گروه طراحان آرمکده

بررسی لوگو فندی

آنچه در این مقاله می خوانید
بررسی لوگو فندی

فندی (Fendi) یکی از محبوب‌ترین خانه‌های مد و فشن ایتالیایی است که در زمینه طراحی و تولید پوشاک و کالاهای لوکس فعالیت دارد. لوگو فندی نیز یک لوگوی افسانه‌ای و خاص است که به واسطه خلق نماد مونوگرام دوگانه F به قدری در سراسر دنیا معروف و پرطرفدار شده است که حتی افرادی که با برند فندی آشنایی ندارند نیز قادر به شناسایی و تشخیص این لوگو و نماد جذاب هستند. برند فندی مفهوم خاص بودن و لوکس بودن را با تولید محصولات شیک و منحصر به فرد به مخاطبان خود القا می‌کند. این برند مد و فشن ایتالیایی نه تنها به دلیل طراحی خاص لوگوی دوگانه F بلکه به واسطه تولید کیف‌های دستی زنانه خود به عنوان یکی از نام‌های تجاری پیشرو و موفق جهانی شناخته می‌شود که طرفداران بی شماری در ایتالیا و سایر کشورهای دنیا دارد.


طراحی لوگو با گروه طراحان آرمکده


لوگو مارک فندی بر روی تمامی محصولات این برند درج می‌شود و به نمادی ماندگار از این خانه مد و فشن تبدیل شده است. لوگو فندی در طول سال‌های فعالیت این برند تا کنون چندین مرتبه دستخوش تغییر و تحول قرار گرفته تا به نشان تجاری جذابی که امروز می‌شناسیم، تبدیل شده است. در ادامه این مطلب تاریخچه لوگو فندی و عناصر طراحی آن را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با داستان شکل گیری این برند خوش آوازه ایتالیایی نیز آشنا خواهیم کرد. با آرمکده همراه باشید.

داستان برند فندی

برند فندی در سال 1925 توسط ادل فندی (Adele Fendi) و ادواردو فندی (Edoardo Fendi) در شهر رم واقع در کشور ایتالیا راه اندازی شد. البته هریک از آنها پیش از تاسیس برند فندی، کسب و کار مستقل خود را اداره می‌کردند؛ ادل فندی یک بوتیک کوچک و ادواردو فندی نیز یک کارگاه چرم فروشی داشت. این دو پس از ازدواج با یکدیگر شریک شده و شرکت بزرگ فندی را تاسیس کردند. آنها در ابتدا به تولید محصولات چرمی پرداختند و پس از کسب موفقیت در این عرصه و مطرح ساختن نام تجاری خود در بازار وارد حوزه مد، فشن و تولید کالاهای لوکس و تجارت خز شدند.

این برند در دهه 1930 خط تولید محصولات خود را گسترش داد و جانی تازه به کسب و کار خود بخشید. برند فندی علاوه بر تولید حرفه‌ای محصولات خزدار و چرمی همچون کیف دستی، کیف پول و کفش، طراحی و تولید محصولات لوکس دیگری از جمله عطر، ادکلن و عینک آفتابی را نیز آغاز کرد و به یک خانه مد پرطرفدار تبدیل شد. این برند خیلی سریع توانست محصولات خود را به سایر کشورهای دنیا صادر کرده و به برندی جهانی تبدیل شود. البته دختران بنیانگذاران فندی یعنی پایولا، آنا، فرانکا، کارلا و آلدار نیز نقش حائز اهمیتی را در موفقیت و شهرت این نام تجاری در سراسر دنیا ایفا کردند و در دهه 1950 وارد شرکت بزرگ فندی شدند.

این پنج خواهر از دوران نوجوانی، مسئولیت‌های مختلفی را در کسب و کار خانوادگی خود بر عهده داشتند و خط تولید لباس‌‌، کیف و کفش چرمی و خزدار فندی را توسعه دادند. در سال 1978 و با درگذشت ادل فندی، مدیریت این برند به دست خواهران فندی افتاد و هریک از آنها بر اساس علاقه و مهارت خود یک بخش خاص را مدیریت می‌کردند. این برند پس از گذشت بیش از 90 سال از شروع فعالیت خود همچنان در اوج قرار دارد و به عنوان یکی از نام‌های تجاری پیشرو در زمینه تولید محصولات چرمی و کالاهای لوکس شناخته می‌شود.

لوگو فندی

تاریخچه لوگو فندی

لوگو فندی یکی از قابل تشخیص‌ترین نمادهای تجاری دنیا است که نماد دوگانه "F" آن نیز به عنوان نشان بصری این برند بر روی تمامی محصولات آن درج می‌شود. لوگو برند فندی نیز مانند لوگو بسیاری از برندهای نام آشنا و معروف، چندین مرتبه طراحی شده تا به لوگوی نمادین و قابل تشخیص امروزی تبدیل شده است. در این بخش سیر تکاملی و تاریخچه لوگو فندی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با تغییرات لوگوی این برند ایتالیایی محبوب آشنا خواهیم کرد.

لوگو فندی 1925 - 1965

اولین لوگو فندی در سال 1925 همزمان با تاسیس این برند طراحی و رونمایی شد. این لوگو دارای تصویر یک سنجاب ایستاده بر روی یک شاخه است که یک فندق نیز در دست دارد. این تصویر برای یک برند فعال در حوزه مد و فشن، ظاهرا نمادی غیرمعمول و غیرمرتبطی بود که از توانایی و قابلیت کافی جهت انتقال پیام و ارزش برند فندی به مخاطبان برخوردار نبود. اما انتخاب یک سنجاب به عنوان عنصر اصلی لوگو فندی به خاطره‌ مشترکی از بنیانگذاران آن مربوط می‌شود و معنای خاصی برای آنها دارد. ماجرا از این قرار است که روزی ادواردو فندی به همسر خود ادل فندی یک نقاشی از سنجاب هدیه داد؛ زیرا همیشه می‌گفت ادل مانند یک سنجاب همواره در تکاپو و تلاش است. همین خاطره سبب می‌شود تا آنها برای طراحی لوگو فندی از تصویر یک سنجاب استفاده کنند.

علاوه بر تصویر سنجاب، نام برند و سال تاسیس آن نیز در پایین لوگو با فونت سنس سریف درج شد تا مخاطبان با مشاهده لوگوی فندی قادر به تشخیص آن و به خاطر سپردن نام این برند باشند.

لوگو برند فندی

لوگو فندی 1965 – 2000 (تولد نماد معروف)

اولین لوگو فندی برخلاف آنکه در ظاهر لوگویی غیرمرتبط با سازوکار و حوزه فعالیت این برند بود اما حدود 40 سال به عنوان نشان تجاری و هویت بصری فندی مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1965 و با آغاز تغییر و تحولات خط تولید برند فندی، بنیانگذاران آن تصمیم گرفتند تا لوگویی متناسب‌تر و شکیل‌تری برای این برند طراحی کنند. البته این ایده با اضافه شدن آقای کارل لاگرفلد (Karl Lagerfeld) طراح آلمانی مد و فشن به برند فندی قوت گرفت و وی در اولین اقدام بزرگ خود در این شرکت، لوگوی آن را به طور کلی تغییر داد.

جالب است بدانید که آقای کارل لاگرفلد نماد معروف لوگو فندی یعنی همان نماد مونوگرام دوگانه F که با نام زوکا (Zucca) شناخته می شود را در طی چندین ثانیه طراحی کرد و لوگوتایپ مشکی برگرفته از نام برند را نیز در پایین آن قرار داد. کلمه فندی در این لوگو با فونت سنس سریف، حروف بزرگ، کشیده و رنگ مشکی نوشته شد تا در نگاه اول قادر به جلب توجه مخاطبان باشد. این لوگو فندی در مقایسه با لوگوی پیشین آن بسیار جذاب‌تر و متفاوت‌تر است و ابداع نماد دوگانه F نیز سبب ماندگاری همیشگی این نشان تجاری در ذهن مخاطبان شد. این نماد به قدری با برند فندی عجین شده است که بر روی اکثر محصولات آن به خصوص کیف‌ دستی‌های معروف و پوشاک آن به چشم می‌خورد و به عنوان یک نشان شیک و لوکس در صنعت مد و فشن شناخته می‌شود.

لوگو مارک فندی

لوگو فندی 2000 – 2013

در سال 2000 نماد معروف FF از نسخه رسمی لوگو فندی حذف شد و به طور مستقل به عنوان نشان تجاری فندی برای چاپ بر روی پارچه و محصولات چرمی این برند مورد استفاده قرار گرفت. بدین ترتیب در نسخه جدید لوگو فندی تنها نام برند در لوگو درج شد و به یک لوگوتایپ ماندگار تبدیل گردید. فاصله حروف کلمه FENDI در این لوگو نسبت به لوگوی قبلی کمی بیشتر شد اما فونت آن تغییری پیدا نکرد و با همان فونت سنس سریف ساده با گوشه‌های تیز در لوگو باقی ماند. حذف نماد معروف FF در واقع تنها تغییر مشهود و اساسی این نسخه از لوگو فندی بود که منجر به خلق لوگویی ساده‌تر و خلوت‌تر شد.

لوگوی فندی

لوگو فندی 2013 تا به امروز

در سال 2013 طراحان لوگو فندی برای اولین بار فونت لوگو را به روزرسانی کرده و گوشه‌های حروف آن را از حالت تیز به حالت گرد تغییر دادند. فونت این نسخه از لوگوی فندی بسیار شبیه به فونت Basic Commercial Soft Rounded Pro Bold است که دارای حالت کلاسیک و خطوط صاف و ظریف بوده و حالت شکیل‌تر و شیک‌تری به لوگو بخشیده‌ است. در این لوگو علاوه بر نام برند، کلمه «ROMA» نیز با همان فونت اما در ابعاد کوچک‌تر در پایین لوگو نوشته شده و در واقع به شهری اشاره دارد که برند فندی در آن تاسیس شده است.

لوگوی فندی از سال 2013 تا به امروز دیگر تغییری پیدا نکرده و به عنوان هویت بصری این برند مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوگو برند فندی در دسته لوگوتایپ‌های ساده اما ماندگار قرار دارد که با استفاده از فونتی ساده و خوانا طراحی شده و انعکاس دهنده ارزش‌های این برند و پیشینه غنی آن در طول بیش از 9 دهه فعالیت در عرصه تولید کالاهای لوکس است.

تاریخچه لوگو فندی

نماد برند فندی

همانطور که اشاره کردیم، برند فندی در طراحی دومین نسخه از لوگوی خود از یک نماد دوگانه F رونمایی کرد که در آن زمان مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفت. یک حرف از این نشان (سمت چپ) به طور صاف و مستقیم و حرف دیگر (سمت راست) آن نیز در حالت وارونه قرار دارد به طوری که در کنار یکدیگر شکل هندسی مستطیل را تشکیل داده‌اند. این نماد برگرفته از نام خانوادگی بنیانگذاران برند فندی یعنی ادل فندی و ادواردو فندی است که هر F به یکی از آنها اشاره دارد.

از طرفی دیگر با کمی دقت به این نشان معروف می‌توانید عدد 2 انگلیسی را نیز دقیقا در وسط این نماد مشاهده کنید که این عدد نیز به نوعی اشاره به موسسان برند فندی دارد که به صورت هنرمندانه در آن جای گرفته است. در دنیای طراحی لوگو به این سبک از طراحی «تکنیک فضای منفی – Negative Space» گفته می‌شود که به راحتی می‌تواند توجه مخاطبان را جلب کرده و ذهن آنها را درگیر سازد. فضای منفی در طراحی لوگو به فضای خالی در اطراف یک شی مصور اشاره دارد که به انتقال معنا و تعریف آن کمک می‌کند. استفاده از فضاهای منفی در طراحی لوگو به شما این امکان را می‌دهد تا با بهره گیری از تصویر اصلی طرح خود بتوانید تصاویر و یا مفاهیم بیشتری به آن اضافه کنید. در نماد دو F لوگو فندی نیز مخاطب در نگاه اول به این دو حرف توجه می‌کند و سپس با کمی دقت می‌تواند عدد 2 را در میان آنها پیدا کند.

عناصر لوگوی فندی

آخرین نسخه لوگو فندی در عین سادگی بسیار جذاب و تاثیرگذار است و به عنوان یکی از بهترین نمادهای تجاری طراحی شده در میان برندهای تولیدکننده کالاهای لوکس شناخته می‌شود. در این بخش عناصر و جزئیات طراحی لوگوی فندی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سبک طراحی لوگو فندی

لوگو برند فندی به سبک «لوگوتایپ» طراحی شده است که به عنوان یکی از رایج‌ترین سبک‌های طراحی لوگو شناخته می‌شود. لوگوتایپ متشکل از نام کامل و یا تعدادی از حروف نام یک برند یا شرکت است که با فونتی مناسب در لوگو نوشته می‌شود. در لوگوتایپ فندی نیز نام این برند به صورت کامل و با فونتی مناسب در لوگو درج شده است. «ماندگاری نام برند در ذهن مخاطبان»، «عدم وابستگی به زمان» و «عدم امکان کپی برداری توسط رقبا» از مهم‌ترین مزایای طراحی نشان تجاری به روش لوگوتایپ شناخته می‌شوند.

رنگ لوگو فندی

برای طراحی تمامی نسخه‌های لوگوی فندی از پالت رنگی سیاه و سفید استفاده شده است که به عنوان یکی از متداول‌ترین ترکیبات رنگی برای طراحی لوگو در نظر گرفته می‌شود. رنگ مشکی نمادی از کیفیت، اقتدار، استحکام، ظرافت، برتری، لوکس بودن و اعتبار است و رنگ سفید نیز رنگی خنثی است که نمادی از صلح، آرامش و کمال شناخته بوده و بهترین انتخاب برای رنگ پس زمینه یک لوگو به حساب می‌آید.

سبک طراحی لوگو فندی

فونت لوگو فندی

برای طراحی لوگو فندی از فونت Helvetica Bold استفاده شده است که حروف آن به صورت بزرگ در لوگو نوشته شده‌اند. تایپوگرافان این فونت بر انتقال مفاهیمی همچون سادگی، خلوص و مینیمالیسم پایبند بودند که طراحی این فونت، زیبایی شناسی لوگوی فندی را به طور حرفه‌ای تکمیل کرده است.

لوگو فندی

جمع بندی

ما در این مطلب تاریخچه لوگو فندی و داستان شکل گیری این برند ایتالیایی محبوب را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، برند FENDI در سال 1925 توسط ادل فندی و ادواردو فندی راه اندازی شد. این برند در زمینه تولید انواع کالاهای لوکس چرمی از جمله کیف، کفش، پوشاک، عطر، ادکلن و عینک آفتابی فعالیت دارد. لوگو فندی و نماد دوگانه F آن نیز از جمله نشان‌های بصری قابل تشخیص و خاص در حوزه مد و فشن شناخته می‌شوند. لوگوی فندی به سبک لوگوتایپ طراحی شده است که نام برند در آن با فونتی ساده و خوانا و حروف بزرگ درج شده است. نماد دوگانه F نیز چندین سال در لوگوی فندی مورد استفاده قرار گرفت اما پس از مدتی از لوگو حذف و بر روی برخی از محصولات آن چاپ شد.

منبع:

logos-world.net/fendi-logo

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر