آنچه در این مقاله میخوانید

  طراحی لوگو ورزشی جذاب

   طراحی لوگو ورزشی جذاب

  اگر قصد ورود به مارکت دنیای ورزش را دارید، بی‌شک یک لوگوی ورزشی استاندارد جز اولین چیزهایی است که باید برای مجموعه‌ی خود تدارک ببینید. می‌پرسید چرا؟ چون آنچه در بازار به فروش می‌رسد یک ارزش است، نه صرفا یک محصول. درآمد شما به‌میزان ارزشی است که تولید می‌کنید و یک لوگوی ورزشی استاندارد نمایانگر آن ارزش است. بدین ترتیب، پس از تولید طولانی مدت یک محصول باکیفیت هرکس که چشمش به لوگوی شما بیفتد یاد ارزشی که برای محصولاتتان قائل هستید خواهد افتاد. اگر این روند طی زمان زیادی ادامه پیدا کند، لوگوی شما می‌تواند تبدیل به آرم یک محصول خاص شود. درباره‌ی لوگوی ورزشی نیز همین مسائل صادق است.

  لوگو ورزشی

  اولین لوگو ورزشی

  امروزه همه‌ی ما تعصب خاصی نسبت به لوگو ورزشی تیم محبوبمان داریم. هر لوگو ورزشی نماینده‌ی طیف وسیعی از خاطرات مردم است و قصه‌های فراوانی در پس لوگوی هر تیم وجود دارد. دقیقا مشخص نیست که اولین لوگوی ورزشی توسط چه کسی طراحی شد و نماینده‌ی کدام هویت بود، با این حال لوگوهای ریباک و NBA از جمله اولین لوگوهای ورزشی تاریخ بودند. به‌نظر می‌رسد که سایر برندها و هویت‌ها، بیشتر برای رقابت با یکدیگر دست به طراحی لوگو زدند.

  آیا لوگو ورزشی همان آرم ورزشی است؟

  آرم ورزشی، نشانه یا سمبولی است که مخاطب با نگاه به آن، بی‌درنگ، یاد یک شخصیت حقیقی یا حقوقی فعال در دنیای ورزش می‌افتد. حالا شاید برایتان سؤال شود که آیا لوگو ورزشی همان آرم ورزشی است؟ در پاسختان باید بگویم که اگرچه آرم و لوگو در تعریف، هر دو طراحی‌های گرافیکی ویژه‌ای هستند که با مفاهیم آمیخته شده‌اند، با این حال لوگو هویتی خاص‌تر از آرم دارد.

  تصویرنام، معادل فارسی واژه‌ی لوگو است. بیایید بیشتر روی واژه‌ی تصویرنام فکر کنیم. لوگو، تصویری است که با نام یک برند درهم آمیخته شده باشد؛ مثلا، شما هروقت نام برند آدیداس را بشنوید، درجا یاد تصویر سه خط این برند می‌افتید. بنابراین، می‌توان این‌طور استنباط کرد که لوگو طرحی گرافیکی است که شما را مستقیما یاد یک برند خاص بیندازد.

  از سوی دیگر برای توضیح بهتر آرم ورزشی، نیاز است ابتدا به تعریف واژه‌ی آرم بپردازیم. نماد، معادل فارسی واژه‌ی آرم است. نماد یک مفهوم کلی است؛ برای مثال، نمود تصویری هر یک از حروف الفبا، یک نماد محسوب می‌شوند. زمانی که یک لوگو به سطحی عمومی از معروفیت برسد، کم‌کم تبدیل به یک نماد می‌شود؛ به‌عنوان مثال، شما هر جای دنیا که لوگوی حلقه‌های در هم تنیده را ببینید، به یاد بازی‌‎های المپیک و به طور کلی‌تر رقابت‌های ورزشی می‌افتید. این بدان معنا است که لوگو ورزشی المپیک، تبدیل به یک آرم ورزشی شده است.

  آرم‌ها معمولا طراحی ساده‌تری نسبت به لوگوها دارند. آنچه باعث پیچیده‌تر شدن لوگو نسبت به آرم می‌شود، به کار رفتن علائم اختصاصی در لوگو است؛ مثالا شما هرجا عکس دمبل ببینید یاد بدنسازی می‌افتید. بنابراین، تصویر دمبل آرم بدنسازی است. حال اگر به‌عنوان صاحب یک باشگاه قصد سفارش لوگو بدنسازی را داشته باشید، گرافیستتان با افزودن نمود تصویری ویژگی‌های اختصاصی باشگاهتان به تصویر دمبل، لوگوی مخصوص به خودتان را طراحی می‌کند. 

  معروف ترین لوگو های ورزشی جهان

  از زمانی که صاحبان مارکت متوجه نیاز خود به هنر شدند، توجه آن‌ها به لوگوها و آرم‌ها نیز بیشتر شد. در نتیجه‌ی این امر، لوگوهایی به‌وجود آمدند که هرکدامشان یک دنیا حرف برای گفتن دارند. دور و برتان را که نگاه کنید، پر از لوگوهای معروف است آنقدری که نمی‌توان به‌درستی گفت لوگوها عناصری تازه وارد به دنیای ما هستند و یا این که در عصر حاضر این ما هستیم که در دنیای لوگوها زندگی می‌کنیم. هر چه که باشد نمی‌توان این نکته را فراموش کرد که لوگوها تاریخچه‌ی بسیار هیجان‌انگیزی دارند؛ تاریخچه‌ای که برخی از معروف‌ترین لوگوها، از جمله معروف‌ترین لوگو های ورزشی جهان به آن شکل داده‌اند.

  انواع لوگو بدنسازی، لوگوهای مرتبط با فوتبال، لوگوهای مربوط به والیبال و...، نه فقط نقش بسزایی در پیشرفت بیزینس‌های ورزشی داشته‌اند، بلکه تاثیری عمده روی پیشرفت آن ورزش بخصوص نیز داشته‌اند.

  معروف ترین لوگو های ورزشی جهان

  لوگوی جام جهانی

  لوگوی جام‌ جهانی یکی از معروف‌ترین لوگوهای دنیای ورزش است. اولین دوره از جام جهانی در سال 1930 با حضور سیزده تیم برگزار شد. پس از آن، رویداد جام جهانی به‌تدریج گسترش یافت و امروزه تعداد تیم‌های شرکت کننده در این رویداد به عدد 32 رسیده است. طراحان لوگوی جام جهانی در هر دوره، عوامل مختلفی، مانند کشور میزبان و فرهنگ تیم‌های حاضر در رقابت، را برای طراحی لوگو مد نظر قرار می‌دهند.

  لوگوی جام جهانی

  معروف‌ترین لوگوی بدن سازی

  در میان انواع و اقسام لوگوی بدن سازی، لوگوی مسابقات مسترالمپیا بی‌شک یکی از محبوب‌ترین لوگوها است. این لوگو برگرفته از تصویر جو ویدر، اولین بدنساز حرفه‌ای تاریخ است. وی در سال 1919 در کانادا به دنیا آمد. با توجه به ملیت کانادایی او، طبیعتا فاکتورهای به‌کار رفته در طراحی لوگوی بدن سازی مستر المپیا بیشتر مطابق با اصول فرهنگی نواحی شمالی قاره آمریکا است.

  معروف‌ترین لوگوی بدن سازی

  معروف‌ترین لوگو ورزشی مرتبط با بسکتبال و والیبال

  برند مولتن یکی از معروف‌ترین برندهای دنیای بسکتبال و والیبال است که نقش بستن لوگوی آن روی یک توپ، کیفیت و اصالت آن را تضمین می‌کند. مولتن کارخانه‌ای برآمده از قلب شهر اتمی هیروشیما در ژاپن است. داستان مولتن از سال 1958 شروع شد. تا پیش از سال 1983 که مولتن هنوز وارد بازار جهانی نشده بود، لوگوی مولتن بیشتر حال و هوای ژاپنی داشت. از سال 1983 که مولتن وارد بازار آمریکا شد، لوگوی این کمپانی کم‌کم به شکلی درآمد که در نظر مشتریان بازار جهانی جذاب به‌نظر برسد.

  طراحی لوگو ورزشی

  معروف‌ترین لوگو ورزشی مرتبط با شنا

  از میان معروف‌ترین برند و لوگوی بدن سازی، فوتبال، بسکتبال و...، شاید برند مرتبط با شنا آنقدر نام آشنا نباشد. با این حال، اهالی ورزش شنا حتما نام برند اسپیدو به گوششان خورده است. اسپیدو یک برند اروپایی است و در طراحی لوگوی آن فرم آنگلوساکسونی حروف به‌خوبی مشاهده می‌شود. ضمن این که طراحان لوگوی اسپیدو، مشخصا حین انتخاب طیف رنگی لوگوی این برند توجه‌‌ ویژه‌ای به محوریت اسپیدو حول تولید پوشاک شنا داشته‌اند.

  معروف‌ترین لوگو ورزشی مرتبط با قایقرانی

  کایاک نام یکی از رشته‌های ورزش قایقرانی است و در عین حال، نام یک برند نام آشنا نیز هست. با توجه به این که نام کایاک از یک نوع قایق گرفته شده، تعجبی ندارد اگر تصویر آن قایق جزئی جدا‌نشدنی از لوگوی محصولات ورزشی کمپانی کایاک باشد.

  لوگو ورزشی

  معروف‌ترین لوگوی ورزشی مرتبط با کوهنوردی

  اگر کمی بازار را برای پیدا کردن محبوب‌ترین برند ورزشی مرتبط با رشته کوهنوردی بالا و پایین کنید به برند rei خواهید رسید. لوگوی کمپانی rei، طرحی برگرفته از مناطق تایگایی است. طرحی که به‌محض مواجهه با آن هوس کوهنوردی به سرتان خواهد زد.

  معروف‌ترین لوگو ورزشی مرتبط با موج سواری

  برند funster یکی از نام آشناترین اسامی در دنیای موج سواری است. کلمه‌ی funster، برآمده از کلمه‌ی monster به معنای هیولا است. از طرف دیگر، گفتیم که فعالیت این برند بیشتر در زمینه‌ی تولید تجهیزات مرتبط با موج سواری است؛ بنابراین، جای تعجب ندارد اگر لوگوی این برند ترکیبی از خشونت یک هیولا و لطافت دریا باشد.

  معروف‌ترین لوگو ورزشی مرتبط با هاکی

  برند ریبوک یا ریباک را می‌توان به‌عنوان معروف‌ترین برند فعال در زمینه‌ی ورزش هاکی دانست. به‌طبع، لوگوی برند ریباک نیز معروف‌ترین لوگو ورزشی مرتبط با ورزش هاکی است. معروفیت لوگو ریباک از بسیاری جهات یک سور به انواع لوگو بدنسازی و فوتبال و سایر ورزش‌ها زده است. دلیل این امر بیشتر مرتبط با بحث بازار عام ریبوک است. این برند در سال 1895 تاسیس و در سال 1958 درگیر انقلاب و تحولات درونی شد. نام ریباک برآمده از نام نوعی غزال آفریقایی است. با توجه به این که معنی لغوی واژه‌ی ریباک اهمیتی چشمگیر در شکل‌گیری هویت برند ریباک داشت، شکل نوشتاری نام این برند به جزئی جدایی‌ناپذیر از لوگو ورزشی این برند بدل شده است.

  نکاتی که باید برای طراحی یک لوگو ورزشی در نظر بگیریم

  اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که نیاز است حین طراحی لوگوی ورزشی در نظر بگیریم، پویا بودن هویت این لوگو است. در بسیاری از مواقع، وقتی از موسسات رسانه‌ای و یا علمی سفارش دریافت می‌کنید، چندان نیازی به مهندسی احساساتی که در پس طراحی نهفته است، ندارید؛ این در حالی است که، برای طراحی یک لوگوی ورزشی باید حواستان را به‌شدت جمع این فاکتور کنید.

  پس از این که اتود ایده‌های اولیه‌ی خود را روی کاغذ پیاده کردید، وقت تمرکز روی جزئیات فرا می‌رسد. یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده‌ی هر لوگو فونت آن است. فونت مدنظرتان باید براساس هویت برند انتخاب شود؛ برای مثال، اگر برندتان هویتی ایرانی دارد، بهتر است از وارد کردن اسامی انگلیسی در متن لوگو پرهیز کنید.

  آنچه در نهایت طراحی می‌کنید، باید ترکیبی از تناسب، سادگی و تمایز باشد. اجزای یک لوگو ورزشی باید در کنار یکدیگر یک هارمونی بی‌نقص را ترتیب دهند. هیچ کدام از اجزای لوگو نباید به‌گونه‌ای انتخاب شده باشند که وجودشان در متن کار توی ذوق مخاطب بزند. موضوع مهم بعدی درباره‌ی تمایز لوگو است. طبیعتا شما هرجای دنیا که بروید افراد تعریف مشخصی از واژه‌ی فوتبال و حتی ورزش به شما ارائه می‌دهند. این هنر شما است که بتوانید تعریفی متمایز ارائه دهید که در عین حال، برای همه قابل درک نیز باشد.

  مراحل طراحی لوگو ورزشی جذاب

  اول از همه باید BRAIN STORM انجام دهید. BRAIN STORM کردن به معنای پیاده سازی کلیه‌ی طرح‌ها و ایده‌هایتان روی کاغذ است. به‌گونه‌ای که هر طرح والد طرحی دیگر باشد. پس از مشخص کردن ایده‌ها، شما مجموعه‌ای از سمبل‌ها را در دسترس دارید.

  گام دوم این است که این سمبل‌ها را در کنار یکدیگر بچینید. توجه کنید که این سمبل‌ها شامل لوگو تایپ و لوگوی تصویری هستند. شما می‌توانید با کنار هم قرار دادن نمادهای متنی و تصویری در کنار یکدیگر، یک لوگو ورزشی استاندارد طراحی کنید.

  البته باید حواستان به استاندارد بودن المان‌های اولیه جمع باشد. به زبان ساده، اگر لوگویی که مشغول کار روی آن هستید یک لوگو بدنسازی است، نیازی ندارید در طرح‌های اولیه‌تان شکل زرافه یا گراز به‌کار ببرید، مگر این که این حیوان‌ها نماد باشگاه یا بخشی از هویت فرد سفارش دهنده باشند.

  کدام نوع لوگو برای طراحی لوگو ورزشی مناسب‌تر است؟

  بهترین شکل لوگوی ورزشی، یک لوگوی تصویری ساده است. اگر گرافیستی بتواند یک متن نوشته را نیز به هارمونی کار خود اضافه کند، دیگر نور‌علی‌نور می‌شود. با این حال، در حالت ابتدایی بهترین نوع لوگو برای طراحی لوگوی ورزشی نوع تصویری است؛ برای مثال، شما به جز سه حرف FCB کلمات دیگری در لوگوی باشگاه فوتبال بارسلونا نمی‌بینید. با این حال، هر جا که چشمتان به این لوگو بخورد متوجه می‌شوید که بحث درباره‌ی فوتبال است.

  برای طراحی لوگو ورزشی بهتر است از چه نوع شکل‌هایی استفاده کنیم؟

  تا به حال دقت کرده‌اید که چرا لوگوی اکثر تیم‌های ورزشی گرد است؟ از نظر روانشناسی استفاده از اشکالی که گوشه‌های شکسته دارند، ایده‌ی چندان خوبی برای القای حس پویایی به مخاطب نیست. از سوی دیگر، اشکال بدون گوشه در همه حال و در هر شکلی از هارمونی، حالت دینامیک خود را حفظ می‌کنند. به همین دلیل است که در طراحی اکثر نمادهای ورزشی از اشکال گرد استفاده می‌شود.

  چه رنگ‌هایی برای طراحی لوگوهای ورزشی مناسب‌تر است؟

  این قضیه کاملا بستگی به سفارشی که دریافت کرده‌اید دارد. حتی فکر به این که بخواهیم به دلیل ملایم بودن رنگ آبی، رنگ لوگوی باشگاه استقلال را به قرمز تغییر بدهیم می‌تواند خنده‌آور باشد؛ اما، اگر ایده‌ای برای انتخاب رنگ لوگو ندارید، فارغ از طیف رنگی مدنظرتان، برای طراحی لوگو ورزشی معمولا از رنگ‌های تند استفاده می‌شود.

  سخن پایانی

  برای طراحی لوگو ورزشی، قبل از هرچیزی باید هویت سفارش دهنده را به‌خوبی شناخت. حواستان باشد که گفتیم لوگوهای ورزشی از همان اولش هم سر چشم‌و‌هم‌چشمی رقبا در دنیای ورزش بولد شدند. پس این نکته را همواره به ذهن بسپارید که شناخت رقبا، درست به‌اندازه‌ی شناخت هویت خودتان اهمیت دارد. این موضوع جدای از این که دید وسیع‌تری از دنیای طراحی در اختیارتان قرار می‌دهد، ضریب خطای کارتان را نیز کم می‌کند. می‌توانید تصور کنید که اگر روی لوگوی استقلال اثری از نماد شش باشد، یا در لوگوی پرسپولیسی‌ها ردی از نماد چهار دیده شود، عجب بلوایی می‌شود؟ همین حالا هم چرخ‌های دوچرخه به کار رفته در لوگوی استقلال کلی داستان درست کرده‌اند، حالا تصور کنید که طراحی لوگو مذکور بدون فکر صورت می‌گرفت، آن وقت چه می‌شد؟

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone