آنچه در این مقاله میخوانید

  مفهوم کنتراست در طراحی لوگو

  مفهوم کنتراست در طراحی لوگو

  کنتراست (Contrast) از تکنیک‌ها و شاخصه‌های مهم در طراحی است که جلوه بصری خاصی به طرح‌های گرافیکی می‌بخشد و توجه بیننده را به عنصر اصلی جلب می‌کند. کنتراست در طراحی لوگو به عنوان یک ابزار طراحی پرکاربرد شناخته می‌شود که به منظور ایجاد تضاد میان یک و یا چندین عنصر در لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که کنتراست به معنای سیاه و سفید و یا تیره‌تر کردن رنگ‌های تیره و روشن‌تر کردن رنگ‌های روشن است؛ در حالی که کنتراست دارای کارکرد و مفهومی فراتر از ایجاد تغییر در رنگ‌ عناصر بوده و نقش حائز اهمیتی را در جذابیت طرح‌های گرافیکی همچون لوگو ایفا می‌کند. استفاده موثر از کنتراست در طراحی لوگو موجب متمایز ساختن عنصر اصلی لوگو از سایر عناصر شده و توجه بیننده را نیز به آن جلب خواهد کرد. تکنیک کنتراست علاوه بر طراحی لوگو همچنین در طراحی رابط کاربری، بازاریابی، تبلیغات، طراحی پوستر، بنر، بروشور و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این مطلب مفهوم دقیق کنتراست در طراحی لوگو را مورد بررسی قرار می‌دهیم و چگونگی استفاده از این ابزار مهم را در نیز به شما آموزش خواهیم داد. با آرمکده همراه باشید.

  کنتراست چیست؟

  کنتراست Contrast یک واژه انگلیسی به معنای تضاد و تقابل است که به صورت گسترده در طراحی گرافیک از آن استفاده می‌شود. اما کنتراست چیست و به چه مفهومی اشاره دارد؟ کنترست در طراحی به معنای ایجاد تضاد میان دو عنصر است که به سرعت توجه بیننده را جلب می‌کند. در بسیاری از مواقع کنتراست به مغز انسان کمک می‌کند تا یک تصویر را سریع‌تر درک و شناسایی کند. کنتراست در واقع یک تکنیک مهم است که باید در هر پروژه طراحی مورد استفاده قرار گیرد؛ زیرا این تکنیک به شما کمک می‌کند تا طرح یا لوگوی خود را سازماندهی کرده و در آن سلسلسه مراتب بصری ایجاد نمایید؛ یعنی از طریق کنتراست می‌توانید به مخاطبان نشان دهید که مهم‌ترین بخش لوگو کدام است. مخاطبان نیز به صورت غیر ارادی و ناخودآگاه به عنصر موردنظر شما توجه کرده و آن را به خاطر می‌سپارند.

  بیان ساده‌تر کنتراست در طراحی لوگو به معنای قرار گرفتن عناصر بصری غیر مشابه (به لحاظ رنگ، شکل و اندازه) در کنار یکدیگر است و به بیننده کمک می‌کند تا اطلاعات موجود در یک لوگو و یا تبلیغ را به ترتیب اولویت آنها سازماندهی و درک کند. کنتراست در واقع نوعی نشانه است که مخاطبان را راهنمایی می‌کند و به آنها نشان می‌دهد که اول باید به کدام عنصر موجود در یک لوگو، بروشور و یا بنر تبلیغاتی توجه کنند.

  اهمیت استفاده از کنتراست در طراحی لوگو

  همانطور که اشاره کردیم، استفاده از کنتراست در طراحی لوگو موجب سازماندهی لوگو شده و به آن سلسله مراتب بصری می‌بخشد. کدام عنصر در لوگوی شما وجود دارد که می‌خواهید مخاطبان به سرعت به آن توجه کنند؟ با استفاده از تکنیک کنتراست به راحتی می‌توانید توجه بینندگان را به عنصر موردنظر خود در لوگو جلب کنید. در واقع مهم‌ترین هدف استفاده از کنتراست در طراحی لوگو این است که عنصر اصلی را از سایر عناصر تفیک کرده و آن را برجسته و قابل توجه سازید. به عنوان مثال دو مربع مشابه و یکسان در کنار یکدیگر معمولا غیر قابل تشخیص هستند اما با کوچک‌تر کردن یک مربع می‌توانید آنها را متمایز کرده و توجه مخاطبان را به مربع بزرگ‌تر جلب نمایید. بنابراین با استفاده از تکنیک کنتراست در طراحی لوگو می‌توانید عنصر دلخواه خود را در آن برجسته و قابل توجه سازید.

  از طرفی دیگر استفاده حرفه‌ای از این تکنیک کنتراست به لوگوی شما جلوه بصری خاصی می‌بخشد و آن را در ذهن مخاطبان به لوگویی منحصر به فرد و جذاب تبدیل خواهد کرد. لوگویی که تمامی عناصر آن به یک اندازه و در یک طیف رنگی مشابه باشند، قطعا توانایی جلب توجه مخاطبان را نخواهد داشت و بسیار سریع نیز به دست فراموشی سپرده می‌شود. اما بکارگیری تکنیک کنتراست موجب تمایز عناصر از یکدیگر و درک پیام اصلی لوگو شده و جذابیت بصری آن را طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.

  کنتراست در طراحی لوگو

  انواع کنتراست

  کنتراست دارای انواع مختلفی است که با توجه به روش طراحی و عناصر موجود در لوگوی خود می‌توانید از آنها استفاده کنید. بسیاری از افراد کنتراست را تنها مختص به ایجاد تضاد رنگی در لوگو می‌دانند؛ در حالی که کنتراست در طراحی لوگو دارای چندین نوع مختلف است که باید متناسب با سبک طراحی لوگو انتخاب شوند. انواع کنتراست در طراحی لوگو شامل:

  کنتراست رنگ

  طیف گسترده‌ای از افراد در زمان شنیدن کلمه «کنتراست» به یاد کنتراست رنگ و استفاده از رنگ‌های متضاد در کنار یکدیگر می‌افتند. کنتراست رنگ در واقع به عنوان کنتراست پایه و اصلی شناخته می‌شود که در طراحی اکثر لوگوها مورد استفاده قرار می‌گیرد و جلوه خاصی به آنها می‌بخشد. چشم انسان نسبت به کنتراست حساس است و رنگ نیز اصلی‌ترین ابزار جهت جلب توجه مخاطب به یک لوگو است. رنگ‌های گرم معمولا سریع‌تر از رنگ‌های سرد می‌توانند توجه مخاطب را جلب می‌کنند؛ بنابراین در هنگام استفاده ترکیب رنگی سرد و گرم در لوگو باید عنصر اصلی را با رنگ گرم طراحی کنید؛ زیرا چشم انسان به طور ناخودآگاه به رنگ‌های گرم توجه بیشتری دارد.

  استفاده از رنگ‌های بولد و متضاد در لوگو به راحتی می‌تواند توجه مخاطب را به لوگو و عنصر اصلی آن جلب نماید. برای ایجاد کنتراست رنگی در لوگو خود می‌توانید از ترکیب رنگ‌های مکمل و متضاد همچون سفید و مشکی، قرمز و آبی، قرمز و سبز، زرد و بنفش، نارنجی و آبی استفاده کنید. البته در این میان نیز می‌توانید از طیف‌های روشن و تیره یک رنگ نیز برای اجرای کنتراست رنگ در طراحی لوگو استفاده کنید. در این تکنیک باید عنصر اصلی لوگو را با تیره‌تر طراحی کرده و رنگ روشن‌تر را برای سایر عناصر آن از جمله رنگ پس زمینه استفاده نمایید.

  کنتراست چیست؟

  کنتراست اندازه

  از دیگر انواع کنتراست در طراحی لوگو می‌توانیم به کنتراست اندازه اشاره کنیم که به راحتی می‌تواند عنصر اصلی لوگو را از سایر عناصر آن متمایز ساخته و توجه بیننده را به آن جلب نماید. کنتراست اندازه برای متن و تصاویر لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. چشم انسان به طور غریزی ابتدا به عناصر بزرگ‌تر توجه می‌کند؛ بنابراین با بزرگ‌تر کردن اندازه عنصر اصلی لوگو خود (چه تصویر و چه فونت) می‌توانید توجه مخاطبان را به آن جلب کرده و چشمان آنها را به سمت عنصر موردنظر هدایت کنید. اشکال و نوشته‌های بزرگ‌تر در لوگو پیام‌هایی همچون «اول به من توجه کنید» و یا «من اطلاعات مهمی دارم» را به مخاطبان انتقال می‌دهند و نوعی سلسله مراتب بصری در لوگو ایجاد کرده و آن را سازماندهی می‌کنند. البته کنتراست اندازه تنها شامل بزرگ‌تر ساختن یک عنصر در لوگو نیست؛ در مواقعی که تمامی عناصر به یک اندازه باشند نیز با کوچک‌تر ساختن یک عنصر می‌توانید توجه مخاطبان را به آن جلب نمایید.

  چطور در طراحی لوگو از کنتراست استفاده کنیم؟

  کنتراست شکل

  کنتراست شکل یکی دیگر از انواع کنتراست است که به برجسته سازی عنصر اصلی لوگو کمک بسیاری می‌کند. طراحی لوگو با اشکال هندسی رویکردی جذاب و رایج است که موجب جلب توجه افراد شده و تصویر ذهنی مثبتی را در ذهن آنان ایجاد می‌کند. اشکال هندسی اصلی شامل مستطیل، مربع، مثلث و دایره هستند که دارای معانی و مفاهیم روانشناختی خاصی بوده و احساساتی همچون اعتماد، آرامش و اقتدار را در افراد ایجاد می‌کنند. برای اجرای کنتراست اشکال در طراحی لوگو با اشکال هندسی باید عنصر اصلی را در وسط لوگو قرار دهید تا مخاطب در نگاه اول به آن توجه کند. لوگو مرسدس بنز با استفاده از این تکنیک یعنی طراحی با اشکال هندسی و کنتراست شکل طراحی شده است. در مرکز این لوگو شکل هندسی مثلث قرار گرفته و پیرامون آن را نیز یک دایره احاطه کرده است؛ مخاطبان نیز در نگاه اول به این لوگو ابتدا به مثلث قرار گرفته در مرکز آن توجه می‌کنند.

  انواع کنتراست

  کنتراست فونت

  کنتراست فونت نیز آخرین مدل کنتراست در طراحی لوگو محسوب می‌شود که دارای انواع مختلفی است. در کنتراست فونت سایر مدل‌های کنتراست نمود پیدا می‌کنند و به لوگوی شما جلوه خاصی می‌بخشند. برای استفاده از این نوع کنتراست در طراحی لوگو نیازی به استفاده از فونت‌های مختلف در یک لوگو نیست و تنها با بکارگیری سایر روش‌های کنتراست در نوشته‌های لوگو می‌توانید تضاد جالبی میان آنها ایجاد کنید. استفاده از یک فونت‌ در اندازه‌های کوچک و بزرگ (کنتراست سایز)، فونت سریف و اسکریپت (کنتراست شکل) و یا یک نوشته با رنگ زرد و سایر نوشته‌ها با رنگ قرمز (کنتراست رنگ) به عنوان نمونه‌های بارز ترکیب مدل‌های مختلف تکنیک کنتراست در اجرای کنتراست فونت شناخته می‌شوند که طراحی اصولی آن جذابیت بصری خاصی به لوگوی شما می‌بخشد.

  انتخاب نوع کنتراست در طراحی لوگو کاملا به سبک دیزاین و هدف شما بستگی دارد. بنابراین پیش از انتخاب نوع کنتراست ابتدا باید عنصر اصلی که می‌خواهید مخاطب در نگاه اول به آن توجه کند را مشخص نمایید و سپس کنتراست موردنظر را بر روی آن اعمال نمایید.

  کنتراست در طراحی لوگو

  چگونه در طراحی لوگو از کنتراست استفاده کنیم؟

  حال که با مفهوم دقیق کنتراست و انواع مختلف آن آشنا شدید، در این بخش چندین روش مختلف جهت استفاده از کنتراست در طراحی لوگو را به شما آموزش می‌دهیم. با استفاده از این روش‌های ساده اما کاربردی به راحتی می‌توانید یک لوگوی جذاب و متمایز طراحی کرده و از آن به عنوان نماد اصلی و هویت بصری برند خود استفاده نمایید.

  ایجاد کنتراست با رنگ های تیره و روشن

  استفاده از رنگ‌های تیره و روشن به عنوان رایج‌ترین روش استفاده از تکنیک کنتراست در طراحی لوگو شناخته می‌شود که جلوه خاصی به لوگوی شما می‌بخشد. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که این روش تنها مختص به استفاده پالت رنگی سیاه و سفید است در صورتی که چنین نیست و استفاده از طیف‌های تیره و روشن رنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر نیز برای اجرای این تکنیک بسیار مناسب است. به عنوان مثال یک تصویر و یا فونت روشن بر روی یک پس زمینه تیره (همچون سفید و آبی تیره) و یا بالعکس، رویکرد جذابی برای اجرای این روش است.

  چطور در طراحی لوگو از کنتراست استفاده کنیم؟

  ایجاد کنتراست با شدت رنگ

  افزایش و یا کاهش شدت رنگ یکی دیگر از روش‌های استفاده از کنتراست در طراحی لوگو است که تحت عنوان اشباع رنگ (Saturation) نیز شناخته می‌شود. اشباع به میزان شدت یک رنگ اشاره دارد که در صورت افزایش موجب پررنگ شدن و در صورت کاهش نیز موجب کم رنگ شدن یک (تبدیل به خاکستری) رنگ خواهد شد. لوگو روزنامه بریتانیایی گاردین (The Guardin) نمونه بارز استفاده از این تکنیک است که کلمه The در آن با آبی کمرنگ متمایل به خاکستری طراحی شده و قدرت جلب توجه بالایی ندارد. اما کلمه Guardin دارای میزان اشباع بالاتری است و به سرعت توجه بیننده را جلب می‌کند.

  ایجاد کنتراست با شدت رنگ

  ایجاد کنتراست با ترکیب فونت ها

  از دیگر روش‌های استفاده از کنتراست در طراحی لوگو می‌توانیم به ترکیب دو فونت در یک لوگو اشاره کنیم که جذابیت خاصی به آن می‌بخشد. فونت یکی از مهم‌ترین بخش‌های لوگو است که باید با دقت زیادی انتخاب شود؛ زیرا بخش عمده‌ای از جذابیت بصری لوگو به نوع فونت آن بستگی دارد. برای ایجاد کنتراست در لوگو از طریق فونت می‌توانید از دو فونت کاملا متفاوت همچون فونت‌های کلاسیک و فونت‌های فانتزی و پیچیده استفاده کرده و روش کنتراست رنگ را نیز به طور همزمان در آن اجرا کنید.

  ایجاد کنتراست با ترکیب فونت ها

  ایجاد کنتراست با فضای منفی

  فضای منفی (Negative Space) از جمله تکنیک‌های رایج و خاص در طراحی لوگو است که به استفاده خلاقانه از فضای خالی یا سفید در لوگو برای ایجاد نمادی جدیدی در تصویر کلی اشاره دارد. استفاده از روش فضای منفی موجب جذابیت بیشتر لوگو و جلب توجه بیشتر مخاطبان خواهد شد. لوگو برند جواهرفروشی Snooty Peacock از این روش برای طراحی لوگوی خود و همچنین ایجاد کنتراست در آن استفاده کرده است. در نگاه اول به این لوگو تصویر یک خانم را مشاهده می‌کنید اما با کمی دقت، تصویر یک طاووس را نیز در آن می‌بینید که به خوبی با نام برند (طاووس پرافاده) هماهنگ شده است. اجرای کنتراست رنگ در این لوگو (استفاده از رنگ‌های متضاد) نیز جذابیت آن را دو چندان کرده است.


  برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله فضای منفی در طراحی لوگو را مطالعه نمایید.


  ایجاد کنتراست با فضای منفی

  ایجاد کنتراست با ترکیب اشکال

  کنتراست با ترکیب اشکال مختلف نیز دیگر از روش‌های ایجاد کنتراست در طراحی لوگو است که در صورت ترکیب خلاقانه منجر به خلق لوگویی جذاب خواهد شد. دایره و مربع به عنوان کلاسیک‌ترین اشکال هندسی برای ایجاد کنتراست شناخته می‌شوند؛ اما بیضی، مثلث و خطوط صاف و یا زاویه‌دار نیز برای ایجاد کنتراست در لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمونه بارز ترکیب اشکال جهت ایجاد کنتراست را می‌‌توانیم در لوگوی شرکت آمریکایی DigitalOcean مشاهده کنیم که وجود چندین مربع در قسمت پایین لوگو موجب قطع شکل کلی دایره و ایجاد کنتراست در لوگو شده است. این مربع‌ها در نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند که این همان ایجاد کنتراست با اشکال هندسی متداول همچون مربع و دایره است.

  با استفاده از این روش‌های ساده اما کاربردی می‌توانید در لوگوی خود کنتراست ایجاد کرده و توجه مخاطبان را به عنصر اصلی و موردنظر جلب نمایید.

  کنتراست در طراحی لوگو

  جمع بندی

  ایجاد کنتراست در طراحی لوگو به عنوان یکی از تکنیک‌های گرافیکی رایج و پرطرفدار شناخته می‌شود که به ایجاد تضاد میان دو عنصر در لوگو اشاره دارد. کنتراست دارای انواع مختلفی است که اجرای هریک از آنها در لوگو موجب شناسایی و درک سریع‌تر عنصر اصلی شده و به سرعت توجه بیننده را جلب می‌کنند. از طریق کنتراست می‌توانید به مخاطبان نشان دهید که مهم‌ترین بخش لوگو کدام است. مخاطبان نیز به صورت غیر ارادی به عنصر موردنظر شما توجه کرده و آن را به خاطر می‌سپارند.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone