آنچه در این مقاله میخوانید

  آرکتایپ جادوگر (The Magician)

  آرکتایپ جادوگر (The Magician)

  هر برند دارای یک شخصیت متمایز و منحصر به فرد است که به آن آرکتایپ برند نیز گفته می‌شود. در دنیای بازاریابی 12 مدل آرکتایپ مختلف وجود دارد که هریک از آنها یک شخصیت مستقل و با ویژگی‌های خاص دارند. جادوگر یا شعبده‌باز یک آرکتایپ خاص است که با آگاهی از نحوه عملکرد دنیا، رویاها را به واقعیت تبدیل می‌کند. آرکتایپ جادوگر نمادی از قدرت برای ایجاد تغییر و تحول است و افراد ممکن است در مسیر تحول شخصی یا جهانی خود این آرکتایپ را تجربه کنند. اما این شخصیت چگونه در برندها منعکس می‌شود و برندهای دارای آرکتایپ جادوگر چه استراتژی‌هایی دارند و به دنبال تحقق چه اهدافی هستند؟

  آرکتایپ جادوگر چیست؟

  آرکتایپ جادوگر یا شعبده‌باز به جستجوی روش‌های جدید، یافتن راه‌حل‌های کشف نشده و ارائه محصولات کاملا متفاوتی که هنوز تولید نشده‌اند، علاقه بسیاری دارد. این آرکتایپ مبتنی بر ایده‌پردازی است و به عنوان نمادی از تحول، نوآوری و خلاقیت شناخته می‌شود. جادوگر به مخاطب خود حس مسحور، رضایت، تحول و خوشحالی می‌دهد که این احساس می‌تواند موقت یا طولانی مدت باشد. اما رضایت مخاطب به دلیل کار خارق‌العاده‌ای است که آرکتایپ جادوگر انجام می‌دهد.

  شعبده‌باز به دنبال آن است تا همواره در مرکز توجه قرار داشته باشد و با انجام کارهای عجیب و منحصر به فرد بتواند افراد را به سمت خود بکشاند. این آرکتایپ عاشق یافتن موقعیت‌های برد-برد با روش‌های هوشمندانه جهت رسیدن به نتیجه مطلوب و جذاب است.

  برندهای با آرکتایپ جادوگر

  ویژگی‌های کلی آرکتایپ جادوگر

  آرکتایپ برند جادوگر به توانایی در برانگیختن حس شگفتی و افسون از طریق نوآوری و حل خلاقانه مسائل شناخته می‌شود. برندهایی که با این آرکتایپ همسو هستند، اغلب دارای کیفیتی متحول کننده‌ می‌باشند و با ارائه تجربیات منحصر به فرد و به یاد ماندنی، خود را به طور کامل از رقبا متمایز می‌سازند. ویژگی‌های کلی آرکتایپ جادوگر را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

  • ویژگی‌های اصلی: قدرتمند، کاریزماتیک، الهام‌بخش، حمایت‌گر، داستان‌سرا و رویاپرداز
  • هدف: تحقق رویاها
  • ترس: ناتوانی، از دست دادن اعتبار، عدم توانایی در شگفت‌زده کردن مخاطب
  • وعده برند: دانش غیر معمول
  • شعار: غیرممکنی وجود ندارد و هر چیزی ممکن است پیش بیاید
  • وعده برند: تغییر و تحول
  • استراتژی: ایجاد یک چشم انداز منحصر به فرد و زندگی بر اساس آن
  • رنگ سازمانی: آبی، بنفش، قرمز، سفید و مشکی

  آرکتایپ جادوگر دارای سه سطح مختلف است که به مرور توسعه می‌یابد و بالغ می‌شود. این سه سطح شامل:

  سطح 1: شامل تجربه لحظات جادویی است که باعث می‌شود فرد حس مسحور، رضایت، خوشحالی و ایجاد تغییرات مثبت در وضع موجود را تجربه کند.

  سطح 2: این سطح، تجربه غرق شدن عمیق فیزیکی و روحی در کاری که انجام می‌دهید را برای شما (به عنوان یک برند) به ارمغان می‌آورد تا در نهایت به هماهنگی کامل برای دستیابی به اهداف خود برسید.

  سطح 3: معجزات رخ می‌دهند و اهداف یک برند به حقیقت می‌پیوندند.

  برندهای معروف آرکتایپ جادوگر

  چندین برند معروف دنیا دارای آرکتایپ جادوگر هستند که از طریق ارائه تجارب عجیب و منحصر به فرد، توجه مخاطبان را جلب کرده‌اند. معروف‌ترین برندهای دارای شخصیت جادوگر شامل:

  برند والت دیزنی

  • ردبول (Red Bull): شعار این برند تولید کننده نوشیدنی‌های انرژی‌زا، ساده اما صریح است: «ردبول به شما بال می‌دهد». این برند ادعا می‌کند که نوشیدنی‌های آن یک معجون جادویی است که به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید و حتی یک رویا را به واقعیت تبدیل کنید. این ادعا دقیقا هدف آرکتایپ جادوگر یا شعبده‌باز است.
  • تسلا (Tesla): تسلا شرکت آمریکایی خودروسازی و انرژی است که متعلق به ایلان ماسک بوده و هدف اصلی آن نیز تغییر دنیا است. تسلا از ماکت‌های مدل خودروها گرفته تا محتواهای اینستاگرام خود تماماً به دنبال تأثیرگذاری، نوآوری، انجام امور خاص، مرموز و خارق‌العاده است.

  برند تسلا

  آیا شخصیت برند شما دارای ویژگی‌های آرکتایپ جادوگر است؟ آیا به دنبال شگفت‌زده کردن مخاطبان خود هستید و می‌خواهید غیرممکن‌ها را ممکن سازید؟ اگر پاسخ شما به این سوال «بله» است، آرکتایپ برندتان جادوگر یا شعبده‌باز است.

  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  سفارش طراحی لوگو