گروه طراحان آرمکده

تاریخچه لوگو استقلال

آنچه در این مقاله می خوانید

رشته‌‌های ورزشی زیادی در کشور ما وجود دارند، اما هیچ‌یک از این رشته‌های ورزشی به اندازه‌ی فوتبال پرطرفدار نیستند. هیجان و تکنیک‌هایی که در این ورزش وجود دارد هر شخصی را سر ذوق می‌آورد، حتی کل کل‌ها و رقابت تیم‌های فوتبال تبدیل به یکی از جذابیت‌های غیرقابل چشم‌پوشی این ورزش شده است. 

برای دیدن نمونه لوگو های طراحی شده توسط تیم حرفه ای آرمکده به لینک زیر مراجعه کنید:

نمونه لوگو های آرمکده 

این رقابت‌ها تا جایی ادامه پیدا کرده‌اند که حتی اگر علاقه‌ای به فوتبال نداشته باشید و از تکنیک‌‌‌ها و قوانین این بازی سر در نیاورید، باز هم به‌خوبی می‌دانید که تیم استقلال سال‌هاست که عنوان سرسخت‌ترین و اصلی‌ترین رقیب پرسپولیس را به خود اختصاص داده است. 

سال‌هاست که این دو تیم بر سر قهرمانی با یکدیگر رقابت می‌کنند و علاقه‌مندانشان هم حسابی برای هم شاخ و شانه می‌کشند. پرچم، کیت‌‌های ورزشی و لوگوی استقلال و پرسپولیس در جای‌جای زندگی عاشقان این تیم‌ها پیدا می‌شود و این افراد راهی برای نشان دادن تعلق خاطر خود به تیم محبوب‌شان پیدا می‌کنند.

 قطعا استفاده از لوگو یکی از بهترین راه‌های نمایش وفاداری و توجه به تیمی است که شما به آن علاقه دارید. شما می‌توانید لوگوها را در هر مکانی استفاده کنید: روی ماگ‌ یا به عنوان پس‌زمینه‌ی گوشی، به‌عنوان طرحی روی لباس یا به شکل یک پوستر روی دیوار. به هر حال فرقی نمی‌کند، اگر طرفدار استقلال هستید، می‌توانید لوگوی جالب آن را به هر شکلی که می‌خواهید استفاده کنید و طرفداری خود را نشان دهید. 

اما آیا به عنوان یک هوادار با تاریخچه لوگو استقلال آشنایی دارید؟ یا می‌دانید این لوگو چه مفاهیمی را در خود جای داده است؟ در این مطلب به بررسی تاریخچه لوگو استقلال، سیرتحول این لوگو و مفاهیم پنهان شده در تار و پود آن می‌پردازیم تا به عنوان یک طرفدار درک بهتری از لوگوی این تیم موفق و محبوب پیدا کنیم.

تاریخچه لوگو استقلال

درباره برند استقلال

شکل‌گیری برند استقلال داستانی جالب و شنیدنی دارد که بی‌شک دانستن آن به بررسی هرچه بهتر تاریخچه لوگو استقلال کمک خواهد کرد. شاید تعجب کنید اگر بشنوید که باشگاه استقلال پیش از تبدیل شدن به یک باشگاه فوتبال، یک کلوب یا باشگاه دوچرخه سواری بوده است.

 در اواخر جنگ جهانی دوم، دوچرخه‌سوارانِ به نام کشور تصمیم گرفتند برای سر و سامان دادن به وضعیت دوچرخه‌سواری در ایران، این ورزش را به‌صورت صنفی مدیریت کنند. در چهارم مهر ۱۳۲۴، این تشکل صنفی جای خود را به یک باشگاه دوچرخه‌سواری داد که با نام کلوب دوچرخه‌سواران شناخته می‌شد. 

کلوب دوچرخه‌سواران با زحمات افرادی همچون پرویز خسروانی که یکی از بنیان‌گذاران این باشگاه بود، در عرض ۴ سال تبدیل به یک باشگاه ورزشی بزرگ شد که رشته‌های ورزشی متنوعی از جمله فوتبال را پوشش می‌داد. در واقع تیم فوتبالی که امروزه آن را با برند استقلال می‌شناسیم، در آن سال‌ها با ادغام دو تیم نادر و شهاب شکل گرفت و با نام تیم فوتبال دوچرخه‌سواران شروع به رقابت کرد.

 تا سال ۱۳۲۸ این تیم فوتبال با نام دوچرخه‌سواران در رقابت‌های گوناگون ظاهر می‌شد اما با تغییر مالکیت کلوب دوچرخه‌سواران و تبدیل شدن پرویز خسروانی به مالک اصلی آن، نام تیم فوتبال با تصمیم هیات مدیره به تاج تغییر کرد. 

این برند فوتبالی تا سال ۱۳۵۷ با نام تاج به فعالیت خود ادامه داد و با پیروزی انقلاب، نام آن به استقلال تغییر کرد. برند استقلال با دو قهرمانی و دو نائب قهرمانی در آسیا لقب پرافتخارترین باشگاه ایران در رقابت‌های آسیایی را کسب کرده است. این تیم همچنین دومین تیم قدرتمند در لیگ ایران و پرافتخارترین تیم فوتبال در جام حذفی است.

اولین لوگو استقلال

اولین لوگوی استقلال در سال ۱۳۲۴ و با تاسیس کلوب دوچرخه‌سواران طراحی شد. این لوگو به‌ خاطر تمرکز کلوب بر ورزش دوچرخه‌سواری، به تصویر یک دوچرخه‌سوار مزین بود که درون قابی شبیه به سپر در حال رکاب زدن بود. 

تاریخ تاسیس باشگاه نیز به میلادی در زیر تصویر دوچرخه سوار درج شده بود. این لوگو تا سال ۱۳۲۸ و تغییر نام باشگاه به تاج، روی لباس بازیکنان و پرچم‌ها و نشان‌های تیم‌های این باشگاه استفاده شد.

لوگو استقلال

سیر تکامل لوگو استقلال

اگر تاریخچه لوگو استقلال را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که لوگوی این برند برخلاف لوگو پرسپولیس تغییرات چندان زیاد و گسترده‌ای نداشته و در طول سال‌ها تنها ۶ بار دستخوش تغییر شده است. همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، تیم استقلال کنونی که فعالیت خود را با عنوان کلوب دوچرخه‌سواران آغاز کرده بود، از تصویر یک دوچرخه‌سوار در کادری سپر مانند به‌عنوان لوگو استفاده کرد. 

۴ سال بعد، در سال ۱۳۲۸ و با تغییر مالکیت و نام کلوب دوچرخه‌سواران، باشگاه نیز با یک تغییر اساسی در لوگو، سنخیت آن را با نام باشگاه افزایش داد. این بار به جای دوچرخه‌سوار تصویر یک تاج سلطنتی که شباهت بسیار زیادی به تاج پهلوی داشت، در میان ۴ حلقه‌‌ی المپیک خودنمایی می‌کرد.

 در حلقه‌های کناری تاج حروف تا و ج به رنگ طلایی نوشته شده بود و در زیر حلقه‌ها واژه‌ی تاج با حروف لاتین و به رنگ آبی به چشم می‌خورد. گفته می‌شود که حلقه‌های به کار رفته در این لوگو یادآور چرخ‌های دوچرخه و نوعی ادای دین به نام و لوگوی پیشین این باشگاه بوده‌اند. 

با پیروزی انقلاب و درگیری‌ها بر سر انحلال باشگاه تاج، این باشگاه با همت چند تن از بازیکنان و با تغییر نام به استقلال پابرجا باقی ماند، اما لوگوی شاهنشاهی تیم تاج با حال و هوای جدید کشور هم‌خوانی نداشت. به همین خاطر باید لوگوی تیم نیز به‌دنبال نام آن تغییر می‌کرد. 

لوگوی جدید در سال ۱۳۶۲ طراحی شد و به جز استفاده از رنگ‌های آبی و سفید در ساختار اصلی شباهت دیگری به لوگوهای پیشین این تیم نداشت. در این لوگوی جدید نام استقلال و پنج ضلعی‌های آبی و سفیدی که تصویر توپ چهل تکه را تداعی می‌کردند در یک دایره قرار گرفته بودند. 

دایره‌ی مزبور نیز که خود بی‌شباهت به توپ نبود، درون بال‌های یک پرنده‌ی آبی‌رنگ قرار داشت. پرنده‌ای که گفته می‌شود نماد آزادی بود و حالت پرهایش شباهت زیادی به آرم الله موجود در پرچم ایران داشت. 

این لوگو تا سال ۱۳۷۰ روی لباس و پرچم تیم استقلال خودنمایی می‌کرد، تا اینکه در نهایت جای خود را به لوگویی مفهومی‌تر و با معناتر داد. یک دایره با کادری آبی رنگ که فضای سفید درون آن توسط سه حلقه به رنگ‌های سفید و آبی روشن اشغال شده بود و یکی از حلقه‌ها تصویری شبیه به جقه را ایجاد کرده بود.

 این بار نیز حلقه‌های تداعی‌کننده‌ی چرخ‌های دوچرخه به لوگوی استقلال بازگشته بودند و با وجود سادگی، مفاهیم بسیاری را به مخاطب القا می‌کردند. این لوگوی ساده و مفهومی تا سال ۷۹ مهمان لباس‌ها و تمامی المان‌‌های مرتبط با تیم استقلال بود و به مدت ۱۰ سال نشان اصلی باشگاه به حساب می‌آمد. تا اینکه باشگاه به‌طور ناگهانی تصمیم به تغییر لوگو گرفت و یک لوگوی عجیب را جایگزین لوگوی قبلی کرد. 

لوگوی جدید تصویر یک دلفین سفید را به نمایش می‌گذاشت که از آب بیرون جهیده و در حال شوت کردن یک توپ فوتبال بود! در بالای تصویر دلفین نام لاتین استقلال و تاریخ تاسیس آن به میلادی و شمسی به چشم می‌خورد و در زیر کادر این تصویر یک کادر روبان مانند وجود داشت که نام فارسی استقلال را به یدک می‌کشید. 

تاریخچه لوگو استقلال

این لوگو به‌حدی ناکارآمد و بی‌معنی بود که فقط نزدیک به یک سال استفاده شد و خیلی زود جای خود را به لوگوی پیشین داد. این بار لوگوی پیشین استقلال با کمی تغییر کامل‌تر شده بود و می‌توانست مناسب‌ترین لوگوی ممکن برای این باشگاه باشد. 

با اضافه شدن نام فارسی و لاتین استقلال و تاریخ تاسیس باشگاه به درون حلقه‌ي اصلی و همچنین اضافه شدن دو ستاره‌ی طلایی به بالای حلقه، لوگو استقلال به شکل نهایی خود درآمد و امروزه شما این لوگو را به عنوان لوگو برند استقلال می‌شناسید.

مفهوم لوگوی استقلال

لوگوی کنونی باشگاه استقلال برخلاف سایر لوگوهایی که در تاریخچه لوگو استقلال معرفی کردیم، دارای معانی و مفاهیم گسترده‌اند. رنگ‌‌ها و شکل‌های هندسی که در طراحی این لوگو به کار رفته‌ با دقت و خلاقیت هرچه تمام‌تر انتخاب شده‌اند. 

به همین خاطر لوگوی فعلی باشگاه دارای پایبندی به گذشته و امید به آینده است. کادر اصلی این لوگو به شکل دایره و شبیه به توپ است، اما مفاهیم اصلی در جزئیات درون این کادر مدور جای گرفته‌اند‌: سه حلقه و تصویری شبیه به جقه که از نمادهای هنر ایرانی است. همانطور که گفتیم، این حلقه‌ها نوعی ادای دین به لوگوهای اولیه و تصویر دوچرخه‌سوار در اولین لوگوی باشگاه استقلال‌اند.

 اما استفاده از حلقه‌هایی که شبیه به حلقه‌های المپیک در هم تنیده‌اند، در دنیای ورزش نشانه‌ی پیروزی و موفقیت هستند. پس طراح با این انتخاب قصد دارد دستاوردها و پیروزی‌های این تیم را به رخ بکشد. 

از سوی دیگر تصویر جقه که بخشی از آن به یکی از حلقه‌ها گره خورده است، در کنار تاکید بر اصالت و قدمت برند استقلال تصویر توپی را به نمایش می‌گذارد که با قدرت هرچه تمام‌تر شوت شده و در میان حلقه‌ها جای گرفته است.

 این تصویر نشان‌ می‌دهد که تیم فوتبال استقلال با قدرت در زمین می‌جنگد و قهرمانی را از آن خود می‌کند. ایده‌ای بسیار خلاقانه در طراحی لوگوی باشگاه‌ فوتبال که در تاریخچه لوگو استقلال و حتی لوگوی تیم‌های دیگر هم به چشم نمی‌خورد.

بررسی شکل ظاهری در تاریخچه لوگو استقلال

با نگاهی به تاریخچه لوگو استقلال خواهید دید که لوگوی امروز این باشگاه دومین لوگویی است که در آن تماما از دایره و خطوط منحنی استفاده شده است. هیچ نوع خط و شکل هندسی با اضلاع تیز یا شکسته در آن به چشم نمی‌خورد و از آنجا که اشکال مدور و خطوط نرم حس دوستی، یکپارچگی و اتحاد را انتقال می‌دهند، استفاده از این المان‌ها تداعی‌کننده‌ی همبستگی و قابل اطمینان بودن این تیم است. پیش از این نیز به طرح بته جقه‌ مانند موجود در این لوگو اشاره کردیم. 

 فونت لوگو استقلال

بته جقه همواره از گذشته نماد هنر سنتی ایران زمین بوده است. این طرح که شبیه به درخت سرو ایرانی است نوعی استواری و استقامت را نیز به تصویر می‌کشد که با ماهیت ورزشی این تیم فوتبال هماهنگی دارد. از سوی دیگر طراح در طراحی این لوگو خلاقیت را به اوج خود رسانده است و با ادغام حلقه‌ی آبی رنگ با نماد بته جقه چیزی شبیه به ستاره‌ی دنباله‌دار یا توپ در حال حرکت خلق کرده است. 

با گنجاندن تمامی این المان‌‌ها در یک تصویر ساده، به نظر می‌رسد که طراح موفق به خلق جذاب‌ترین و مفهومی‌ترین لوگوی استقلال در میان تمامی لوگوهای موجود در تاریخچه لوگو استقلال شده است.

بررسی فونت در تاریخچه لوگو استقلال

به‌ط‌ور کلی فونت در تاریخچه لوگو استقلال دارای محوریت اصلی نیست و به‌نظر می‌رسد که از آن صرفا برای اطلاع رسانی و با پیروی از لوگوی تمامی تیم‌های فوتبال جهان استفاده کرده‌اند. با این وجود با یک نگاه گذرا به فونت به کار رفته در نام استقلال، می‌توان متوجه شد که طراح این بخش از لوگو را نیز در هماهنگی کامل با سایر اجزا لوگو طراحی کرده است. 

در کلمه‌ی استقلال نیز هیچ خط شکسته‌ای به چشم نمی‌خورد وفونت انتخاب شده برای این کلمه، از نوع فونت‌های فانتزی با حاشیه‌های نرم است. این موضوع حس دوستی، جوانی، وحدت و اطمینان ‌خاطری را که شکل کلی به مخاطب انتقال مي‌دهد، چند برابر می‌کند. 

البته نام لاتین استقلال و همچنین اعدادی که برای نمایش تاریخ تاسیس در لوگو استفاده شده‌اند، کمی جنبه‌ی رسمی‌تر دارند و با فونت‌های رسمی متداول نوشته شده‌اند. این نکته بار احساسی لوگو را تا حدی متعادل کرده است.

بررسی رنگ در تاریخچه لوگو استقلال

تاریخچه لوگو استقلال به رنگ‌های آبی و سفید گره خورده است. از اولین لوگویی که برای کلوب دوچرخه‌سواران طراحی شده بود تا آخرین لوگوی استقلال همگی ترکیبی از دو رنگ سفید و آبی را در خود داشتند که این انتخاب نمی‌تواند چندان بی‌علت باشد:

- آبی: در روان‌شناسی رنگ‌ها، آبی رنگ اعتماد، آرامش و دوستی است. در واقع هرگاه طراح لوگو بخواهد این احساسات را در بیننده زنده کند، رنگ آبی بهترین گزینه‌ی در دسترس است. البته طیف‌های گوناگون آبی هر کدام می‌توانند معانی مختلفی داشته باشند. 

لوگو استقلال

برای مثال آبی فیروزه‌ای یا سلطنتی، نماد جوانی و دوستی است. رنگی که در حلقه‌ی توپ مانند لوگو استقلال نیز به چشم می‌خورد. البته رنگ آبی فیروزه‌ای حس و حالی سلطنتی را نیز ایجاد می‌کند که می‌تواند به‌صورت زیرپوستی به نام تاج اشاره داشته باشد.

- سفید: رنگ پاکی و جوانی است. این رنگ وحدت، خلوص و کارآمدی را نیز به نمایش می‌گذارد که در کنار سایر المان‌های موجود در لوگو مفهوم نهایی را به مخاطب منتقل می‌کند.

- طلایی: رنگ طلایی از دیرباز نماد وفور نعمت، اشرافیت و ارزندگی بوده است. استفاده از این رنگ در ستاره‌های لوگو نشان ارزشمندی دستاوردهای تیم در میادین داخلی و خارجی است.

لوگوی استقلال چه نوع لوگویی است؟

با اینکه تاریخچه لوگو استقلال پر از تغیرات جورواجور است، اما آخرین لوگوی طراحی شده برای این باشگاه یک لوگو انتزاعی، است. لوگوهای انتزاعی لوگوهایی بسیار پیچیده با ظاهری ساده هستند. در طراحی این لوگوها از اشکال هندسی، رنگ‌ها و میزان زیادی خلاقیت استفاده می‌شود. 

معمولا این لوگوها در نگاه اول معنی خاصی را به ذهن‌تان متبادر نمی‌کنند اما اگر به‌خوبی طراحی شده‌ باشند، با نگاهی دقیق‌تر به مفهوم و پیام پنهان شده در بین خطوط لوگو پی خواهید برد.

پس از مرور تاریخچه لوگو استقلال به این نتیجه می‌رسید که باشگاه استقلال در طول سال‌ها آهسته و پیوسته قدم برداشته است. با نگاهی به میزان تغییرات لوگو و همچنین مالکیت و نام این باشگاه متوجه خواهید شد که اعضا و مدیران این باشگاه همواره روی اصول و برنامه پیش رفته‌اند و به‌خوبی از اهداف و خواسته‌های خود آگاه بوده‌اند. 

شاید این نتیجه‌گیری کمی عجیب به نظر برسد اما باید بدانید که لوگوها زبان هر برند هستند که می‌توان با نگاهی به آن‌ها تمام داستان برند را از پس خطوطشان بیرون کشید. بنابراین می‌توانیم بگوییم که ثبات و خلاقیت زیاد در طراحی لوگوی استقلال نشان از قدرت، مدیریت و ثابت قدمی این برند دارد.

اشتراک گذاری:

نام
ایمیل
نظر