آنچه در این مقاله میخوانید

  چگونه در فتوشاپ لوگو طراحی کنیم؟

  چگونه در فتوشاپ لوگو طراحی کنیم؟

  اهمیت یک لوگوی مناسب برای کسب و کار به اندازه‌ی اهمیت داشتن صورت برای یک انسان است. آیا شما یک فرد بی‌صورت را می‌شناسید؟! پس دلیلی هم ندارد که یک کسب و کار بدون لوگو وجود داشته باشد.

  طراحی لوگو با فوتوشاپ

  لوگوی کسب و کار شما اولین چیزی است که دیده می‌شود و طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که تا مد‌ت‌ها در ذهن مخاطب باقی بماند. فراموش نکنید که شما با لوگوی خود در ذهن مردم شناخته می‌شوید و این موضوع مثل یک شمشیر دو لبه است که می‌تواند برای کسب و کار شما مفید یا مضر باشد. 

  یک لوگوی تمام عیار و اصولی می‌تواند اعتبار کسب و کار را بیشتر کند و سبب تمایز شما از رقبایتان بشود. یک لوگوی مناسب می‌تواند ایده یا داستان اولیه‌ای که باعث شکل گرفتن کسب و کار شما شده است را منعکس و روایت کند.

  مواردی که گفته شد از دلایل اهمیت یک لوگوی اصولی است که به شناخته شدن، کسب اعتبار و اعتماد مردم منجر می‌شود. اگر برای طراحی یک لوگوی منحصر به فرد و مناسب برای کسب و کار خود مشتاق هستید، 

  در این مقاله به همین موضوع می‌پردازیم. در ادامه موارد مهم در طراحی لوگو، معرفی مراحل ایده‌پردازی برای طراحی و چگونگی طراحی یک لوگو برای افرادی که با فتوشاپ آشنایی ندارند را خواهید خواند.

   پیش از آموزش طراحی لوگو در فتوشاپ، به سراغ نکاتی درمورد طراحی اصولی و صحیح یک لوگوی مناسب می‌رویم.

  همخوانی لوگو با برند و کسب و کار

  لوگوی برند شما باید با محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید همخوانی داشته باشد. به این صورت که افراد با دیدن لوگو باید بتوانند تشخیص دهند که شما چه محصول یا خدمتی را ارائه می‌دهید.

   مثلا اگر فروشنده‌ی نوع به خصوصی از قهوه هستید، آیتم قهوه یا چیزی که قهوه را به ذهن متبادر می‌کند، حتما باید در لوگو دیده شود. 

  رعایت این اصل باعث ایجاد حس ارتباط و اعتماد بین شما و مخاطب می‌شود. پس در این بخش دقت زیادی به خرج بدهید تا مردم دقیقا همان چیزی را در اولین نگاه ببینند که لازم است دیده شود.

  ماندگاری در ذهن

  یک لوگو باید در عین سادگی، آنقدر جذاب طراحی شود که در ذهن افراد باقی بماند. سادگی و جذابیت در کنار یکدیگر کمک می‌کنند تا یک لوگو برای مدت طولانی در ذهن بیننده حک شود و ذهن او را درگیر خود کند.

   توجه داشته باشید که افراد ترجیح می‌دهند از برندی خرید کنند که برایشان آشنا باشد.

  طراحی لوگو در فوتوشاپ

  ماندگاری لوگو به ماندگاری نام برند شما در ذهن افراد کمک می‌کند تا فرد در برخوردهای بعدی با لوگو به سرعت شما را به یاد بیاورد و کسب و کار شما را آشنا بداند. این‌ها باعث می‌شوند مخاطب محصول شما را خریداری کند یا از خدمت شما استفاده کند.

  متمایز بودن

  یک لوگو مشخصا باید برای یک برند یا کسب و کار طراحی شده باشد. پس دقت کنید که لوگویتان مشابه با لوگوی برند دیگری نباشد. 

  هنگام طراحی لوگو حتما توجه داشته باشید که وظیفه‌ی مخاطب این نیست که لوگوی شما را به یاد بیاورد! وظیفه‌ی شماست که با لوگو خود را در ذهن افراد ماندگار کنید.

  واقعی بودن

  برای این که یک لوگو در ذهن مخاطب واقعی و منحصر به فرد تلقی شود، باید در طراحی آن از اِلمان‌های گرافیکی به نحوی استفاده شود که شبیه به خدمت و محصولی که شما ارائه می‌دهید باشد و یا به نوعی آن را یاد‌آوری کند.

  حس شوخ طبعی و طنازی

  اگر برند یا ساختار سازمانی شما اجازه‌ی به کار بردن حس شوخ طبعی در طراحی لوگو را می‌دهد، حتما از این فرصت استفاده کنید. مطمئن باشید که هیچکس به لوگوی یک برند که هم طناز و شوخ‌طبع است و هم قول حل کردن مشکلی را می‌دهد، نه نمی‌گوید.

   درواقع استفاده از طنازی و شوخ طبعی به ماندگاری در ذهن مخاطب منجر می‌شود و حتی مخاطب بدون استفاده از خدمتی که ارائه می‌دهید، با یک خاطره‌ی خوش شما را به یاد خواهد آورد.

  درگیر کردن مخاطب با زیبایی و جذابیت بصری

  استفاده از رنگ‌ها و دانستن قواعد و اصول به کار بردن آن‌ها در زیبا و جذاب کردن لوگو موثر است. علاوه بر این رنگ‌ها تاثیر به سزایی در جلب اعتماد بیننده‌ی شما دارند.

  مثلا رنگ آبی نماد امنیت، آرامش و اعتماد است. به همین خاطر در طراحی لوگوی سازمان‌ها و شرکت‌ها بسیار طرفدار دارد. 

  مثال دیگر رنگ سبز است که طراوت و تازگی را به ذهن یادآور می‌شود. به همین دلیل باید دانسته و به جا از رنگ‌ها استفاده کرد.

  همین قاعده درمورد به کار بردن اشکال هندسی هم صحت دارد. بی‌جهت و بی‌دلیل نباید از اشکال و خطوط هندسی استفاده کرد، چون هر یک از این اشکال دارای بار معنایی خاصی هستند؛ اما به کار بردن به جا و اصولی اشکال هندسی این امکان را به شما می‌دهد که در عین سادگی مفاهیمی عمیق، به یاد ماندنی و اثرگذار را خلق کنید.

  مورد بعدی درمورد زیبایی و جذابیت بصری این است که اگر برند شما یک داستان خلاقانه و منحصر به فرد دارد، حتما در طراحی لوگو به آن توجه داشته باشید. 

  هیچ چیز به اندازه‌ی روایت یک داستان کوتاه و خلاقانه افراد را به مشتریان بالفعل شما تبدیل نمی‌کند.

   البته توجه داشته باشید که در طراحی لوگو شما فضا و امکان برای روایت یک داستان طولانی را ندارید، پس باید با استفاده از المان‌ها و رنگ‌ها ترکیب‌های خلاقانه و داستان‌گونه بسازید.

  ایده‌پردازی برای طراحی لوگو با فتوشاپ

  قبل از طراحی یک لوگو با استفاده از نرم‌افزار ابتدا شما باید یک طرح کلی از آنچه که می‌خواهید بسازید داشته باشید. مت هرگز توصیه نمی‌کنیم که طراحی لوگو را بدون طرح کلی اولیه شروع کنید، خصوصا اگر تازه وارد این کار شده‌اید.

  - سرچ درمورد لوگوها

  طراحی لوگو با فوتوشاپ

  پیش از هرکاری کسی که می‌خواهد لوگو طراحی کند، باید به خوبی درمورد لوگوهایی با کاربری‌های مشابه سرچ کند و لوگوهای مختلف را ببیند و از زوایای متفاوت آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد.

   مثلا چرا این رنگ برای پس زمینه انتخاب شده است، یا چه آیکونی بهتر بود تا به جای آن قرار بگیرد و یا به چه علت از این علائم استفاده شده است و....

  - طوفان فکری

  بعد از این که در مرحله‌ی سرچ به مجموعه‌ای از ایده‌ها و حرف‌ها رسیدیم، آماده هستیم تا به مرحله‌ی بعدی قدم بگذاریم. مرحله‌ی بعدی برای ایده‌پردازی استفاده از طوفان فکری است. 

  کسی که قصد طراحی را دارد در این مرحله از کار روی یک کاغذ سفید یا تخته‌ی وایت برد هرآنچه که به ذهنش می‌رسد را ( بدون توجه به این که آن ایده کاربردی، جالب یا حتی مضحک است یا نه) می‌نویسد یا اسکچ می‌زند. 

  نهایتا بعد از مدت زمان کوتاهی یک طرح اولیه یا نقشه‌‌ی راه دارد که از آنجا به بعد را نشانش می‌دهد.

  طراحی لوگو با فتوشاپ

  حالا به سراغ اولین و مشهورترین ابزار ممکن برای طراحی کردن لوگو یعنی نرم‌افزار فتوشاپ، می‌رویم. 

  در اینجا یک نمونه لوگوی خیلی ساده را از ابتدا با هم خلق می‌کنیم تا با کار کردن در محیط فتوشاپ کمی آشناتر شوید. 

  تصمیم گرفتیم که لوگوی یک شرکت تولید قهوه‌ را با هم از صفر طراحی کنیم.

  هر ورژنی از فتوشاپ را روی سیستم خود نصب کرده‌اید، نگران نباشید در نهایت خیلی با یکدیگر فرقی ندارند.

  در قدم اول بعد از باز کردن برنامه باید با کلیدهای میانبرِ Ctrl +N شروع کنید. (این دو دکمه را همزمان با یکدیگر فشار بدهید.) 

  در این لحظه شما با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که می‌توانید سایز دلخواه خود را انتخاب کنید. در حال حاضر ما عرض 1000 پیکسل در ارتفاع 1000 پیکسل را انتخاب می‌کنیم. 

  اما اگر سایز دیگری مد نظر شما بود در همین صفحه می‌توانید آن را اعمال کنید. بعد از فشردن دکمه OK، می‌توانید رنگ بک‌گراند را هم انتخاب کنید که عموما سفید به صورت پیش‌فرض انتخاب می‌شود.

  در اینجا چون درحال طراحی برای یک شرکت قهوه هستیم، بهتر است که رنگ قهوه‌‌ای را انتخاب کنیم. 

  البته بنا به چیزی که در ذهن یک طراح می‌گذرد ممکن است این سرنگ متفاوت باشد. فراموش نکنید که خلاقیت حد و مرز ندارد و در یک چهارچوب نمی‌گنجد.

  نوشتن متن دلخواه 

  با استفاده از مسیری که می‌گوییم یک لایه اضافه می‌کنید. [layer]<>< [layer]="" (از="" نوار="" بالای="" صفحه="" روی="" layer="" کلیک="" کنید="" و="" بعد="" از="" گزینه‌ی="" new="" حالت="" layer="" را="" انتخاب="">

  در این حالت شما یک لایه‌ی اضافه دارید که با انتخاب ابزار Tool که با آیکون T در نوار عمودی کنار صفحه قرار گرفته است، می‌توانید متن مورد نظرتان را به آن اضافه کنید.

   وقتی که ابزار Tool را در حالت انتخاب قرار می‌دهید، گزینه‌هایی بالای صفحه در دسترس شما قرار می‌گیرند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید فونت، اندازه‌، رنگ و استایل آن را تغییر دهید.

  برای اعمال ویژگی‌هایی مثل چپ‌چین و راست‌چین، جاستیفای کردن متن و... نوار Sidebar را در سمت راست صفحه مشاهده می‌کنید که شامل چند آیکون عمودی و زیر هم می‌باشد.

   زیر آیکونی که یک A بزرگ را نشان می‌دهد، یک آیکون دیگر وجود دارد که امکانات ذکر شده در بالا را به شما ارائه می‌کند.

  اگر درمورد متن لوگو به دنبال چیزهای جالب‌تر می‌گردید تا متنی که در لوگو به کار می‌برید را جذاب‌تر نشان بدهید، روی گزینه‌ی Styles (در سمت راست صفحه و زیر پالت رنگ‌ها) کلیک کنید تا با استفاده از امکان‌های جذاب آن متن را بیشتر جالب توجه کنید.

  طراحی لوگو در فوتوشاپ

  تصویر یک فنجان قهوه

  بعد از نوشتن متن مورد نظر در لایه‌ی تکست احتیاج به یک اِلمان بصری داریم تا به نحوی قهوه را به ذهن متبادر کنیم. 

  از تصویر لته‌آرت و فنجان قهوه استفاده می‌کنیم. البته اگر تجربه‌ی تصویرسازی ندارید هم جای نگرانی نیست، با استفاده از ابزارهای فتوشاپ می‌توانید این کار را انجام دهید.

  قدم اول این است که تصویر مورد نظر را با کمک کلیدهای میانبر Ctrl+ O انتخاب و به محیط کار خود اضافه کنید.

  حالا کلید w را روی کیبورد بزنید و دور تا دور فنجان قهوه را انتخاب کنید. کلیک راست کنید و select layer via copy را بزنید. حالا با درگ کردن (برداشتن و انداختن توی قسمت لایه‌ها) آن را به همان محیط کار لوگو بیاورید.

  در این مرحله می‌توانید با جابه‌جا کردن تکست و تغییر اندازه، به لوگو جذابیت بدهید. 

  برای تغییر اندازه و جابه‌جا کردن حتما دقت کنید که لایه‌ی مربوط به همان تکست را در حالت انتخاب قرار داده باشید.

   در این مرحله برای سیو کردن کار با کلیدهای میانبر Ctrl + S، لوگویی که ساخته‌اید را در مسیر مورد نظر ذخیره کنید و سپس با کمک کلیدهای ترکیبی [Alt] + [Shift] + [Ctrl] + w از کار خروجی بگیرید.

   اگر در هر مرحله از کار در فتوشاپ اشتباهی انجام دادید با گرفتن Ctrl + Z می‌توانید عملیاتی که انجام دادید را به عقب برگردانید.

  آیا فتوشاپ تنها ابزار ممکن است؟

  فتوشاپ یکی از بهترین نرم‌افزارها برای طراحی  و کارهای گرافیکی است اما مشکلاتی هم دارد. مثلا در طراحی مواردی که نیازمند ابعاد مختلف در تصاویر شما است، فتوشاپ تنها راه‌حل شما نیست. 

  با استفاده از دیگر نرم‌افزارهای گرافیکی مثل ادوبی ایلاستریتور، کورل دراو می‌توانید تصاویر گرافیکی منحصر به فردی را خلق کنید که امکان تغییر سایز آن‌ها بدون اُفت کیفیت وجود داشته باشد.

  همچنین با استفاده از سایت‌های دیگری مثل https://bizgo.ir می‌توانید به سادگی هرچه تمام‌تر لوگوی خود را آنلاین طراحی کنید و خروجی بگیرید.

  با سرچ کردن می‌توانید چندین و چند سایت مشابه دیگر را هم پیدا کنید.

  البته باید این نکته را به شما بگوییم که از آنجا که لوگو نماد و نشان برند شما و همچنین هویت شرکت و کارمندان را نشان می‌دهد، بهتر است کار طراحی را به افراد خبره بسپارید که به خوبی با رنگ‌ها، نماد شناسی، و تمام ابزارهای طراحی آشنایی دارند. 

  استفاده از لوگوهای آماده چندان جالب نخواهد بود چرا که اغلب در آن‌ها برای حیطه‌های کاری مشابه، از اشکال تقریبا یکسانی استفاده می‌شود؛ بنابراین تکراری بودن لوگوی شما به ضرر شما تمام خواهد شد چرا که همه‌ی مخاطبان به دنبال انتخاب کسی هستند که کار منحصر به فردی برای آنان انجام دهد و شیوه‌ای تازه و آسان‌تر برای رسیدن به اهداف آن‌ها ارائه کند.

  سوالات متداول طراحی لوگو با فتوشاپ

  1- آیا فتوشاپ تنها ابزار ممکن برای طراحی لوگوی حرفه‌ای است؟

  خیر، اگرچه فتوشاپ یک نرم‌افزار پیشرفته برای انجام کارهای گرافیکی است اما برنامه‌های دیگری نظیر ایلاستریتور و کورل دراو امکان ساخت لوگو با قابلیت تغییر سایز در اندازه‌های مختلف و بدون افت کیفیت تصویر را برای کاربر فراهم می‌کند.

  2- بهترین سایز برای طراحی لوگو در فتوشاپ چند است؟

  بهتر است برای شروع کار یک صفحه با ابعاد 1000 پیکسل (عرض) و 600 پیکسل (ارتفاع) را در فتوشاپ باز کرده و لوگوی خود را طراحی کنید

  تیم آرمکده توانایی طراحی لوگوهای منحصر به فرد را با توجه به خواست شما، شخصیت برندتان و همچنین داستان آن دارد. در صورت نیاز می‌توانید برای سفارش طراحی لوگوی خود با ما در تماس باشید.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر
  هنرمند
  1400/05/19 17:30

  بهتر بود مراحل کار را به صورت تصویری و مرحله به مرحله با عکس توضیح می دادین.

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو