آنچه در این مقاله میخوانید

  طراحی لوگو فرش

  طراحی لوگو فرش

  طراحی لوگو فرش یکی از مهم‌ترین اقدامات برندهای تولیدکننده و فرشگاه‌های فرش فروشی در جهت برندسازی و معرفی کسب و کار خود به مخاطبان هدف است. تمامی مشاغل برای انجام امور بازاریابی و جلب توجه مشتریان به یک لوگو اختصاصی نیاز دارند تا از طریق آن بتوانند خود را از رقبا متمایز سازند. فروشگاه‌های فرش فروشی نیز مانند هر شغل دیگری به لوگو نیاز دارند تا به واسطه آن به کسب و کار خود هویت و اعتبار بخشند. اما لوگو فرش باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند ماموریت اصلی خود یعنی جلب توجه و اعتماد مخاطب را به خوبی انجام دهد؟ لوگو فروشگاه فرش باید طوری طراحی شود که برای فروشگاه یا برند مربوطه ایجاد ارزش کرده و حوزه فعالیت آن را نیز به مخاطب معرفی نماید. لوگو فروش فروشی شما در واقع نماد اصلی کسب و کارتان است که در زمینه‌های مختلفی همچون بنرهای تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت، بروشور و یا تابلو اختصاصی فروشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو باید طوری طراحی شود که بتواند برای برند شما ارزش و اعتبار به ارمغان آورد. در ادامه این مطلب اصول طراحی لوگو فرش را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با چندین نمونه لوگو فروشگاه فرش معروف نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

  اهمیت طراحی لوگو فرش

  لوگو به عنوان هویت بصری کسب و کارها در نظر گرفته می‌شود و به آنها رسمیت، هویت و اعتبار می‌بخشد. لوگو فرش نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای فروشگاه فرش فروشی شما شهرت و ارزش به همراه خواهد داشت؛ زیرا لوگو و نام فروشگاه در واقع اولین مواردی هستند که مخاطب در نگاه اول با آنها مواجه می‌شود. به همین دلیل است که باید لوگو فرش فروشی خود را طوری طراحی کنید که بتواند در همان نگاه اول، توجه و اعتماد مخاطبان هدف را به خود جلب کرده و آنان را نسبت به بازدید از فروشگاه و در نهایت خرید محصول ترغیب نماید.

  بدون طراحی لوگو فرش نمی‌توانید مراحل مربوط به بازاریابی، تبلیغات و برندسازی فروشگاه خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهید. زیرا در این صورت گام اول خود در جهت آشنایی مخاطب با برند، ایجاد مزیت رقابتی و تمایز از رقبا را به خوبی برنمی‌دارید و حتی ممکن است توجه طیف گسترده‌ای از مشتریان احتمالی خود را نیز از دست بدهید. بنابراین با طراحی لوگو فرش می‌توانید برندسازی فروشگاه خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهید و وارد مراحل بعدی یعنی افزایش آگاهی از برند و ترغیب مخاطب نسبت به خرید فرش شوید.

  ویژگی های لوگو فرش

  لوگو فرش برای آنکه بتواند تاثیر کافی بر مخاطبان را داشته باشد باید به صورت اصولی و با رعایت برخی نکات مهم طراحی شود. لوگو فرش فروشی باید طوری طراحی شود که مخاطب در نگاه اول بتواند با آن ارتباط برقرار کرده و آن را به خاطر بسپارد. یعنی لوگوی شما باید به قدری تاثیرگذار و جذاب باشد تا مشتریان شما به راحتی آن را در ذهن خود ثبت کرده و در موقعیت‌های مختلف نیز قادر به شناسایی آن باشند. اما لوگو فرش باید از چه ویژگی‌هایی برخوردار باشد تا به لوگویی به یادماندنی تبدیل شود؟ مهم‌ترین ویژگی‌های لوگو فروشگاه فرش شامل:

  ساده باشد

  لوگو فرش برخلاف فرش که دارای نقش و نگارهای فراوان است باید در کمال سادگی طراحی شود تا مخاطب به راحتی بتوند با آن ارتباط برقرار کند. استفاده نمادهای شلوغ و پرطرح و نقش برای لوگو فرش فروشی نه تنها موجب جلب اعتماد مخاطبان نخواهند شد بلکه لوگوی شما را به لوگویی بی ارزش تبدیل می‌کند. زیرا در این صورت مخاطب برای درک مفهوم لوگو و برقراری ارتباط عاطفی و ذهنی با آن دچار مشکل می‌شود و به راحتی نمی‌تواند آن را به خاطر بسپارد. بنابراین برای آنکه بتوانید لوگویی ماندگار و تاثیرگذار برای فرش فروشی خود طراحی کنید باید آن را در کمال سادگی اما جذابیت طراحی کرده و از آن به عنوان نماد اصلی کسب و کار خود استفاده نمایید.


  برای داشتن یک لوگو ساده حتما مقاله لوگو مینیمال را مطالعه فرمایید.


  لوگو فرش فروشی

  معرف حوزه کسب و کار شما باشد

  لوگو فرش باید طوری طراحی شود که بتواند حوزه فعالیت و پیام برند شما را به مخاطب معرفی کند. یعنی مخاطب در نگاه اول و با دیدن لوگو باید بتواند تشخیص دهد که این لوگو مربوط به یک فروشگاه و یا برند فرش فروشی است. برای انجام این کار نیز بهتر است در لوگوی خود از تصویر یک فرش و یا نمادهای مرتبط با آن استفاده کنید تا به خوبی گویای حوزه فعالیت برند شما باشد.

  خاص و منحصر به فرد باشد

  لوگو فرش باید خاص و منحصر به فرد باشد تا بتواند برند شما را از سایر برندهای فرش فروشی و رقیب متمایز سازد. زیرا یکی از مهم‌ترین اهداف طراحی لوگو «ایجاد تمایز» است و برای تحقق این هدف نیز باید لوگوی خود را طوری طراحی کنید تا در مقایسه با سایر لوگوها، قابل تشخیص و اختصاصی باشد. استفاده از روش تایپوگرافی نیز بهترین روش برای طراحی یک لوگو اختصاصی است که لوگوی شما را به طور کامل از لوگو رقبا متمایز می‌سازد و مخاطب نیز به راحتی قادر به درک و برقراری ارتباط با آن خواهد بود.

  لوگو فروشگاه فرش

  منعطف باشد

  انعطاف پذیری نیز یکی دیگر از ویژگی‌های لوگو فرش و در واقع تمامی لوگوها در نظر گرفته می‌شود زیرا لوگوی شما قرار نیست تنها در یک موقعیت همچون تابلوی فروشگاه مورد استفاده قرار گیرد. هویت بصری کسب و کار شما در تمامی بخش‌های مربوط به برندسازی و تبلیغات همچون شبکه‌های اجتماعی، کارت ویزیت و بنرهای تبلیغاتی درج می‌شود. به همین دلیل باید طوری طراحی شود که امکان تغییر سایز و ابعاد را داشته باشد تا بتواند در هر زمینه‌ای به راحتی استفاده شود و کیفیت خود را از دست ندهد.

  اصول طراحی لوگو فرش فروشی

  برای طراحی لوگو فرش باید به برخی اصول و نکات مهم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین لوگو را برای فروشگاه فرش فروشی خود طراحی نمایید. مهم‌ترین نکاتی که در طراحی لوگو فروشگاه فرش و یا لوگو فرش دستباف باید در نظر داشته باشید شامل:

  انتخاب روش طراحی لوگو

  اولین و مهم‌ترین مرحله در طراحی لوگو فرش انتخاب روش طراحی است که به شما کمک می‌کند تا در همان ابتدا مسیر اصلی طراحی را مشخص نمایید. برای طراحی لوگو فرش فروشی می‌توانید از سه روش طراحی لوگو تصویری، لوگوتایپ و لوگو ترکیبی استفاده کنید که هریک از آنها در نوع خود دارای جذابیت‌های بصری خاصی هستند.

  لوگو تصویری با استفاده از تصاویر و نمادهای مرتبط با کسب و کار مربوطه طراحی می‌شود که برای لوگو فرش فروشی می‌توانید از تصویر یک فرش و یا طرح‌های موجود در فرش همچون ترنج، کتیبه، لچک و غیره استفاده کنید؛ زیرا این نمادها ارتباط نزدیکی با فرش دارند و معرف خوبی برای یک برند فرش فروشی هستند.

  لوگوتایپ نیز یک روش رایج برای طراحی لوگو است که اکثر مشاغل از آن استفاده می‌کنند تا بتوانند بدون ریسک، لوگویی خاص و انحصاری برای برند خود طراحی نمایند. در روش تایپوگرافی می‌توانید از نام برند و یا فروشگاه خود به عنوان عنصر و نماد اصلی لوگو استفاده کنید و آن را به طور کامل و یا اختصاری در لوگو درج نمایید. البته انتخاب فونت و رنگ مناسب در این روش از طراحی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

  لوگو ترکیبی نیز تلفیقی از دو روش لوگو تصویری و تایپوگرافی است که عناصر این دو روش در یک لوگو مورد استفاده قرار می‌گیرند. یعنی شما می‌توانید نماد منتخب خود مثلا فرش را در قسمت بالایی لوگو قرار داده و با رعایت فاصله استاندارد نیز نام برند را در پایین آن بنویسید. این روش نیز برای طراحی لوگو فرش بسیار مناسب و جذاب است و در صورت ترکیب هوشمندانه عناصر می‌تواند به راحتی توجه مخاطبان را به خود جلب نماید.

  طراحی لوگو فرش

  انتخاب رنگ

  پس از مشخص شدن روش طراحی لوگو فرش اکنون باید رنگ مناسب برای آن انتخاب کنید تا بتوانید توجه مخاطبان را به لوگو جلب کرده و احساسات مثبتی را در آنان به وجود آورید. توجه به اصول و نکات مربوط به روانشناسی رنگ‌ها در هنگام انتخاب رنگ مناسب برای لوگو کمک بسیاری به شما می‌کند. زیرا رنگ‌ها احساسات خاصی را به بیننده انتقال می‌دهند و به همین دلیل باید با دقت انتخاب شوند تا بتوانند مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهند.

  لوگو فرش برخلاف فرش نباید از رنگ‌های زیادی تشکیل شود زیرا در این صورت لوگوی شما را به لوگویی شلوغ تبدیل می‌کند و جذابیت بصری آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به طور کلی برای طراحی لوگو فرش بهتر است از یک الی دو رنگ متضاد استفاده کنید. رنگ‌هایی همچون قرمز و آبی با ترکیب رنگ سفید و یا کرمی بهترین گزینه‌ها برای طراحی لوگو فرش شناخته می‌شوند. زیرا این رنگ‌ها احساساتی همچون اعتماد، شور و هیجان را در بینندگان به وجود می‌آورند و تاثیرات روانی مثبتی بر آنان برجا خواهند گذاشت.

  انتخاب فونت

  انتخاب فونت مناسب نیز یکی دیگر از مسائل مهمی است که در هنگام طراحی لوگو فرش به خصوص طراحی لوگو به سبک تایپوگرافی باید به آن توجه داشته باشید. فونت لوگو نیز مانند رنگ، تاثیر بسزایی بر جذابیت بصری و تاثیرگذاری لوگو خواهد داشت. لوگوی شما زمانی می‌تواند تاثیرگذار و ماندگار باشد که مخاطب در نگاه اول قادر به راحتی خواندن نام برند یا فروشگاه شما باشد. استفاده از فونت‌های فانتزی برای لوگو فروشگاه فرش فروشی به هیچ وجه مناسب نیست زیرا از ارزش و اعتبار آن می‌کاهد و موجب سلب اعتماد مخاطب نیز خواهد شد. بنابراین سعی کنید از فونت‌های خوانا، ساده و یا کمی شکسته برای لوگو فرش خود استفاده کنید تا لوگویی رسمی و در عین حال جذاب داشته باشید.

  عدم استفاده از عناصر متعدد

  عدم استفاده از نمادها و عناصر متعدد در طراحی لوگو فرش نیز نکته حائز اهمیت و قابل تامل دیگری در طراحی لوگو است که موجب افزایش مقیاس پذیری آن خواهد شد. یعنی زمانی که از عناصر بصری متعدد در لوگوی خود استفاده نکنید، علاوه بر تاثیری گذاری بیشتر بر مخاطب همچنین می‌توانید از آن بدون افت کیفیت در موقعیت‌های مختلف استفاده نمایید. زیرا زمانی که یک لوگو دارای عناصر بصری متعدد باشد، جزئیات آن ممکن است در موقعیت‌های مختلف همچون بنر و کارت ویزیت قابل درج نباشد و همین موضوع نیز جذابیت آن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این رو با رعایت اصل سادگی و عدم استفاده از المان‌های متعدد در لوگو می‌توانید بدون هیچگونه محدودیتی از آن در موقعیت‌های مختلف استفاده کنید.

  بررسی نمونه لوگوهای فرش

  حال که با اهمیت طراحی لوگو فرش و نکات مهم مربوط به طراحی آن آشنا شدید، در این بخش چندین نمونه موفق و ماندگار لوگو فرش را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  لوگو فرش محتشم

  لوگو فرش محتشم یکی از نمونه‌های جذاب طراحی لوگو فرش شناخته می‌شود که با استفاده از روش لوگوی ترکیبی طراحی شده است. نماد اصلی این لوگو یک ترنج است که با استفاده از رنگ آبی و کرمی طراحی شده و حس اعتماد و اطمینان را در مخاطب به وجود می‌آورد. نام برند یعنی فرش محتشمی نیز با فونتی کاملا ساده و خوانا در پایین ترنج نوشته شده است که همگی این موارد در کنار یکدیگر یک لوگوی جذاب و مناسب را برای یک برند معروف فرش فروشی تشکیل داده‌اند.

  لوگو فرش محتشم

  لوگو فرش بهشتی

  لوگو فرش بهشتی نمونه دیگری از طراحی لوگو فرش است که به عنوان یکی از لوگوهای بسیار ساده اما در حین حال جذاب و خاص شناخته می‌شود. اغلب لوگوهای فرش با روش لوگوی ترکیبی طراحی شده‌اند و فرش بهشتی نیز از این روش برای طراحی نماد بصری کسب و کار خود استفاده کرده است. عنصر اصلی این لوگو نیز قسمتی از طرح یک فرش است که با رنگ بنفش طراحی شده و نام شهر فرش نیز برخلاف قاعده اصلی در کنار نماد اصلی آورده شده است.

  لوگو فرش بهشتی

  لوگو شهر فرش

  لوگو شهر فرش یک لوگو بسیار ساده اما به یاد ماندنی است که نماد اصلی بکار رفته در آن تصویری مینیمال از دو فرش است که رو به رو یکدیگر قرار گرفته‌اند. نام برند یعنی شهر فرش نیز در پایین این نماد و با فونتی نسبتا ساده آورده شده و برای طراحی این لوگو نیز تنها از رنگ قرمز استفاده شده است. رنگ قرمز رنگی شاد و پرانرژی است که به سرعت توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. انتخاب این رنگ برای طراحی لوگو فرش انتخاب هوشمندانه‌ای است که لوگو شهر فرش را به لوگویی جذاب و ماندگار تبدیل کرده است.

  لوگو شهر فرش

  لوگو فرش نگین مشهد

  لوگو فرش نگین مشهد نیز نمونه دیگری از یک لوگو فرش منحصر به فرد است که نماد اصلی آن ترنج فرش بوده و نام برند نیز با فونت شکسته و نستعلیق در کنار آن آورده شده است. این دو نماد با ترکیب دو رنگ آبی و سفید در کنار یکدیگر طراحی شده‌اند و در درون یک بیضی قرار گرفته‌اند. بیضی یک شکل هندسی مثبت است که استفاده از آن در طراحی لوگو فرش اقدام نوآورانه‌ای است که موجب ماندگاری و جذابیت دو چندان لوگو خواهد شد.

  لوگو فرش نگین مشهد

  جمع بندی

  طراحی لوگو فرش از جمله اقدامات مهم و ضروری برندهای تولیدکننده و فروشگاه‌های فرش فروشی است که نقشی حائز اهمیتی را در فرآیند برندسازی و بازاریابی آنها ایفا می‌کند. برای طراحی و یا سفارش لوگو فرش باید به برخی نکات ساده اما مهم توجه داشته باشید تا بتوانید لوگویی ماندگار و خاص برای برند و یا فروشگاه خود طراحی نمایید. گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگو فرش برند شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی لوگو خلق می‌کند. بنابراین جهت مشاوره و سفارش طراحی لوگو فروشگاه فرش خود با آرمکده در ارتباط باشید و طراحی لوگوی اختصاصی کسب و کار خود را به ما بسپارید.

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone