گروه طراحان آرمکده

طراحی لوگو شب یلدا

آنچه در این مقاله می خوانید
طراحی لوگو شب یلدا

با نزدیک شدن به طولانی‌ترین شب سال یعنی «شب یلدا» یا «شب چله» بسیاری از کسب و کارها اقدام به طراحی لوگو شب یلدا کرده و یا به لوگوی فعلی خود المان‌های مرتبطی همچون انار و هندوانه اضافه می‌کنند. طراحی لوگو برای شب یلدا اقدامی رایج در میان مشاغل مختلف است که از طریق آن توجه مخاطبان را جلب کرده و آنان را نسبت به خرید ترغیب می‌کنند. از آنجایی که ایرانیان ارزش و اهمیت خاصی برای شب چله قائل هستند و هر ساله آخرین شب پاییز را به طور مفصل جشن می‌گیرند، بازار بسیاری از کسب و کارها همچون طلا و جواهر، پوشاک، کیف، کفش، میوه، آجیل، شیرینی، تزئینات میز شب یلدا و غیره بسیار داغ و پرهیاهو است. به همین دلیل طراحی یک لوگو خاص برای این شب باستانی ایرانی اقدامی هوشمندانه در جهت جلب توجه مشتریان و افزایش قابل توجه میزان فروش شما خواهد بود. اما چگونه یک لوگو شب یلدا منحصر به فرد و جذاب طراحی کنیم؟ در ادامه این مطلب اهمیت طراحی لوگو برای شب یلدا را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با مراحل و نکات مهم طراحی یک لوگو خاص برای این شب خاص نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.


برای طراحی لوگو خاص، آرمکده بهترین گزینه است.


لوگو شب یلدا چه کاربردی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم، بسیاری از کسب و کارها در آستانه نزدیک شدن به بلندترین شب سال اقدام به طراحی لوگو شب یلدا کرده و یا در لوگوی فعلی خود تغییراتی ایجاد می‌کنند. طراحی یک لوگوی خاص برای این سنت دیرینه می‌تواند در یک بازه زمانی کوتاه، فروش شما را به طرز قابل توجهی افزایش دهد. از آنجایی که بازارهای شب چله برای اغلب کسب و کارها بسیار پر رونق و البته رقابتی است، پس باید با انجام اقداماتی همچون ارائه تخفیفات و پیشنهادات ویژه و طراحی لوگو شب یلدا خود را به طور کلی از رقبا متمایز سازید. با طراحی لوگو برای شب چله و قرار دادن آن در تبلیغات و یا شبکه‌های اجتماعی خود می‌توانید توجه طیف گسترده‌ای از مشتریان هدف را جلب کرده و انگیزه خرید در آنها ایجاد نمایید.

لوگو انار و لوگو هندوانه به عنوان دو مورد از رایج‌ترین طرح‌های لوگو برای شب چله محسوب می‌شوند که نمادهای رایج این شب هستند و در فرهنگ ایرانی نیز به دلیل رنگ قرمز، نمایندگان خورشید در این شب بلند و تاریک به حساب می‌آیند. طراحی لوگو شب یلدا به شما کمک می‌کند تا از یک طرف حال و هوای کسب و کار خود را با این شب همسو کرده و از طرفی دیگر نیز توجه مخاطبان را جلب کرده و آنها را از تخفیفات ویژه خود نیز مطلع سازید. بدین ترتیب تنها با طراحی لوگو (و البته ارائه پیشنهادات ویژه) میزان فروش شما در بازار شلوغ و البته پررونق شب یلدا چندین برابر شده و به دنبال آن نیز مشتریان بالقوه را به مشتریان ثابت و وفادار خود نیز تبدیل خواهید کرد.

لوگو شب یلدا

اقدامات پیش از طراحی لوگو برای شب یلدا

پیش از اقدام به طراحی لوگو برای شب یلدا ابتدا باید به برخی موارد اولیه و مهم توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی جذاب و مناسبت این شب طراحی کنید. مهم‌ترین اقدامات پیش از طراحی لوگو شب یلدا شامل:

شناخت کامل کسب و کار موردنظر

اولین و مهم‌ترین مرحله پیش از طراحی لوگو برای شب یلدا این است که درباره کسب و کاری که می‌خواهید برای آن لوگو طراحی کنید، اطلاعات کافی بدست آورید. آشنایی با حوزه فعالیت، محصولات و خدمات یک بیزینس، عناصر کلیدی و تاثیرگذاری در فرآیند طراحی لوگو محسوب می‌شوند که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. بدون شناخت کامل یک کسب و کار قادر به طراحی یک لوگوی منحصر به فرد برای آن نخواهید بود. بنابراین پیش از اقدام به طراحی لوگو اطلاعات کافی درباره کسب و کار مربوطه بدست آورید تا بتوانید لوگویی متناسب با حوزه فعالیت و ارزش‌های آن طراحی نمایید.

شناخت مخاطبان هدف

شناخت مخاطبان هدف نیز یکی دیگر از اقدامات مهم پیش از طراحی لوگو شب یلدا است که به فرآیند خلق لوگو جهت داده و شما را در مسیر صحیح قرار می‌دهد. شناخت مخاطبان هدف به معنای آگاهی از بازه سنی، جنسیت و علایق آنها است که منجر به خلق لوگویی متناسب با سلیقه مشتریان خواهد شد. زمانی که بدانید مخاطبان هدف و مشتریان اصلی یک کسب و کار چه کسانی هستند و به چه چیزهایی علاقه دارند، فرآیند خلق لوگو برایتان بسیار ساده و آسان خواهد شد. به عنوان مثال سبک طراحی و المان‌های لوگویی که مخاطبان اصلی آن کودکان هستند، تفاوت بسیاری با لوگوی بزرگسالان دارد. بنابراین علاوه بر شناخت حوزه فعالیت کسب و کار باید مخاطبان اصلی آن را نیز به خوبی بشناسید تا بتوانید یک لوگو شب یلدا منحصر به فرد برای آنان طراحی کنید.

بررسی لوگوی رقبا

بررسی رقبای اصلی یک بیزینس نیز اقدام مهم دیگری است که پیش از طراحی لوگو برای شب یلدا باید انجام دهید. با بررسی لوگوهای موفقی که رقبا برای این مناسبت خاص طراحی کرده‌اند به راحتی می‌توانید با سلیقه مخاطبان آشنا شده از سبک‌های طراحی آنها نیز ایده بگیرید. البته بررسی لوگوی رقبا در اینجا به معنای کپی برداری دقیق از آنها نیست؛ شما به عنوان طراح باید ایده‌های بکار رفته در چندین لوگو شب یلدا را با یکدیگر تلفیق کنید تا در نهایت بتوانید یک طرح منحصر به فرد و البته جذاب طراحی نمایید. بنابراین «ایده برداری» هدف اصلی بررسی لوگوهای موفق است که کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

با انجام این سه اقدام مهم پیش از طراحی لوگو یلدا می‌توانید لوگوهایی به یادماندنی و خاص برای کسب و کارهای مختلف خلق نمایید.

طراحی لوگو برای شب یلدا

نکات مهم طراحی لوگو شب یلدا

حال که با کاربرد و پیش نیازهای اصلی طراحی لوگو برای شب یلدا آشنا شدید، در این بخش مراحل اصلی و نکات مهم طراحی لوگو شب چله را نیز مرور خواهیم کرد. میزان تاثیرگذاری لوگو شب یلدا باید به قدری باشد که مخاطب در نگاه اول قادر به درک پیام لوگو و برقراری ارتباط عاطفی با آن باشد و در نهایت نیز نسبت به بازدید و خرید از مجموعه موردنظر ترغیب شود. برای آنکه بتوانید لوگویی محصورکننده برای شب چله طراحی کنید حتما موارد مهم زیر را مد نظر داشته باشید:

انتخاب سبک طراحی لوگو شب یلدا

اولین مرحله در طراحی لوگو شب یلدا «انتخاب سبک طراحی» است که شما را در همان ابتدا در مسیر اصلی طراحی لوگو قرار می‌دهد. به طور کلی برای طراحی لوگو می‌توانید از سه روش طراحی لوگو تصویری، لوگوتایپ و لوگو ترکیبی استفاده کنید که سبک طراحی لوگوتایپ یا لوگو نوشتاری برای طراحی لوگو شب یلدا گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود؛ زیرا این سبک مبتنی بر متن بوده و هیچ عنصر دیگری در آن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بنابراین بهتر است لوگوی شب یلدا را به صورت تصویری و یا ترکیبی طراحی کنید.


با انواع سبک طراحی لوگو آشنا شوید.


لوگو تصویری یکی از روش‌های رایج طراحی لوگو برای شب یلدا است که در آن از یک تصویر و یا نماد خاص همچون هندوانه و یا انار به عنوان طرح اصلی لوگو استفاده می‌شود. لوگو ترکیبی نیز بهترین سبک برای طراحی لوگو شب یلدا است و همانطور که از نام آن پیداست، ترکیبی از دو روش لوگوتایپ و لوگو تصویری است که به خوبی می‌تواند پیام برند را به مخاطبان انتقال داده و توجه آنان را جلب نماید.

استفاده از نمادهای مرتبط

در صورت انتخاب هریک از این دو سبک طراحی اوگو باید از یک نماد مناسب و مرتبط با شب یلدا در آن استفاده کنید. همانطور که اشاره کردیم، هندوانه و انار بهترین و مناسب‌ترین نمادها برای طراحی لوگو شب یلدا در نظر گرفته می‌شوند و به راحتی پیام لوگو را به مخاطبان هدف انتقال می‌دهند. مشتریان با مشاهده لوگو هندوانه و یا لوگو انار بلافاصله مفهوم و هدف طراحی لوگو را درک کرده و با آن ارتباط عاطفی برقرار خواهند کرد. بنابراین بهتر است در طرح لوگو شب یلدا یکی از دو نماد هندوانه و انار را مورد استفاده قرار دهید و در صورت ارائه تخفیف نیز آن را در لوگو درج کنید. به عنوان مثال در صورت ارائه تخفیف 10 درصدی می‌توانید میزان تخفیف را در کنار این نمادها درج کنید تا مخاطبان در نگاه اول متوجه پیشنهاد ویژه شما در جشنواره خرید شب یلدا شده و نسبت به خرید ترغیب شوند.

لوگو هندوانه

ترکیب رنگی مناسب

انتخاب ترکیب رنگی مناسب نیز یکی دیگر از مراحل مهم طراحی لوگو شب یلدا است که تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری لوگو خواهد داشت. رنگ قرمز به عنوان رنگ اصلی شب یلدا شناخته می‌شود که رنگ دو نماد اصلی آن یعنی انار و هندوانه نیز هست. بنابراین برای طراحی لوگو شب یلدا حتما باید از رنگ قرمز به عنوان رنگ اصلی لوگو استفاده کرده و آن را با سایر رنگ‌های مرتبط همچون سفید، سبز و یا مشکی ترکیب نمایید. رنگ قرمز یکی از تاثیرگذارترین رنگ‌ها است که به سرعت توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند و احساساتی همچون عشق، انرژی، اشتیاق، شور و شوق، هیجان، و قدرت را به آنان انتقال می‌دهد. از این رو حتما از این رنگ جذاب و خاص در طراحی لوگو برای شب یلدا استفاده کنید تا قدرت تاثیرگذاری لوگوی شما دو چندان شود.

نکته مهم دیگری که در ارتباط با رنگ لوگو باید به آن توجه داشته باشید این است که از بیشتر از سه رنگ در لوگو استفاده نکنید؛ زیرا بکارگیری رنگ‌های متعدد آن را به لوگویی شلوغ کرده و ذهن مخاطبان را نیز آشفته می‌سازد. ترکیب رنگی «قرمز و سبز» با پس زمینه سفید بهترین ترکیب رنگی لوگو شب یلدا است که بیشترین ارتباط معنایی را با این شب و نمادهای خاص آن دارد.

انتخاب فونت مناسب

انتخاب فونت مناسب نیز یکی دیگر از مهم‌ترین مراحل طراحی لوگو شب یلدا است که نقش حائز اهمیتی را در جلب توجه مخاطب به لوگو ایفا می‌کند. فونت مناسب برای لوگوی شب چله فونتی است که خواندن آن برای مخاطبان راحت و آسان باشد و در عین حال نیز توجه آنان را به لوگو جلب کند. استفاده از فونت‌های ناخوانا و پیچیده نه تنها موجب زیبایی لوگو شب یلدا شما نمی‌شود بلکه تاثیر منفی بر مخاطبان خواهد داشت و جذابیت بصری آن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین سعی کنید فونتی را برای طراحی لوگو شب یلدا انتخاب کنید که مخاطبان به راحتی قادر به خواندن آن باشند و بتوانند بدون دشواری نام برند، میزان تخفیف یلدایی و یا شعار شما را در لوگو بخوانند و با آن ارتباط عاطفی برقرار کنند.

رعایت سادگی

رعایت سادگی نیز به عنوان مهم‌ترین اصل نه تنها در طراحی لوگو شب یلدا بلکه در طراحی تمامی لوگوها شناخته می‌شود. لوگوهای ساده بسیار سریع‌تر و راحت‌تر توجه و اعتماد مخاطبان را به خود جلب می‌کنند و به نمادی ماندگار در ذهن آنان تبدیل می‌شوند. هرچه لوگوی شب یلدا شما ساده‌تر باشد و عناصر کمتری در آن استفاده شود، قدرت تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال برای طراحی ساده لوگو شب یلدا نباید به طور همزمان از تصویر انار و هندوانه استفاده کنید؛ زیرا در این صورت لوگوی شما به لوگویی شلوغ و پیچیده تبدیل شده و جذابیت آن نیز به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین سعی کنید لوگو هندوانه و یا لوگو انار شب یلدا را در کمال سادگی طراحی نمایید تا مخاطبان به راحتی قادر به تشخیص عناصر و درک مفهوم آنها باشند.

لوگو انار

استفاده از اشکال هندسی

طراحی لوگو با اشکال هندسی نیز رویکرد هوشمندانه‌ای برای طراحی لوگو شب یلدا است که موجب جلب توجه مخاطبان و افزایش میزان تاثیرگذاری لوگو بر آنها خواهد شد. قرار دادن عناصر لوگو در اشکال هندسی همچون دایره و یا مربع جلوه خاصی به آن می‌بخشد و به نوعی لوگو را سازماندهی می‌کند. دو شکل شکل هندسی دایره و مربع به طور کلی نمادی از عشق، دوستی، امنیت، آرامش و اعتماد است که این مفاهیم ارتباط نزدیکی با ماهیت شب یلدا داشته و استفاده از آنها در لوگو، احساسات مثبتی را در مخاطبان ایجاد خواهد کرد.

با در نظر داشتن این نکات ساده اما بسیار کاربردی و مهم می‌توانید یک لوگو شب یلدا زیبا و جذاب طراحی کرده و از آن در بازارهای رقابتی و پرهیاهو یلدا استفاده نمایید. شما همچنین می‌توانید برای طراحی لوگو یلدا، نمادهای مرتبط با آن همچون هندوانه و یا انار در لوگوی فعلی خود بکار ببرید؛ یعنی به جای طراحی یک لوگوی کامل، لوگوی کنونی خود را کمی تغییر داده و آن را یلدایی کنید. با این حال در صورت طراحی یک لوگوی مستقل یلدا و یا ایجاد تغییر در لوگوی فعلی خود باید نکات مهم طراحی لوگو برای شب یلدا را مد نظر داشته باشید تا از طریق آن بتوانید توجه مخاطبان را جلب کرده و میزان فروش خود را در این بازه زمانی کوتاه افزایش دهید.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر