آنچه در این مقاله میخوانید

  لوگوی رترو

  لوگوی رترو

  لوگوی رترو (Retro) در حال حاضر به عنوان یکی از سبک‌های پرطرفدار طراحی شناخته می‌شود که شکل و شمایل منحصر به فرد و خاصی به لوگو می‌بخشد و آن را به طور کامل از رقبا متمایز می‌سازد. اما لوگوی retro چیست و چگونه طراحی می‌شود؟

  لوگوی رترو به لوگویی اشاره دارد که طراحی و استایلی از گذشته را بازآفرینی می‌کند؛ یعنی با عناصر کلاسیک و قدیمی طراحی می‌شود و در محیط‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوگوی رترو نوعی حس کلاسیک و جاودانه به برندها می‌بخشد و در صورت طراحی هنرمندانه و اصولی به راحتی می‌تواند مخاطبان هدف را با شما همراه سازد؛ زیرا به شدت تحت تاثیر طراحی‌های متقارن، طرح‌های هندسی و تنوع رنگی غنی است و حس نوستالژیک جذابی را در لوگوی شما ایجاد خواهد کرد.

  به همین دلیل است که لوگوهای رترو به راحتی یک برند را از رقبا متمایز ساخته و به نمادی ماندگار در ذهن مخاطبان تبدیل خواهد شد. اما چگونه یک لوگو به سبک رترو طراحی کنیم؟ طراحی لوگوی رترو مانند سایر سبک‌ها دارای برخی اصول و ضوابط خاصی است که با در نظر داشتن آنها می‌توانید یک لوگو زیبا و ماندگار برای کسب و کار خود طراحی نمایید. در ادامه این مطلب مفهوم دقیق لوگوی رترو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و هرآنچه که باید درباره این سبک طراحی بدانید را نیز به شما توضیح خواهم داد. با آرمکده همراه باشید.

  لوگوی retro چیست؟

  کلمه Retro در زبان لاتین به معنای «بازرواجی» است و در دنیای طراحی مدرن به سبکی قدیمی اشاره دارد که در گذر زمان از بین رفته اما مجددا باب یا اصطلاحا مد شده است. به زبان ساده‌تر، رترو به مفهومی اطلاق می‌شود که زمانی مد روز بوده و یا از نظر فرهنگی مهم در نظر گرفته می‌شد و پس از مدتی، اهمیت و درخشش خود را از دست داده اما در عصر حاضر، دوباره مورد توجه قرار گرفته است.

  لوگوی رترو نوعی سبک طراحی است که به شدت تحت تأثیر هنر دکو قرار گرفته و دارای طرح‌های متقارن، خطی، سطوح صاف و رنگ‌های زنده است که ترکیب این عناصر در کنار یکدیگر منجر به خلق یک لوگوی خاص و جذاب خواهد شد.

  یکی از عوامل اصلی موفقیت و تاثیرگذاری لوگوهای سبک رترو، حس رمانتیک و خاطره انگیزی است که در زمینه طراحی وب ایجاد می‌کنند. چنین لوگوهایی اغلب به عنوان نقطه اصلی فروش برای اکثر مشتریان بالقوه در نظر گرفته می‌شوند؛ زیرا برای آنها یادآور گذشته، زندگی ساده و کم استرس است. طراحان مدرن، مفهوم رترو را دوره‌ای از دهه 1920 تا 1970 تعریف می‌کنند.

  این دوره تحت عنوان "دوران طلایی" شناخته می‌شود و طراحان اکنون سعی دارند با استفاده از تکنیک‌های قدیمی این دوران و تلفیق آنها با هنر خود نوعی حس نوستالژی را در لوگوها ایجاد کنند. لوگوی رترو معمولا ترکیبی از استایل قدیمی و طراحی مدرن است که در صورت طراحی هنرمندانه، منجر به خلق لوگویی به یادماندنی خواهد شد.

  مزایای طراحی لوگوی رترو

  حال که دانستید لوگوی retro چیست و به چه سبکی از طراحی اشاره دارد، سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که طراحی لوگو به روش رترو چه مزایای دارد؟ چرا باید از میان انواع سبک‌های طراحی لوگو، سبک رترو را انتخاب کنیم؟ لوگوی رترو به دلیل تلفیق عناصر کلاسیک و مدرن، در حال حاضر مورد توجه طراحان قرار گرفته است و از مهم‌ترین مزایای طراحی لوگو به سبک رترو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  لوگوی رترو توجه مخاطبان را جلب می‌کند

  یکی از دلایلی که بسیاری از برندها، زمان و هزینه قابل توجهی را برای ساخت هویت بصری موثر و جذاب صرف می‌کنند این است که از طریق آن بتوانند توجه مخاطب را به برند خود جلب نمایند. بسیاری از افراد به راحتی مجذوب لوگوهای رترو می‌شوند؛ زیرا این لوگوها از ترکیب رنگ‌های روشن و اشکال قابل درک و آسان ساخته می‌شوند و به همین دلیل در نگاه اول، توجه آنان را جلب خواهد کرد.

  لوگوی رترو حس نوستالژی را به مخاطبان انتقال می‌دهد

  القای حس نوستالژی به مخاطبان یکی دیگر از مزایای طراحی لوگوی رترو است؛ زیرا دارای عناصر کلاسیک و قدیمی است و برای بسیاری از افراد یادآور مفاهیم قدیمی و از یاد رفته می‌باشد.

  درست است که در عصر حاضر، سطوح و روش‌های طراحی گرافیک به طرز چشمگیری توسعه یافته‌‌اند و روش‌های قدیمی دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند اما طراحان گرافیک با استفاده از این سبک می‌توانند قابلیت‌ها و توانایی هنری خود را همراه با قدرت فناوری نشان دهند و در عین حال نیز حس نوستالژی را در لوگو به وجود آورند.

  نمونه لوگوهای سبک رترو

  لوگوی رترو سرگرم کننده و خاص است

  لوگوی رترو به دلیل طراحی با استفاده از عناصر نوستالژی و رنگ‌های روشن و شاد مانند زرد و نارنجی قادر به تداعی حس جوانی، شادی، دوستی، خوش بینی و هیجان برای مخاطبان است. این عناصر بصری در کنار یکدیگر منجر به خلق لوگویی سرگرم کننده و در عین حال جذاب می‌شوند و مخاطبان هدف نیز ارتباط عاطفی عمیقی با آنها برقرار خواهند کرد.

  درک معنا و مفهوم لوگوی رترو آسان است

  لوگوی رترو به دلیل ماهیت ساده و بی آلایش خود جایی برای سوال و ابهام باقی نمی‌گذارد. یکی از ویژگی‌های اصلی لوگوهای رترو صریح و ساده بودن آنهاست. به عنوان مثال، اگر کسب و کار شما با اتومبیل سروکار دارد (مثلا مکانیکی و یا کارواش)، لوگوی رترو می‌تواند متشکل از یک تصویر اتومبیل و سایر عناصر طراحی گرافیک باشد.

  لوگوی رترو به یادماندنی است

  هدف اصلی طراحی لوگو، ایجاد پیوند عاطفی میان مخاطب و برند است. لوگوی خوب، لوگویی است که مخاطب به راحتی می‌تواند آن را به یاد آورد. لوگوهای رترو از جمله لوگوهای به یاد ماندنی هستند که به دلیل منحصر به فرد بودن، به راحتی در ذهن افراد ثبت و ماندگار می‌شوند.

  بنابراین طراحی لوگو به سبک رترو به سادگی می‌تواند مخاطبان هدف را با شما همراه سازد و لوگوی برندتان را در ذهن آنان به لوگویی ماندگار و خاص تبدیل نماید.

  اصول طراحی لوگوی رترو

  طراحی لوگوی رترو نیز مانند هر سبک دیگری باید با توجه به برخی اصول و قواعد خاص طراحی شود تا بتواند نماینده بصری جذاب و موفقی از یک برند باشد. پیش از شروع طراحی لوگو برای کسب و کار یا برند خود باید به خاطر داشته باشید که این لوگو قرار است برای مدت زمان طولانی به عنوان هویت بصری برندتان مورد استفاده قرار گیرد.

  علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که لازم نیست تمامی عناصر لوگوی رترو شما دارای حس و حال قدیمی و نوستالژی باشند و می‌توانید عناصر طراحی مدرن را نیز با آن تلفیق کنید.

  مراحل و اصول طراحی لوگوی رترو شامل موارد زیر است:

  مرحله اول: انجام تحقیقات جامع و کامل

  بررسی کامل طرح‌های لوگوی رترو، نقطه شروع خوبی برای طراحی است. توانایی یک لوگوی رترو در برانگیختن حال و هوای دوران گذشته ، همان چیزی است که آن را از سایر لوگوها متمایز می‌سازد. مخاطبان برای مفاهیم قدیمی که امتحان خود را پس داده‌اند، ارزش زیادی قائل هستند؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از طراحی لوگو به سبک قدیمی، از آن احساسات در جهت تاثیرگذاری بیشتر لوگوی خود بر مخاطبان بهره ببرید.

  مهم‌ترین جنبه تحقیقات شما برای شروع طراحی لوگوی رترو، انتخاب دهه‌ای است که می‌خواهید بر روی آن تمرکز کنید. دهه به دهه به سبک‌های کلاسیک توجه کنید تا بتوانید دورانی که دارای بیشترین تطابق با سلیقه و حوزه فعالیت شماست را پیدا کنید. در این میان همچنین می‌توانید اصول زیبایی شناسی دوره‌های مختلف را برای طراحی سبکی خاص و بدیع با یکدیگر ترکیب کنید.

  مرحله دوم: توجه به تایپوگرافی

  انتخاب فونت مناسب برای طراحی لوگوی رترو از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر فونت مناسبی را برای القای حس سبک رترو به مخاطبان هدف انتخاب نکنید، احساساتی که می خواهید از طریق لوگو به آنها انتقال دهید دچار تناقض خواهد شد. نوع و اندازه فونت شما اجزای مهمی در طراحی کلی لوگوی رترو هستند؛ زیرا بر جذابیت کلی آن تأثیر بسزایی خواهند داشت.

  بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای طراحی لوگو رترو از فونت‌های خاص اما خوانا استفاده کنید تا مخاطبان برای خواندن نام برند در لوگو با مشکل مواجه نشوند و به راحتی بتوانند آن را به خاطر بسپارند. استفاده از دست خط خودتان نیز برای طراحی لوگوی رترو، ایده جذاب و خاصی است که توسط برندهای مطرح دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

  مرحله سوم: استفاده از پالت رنگی مینیمال

  رنگ‌ها عناصر مهمی در طراحی لوگو محسوب می‌شوند که ارتباط مستقیمی با جذابیت بصری و قدرت تاثیرگذاری لوگو بر مخاطبان دارند. انتخاب پالت رنگی مناسب به شما کمک می‌کند تا احساساتی که می‌خواهید را به مخاطبان هدف انتقال دهید و به راحتی آنها را با خود همراه سازید.

  در هنگام طراحی لوگوی رترو باید به این موضوع توجه داشته باشید که طراحان در گذشته به اندازه امروز برای طراحی و یا چاپ به طیف متنوع و گسترده‌ای از رنگ‌ها دسترسی نداشتند. به همین دلیل اکثر طرح‌های قدیمی به یک پالت رنگی محدود متکی بودند. معمولا برای طراحی لوگوهای رترو از پالت‌های رنگی ساده و خنثی مانند کرمی، هلویی، صورتی روشن، قهوه‌ای زرد، آبی، سبز، آبی و رنگ‌های دارای طیف یکسان استفاده می‌شود که با طراحی کلی لوگو هماهنگی داشته باشد و باعث برجسته شدن آن در نظر مخاطبان هدف شود.

  پالت رنگی

  مرحله چهارم: ترکیب عناصر بصری لوگوی رترو

  استفاده از حاشیه‌های ضخیم و نمادهای کاملا واضح و مشخص (مرتبط با حوزه فعالیت) یکی از بارزترین ویژگی‌های طراحی لوگوی رترو است. در بسیاری از مواقع، استفاده از نمادهای مختلف، بخش عمده‌ای از طراحی لوگوی کلاسیک را در برمی‌گیرد. این نمادها اغلب از اشکال ساده مانند سپر، دایره، شش ضلعی و الماس تشکیل می‌شوند که بدون اشغال فضای زیاد به طراحی الگوهای چشم نواز کمک بسیاری می‌کنند. این نمادها همچنین وجه تمایز اصلی لوگوی برند شما از لوگوی رقبا هستند.

  مرحله پنجم: افزودن بافت‌های برجسته به لوگو (در صورت تمایل)

  افزودن گرادیان و بافت برجسته یکی از بهترین روش‌هایی است که از طریق آن می‌توانید به لوگوی رترو خود حالت کلاسیک داده و آن را کمی فرسوده و قدیمی نمایش دهید. شما همچنین می‌توانید با افزودن گرادیان‌، بافت‌ها و لایه‌های لوگوی خود را بهبود بخشید.

  به عنوان مثال، می‌توانید با اضافه کردن افکت‌های مازاد، طرح خود را برجسته و کمی رسمی‌تر نمایش دهید. اما توجه داشته باشید که در افزودن افکت به لوگوی خود زیاده‌روی نکنید. آیکون و فونت لوگوی رترو باید با تمامی عناصر بصری موجود در لوگو، هماهنگ و مرتبط باشند.

  با طی کردن این مراحل و رعایت نکات گفته شده به راحتی می‌توانید یک لوگوی رترو جذاب و منحصر به فرد برای برند خود طراحی نمایید.

  نکات مهم طراحی لوگوی رترو

  طراحی لوگوی رترو برای افراد مبتدی ممکن است در ابتدا کمی دشوار و چالش برانگیز به نظر برسد. عدم وجود هماهنگی میان اجزای مختلف لوگو، آن را به لوگویی پیچیده و غیرقابل فهم تبدیل می‌کند. در این میان نیز ممکن است در انتخاب دهه مناسب برای طراحی لوگو، فونت و بافت آن دچار خطا و اشتباه شوید. به همین دلیل در هنگام طراحی لوگوی رترو باید علاوه بر مراحل بالا، به چندین نکته مهم نیز توجه داشته باشید که برخی از آنها شامل:

  طراحی ساده لوگو

  رعایت اصل سادگی در طراحی لوگوی رترو از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا لوگوهای ساده قابل فهم‌تر هستند ومخاطبان هدف برای درک معنا و مفهوم آنها دچار مشکل نخواهند شد. بنابراین باید سعی کنید لوگویی بسازید که درک و به خاطر سپردن آن آسان باشد.

  برقراری تعادل میان پایبندی به اصول زیبایی شناسی قدیمی و در نظر گرفتن الزامات لوگوی تجاری امری ضروری است. بنابراین از بکار بردن عناصر بصری متعدد، پیچیده، فونت‌های ناخوانا و پالت رنگی ناهماهنگ در طراحی لوگوی رترو اجتناب کرده و آن را در کمال سادگی اما جذابیت طراحی نمایید.

  طراحی لوگو بر اساس حوزه فعالیت

  طرح‌های رترو در میان صنایع مختلف متفاوت هستند. بنابراین در هنگام طراحی باید به طور کامل حوزه فعالیت و صنعت خود را مورد بررسی قرار دهید. با شناخت صنعت خود و تطبیق طراحی با آن می‌توانید یک لوگوی رترو بهینه و مناسب برای کسب ‌و کار یا برند خود طراحی کرده و در آن از عناصر مرتبط استفاده نمایید.

  طراحی لوگو برای مخاطبان امروزی

  به خاطر داشته باشید که لوگوی رترو شما در عین دارا بودن عناصر مربوط به زیبایی شناسی قدیمی و کلاسیک، برای مخاطبان امروزی و مدرن طراحی می‌شود. بنابراین باید لوگوی خود را مطابق با سلیقه آنها طراحی کرده و از بکار بردن بیش از حد عناصر نوستالژیک و پیچیده در آن خودداری کنید.

  با رعایت این نکات ساده اما کاربردی به راحتی می‌توانید لوگوی رترو خود را به صورت تخصصی و اصولی طراحی کرده و از آن به عنوان هویت بصری کسب و کارتان استفاده نمایید.

  نمونه لوگوهای سبک رترو

  حال که با مفهوم و اصول طراحی لوگوی رترو آشنا شدید، در این بخش معروف‌ترین نمونه لوگوهای سبک رترو را به شما معرفی خواهیم کرد.

  لوگوی فورد (Ford)

  فورد یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خودروسازی دنیا است که لوگوی ساده اما تاثیرگذاری دارد. اولین نسخه لوگوی فورد در واقع نسخه‌ای از امضای موسس آن یعنی هنری فورد است. در حالی که این شرکت چندین بار هویت بصری خود را تغییر داد اما امضا و دست نوشته فورد در آن ثابت باقی مانده است. از شرکت صنایع غذایی Kellogg’s تا Disney، همگی از یک لوگوی مبتنی بر امضا استفاده می‌کنند اما این کار برای اولین بار توسط برند فورد انجام شد.

  لوگو فورد

  مرسدس بنز (Mercedes-Benz)

  لوگوی مرسدس بنز به عنوان یکی از محبوب‌ترین لوگوهای رترو امروزی در دنیا شناخته می‌شود. لوگوی این شرکت شامل یک ستاره سه پر در یک دایره است. این ستاره توسط آقای دایلمر یکی از بنیانگذاران مرسدس بنز با دست طراحی شده است. او معتقد بود که این ستاره روزی برای کسب و کارش رونق خواهد آورد.

  لوگو مرسدس بنز

  شنل (Chanel)

  هویت بصری برند و لوگو شنل از معدود لوگوهای معروف دنیا است که از زمان طراحی تا به امروز بدون تغییر باقی مانده است. این لوگو از دو حرف C آینه‌ای در هم تنیده تشکیل شده که به نام بنیانگذار شرکت کوکو شنل اشاره دارد.

  لوگو شنل

  توینینگز (Twinings)

  لوگوی برند تولیدکننده چای توینینگز از جمله لوگوهای رترو به یادماندنی است که دارای فونت و نماد کاملا کلاسیک بوده و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین لوگوهای دنیا شناخته می‌شود.

  لوگو توینینگز

  جمع بندی

  طراحی لوگوی رترو (Retro) روشی عالی برای ساخت یک لوگوی کلاسیک - مدرن است. اگر می‌خواهید حس ماجراجویی و نوستالژی دهه‌های گذشته را در لوگوی خود به تصویر بکشید، طراحی به سبک رترو بهترین گزینه پیش روی شماست.

  طراحی رترو در واقع نوعی بازرواجی از زمان‌های گذشته است که حسی از قدمت و ارزش‌های قدیمی را در لوگوی شما ایجاد خواهد کرد. این سبک از طراحی با استفاده از الگوها، رنگ‌ها و عناصر ویژه، احساس یک زمان خاص را به مخاطبان منتقل می‌کند. با انتخاب طراحی لوگوی رترو می‌توانید برند خود را به یک داستان فراموش نشدنی تبدیل کنید و خود را به طور کلی از رقبا متمایز سازید.

  منابع:

  https://designbro.com/blog/inspiration/retro-logo-simple-impactful/

  https://www.artworkflowhq.com/resources/guide-to-retro-logo-design

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  Arash kh
  1402/06/28 12:06

  good

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو