گروه طراحان آرمکده

اصول طراحی لوگو چاپخانه

آنچه در این مقاله می خوانید
اصول طراحی لوگو چاپخانه

چاپخانه از جمله مشاغل مهم و پرکاربردی است که هر فرد یا سازمانی به منظور انجام امور گرافیکی و یا چاپ هویت بصری کسب و کار خود به آن احتیاج پیدا خواهد کرد. از این رو طراحی لوگو چاپخانه به عنوان اصلی‌ترین پیش نیاز این شغل در نظر گرفته می‌شود و نقش حائز اهمیتی را در برندسازی آن ایفا می‌کند. کسب و کاری که در حوزه چاپ و گرافیک فعالیت دارد پیش از هر چیز باید دارای یک لوگوی اختصاصی برای معرفی حرفه‌ای خود به مخاطبان باشد. طراحی لوگو برای چاپخانه به شما کمک می‌کند تا برند اختصاصی خود را داشته باشید و در امور تبلیغاتی به عنوان نماد اصلی بیزینس خود از آن استفاده کنید. لوگو چاپ به یک چاپخانه رسمیت و اعتبار می‌بخشد و موجب جلب اعتماد افراد نسبت به سپردن امورچاپی خود به آن خواهد شد. بدون داشتن یک لوگوی منحصر به فرد نمی‌توانید کسب و کارتان را گسترش دهید و خود را به طیف گسترده‌ای از مخاطبان هدف معرفی کنید. بنابراین اگر صاحب یک چاپخانه هستید، حتما به فکر طراحی لوگویی جذاب و خاص برای آن باشید. در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو چاپخانه را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با روش‌های طراحی لوگو برای چاپخانه آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

طراحی لوگو چاپخانه

اهمیت طراحی لوگو برای چاپخانه

همانطور که اشاره کردیم، طراحی لوگو برای چاپخانه از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هر کسب و کار به منظور چاپ لوگو خود بر روی سطوح مختلف و یا بنرها و بروشورهای تبلیغاتی به چاپخانه مراجعه می‌کند. به طور کلی چاپخانه‌ها وظیفه چاپ المان‌های مختلف کسب و کارها جهت بازاریابی و تبلیغات آنها را بر عهده دارند و باید این کار را در نهایت دقت انجام دهند. اما مشاغل مختلف از چه طریقی می‌توانند با یک چاپخانه آشنا شوند و یا چگونه می‌توانند به آن جهت انجام امور گرافیکی و چاپی خود اعتماد کنند؟ با طراحی لوگو چاپخانه می‌توانید خود را به شیوه‌ای حرفه‌‌ای و موثر به مخاطبان هدف معرفی کرده و اعتماد آنها را جلب نمایید.

چاپخانه‌ای که مسئولیت انجام امور گرافیکی و یا چاپی سازمان‌های مختلف را بر عهده دارد، پیش از هر چیز ابتدا باید برای خود یک هویت بصری خاص طراحی کند تا از طریق آن بتواند اولین گام در فرآیند اعتمادسازی را با موفقیت طی نماید. از طرفی دیگر نیز معمولا چاپخانه‌ها بر روی تمامی سفارشات چاپی خود، لوگوی اختصاصی‌شان را به منظور تبلیغات و جذب مشتریان جدید درج می‌کنند. این روش تبلیغاتی برای چاپخانه‌ها بسیار پربازده و رایج است و موجب رونق کسب و کار آنها خواهد شد. بنابراین طراحی لوگو چاپخانه با اهدافی همچون تبلیغات، برندسازی و معرفی حرفه‌ای به مخاطبان هدف انجام شده و باعث می‌شود مشتریان، یک چاپخانه را به رسمیت بشناسند و جهت سپردن امور چاپی خود نیز به آن اعتماد کنند.

لوگو چاپخانه

روش های طراحی لوگو چاپخانه

به طور کلی برای طراحی لوگو چاپخانه یا هر کسب و کار دیگری سه روش اصلی وجود دارد که بر اساس سلیقه و ترجیح خود می‌توانید یکی از این روش‌ها را جهت خلق هویت بصری چاپخانه‌تان انتخاب کنید. روش‌های طراحی لوگو چاپخانه شامل:

لوگوتایپ

لوگوتایپ یکی از روش‌های رایج طراحی لوگو برای چاپخانه است که از نام چاپخانه به عنوان عنصر اصلی طراحی استفاده می‌شود. لوگوتایپ به عنوان روشی کم ریسک برای طراحی لوگو شناخته می‌شود که می‌تواند لوگویی منحصر به فرد برای یک چاپخانه طراحی کرده و آن را به طور کلی از رقبا متمایز سازد. در روش طراحی لوگو به صورت لوگوتایپ نام چاپخانه به طور کامل و یا اختصاری در لوگو درج می‌شود و هویت بصری آن را شکل می‌دهد. مهم‌ترین مزیت طراحی لوگو چاپخانه به صورت لوگوتایپ این است که امکان کپی برداری از آن وجود ندارد؛ اما این روش قادر به معرفی حوزه فعالیت چاپخانه به مخاطبان نخواهد بود.

اصول طراحی لوگو چاپخانه

لوگو تصویری

از دیگر روش‌های طراحی لوگو چاپخانه می‌توانیم به لوگو تصویری اشاره کنیم که با استفاده از تصاویر و نمادهای مرتبط با چاپخانه همچون قلم، کاغذ و یا تصویر یک چاپگر طراحی می‌شود. لوگو تصویری برخلاف لوگوتایپ، معرف حوزه فعالیت چاپخانه به مخاطبان است اما امکان تکراری بودن و یا کپی برداری از آن وجود دارد. با این حال طراحی لوگو برای چاپخانه به صورت تصویری نیز انتخاب مناسبی است که می‌تواند مفهوم چاپ را در ذهن مخاطبان تداعی کند.

لوگو برای چاپخانه

لوگو ترکیبی

لوگو ترکیبی به عنوان بهترین روش طراحی لوگو چاپخانه در نظر گرفته می‌شود که در واقع ترکیبی از دو روش لوگو تصویری و لوگوتایپ است؛ یعنی عناصر طراحی این دو روش به صورت همزمان در یک لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرند. با طراحی لوگو چاپخانه به صورت ترکیبی می‌توانید از مزایای طراحی لوگوتایپ و لوگو تصویری بهره مند شوید و نمادی به یاد ماندنی برای چاپخانه خود خلق نمایید. برای طراحی لوگوی ترکیبی از یک نماد مرتبط با چاپخانه و نام آن استفاده می‌شود. ترتیب قرارگیری عناصر در این روش از اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری لوگو خواهد داشت. در حالت ایده آل بهتر است نماد اصلی را در وسط لوگو قرار دهید و بار رعایت فاصله استاندارد نیز نام چاپخانه را در پایین آن درج کنید.

همانطور که اشاره کردیم، انتخاب روش طراحی لوگو چاپخانه کاملا به سلیقه و ترجیح شما بازمی‌گردد؛ اما آنچه که اهمیت دارد این است که در هر روش بتوانید اصول و استانداردهای طراحی لوگو را رعایت کرده تا در نهایت بتوانید نمادی خاص و به یادماندنی برای چاپخانه خود طراحی کنید.

نکات مهم طراحی لوگو چاپخانه

برای طراحی لوگو چاپخانه باید به برخی نکات مهم توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی منحصر به فرد جهت معرفی خود به مشتریان طراحی نمایید. از آنجایی که لوگو چاپخانه به عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر بازاریابی و تبلیغات آن در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین باید با دقت و حساسیت زیادی طراحی شود. مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خلق نماد و هویت بصری یک چاپخانه باید به آنها توجه داشته باشید شامل:

انتخاب روش طراحی

انتخاب روش طراحی اولین گام در فرآیند طراحی لوگو چاپخانه محسوب می‌شود که تعیین کننده شکل ظاهری لوگو بوده و طراح را در مسیر اصلی طراحی قرار می‌دهد. لوگو ترکیبی روشی رایج برای طراحی لوگو چاپخانه است که در عین معرفی حوزه فعالیت شما به مخاطبان همچنین موجب ماندگاری نام چاپخانه در ذهن آنان خواهد شد. بنابراین اگر به فکر طراحی لوگویی تاثیرگذار و ماندگار هستید، لوگو ترکیبی بهترین گزینه پیش روی شما است.

رعایت اصل سادگی

رعایت سادگی لوگو چاپخانه مهم‌ترین نکته‌ای است که برای طراحی آن باید در نظر داشته باشید تا بتوانید لوگویی خاص برای کسب و کار خود خلق کنید. به یاد داشته باشید که مخاطبان بسیار سریع و راحت با لوگوهای ساده ارتباط برقرار کرده و آنها را به خاطر می‌سپارند. طراحی لوگوی شلوغ و پیچیده برای لوگو چاپخانه نه تنها موجب جلب اعتماد مخاطبان نخواهند شد بلکه لوگوی شما را به لوگویی بی ارزش تبدیل می‌کند. زیرا در این صورت مخاطب برای درک مفهوم لوگو و برقراری ارتباط عاطفی و ذهنی با آن دچار مشکل می‌شود. لوگوهای شلوغ معمولا حس مثبتی را در بیننده به وجود نمی‌آورند و خیلی سریع از یاد خواهند رفت. سادگی در طراحی لوگو به معنای آن است که از یک نماد ساده اما مرتبط استفاده کرده و آن را با سایر عناصر طراحی همچون تایپوگرافی ترکیب نمایید. بنابراین از بکار بردن عناصر متعدد در لوگو پرهیز کرده و آن را در کمال سادگی اما جذابیت طراحی کنید.

لوگو چاپ

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ نیز یکی دیگر از نکات مهم طراحی لوگو چاپخانه است که تاثیر بسزایی بر نحوه برقراری ارتباط مخاطبان با لوگو و ایجاد تصویر ذهنی مثبت در ذهن آنان خواهد داشت. توجه به اصول و نکات مربوط به روانشناسی رنگ‌ها در هنگام انتخاب رنگ مناسب برای لوگو کمک بسیاری به شما می‌کند. زیرا رنگ‌ها احساسات خاصی را به بیننده انتقال می‌دهند و به همین دلیل باید با دقت انتخاب شوند تا بتوانند مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهند. برای طراحی لوگو چاپخانه به صورت تصویری می‌توانید از ترکیب رنگ‌هایی همچون آبی، قرمز، زرد و یا سفید استفاده کنید؛ زیرا این رنگ‌ها به سرعت توجه مخاطبان را به خود جلب کرده و احساسات مثبتی همچون اعتماد، خلاقیت، تعادل و حرفه‌ای بودن را به آنان انتقال می‌دهد. طراحی لوگو سیاه و سفید نیز نیز انتخاب هوشمندانه‌ای جهت طراحی لوگو برای چاپخانه است که آن را به لوگویی کلاسیک و خاص تبدیل خواهد کرد.

نکته مهم دیگری که در ارتباط با رنگ لوگو چاپخانه باید به آن توجه داشته باشید این است که برای طراحی آن از بیش از دو الی سه رنگ استفاده نکنید زیرا استفاده از رنگ‌های متعدد در لوگو موجب حواس پرتی مخاطبان و ایجاد احساسات متضاد در آنان شده و از همه مهم‌تر آنکه تاثیر منفی بر جذابیت بصری لوگو خواهد داشت.

انتخاب فونت

انتخاب فونت مناسب نیز یکی دیگر از مسائل مهمی است که در هنگام طراحی لوگو چاپخانه به خصوص لوگوتایپ باید به آن توجه داشته باشید. فونت لوگو نیز مانند رنگ، تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری آن خواهد داشت. لوگوی شما زمانی می‌تواند تاثیرگذار و به یاد ماندنی باشد که مخاطب در نگاه اول به راحتی بتواند نام چاپخانه را بخواند و آن را به خاطر بسپارد. از این رو استفاده از فونت‌های سریف و سنس سریف به دلیل سادگی و خوانایی، گزینه‌های مناسبی برای فونت لوگو چاپخانه هستند. استفاده از فونت‌های فانتزی و پیچیده برای لوگو چاپخانه چندان مناسب نیست؛ زیرا از ارزش و اعتبار آن می‌کاهد و موجب سلب اعتماد مخاطب نیز خواهد شد. بنابراین سعی کنید از فونت‌های خوانا و ساده برای طراحی لوگو چاپخانه خود استفاده کنید تا لوگویی رسمی و در عین حال جذاب داشته باشید.

نکات مهم طراحی لوگو چاپخانه

طراحی با اشکال هندسی

برای طراحی لوگو چاپخانه می‌توانید از اشکال هندسی استفاده کنید تا لوگویی جذاب‌تر و به یادماندنی‌تری داشته باشید. استفاده از اشکال هندسی همچون دایره و یا مربع در طراحی انواع بسیار رایج است زیرا این دو شکل نمادی از اعتماد، امنیت و حمایت هستند که احساسات مثبتی را در بیننده به وجود می‌آورند. بنابراین استفاده از این اشکال به شما کمک می‌کند تا بسیار سریع‌تر و راحت‌تر بتوانید از طریق لوگو توجه و اعتماد مخاطبان هدف را جلب کرده و آنان را نسبت به استفاده از خدمات خود ترغیب نمایید. طراحی لوگو در واقع نوعی روش برقراری ارتباط غیر کلامی مشاغل با مخاطبان است که تاثیر بسزایی بر میزان جذب مشتری و ادامه حیات یک سازمان یا مجموعه در عرصه رقابت با رقبا خواهد داشت.

اصول طراحی لوگو چاپخانه

ترتیب قرارگیری عناصر

پس از انتخاب روش طراحی، انتخاب نماد، فونت و رنگ مناسب برای لوگو اکنون باید عناصر مختلف لوگو چاپخانه را در کنار یکدیگر قرار دهید تا به لوگو نهایی برسید. ترتیب قرارگیری عناصر لوگو چاپخانه و رعایت فاصله مناسب میان اجزای آن نیز نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. حتی اگر تمامی نکات گفته شده در فرآیند طراحی لوگو فروشگاه را رعایت کرده باشید اما آنها را به صورت استاندارد در کنار یکدیگر قرار ندهید، لوگوی شما از جذابیت کافی برخوردار نخواهد بود.

منظور از فاصله استاندارد در لوگو چاپخانه این است که اجزای لوگو نه باید به قدری به هم نزدیک باشند که لوگو را فشرده سازند و نه باید باید آنقدر از هم دور باشند که مخاطب نتواند ارتباط آنها با یکدیگر را تشخیص دهد. از این رو برای طراحی استاندارد لوگو چاپخانه (لوگو ترکیبی) باید نماد اصلی آن را در وسط قرار دهید و سپس با کمی فاصله، نام برند را در پایین و یا کنار آن بنویسید.

با رعایت این چند نکته ساده اما بسیار مهم و کاربردی می‌توانید لوگو چاپخانه خود را به صورت حرفه‌ای طراحی کرده و از آن به عنوان هویت بصری و نماد کسب و کارتان خود استفاده نمایید. هیچ بیزینسی بدون داشتن لوگوی اختصاصی قادر به برندسازی، بازاریابی، تبلیغات و از همه مهم‌تر جلب اعتماد و توجه مخاطبان هدف خود نخواهد بود. بنابراین اگر صاحب یک چاپخانه بزرگ یا کوچک هستید و می‌خواهید به آن رسمیت و اعتبار بخشید، طراحی لوگو به اعتباربخشی و توسعه کسب و کار شما کمک بسیاری خواهد کرد.

گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. جهت دریافت مشاوره و سفارش طراحی لوگو چاپخانه خود با ما در ارتباط باشید.

 لوگو چاپخانه

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر