گروه طراحان آرمکده

چگونه لوگو را PNG کنیم؟

آنچه در این مقاله می خوانید
چگونه لوگو را PNG کنیم؟

فرمت­های مختلفی برای تصاویر وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. تغییر فرمت تصاویر بنا به دلایل مختلفی ممکن است ضرورت پیدا کند و انتخاب فرمت مناسب در برخی از موارد اهمیت بسیاری می­یابد که یکی از این موارد لوگوها هستند. دو مورد از این فرمت­ها که احتمالا پر کاربردترین فرمت­های موجود در تصاویر نیز محسوب می­شوند،‌ JPG و PNG هستند. لوگو PNG معمولا کاربرد و مزایای بیشتری دارد؛ بنابراین، زیاد پیش می­آید که بخواهیم تغییر فرمت jpg به png را انجام دهیم. در این مقاله ویژگی­های فرمت PNG، کاربردهای آن و همچنین نحوه‌ی تغییر فرمت jpg به png را بررسی خواهیم کرد تا بتوانیم لوگو jpg را به لوگو png تبدیل کنیم.


لوگو با فرمت png

فرمت PNG‌ چیست؟

فرمت PNG در سال 1995 و همزمان با فرمت gif ایجاد شد. این فرمت یکی از پرکاربردترین و مدرن‌ترین انواع فرمت است که طیف رنگی گسترده‌‌ای را به نمایش می‌گذارد. فرمت PNG کوتاه شده‌ی عبارت انگلیسی portable network graphic‌ است که در فارسی می‌توان آن را شبکه‌ی گرافیکی پرتابل نامید. تصاویری که دارای این فرمت هستند، اصطلاحا دارای پس‌زمینه‌‌ی شفاف یا نیمه‌شفاف هستند که به آن‌ها پس‌زمینه‌‌ی ترنسپرنت (transparent) نیز گفته می‌شود. این تصاویر به دلیل ویژگی‌هایی که دارند در طراحی وب و خیلی کارهای گرافیکی دیگر مثل طراحی لوگو استفاده می‌شوند؛ بنابراین، همین دو ویژگی، یعنی طیف رنگی گسترده و پس‌زمینه‌ی شفاف هستند که طراحی لوگو png را پرکاربرد می‌کنند.

تبدیل لوگو به png

تفاوت فرمت PNG‌ با JPG چیست؟

مهم‌ترین تفاوت بین این دو فرمت الگوریتم‌های تراکم آن‌هاست. الگوریتم‌هایی که فایل‌های JPG‌ از آن برای تراکم اطلاعات تصاویر استفاده می‌کنند، سبب می‌شود که فایل حجم کمتری داشته باشد. فایل‌های PNG‌ بر خلاف آن‌ها الگوریتمی دارند که تمام اطلاعات را ذخیره می‌کنند؛ بنابراین، طبیعی است که تصاویر دارای این فرمت حجم بیشتری داشته باشند. همچنین تصاویر با فرمت PNG از کیفیت بالاتری نیز برخوردارند و همین امر موجب می‌شود که از لوگو PNG نسبت به دیگر انواع فرمت بیشتر استقبال شود. تفاوت دیگر که مهم هم نیز هست، ترنسپرنت بودن پس‌زمینه‌‌ی تصاویر PNG‌ است که در فایل‌های JPG‌ اینطور نیست؛ به این ترتیب، واضح است که از لوگو png نسبت به لوگو jpg بیشتر استفاده شود؛ البته برای کارهای گرافیکی دیگر هم همین موضوع صادق است. همچنین فایل‌های PNG‌ جزئیات بیشتری را نسبت به jpg نمایش می‌دهند و محدوده‌ی رنگی که نمایش می‌دهند گسترده‌تر از فرمت jpg است.

استفاده از فرمت PNG چه مزایایی دارد؟

همانطور که در بخش قبل گفته شد، وضوح، شفافیت و در بر داشتن جزئیات از مهم‌ترین مزایای استفاده از فرمت PNG‌ است که در لوگو PNG‌ نیز این موارد اهمیت بسیاری دارند. علاوه بر این موارد فرمت PNG‌ در حقیقت یک open format یا فرمت باز است که در مبحث کپی رایت آن را به یک فرمت در دسترس تبدیل کرده است. به این ترتیب بدون نیاز به لایسنس می‌توان در تصاویری که این فرمت را دارند تغییرات دلخواه ایجاد و از آن‌ها استفاده کرد.

چه زمان‌هایی لوگو PNG ‌نیاز داریم؟

چه زمان‌هایی لوگو PNG ‌نیاز داریم؟

لوگو PNG‌ اغلب از لوگوهای با فرمت‌های دیگر بزرگ‌تر است و به همین دلیل می‌تواند بهترین انتخاب برای لوگو باشد. این بزرگ‌تر بودن سبب می‌شود که لوگو PNG نسبت به دیگر انواع، راحت‌تر تبدیل به فرمت دیگری شود؛ چرا‌که، کاهش سایز و کاهش کیفیت اصولا راحت‌تر از افزایش آن است و در زمان تبدیل لوگو از دیگر انواع فرمت‌ها به لوگو png عموما افت کیفیت تصویر نیز اتفاق می‌افتد. به طور کلی زمانی به فایل لوگو png نیاز داریم که:

 • رنگ پس‌زمینه‌‌ی لوگو در وبسایت شما قابل استفاده نباشد؛ در این صورت ترنسپرنت کردن زمینه‌ی لوگو بسیار ساده‌تر و منطقی‌تر از تغییر طراحی وبسایت خواهد بود؛
 • رنگ پس‌زمینه‌‌ی لوگو باعث کاهش توجه به مضمون اصلی تصویر شود؛
 • کمپین ویژه‌ای تدارک دیده باشید که برای آن نیاز به المان‌های اضافه‌تری مانند صفحه‌ی لندینگ دارید و به این دلیل لازم است پس‌زمینه‌‌ی لوگو خود را حذف کنید.
 • از چه ابزارهایی برای تبدیل فرمت JPG به PNG‌ استفاده می‌شود؟

  در بسیاری از موارد پیش می‌آید که برای داشتن یک لوگو png‌ یا ایجاد تغییر در تصاویر نیاز داشته باشیم که فرمت یک فایل را از JPG به png‌ تبدیل کنیم. برای این کار ابزارها و کانورترهای بسیاری طراحی شده‌اند که می‌توان آن‌ها را روی دسکتاپ، اندروید و IOS استفاده کرد. همچنین برخی از سایت‌ها ابزارهای آنلاین را در دسترس کاربران قرار داده‌اند تا بتوان از طریق آنلاین نیز فرمت را تغییر داد. در ادامه مهم‌ترین و محبوب‌ترین این ابزارها را معرفی می‌کنیم.

  ابزارهای نسخه‌ی دسکتاپ

  • XnConvert

   این ابزار می‌تواند تمامی 500 نوع فرمت موجود مربوط به تصاویر را به 80 فرمت پرکاربرد تبدیل کند. البته این ابزار علاوه بر تغییر فرمت، آپشن‌های دیگری نظیر اعمال فیلتر و تغییر سایز را نیز شامل می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم‌افزار می‌توان قابلیت تغییر فرمت چندین عکس به طور همزمان و قابلیت دسترسی به آپشن‌های پرتابل را نام برد. این ابزار برای سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و macOS قابل استفاده است.

  •                                                              ابزار های تبدیل فرمت لوگو به png
  • Adaptor

   این ابزار که هم در ویندوز و هم در macOS قابل استفاده است، رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و با درگ‌اند دراپ فایل مدنظر خود می‌توانید لوگو با انواع فرمت را به لوگو png تبدیل کنید. سرعت کانورت فایل‌ها در این ابزار بسیار زیاد است و امکان تغییر فرمت ویدئو و فایل‌های صوتی نیز از طریق آن وجود دارد.

  • DVDVideoSoft

   این ابزار نیز یکی دیگر از انواع نرم‌افزارهای رایگان برای ایجاد لوگو png است که در نسخه‌ی ویندوز امکان استفاده از آن وجود دارد. طرز استفاده‌ی این ابزار بسیار ساده‌ است و از طریق آن می‌توانید تغییر سایز یا فرمت انواع تصاویر به صورت گروهی را انجام دهید.

  •                                                                 چگونه لوگو را png کنیم؟

  ابزارهای آنلاین

  • CoolUtils

   این ابزار کاملا آنلاین است و تنها در صورت دسترسی به اینترنت می‌توانید از آن استفاده کنید و برای استفاده از آن نیازی به دانلود و نصبش وجود ندارد. این ابزار برخلاف بسیاری از دیگر ابزارهای آنلاین فوری و بدون اتلاف وقت تبدیل فرمت تصاویر را برای شما انجام می‌دهد. در این ابزار امکان تغییر سایز و روتیت کردن تصویر اولیه وجود دارد.

  •                                                                     چگونه لوگو را از jpg به png تبدیل کنیم؟
  • FileZigZag

   این نرم‌افزار نیز از دیگر ابزارهای آنلاین است که طیف وسیعی از فرمت‌ها را به یکدیگر تبدیل می‌کند. برای استفاده از این ابزار کافی است فایل مدنظر را آپلود کرده و پس از تغییر فرمت، آن را دانلود کنید. این ابزار رابط کاربری ساده‌ای دارد و از طریق هر وب براوزری و در هر سیستم عاملی در دسترس است. در این ابزار تصاویر حجیم و سنگین نیز قابلیت تغییر فرمت را خواهند داشت.

  •                                                                                   ابزار تبدیل فرمت png
  • Zamzar

   ZamZar نیز یکی دیگر از ابزارهای آنلاین تغییر فرمت است که برای دانلود فایل کانورت شده می‌توانید آن را از طریق ایمیل دریافت کنید یا برای دریافت لینک نتیجه منتظر بمانید. در این ابزار امکان تغییر فرمت چندین فایل به طور همزمان وجود ندارد، با این حال این ابزار به دلیل طرز استفاده‌ی ساده‌ای که دارد بسیار محبوب شده است.

  •                                                    چگونه در اندروید لوگو را png کنیم؟

  تغییر فرمت در اندروید

  گاهی پیش می‌آید که برای تغییر فرمت jpg به png به رایانه دسترسی نداشته باشید و بخواهید از طریق تلفن همراه خود این کار را انجام دهید. برای این کار می‌توانید از همان ابزارهای آنلاین که در بخش قبل از آن‌ها نام بردیم استفاده کنید؛ با این حال، نرم‌افزارهایی برای این کار طراحی شده‌اند که با یک بار دانلود و نصب آن‌ها روی موبایل یا تبلت خود می‌توانید بدون نیاز به اینترنت برای همیشه از آن‌ها استفاده کنید.

  • ImageConverter

   این اپلیکیشن رابط کاربری بسیار آسانی دارد و مزایای آن نیز بسیار زیاد است. نسخه‌ی IOS این برنامه نیز در دسترس است که می‌توانید برای آیفون خود از آن استفاده کنید و امکان تغییر فرمت گروهی تصاویر از طریق این اپلیکیشن وجود دارد. برای این کار تنها لازم است تصاویر خود را از طریق این برنامه باز کرده و فرمت لازم را انتخاب کنید. همچنین از طریق این برنامه می‌توانید سایز تصاویر را تغییر دهید.

                                                                 چگونه می‌توان در فتوشاپ یک لوگو png ساخت؟

  چگونه می‌توان در فتوشاپ یک لوگو png ساخت؟

  فتوشاپ یکی از مهم‌ترین نرم‌افزارهایی است که می‌توان برای ساخت یک لوگو png از آن استفاده کرد. برای انجام این کار باید روی گزینه‌ی File کلیک کنید و از منوی باز شده اولین گزینه، یعنی Open و سپس فایل لوگو را انتخاب کنید. گام بعدی اضافه کردن یک لایه‌ی ترنسپرنت است. برای این کار روی Layer کلیک کنید و بر New Layer از منوی باز شده کلیک کنید. همچنین می‌توانید با فشردن همزمان کلیدهای control و N نیز یک لایه جدید ایجاد کنید.

  در مرحله‌ی بعد باید از نوار ابزار موجود در سمت چپ، گزینه‌ی Quick Selection Tool را انتخاب کنید. سپس موس را به اطراف پس زمینه تصویر انتخابی بکشید و پس از انتخاب آن کلید Delete را در کیبورد بزنید تا حذف شود. ممکن است پس از این مرحله تعدادی پیکسل در اطراف باقی بمانند، بنابراین؛ لازم است موارد باقی‌مانده را نیز حذف کنید.

  در این هنگام برای ذخیره‌ی فایل گزینه‌ی File را باز کرده و پس از انتخاب Save As در کادر باز شده روی گزینه‌ی Format کلیک کنید. بعد از میان گزینه‌هایی که مشاهده می‌کنید روی PNG کلیک و سپس Save را انتخاب کرده تا لوگو png شما ذخیره شود.

                                                                چگونه می‌توان در فتوشاپ یک لوگو با فرمت JPG را به لوگو PNG تبدیل کرد؟

  چگونه می‌توان در فتوشاپ یک لوگو با فرمت JPG را به لوگو PNG تبدیل کرد؟

  تغییر فرمت لوگو در فتوشاپ بسیار ساده است. برای این کار تنها کافی است از سربرگ File گزینه‌ی Save As را انتخاب کنید. سپس از کادر باز شده، در بخش Type Save As گزینه‌ی PNG را بزنید تا لوگو مدنظرتان با این فرمت ذخیره شود.

  در صورتی که علاوه بر فرمت در نظر دارید سایز عکس را نیز تغییر دهید، می‌توانید از طریق مسیر دیگری پیش بروید. در این صورت از سربرگ File گزینه‌ی Export و سپس Export As را انتخاب کنید. در این هنگام پنجره‌ای ظاهر می‌شود که می‌توانید Format را از طریق آن به PNG تغییر دهید و سایز لازم را اعمال کنید. فراموش نکنید در این کادر حتما تیک گزینه‌ی Transparency را بگذارید تا فایل نهایی با وضوح و کیفیت بالاتری ذخیره شود. در پایان نیز با کلیک بر گزینه‌ی Export کلیه‌ی تغییرات ذخیره می‌شود.

                                                                            تغییر فرمت لوگو به png

  سخن پایانی

  برای تصاویر فرمت‌های فراوانی وجود دارد که گاهی ممکن است برای انجام کارهای حرفه‌ای روی آن‌ها، به تغییر فرمت نیاز پیدا کنید. از میان تمام فرمت‌های موجود، PNG و JPG از محبوب‌ترین و پرکاربرترین‌ها هستند. لوگو png از مزایای بیشتری نسبت به فرمت‌های دیگر برخوردار است که ترنسپرنت بودن پس‌زمینه‌‌ از جمله‌ی این مزایاست؛ بنابراین، طبیعی است که تغییر فرمت jpg به png گاهی اوقات لازم باشد. در این مطلب ابزارهای مفید برای این منظور و مزایای لوگو png بررسی شد تا راهکارها و دلایل این کار برای کاربران روشن شود.

  منبع:

    shootdotedit.com/2018/07/how-to-make-a-logo-transparent-in-photoshop

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر