفظ می‌گردد.

  Pdf:

  این فرمت استاندارد برای فایل‌‌ها و اسناد قابل حمل توسط ادوبی طراحی شده است و به معنای سند قابل حمل است که می‌تواند شامل متن، تصویر و استایل خاصی باشد.

  Svg:

  یکی از شناخته‌شده‌ترین فرمت‌های ذخیره‌ی فایل‌های وکتور، فرمت SVG است. SVG براساس XML است، این یعنی هم برای کامپیوتر و هم افراد قابل خواندن است. از SVG می‌توان در طراحی وب استفاده کرد تا با بزرگ کردن عکس، افت کیفیتی دیده نشود.

  کاربرد وکتور

  معرفی نرم‌افزارهایی که از فرمت‌های فایل‌های وکتور پشتیبانی می‌کنند

  در بین نرم‌افزارهای گرافیکی محبوب، قدرتمند‌ترین نرم‌افزارهای ساخت وکتور adobe illustrator و Coreldraw هستند. برای باز کردن فرمت‌هایی چون eps یا ai می‌توان از photoshop نیز استفاده کرد. 

  اگر وکتور را در فتوشاپ باز کنید ابتدا کیفیت و اندازه را از شما می‌پرسد. این نرم‌افزار برای کارهای معمولی و بدون ویرایش فایل وکتور مناسب‌تر است. adobe acrobat بهترین نرم‌افزار ویرایش اسناد pdf است.

  نمایش لایه باز وکتورها در کدام نرم افزارها میسر است؟

  در صورت استفاده از نرم افزار adobe illustrator و Coreldraw در طراحی وکتور، فایلها به صورت لایهباز اجرا میشود و شما میتوانید هرگونه تغییری در فایل، بدون کاهش کیفیت ایجاد کنید؛ تغييرات زيادي از جمله حذف، تغيير رنگ ، جابجايي طرح و ...

  ویژگی‌های وکتورها

  فایل‌های وکتور بر پایه‌ی ریاضیات و فرمول ساخته شده‌اند بنابرابن می توان این نوع تصاویر را بدون افت کیفیت، تقریبا تا اندازه‌های نامحدود بزرگ یا کوچک کرد. . از فایل‌‌های شامل وکتور به خوبی می‌توان در صنعت چاپ بهره گرفت زیرا با توجه به اینکه این فایل‌‌ها از منحنی‌های ریاضی تشکیل شده‌اند، در هر اندازه‌ای، با وضوح بسیار بالا چاپ می‌شوند. 

   به‌طور‌مثال، اگر یک لوگوی وکتور طراحی کرده‌اید می‌توانید آنقدر بزرگش کنید تا بر روی یک تابلوی تبلیغاتی چاپ شود یا آنقدر کوچک که بر روی یک کارت ویزیت قرار بگیرد. از جمله ویژگی‌های دیگر فایل‌های وکتور، حجم کم آن‌ها است زیرا همانطور که گفته شد، این فایل‌ ها با روابط ریاضی ایجاد می‌شوند و نیازی به اشغال فضای زیاد ندارند.

  نرم افزار طراحی وکتور

  تبدیل فایل‌های وکتور به تصاویر raster یا bitmap

  با استفاده از نرم‌افزار کورل دراو می‌توان تصاویر برداری یا وکتور را به بیت‌مپ یا رستر تغییر داد. برای این کار ابتدا یک تصویر وکتور را به محیط کورل وارد کنید. سپس به منوی Bitmap رفته و گزینه‌ی Convert To Bitmap را انتخاب کنید. 

  سپس در پنجره‌ای که برای تنظیم خصوصیات باز شده است کیفیت تصویر را در قسمتِ Resolution تعیین کرده و همچنین در قسمت Color تنظیمات رنگ را برای تبدیل انتخاب کنید. فعال کردن Anti-aliasing باعث ظاهر نرم و هموار لبه‌های تصویر می‌شود. گزینه‌ی نهایی هم برای تنظیم شفافیت اطراف اشیاء به کار می‌رود.

  تبدیل تصاویر bitmap به فایل‌های وکتور

  برای این کار می توان از نرم‌افزار Photoshop یا CorelDraw یا vector magic استفاده کرد. مثلا در کورل ابتدا باید فایل بیت‌مپ مورد نظررا با استفاده از import به برنامه وارد کرد.

   با انتخاب کردن تصویر بیت‌مپ ، گزینه‌ی Trace Bitmap در نوارِ خصوصیات ، فعال می‌شود. که با کلیک بر روی آن می‌توانید ، گزینه‌ی Quick Trace را از لیست انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه ، تبدیل به سرعت انجام می‌شود.

  تفاوت فایل‌های bitmap با وکتورها

  در امور گرافیکی، دو دسته‌ی اصلی به نام گرافیک برداری (وکتور) و گرافیک شطرنجی که به آن رستر یا بیت‌مپ می‌گویند وجود دارد. تصاویر رستر از لایه‌های پیکسلی تشکیل شده‌اند و اگر کمی آن‌ها را بزرگ‌ تر کنیم، به صورت مربع‌های رنگی دیده می ‌شوند.  

  زمانی که یک تصویر رستر ایجاد شود، نمی‌توان آن‌ را بدون افت کیفیت، بزرگ کرد. اما همانطور که گفتیم تصاویر وکتور با وضوح کامل بزرگ‌تر یا کوچک‌تر می‌شوند. در بیت مپ اطلاعات هر پیکسل ذخیره می شود .هر چقدر تعداد پیکسل‌های یک تصویر، بزرگ‌تر باشد، حجم فایل حاوی آن نیز بزرگ‌تر خواهد بود. اما فایل‌های برداری حجم بسیار کمتری دارند. 

  تصاویر وکتور

  در هنگام کار با تصاویر بیت‌مپ شما قادر هستید بر روی هر پیکسل جداگانه کار کنید و گستره رنگ زیادی ایجاد کنید. تصاویر پیکسلی به شما این امکان را می‌‌دهند تا تغییرات جزئی رنگ‌ها و تن‌های رنگی را به طور دقیق ببینید، اما در تصاویر وکتوری جزئیات کم‌تری در مقایسه با پیکسل می توان به دست آورد و افکت‌های تصویری مانند سایه و انعکاس باید با اضافه کردن اجزا تصویری جداگانه مجددا طراحی شوند. معرفی 3 نرم‌افزار طراحی وکتور

  نرم‌افزار Illustrator محصول شرکت Adobe بوده و یکی از بهترین نرم‌افزار های ایجاد و ویرایش فایل‌های وکتور است.این نرم‌افزار در صنعت به‌عنوان یک نرم‌افزار استاندارد برای وکتور در نظر گرفته شده است. با این نرم‌افزار امکان طراحی لوگو، تایپوگرافی و تصویرسازی را برای چاپ، استفاده در وب، تلفن همراه و فایل ویدیویی خواهید داشت.

  نرم‌افزار Corel Draw انتخاب دیگر حرفه‌ای‌ها برای طراحی فایل‌های وکتور است. قدرت اصلی این نرم‌افزار در ایجاد و ویرایش فایل‌های گرافیکی-برداری یا Vector است. اما اگر به دنبال نرم‌افزاری برای ساخت و ادیت تصاویر وکتور هستید، قطعا Corel Draw بهترین انتخاب است.

  با نرم‌افزار Inkscape می‌توانید وکتورهای گرافیکی طراحی کنید. نرم‌افزار Inkscape یک نرم‌افزار متن ‌باز برای ساخت و ویرایش فایل‌های وکتور است. این نرم‌افزار با استفاده از استاندارد W3C گرافیک برداری مقیاس پذیر با فرمت SVG می‌سازد و می‌تواند یک جایگزین رایگان برای برنامه‌های ذکرشده باشد.

  سخن پایانی

  وکتورها می‌توانند موجب سادگی و سرعت در انجام پروژه‌های طراحی شوند. با استفاده از وکتورها، طراحان در زمان خود و در نتیجه هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند و در عین حال، نتایجی با کیفیت بالا بدست می‌آورند. 

  بهره‌‌گیری از وکتور در طراحی‌های مدرن ، نقش بسیاری دارد. وکتور تقریبا خالق تمام تایپوگرافی ‌های امروزی است. مدل‌سازی‌های سه ‌بعدی و گرافیک‌های کامپیوتری امروز، مدیون پیشرفت و توسعه در هنر وکتور و تصویرسازی است.

  سوالات متداول در مورد وکتور

  چرا بهتر است در طراحی لوگو از وکتور استفاده کنیم؟

  وکتورها حجم کمی داشته و مستقل از رزولوشن هستند. می‌توان آن‌ها را بزرگ و کوچک کرد و در هر رزولوشن بدون از دست دادن جزئیات و وضوح آن تصویر را چاپ کرد.

  بهترین نرم‌افزارهایی که از فایل‌های لایه باز وکتور پشتیبانی می‌کنند؟

  ادوبی ایلاستریتور و کورل دراو. در صورت باز کردن فایل‌های وکتور در نرم افزار Adobe Illustrator و Corel فایل ها به صورت لایه باز اجرا می‌شوند و شما می‌توانید بدون پایین آمدن کیفیت هرگونه تغییری در فایل بدهید

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  مومنی
  1400/11/07 10:17

  سلام خسته نباشید با فتوشاپ میشه برای تبدیل تصاویر bitmap به فایل‌های وکتور استفاده کرد؟

  مدیر ارشد
  1400/12/07 15:34
  پاسخ به:مومنی

  درود بله میتوانید

  ثمین
  1400/11/04 09:37

  وقت بخیر...امکانش هست تفاوت فایل‌های bitmap با وکتورها رو کاملتر توضیح بدید؟ممنون

  مدیر ارشد
  1400/11/20 15:45
  پاسخ به:ثمین

  سلام بله چشم در مقاله ای جداگانه به این موضوع میپردازیم

  پریا هاشمی
  1400/11/01 19:24

  سلام خسته نباشید با استفاده از کورل دراو میشه تصاویر برداری یا وکتور را به بیت‌مپ یا رستر تغییر داد؟

  مدیر ارشد
  1400/12/07 15:42
  پاسخ به:پریا هاشمی

  درود بر شما بله

  صالحی
  1400/10/26 09:07

  در طراحی بنرهای تبلیغاتی فقط باید از وکتور استفاده کرد یا ابزارهای دیگ هم میشه؟

  مدیر ارشد
  1400/11/20 15:44
  پاسخ به:صالحی

  وکتور میتونه گزینه خوبی باشه

  متین شمس
  1400/10/21 21:18

  من از وکتور بیشتر در کورل به صورت لایه باز برای طراحی کارت ویزیت استفاده میکنم واقعا عالیه👌🏻

  یحیایی
  1400/10/20 16:49

  سلام برای طراحی کارت ویزیت بهتره که فقط از وکتور استفاده کرد؟

  مدیر ارشد
  1400/11/20 15:44
  پاسخ به:یحیایی

  وکتور میتونه گزینه خوبی باشه

  جمیله آقا محمدی
  1400/09/29 11:20

  سلام وقتتون بخیر
  من میخواستم یه کارت ویزیت طراحی کنم میتونم از وکتور استفاده کنم ؟

  مدیر ارشد
  1400/10/05 12:16
  پاسخ به:جمیله آقا محمدی

  درود،بله میتونید

  ابراهیمی
  1400/09/21 09:51

  برای کسانی که تازه شروع به طراحی کردن و مبتدی هستن چه نرم افزارهایی مناسب تره؟

  مدیر ارشد
  1400/09/22 10:18
  پاسخ به:ابراهیمی

  فتوشاپ و ایلاستریتور

  yazdai
  1400/09/21 09:48

  وقت بخیر
  EPS رو میشه در نرم افزار فتوشاپ باز کنیم؟

  مدیر ارشد
  1400/09/22 10:19
  پاسخ به:yazdai

  سلام،بله باز میشه

  سینا کاظمی
  1400/09/19 23:38

  در نرم افزار Adobe Illustrator فایل ها ب صورت لایه باز اجرا میشوند‌؟

  مدیر ارشد
  1400/09/22 10:18
  پاسخ به:سینا کاظمی

  درود بله

  sajad
  1400/09/12 22:07

  درود
  در طراحی کارت ویزیت میشه از وکتور استفاده کرد؟

  مدیر ارشد
  1400/09/14 11:22
  پاسخ به:sajad

  درود بر شما،بله میتونید

  زینب
  1400/08/01 22:58

  من نرم افزار Inkscape رو برای ساخت وکتور نصب کردم. به راحتی نتونستم باهاش کار کنم. به نظرم کورل بهتره و خیلی راحت و ساده میشه باهاش کار کرد.

  رمضانی
  1400/07/30 00:06

  من یه فایل وکتور دارم که با dpi ۳۰۰ ازش خروجی گرفته شده و میخوام تو لوگو استفاده کنم. مشکلی پیش می یاد اگه به dpi۷۲ تغییر ندم؟

  مدیر ارشد
  1400/08/30 12:23
  پاسخ به:رمضانی

  در خروجی نباید ۷۲DPI باشد

  سعید
  1400/07/29 16:07

  سلام . من تو فتوشاپ یه طرح ایجاد کروم. میخوام به وکتور تبدیلش کنم مستقیما از فتوشاپ میتونم؟

  مدیر ارشد
  1400/08/25 15:50
  پاسخ به:سعید

  درود،اگر طرحتون ساده است میتونید از همون فتوشاپ خروجی بگیرید در غیر این صورت حتما از ایلاستریتور استفاده کنید.

  Sanaz
  1400/07/27 01:19

  سلام . خوبی فایل وکتور اینه که مستقل از رزولوشن هست و بدون این که وضوحش تغییر کنه میتونیم بزرگ و کوچیکش کنیم. در صورتی که فایل gif یا png وابسته به رزولیشنه

  Moghadam
  1400/07/25 00:38

  اگه وکتور رو برای وب بخواییم و احتیاجی به چاپ نداشته باشه تو قسمت Resolution چه عددی باید بدبم تا وضوح و کیفبت حفظ بشه؟

  مدیر ارشد
  1400/08/30 12:25
  پاسخ به:Moghadam

  بهترین عدد همون رزولوشن 300 هستش که به صورت پیش فرض تعیین شده

  نیما
  1400/07/24 00:27

  تشکر میکنم از تیم خلاق و پویا آرمکده که هر لحظه آماده صحبت و شنیدن سوالات ما و ارائه راهکار و پاسخ به پرسش های ما هستند.

  آرش
  1400/07/16 19:14

  فایل وکتور واقعا کیفیت خودشو رو تو هر سایزی حفظ میکنه مثلا فایل jpg که تو طراحی کارت ویزیت استفاده کردم و برای پوستر خیلی بی کیفیت شد .

  نیره
  1400/07/14 23:58

  سلام اگه بخوام یه وکتور رو تغییر بدم مثلا قسمتی رو برش بدم تو فتوشاپ امکان پذیره? یا باید توی ایلاستریتور تغییر بدیم بعد ببریم به فتوشاپ. من به ایلاستریتور مسلط نیستم

  مدیر ارشد
  1400/08/25 15:47
  پاسخ به:نیره

  درود بر شما،

  برای کار کردن با وکتور بهترین گزینه ایلاستریتور هستش اگر براتون مقدور نیست تو فتوشاپ هم میتونید

  رحیم
  1400/07/13 20:17

  سلام .من جدیدا کار طراحی رو شروع کردم ‌بین نرم افزارهای illustrator و Coreldraw کدومش برای من که مبتدی هستم بهتره ؟

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:44
  پاسخ به:رحیم

  درود بر شما،نظر شخصی من illustrator هستش.البته کار کردن با هر دو مزیت خودش رو داره

  نرگس عبداللهی
  1400/07/09 21:58

  فایل وکتور با فرمت eps دارم به نظرتون تو فتوشاپ باز کنم یا illustrator میخوام اندازه و کیفیت وکتور تغییر نکنه ممنون از سایت خوبتون

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:41
  پاسخ به:نرگس عبداللهی

  درود، ایلوستریتور گزینه بهتری هستش

  نادری
  1400/07/09 00:24

  مطلبتون آموزنده است. البته بعضی جاها توضیحات کم بود یعنی میتونست بهتر از این باشه . ولی ‌در کل خوب و اثربخش بود.

  بنفشه
  1400/07/04 00:11

  به نظرتون طرح های اسلیمی رو هم به عنوان وکتور میشه داخل طراحی لوگو به کار ببریم؟ مثلا برای سایت باستان شناسی

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:40
  پاسخ به:بنفشه

  درود، چراکه نه

  فاطمه رحمانی
  1400/07/01 19:27

  خسته نباشید مطالبتون درباره وکتور خیلی خوب و جامع بود. اگه لوگو سفارش بدیم فایل لایه باز به ما میدید؟

  مدیر ارشد
  1400/07/14 11:40
  پاسخ به:فاطمه رحمانی

  درود، بله

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم ...

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone