آنچه در این مقاله میخوانید

  لوگوی مدرن چیست؟ چگونه یک لوگو مدرن طراحی کنیم؟

  لوگوی مدرن چیست؟ چگونه یک لوگو مدرن طراحی کنیم؟

  لوگوی مدرن (Modern Logo) یا لوگوی مینیمال از جمله سبک‌های پرطرفدار و رایج طراحی لوگو است که به دلیل سادگی و عدم استفاده از عناصر غیرضروری و متعدد، دارای قدرت تاثیرگذاری بالایی بر مخاطبان می‌باشد. لوگوی مدرن مجموعه‌ای از عناصر کلاسیک و جذاب است که در کنار یکدیگر یک نشان بصری جذاب و چشم نواز را خلق می‌کنند. به طور کلی ترندها و روش‌های طراحی لوگو همواره در حال تغییر و تحول هستند و برندهایی که می‌خواهند بیشترین تاثیر را بر مخاطبان خود داشته باشند، قطعا به یک لوگو مدرن احتیاج دارند تا از طریق آن بتوانند خود را به طور موثر به آنها معرفی نمایند.

  لوگوهای مدرن هیچگونه وابستگی به زمان ندارند و در صورت طراحی حرفه‌ای و اصولی می‌توانند بدون نیاز به ایجاد تغییرات چشمگیر به عنوان نماد بصری همیشگی یک برند مورد استفاده قرار گیرند. از طرفی دیگر نیز به دلیل قدرت تاثیرگذاری بالا، بسیار سریع توجه مخاطبان را جلب کرده و به نمادی ماندگار در ذهن آنها تبدیل خواهند شد. در ادامه این مطلب همه آنچه که باید درباره طراحی لوگوی مدرن بدانید را به شما توضیح داده و چندین ایده و طرح لوگوی مدرن را نیز به شما معرفی خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

  منظور از لوگوی مدرن چیست؟

  لوگوی مدرن، ترکیب منحصر به فردی از عناصر طراحی گرافیکی کلاسیک و تم‌های مد روز است که دارای خطوط واضح، طراحی مینیمالیستی و رنگ‌های جذاب و خاص می‌باشد. به عبارت دیگر، لوگوی مدرن لوگویی است که در عین سادگی بسیار شیک و خیره کننده است و در نگاه اول توجه مخاطبان را به خود جلب خواهد کرد. به بیان ساده‌تر، لوگو مدرن به صورت مختصر و مفید طراحی می‌شود و عناصر اضافی و غیرضروری در آن جایی ندارند؛ به همین دلیل به آن لوگو مینیمال نیز گفته می‌شود. به طور کلی هرچه یک لوگو ساده‌تر باشد، بسیار سریع‌تر و راحت‌تر توجه و البته اعتماد افراد را جلب کرده و به نمادی ماندگار در ذهن آنان تبدیل خواهد شد.

  لوگو تمامی برندهای موفق و محبوبی که امروز می‌شناسیم همگی به صورت مدرن و به دور از هرگونه شلوغی و یا عنصر اضافه طراحی شده‌اند و در واقع راز موفقیت و ماندگاری آنها نیز همین طراحی ساده اما جذاب است. بنابراین تفاوتی ندارد که در چه حوزه‌ای فعالیت دارید؛ آنچه که اهمیت دارد این است که نشان بصری برند خود را به گونه‌ای طراحی کنید که در گذر زمان و به دلیل طراحی شلوغ و پیچیده، جذابیت اولیه خود را از دست ندهد.

  ویژگی های لوگو مدرن

  هدف اصلی تمامی کسب و کارها از طراحی لوگو این است که لوگوی آنها به جلب توجه و اعتماد مخاطبان کمک کند. اما به نظر شما یک لوگو چگونه می‌تواند به یک برند رسمیت و اعتبار بخشد و به جلب اعتماد مخاطبان هدف نیز کمک کند؟ همانطور که اشاره کردیم، لوگوی مدرن از جمله سبک‌های رایج و مناسب برای طراحی لوگو است که به راحتی قادر به جلب توجه و اعتماد مخاطبان است؛ از این رو بسیاری از برندها لوگوی خود را به سبک مدرن طراحی می‌کنند تا از قدرت تاثیرگذاری فوق العاده آن در جهت همراه ساختن مخاطبان هدف و برقراری تعامل مثبت با آنها استفاده کنند. مهم‌ترین ویژگی های لوگو مدرن شامل موارد زیر است:

  سادگی (Simplicity)

  سادگی اصلی‌ترین ویژگی لوگوی مدرن یا مینیمال محسوب می‌شود که آن را به سبکی پرطرفدار برای طراحی لوگو تبدیل کرده است. لوگوهای ساده تمامی پیچیدگی‌ها و شلوغی‌های محیط اطراف را از بین می‌برند و به روشی غیر مستقیم اما موثر، مخاطبان را نسبت به برقراری تعامل با برند موردنظر و استفاده از خدمات آن ترغیب می‌کنند.

  تصور کنید که در یک خیابان شلوغ در حال قدم زدن هستید. عابران پیاده زیادی در اطراف شما قدم می زنند، اتومبیل‌ها سروصدای زیادی در محیط ایجاد کرده‌اند و ده‌ها فروشگاه مختلف نیز سعی دارند توجه شما را جلب کنند تا وارد آنها شوید. اما کدام فروشگاه واقعا توجه شما را به خود جلب خواهد کرد؟ طبیعتا فروشگاهی که لوگویی ساده دارد و در عین سادگی دارای طراحی به روز و جذابی است به راحتی توجه‌تان را جلب کرده و شما را نسبت به بازدید ترغیب می‌کند. این تاثیرگذاری در واقع قدرت عنصر سادگی در طراحی لوگوی مدرن است. یک لوگوی ساده به سرعت توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند و بلافاصله نیز پیام برند شما را بدون نیاز به استفاده از عناصر طراحی پیچیده به آنها منتقل خواهد کرد.

  لوگوی مدرن

  عدم وابستگی به زمان (Timelessness)

  همانطور که اشاره کردیم، لوگوهای مدرن به دلیل طراحی ساده و عدم استفاده از عناصر متعدد معمولا در گذر زمان، جذابیت و زیبایی اولیه خود را از دست نمی‌دهند و اصطلاحا از مد نمی‌افتند. به همین دلیل به زمان وابستگی نداشته و همواره قادر به جلب توجه مخاطبان خواهند بود؛ زیرا طراحی آنها به گونه‌ای است که در عین دارا بودن ظاهر کلاسیک و شیک از عناصر جدید و به روز طراحی لوگو نیز بهره می‌برند و برای تمامی مخاطبان از جذابیت کافی برخوردار هستند.

  منحصر به فرد بودن (Uniqueness)

  منحصر به فرد بودن نیز یکی دیگر از ویژگی های لوگو مدرن است که آن را به لوگویی همه کاره و کاربردی تبدیل می‌کند. منظور از منحصر به فرد بودن لوگوی مدرن این است که به دلیل استفاده از عناصر ساده اما در عین حال خاص، طرح‌های آن معمولا انحصاری و یکه هستند و احتمال وجود دو لوگوی مدرن عینی وجود ندارد. همین ویژگی نیز سبب می‌شود تا مخاطبان هدف به راحتی قادر به تشخیص لوگوی شما در هر موقعیتی باشند.

  اثرگذاری (Effectiveness)

  قدرت اثرگذاری بالا بر مخاطبان نیز ویژگی مهم دیگر لوگوی مدرن است که آن را به نمادی خاص و ماندگار در ذهن مخاطبان تبدیل خواهد کرد؛ زیرا بسیاری از افراد در هنگام مواجه با لوگوهای مدرن معمولا مجذوب آنها شده و به همین دلیل آن را به خاطر می‌سپارند. زمانی که مخاطبان به لوگوی یک برند توجه کنند، به احتمال زیاد نیز نسبت به برقراری تعامل و یا استفاده از خدمات آن ترغیب خواهند شد. بنابراین اثرگذاری لوگوی مدرن با میزان رشد برند و افزایش میزان فروش شما ارتباط مستقیم دارد.

  عناصر انواع لوگو مدرن

  برای طراحی یک لوگوی مدرن عناصر مختلفی در اختیار دارید که با توجه به هدف، ارزش‌ها و حوزه فعالیت برند موردنظر می‌توانید از آنها استفاده نمایید. اصلی‌ترین عناصر انواع لوگوی مدرن شامل موارد زیر است:

  تایپوگرافی

  تایپوگرافی یکی از مهم‌ترین عناصر لوگوی مدرن است که موجب ماندگاری نام برند در ذهن مخاطبان خواهد شد. اهمیت انتخاب فونت مناسب و خوانا، رعایت فاصله استاندارد میان حروف و کلمات در طراحی لوگو مدرن به سبک نوشتاری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا نام برند در این روش تنها عنصر موجود در لوگو است و به همین دلیل باید با دقت و ظرافت بالایی نوشته شود.

  طراحی لوگوی مدرن

  آیکون‌ها و اشکال هندسی

  لوگوهای مدرن اغلب شامل عناصر طراحی ساده همچون نمادهای مختلف، اشکال گرافیکی و یا خطوط کوچک هستند. بکارگیری این عناصر در طراحی لوگو منجر به افزایش جذابیت بصری آن و همچنین آشنایی مخاطبان با حوزه فعالیت برند موردنظر خواهند شد. به طور کلی اشکال هندسی مانند دایره و یا مربع، نمادهای مرتبط، آیکون‌های ساده و خطوط، نقش حائز اهمیتی را در طراحی موفق و تاثیرگذار لوگوی مدرن ایفا می‌کنند و آن را به لوگویی خاص و ماندگار تبدیل خواهند کرد.

  پالت رنگی

  رنگ یکی از عناصر بسیار مهم و تاثیرگذار در برندسازی محسوب می‌شود که می‌تواند حرف‌های زیادی از برند شما بازگو کند. از این رو بسیاری از طراحان پیش از انتخاب رنگ لوگو مدرن ابتدا روانشناسی و مفاهیم اصلی هر رنگ را مورد بررسی قرار می‌دهند تا بتوانند پالت رنگی مناسبی برای آن انتخاب کنند. به عنوان مثال رنگ آبی رنگی آرامش بخش و خنثی است که برای طراحی لوگو بسیاری از برندها مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ قرمز نیز رنگی قدرتمند است که به سرعت توجه مخاطبان را جلب کرده و نشان دهنده قدرت، عشق و انرژی بالا است. بنابراین رنگ‌هایی که برای لوگو انتخاب می‌کنید باید منعکس کننده ماهیت برند شما باشند.

  عناصر طراحی شده با دست

  نمادهای طراحی شده با دست نیز یکی دیگر از عناصر رایج لوگوی مدرن هستند که آن را به لوگویی خاص و کاملا انحصاری تبدیل می‌کنند. با پیشرفت تکنولوژی در حوزه‌های مختلف به خصوص طراحی لوگو، گاهی اوقات طراحان فراموش می کنند که می‌توانند علاوه بر طرح‌های گرافیکی از پیش آماده شده از طرح‌های دستی خودشان نیز استفاده کنند و یک لوگوی مدرن با استفاده از قلم و کاغذ طراحی نمایند.

  درست است که استفاده از نرم ‌افزارهای پیشرفته طراحی، کمک بسیاری در زمینه خلق هویت بصری به شما می‌کند و اقدام هوشمندانه‌ و منطقی نیز به نظر می‌رسد؛ اما زمانی که به صورت فیزیکی یک لوگو می‌کشید، در واقع قلب و روح خود را به آن منتقل خواهید کرد. در اکثر مواقع نیز طراحی دستی شما بهترین طرح برای نشان دادن ماهیت برندتان است و از همه مهم‌تر آنکه امکان کپی برداری از آن وجود ندارد. بنابراین اگر می‌خواهید یک لوگوی مدرن خاص و خیره کننده طراحی نمایید، این روش عالی را نیز امتحان کنید. طراحی لوگو مدرن با عناصر طراحی شده با دست، جنبه و روح انسانی به لوگوی شما می‌بخشد؛ ویژگی‌ای که اکثر لوگوهای امروزی فاقد آن هستند.

  طرح لوگوی مدرن

  ایده های طراحی لوگوی مدرن

  حال که با مفهوم و ویژگی های لوگو مدرن آشنا شدید، در این بخش چندین ایده طراحی لوگوی مدرن را به شما معرفی می‌کنیم تا با الهام از آنها بتوانید لوگوی منحصر به فرد و اختصاصی خود را طراحی نمایید.

  طراحی حداقلی

  منظور از طراحی حداقلی در واقع همان طراحی ساده و مینیمال است که عناصر اضافه و غیرضروری در آن جایی ندارند. بنابراین تزئینات و المان‌های فانتزی را در طراحی خود کنار بگذارید و یک لوگوی کاملا ساده و مینیمال خلق کنید. از مهم‌ترین دلایل محبوبیت سبک‌های مینیمال طراحی لوگوی مدرن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • خواندن و بخاطر سپردن آنها در یک نگاه اجمالی و در مقیاس‌های کوچک بسیار راحت و آسان است
  • لوگوهای مدرن منعکس کننده یک روند کلی در طراحی انواع لوگوها هستند
  • در موقعیت‌ها و پلتفرم‌های مختلف به راحتی قابل استفاده هستند

  قرار دادن نام برند در باکس

  لوگوهای مدرن طراحی شده با این سبک بسیار جذاب و خاص هستند و به سرعت توجه مخاطبان را جلب خواهند کرد؛ زیرا باکس در واقع همان شکل هندسی مربع است که استفاده از آن در طراحی مینیمال لوگو بسیار رایج بوده و جلوه بصری خاصی به لوگوی شما می‌بخشد. این طرح لوگوی مدرن در صورت استفاده از فونت‌های ساده، کمک بسیاری به افزایش خوانایی لوگو کرده و عناصر آن را نیز منسجم خواهد کرد.

  ویژگی های لوگو مدرن

  قرار دادن نماد اصلی در کنار نام برند

  قرار دادن نماد اصلی لوگو در کنار نام برند، رویکرد رایج دیگری در طراحی لوگوی مدرن است که در نگاه اول توجه مخاطب را به هر دو عنصر لوگو جلب خواهد کرد. از مزایای این سبک از طراحی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • نماد و متن را به لحاظ نظر بصری از یکدیگر متمایز می‌سازد و سبب می‌شود تا مخاطبان به هر قسمت از لوگو به طور مستقل توجه کنند
  • یک مسیر بصری آسان‌تر برای آرم‌های واکنش‌گرا و یا نمادهای رسانه‌های اجتماعی ایجاد می‌کند
  • موجب افزایش جلوه بصری لوگو شده و کمک به ماندگاری آن در ذهن مخاطبان هدف نیز کمک خواهد کرد

  طراحی واکنشگرا

  لوگوهای واکنشگرا بر اساس اندازه ویوپورتی که در آن نمایش داده می‌شوند، تغییر پیدا خواهند کرد. یک لوگو ممکن است دارای یک یا دو نسخه و همچنین پنج یا شش نسخه برای استفاده در پلتفرم‌ها و موقعیت‌های مختلف باشد. تقریبا تمامی لوگوهای واکنشگرا دارای یک خروجی اصلی و فرعی هستند که نسخه اصلی در واقع اندازه کامل لوگو است که بزرگترین و پیچیده‌ترین نسخه آن محسوب می‌شود و خروجی فرعی نیز ابتدایی‌ترین گزینه برای استفاده در سطوح کوچک همچون آیکون شبکه‌های اجتماعی است.

  کنتراست رنگی

  استفاده از تکنیک کنتراست رنگی نیز جذابیت بصری خاصی به لوگوی مدرن می‌بخشد؛ زیرا چشم انسان نسبت به کنتراست حساس است و رنگ نیز اصلی‌ترین ابزار جهت جلب توجه مخاطب به یک لوگو محسوب می‌شود. از این رو بسیاری از طراحان از ترکیب رنگ‌های مکمل و متضاد همچون سفید و مشکی، قرمز و آبی، قرمز و سبز، زرد و بنفش، نارنجی و آبی جهت ایجاد کنتراست رنگ در لوگو استفاده می‌کنند. در این تکنیک باید عنصر اصلی لوگو را با رنگ تیره‌تر طراحی کرده و رنگ روشن‌تر را برای سایر عناصر آن از جمله رنگ پس زمینه استفاده نمایید.

  بیشتر بخوانید: مفهوم کنتراست در طراحی لوگو

  تکنیک فضای منفی

  طراحی فضای منفی شیوه‌ای جذاب و منحصر به فرد جهت انتقال نمادهای متعدد در قالب یک تصویر است که بدون استفاده از محتوا، ایجاد فاصله میان کلمات و یا نمادهای موجود در لوگو ایجاد می‌شود. یعنی نماد اصلی لوگو به گونه‌ای طراحی می‌شود که مخاطب در نگاه اول ابتدا سوژه اصلی آن را مشاهده می‌کند اما با کمی دقت در لوگو می‌تواند یک و یا چندین نماد مستتر در آن را پیدا کند. استفاده از فضاهای منفی در طراحی لوگوی مدرن به شما این امکان را می‌دهد تا با بهره گیری از تصویر اصلی طرح خود بتوانید تصاویر و یا مفاهیم بیشتری را به آن اضافه نمایید. این روش به نوعی ذهن مخاطبان را درگیر کرده آنها را نسبت به درک معنا و مفهوم اصلی لوگو ترغیب خواهد کرد.

  بیشتر بخوانید : فضای منفی در طراحی لوگو 

  با استفاده از این تکنیک‌های کاربردی می‌توانید یک لوگوی مدرن کاربرپسند و خاص طراحی کرده و از آن به عنوان نماد بصری کسب و کارتان استفاده نمایید.

  انتخاب رنگ لوگو مدرن

  جمع بندی

  ما در این مطلب اصول طراحی لوگوی مدرن یا همان لوگوی مینیمال را مورد بررسی قرار داده و شما را با ویژگی‌های این سبک نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید، لوگوی مدرن لوگویی ساده اما جذاب است که عناصر بصری غیرضروری و اضافی در آن جایی ندارند و در کمال سادگی طراحی می‌شود. با در نظر داشتن نکات گفته شده در این مطلب می‌توانید یک لوگو مدرن و خاص برای کسب و کار خود طراحی نمایید.

  گروه طراحان آرمکده دارای سال‌ها تجربه در حوزه طراحی لوگو برای مشاغل مختلف است که لوگوی مدرن موردنظر و دلخواه شما را با رعایت پارامترها و اصول طراحی و گرافیک خلق می‌کند. جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش طراحی لوگو خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  منابع:

  designshack.net/articles/graphics/modern-logo-design

  www.adobe.com/creativecloud/design/discover/modern-logo-design.html

  مقالات مرتبط
  ارسال نظر
  نام
  ایمیل
  نظر

  آژانس طراحی هویت بصری

  Visual Identity Design Agency

  ما با حمایت مشتریانمان و با بهره گیری از جدیدترین متدهای طراحی آرم و لوگو توانستیم تنها در طی 17 سال، خالق بدیع ترین هویت های بصری در حوزه طراحی لوگو و آرم برای بیش از 1900 کمپانی و برند متعدد باشیم.

  از اینجا شروع کنید
  تلفن تماس ۰۲۱-۴۱۱۸۵ armcade contact phone