گروه طراحان آرمکده

بررسی لوگو باربی

آنچه در این مقاله می خوانید
بررسی لوگو باربی

عروسک باربی (Barbie) به عنوان عروسک محبوب چندین نسل از دختران دنیا شناخته می‌شود که برای اولین بار در سال 1959 در ایالات متحده آمریکا طراحی و ساخته شد. لوگو باربی نیز از جمله نمادهای خاص و جذاب در دنیای عروسک‌ها است که به سبک لوگوتایپ و رنگ موردعلاقه اکثر دخترها یعنی صورتی طراحی شده است. این عروسک پس از رونمایی خیلی سریع به محبوبیت رسید و فروش بسیار بالایی در سراسر دنیا داشت؛ به طوری که در اواخر دهه 1980 میلادی، امتیاز رسانه‌ای دریافت کرد و انیمیشن‌های بسیاری با حضور باربی ساخته شدند. اولین لوگو باربی نیز همزمان با تولید این عروسک طراحی شد و تا به امروز نیز چندین مرتبه تغییر پیدا کرده است. لوگوی باربی را می‌توانیم یکی از موفق‌ترین لوگوتایپ‌های طراحی شده تا به امروز در نظر بگیریم که در عین سادگی توانست به نمادی ماندگار و جذاب از این عروسک خاطره انگیز تبدیل شود. در ادامه این مطلب شما را با نحوه پیدایش و طراحی عروسک باربی آشنا می‌کنیم و تاریخچه لوگو باربی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر از طرفداران این عروسک خاص و پرفروش هستید تا پایان این مقاله با آرمکده همراه باشید.

درباره عروسک باربی

همانطور که اشاره کردیم، عروسک باربی در سال 1959 میلادی در ایالات متحده آمریکا و توسط شرکت اسباب بازی سازی بزرگ و معروف متل (Mattel) طراحی و ساخته شد. اما ایده طراحی باربی توسط خانم روث هندلر (Ruth Handler) همسر مدیرعامل شرکت متل مطرح شد که در ابتدا موردتایید قرار نگرفت و همسر او اشتیاقی نسبت به سرمایه گذاری بر روی این عروسک نداشت. اما این ایده از کجا نشئت گرفت؟ روزی روث هندلر در حال تماشای بازی دختر کوچکش باربارا با عروسک‌های کاغذی بود که متوجه شد او از قرار دادن این عروسک‌ها در کاراکترهای بزرگسالان لذت می‌برد؛ زیرا در آن زمان عروسک‌ها تنها در شکل و شمایل کودکانه طراحی می‌شدند و جای یک عروسک بزرگسال در میان عروسک‌های موجود در بازار واقعا خالی بود. همان جا بود که ایده ساخت یک عروسک بزرگسال به ذهن او رسید اما پس از مطرح کردن این ایده با مخالفت همسر خود مواجه شد.

روث هندلر در سال 1956 با دختران خود به آلمان سفر کرد و در آنجا با عروسکی به نام «بیلد لی‌لی» با موهای بلوند و چهره‌ای جذاب مواجه شد. لی‌لی دقیقا مانند عروسکی بود که در روث ذهن داشت و به همین دلیل سه عدد از این عروسک را خریداری کند و همراه خود به آمریکا برد. او به کمک طراح شرکت متل، لی‌لی را بر اساس سلیقه خود مجددا طراحی کرد و نام آن را با الهام از نام دختر کوچک خود «باربی» گذاشت. عروسک باربی در تاریخ 9 مارس 1959 برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی اسباب بازی آمریکا رونمایی شد و مورد استقبال گسترده مخاطبان قرار گرفت. باربی با سابقه حضور بیش از 60 سال در صنعت عروسک سازی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و محبوب‌ترین عروسک‌های دنیا شناخته می‌شود که تحولی بزرگ در دنیای اسباب بازی به وجود آورد.

لوگو باربی

تاریخچه لوگو باربی

همانطور که اشاره کردیم، لوگو باربی از زمان طراحی اولیه تا به امروز چندین مرتبه تغییر و تحول پیدا کرده است و در حال حاضر به عنوان یکی از به یادماندنی‌ترین لوگوتایپ‌های طراحی شده در دنیای عروسک‌ها شناخته می‌شود. در این بخش شما را با تاریخچه لوگو باربی و تغییرات آن در گذر زمان آشنا خواهیم کرد.

لوگو باربی 1959 – 1975

اولین لوگو باربی در سال 1595 و همزمان با رونمایی از این عروسک طراحی شد که شکل ظاهری آن شباهت بسیاری به نسخه فعلی لوگو باربی دارد. اولین لوگوی باربی به روش لوگوتایپ و سبک دسته نوشته کودکانه و فانتزی طراحی شد که حرف اول آن به صورت بزرگ و سایر حروف آن نیز به صورت کوچک نوشته شده‌اند. انتخاب رنگ صورتی برای طراحی لوگو باربی انتخاب کاملا هوشمندانه برای طراحی لوگوی این عروسک جذاب بود؛ زیرا صورتی رنگی دخترانه است که به عنوان نمادی از زنانگی، عشق، مهربانی، دوستی، شادی، خلاقیت، نشاط، آسودگی و صلح، درمان و مراقبت شناخته می‌شود و در مجموع عواطف و احساسات مثبتی را به بیننده انتقال می‌دهد. رنگ صورتی با هویت و شخصیت عروسک باربی کاملا مرتبط بوده و قرار دادن آن در پس زمینه سفید نیز جذابیت آن را دو چندان ساخته است.

تاریخچه لوگو باربی

لوگو باربی 1975 – 1991

اولین لوگو باربی به مدت پانزده سال به عنوان نماد اصلی و هویت بصری این عروسک مورد استفاده قرار گرفت و سپس مجددا طراحی شد. لوگوی باربی در نسخه دوم حالت مدرن‌تری پیدا کرد و دارای حالت سه بعدی بود اما سبک نوشتاری فانتزی و ترکیب رنگ صورتی سفید آن تماما حفظ شد. کلیه حروف لوگو به جز حرف B با ارتفاع و اندازه لوگوی قبلی طراحی شدند. به طور کلی طراحی مجدد لوگو باربی با هدف مدرن سازی آن انجام شد؛ از این رو سبک 3D برای آن طراحی آن مورد استفاده قرار گرفت و لوگو نیز حالت مورب پیدا کرد.

لوگوی باربی

لوگو باربی 1991 – 1999

در سال 1991 طراحان لوگو باربی تصمیم گرفتند تا شکل لوگو را به حالت ساده و قابل تشخیص اولیه آن بازگردانند. برای تحقق این هدف نیز در ابتدا پس زمینه بزرگ آن را حذف کرده و حرف B را به صورت ساده و در لوگو درج کردند اما شکل سایر حروف آن بدون تغییر باقی ماند. فونت این لوگو نسبت به لوگوی پیشین، ساده‌تر و البته خواناتر بود و همین موضوع نیز موجب جذابیت بصری بیشتر آن شد. رنگ این نسخه از لوگوی باربی نیز کم رنگ‌تر از لوگوی قبلی است که کاملا مطابق با شخصیت این برند بوده و در آن زمان نیز مورد توجه علاقه مندان عروسک باربی قرار گرفت.

لوگو باربی

لوگو باربی 1999 – 2004

لوگو باربی توسط طراحان آن در سال 1999 باری دیگر تغییر پیدا کرد و جهت آن مورب و کمی به سمت راست متمایل شد. اما بزرگ‌ترین تغییر لوگوی باربی در نسخه جدید این بود که حروف آن با خط شکسته و کلمه Barbie نیز تماما در یک خط و بدون قطع ارتباط میان حروف نوشته شد. رنگ این نسخه از لوگو باربی نیز پررنگ‌تر و نزدیک به رنگ قرمز است که موجب جلب توجه بیننده و جذابیت دو چندان آن شد.

لوگو باربی 1999 – 2004

لوگو باربی 2004 - 2005

نسخه پیشین لوگو باربی تنها یک سال مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن مجددا تغییراتی در طراحی آن اعمال شد. این لوگو با وجود ایجاد تغییرات اندک، تفاوت عمده‌ای با لوگوهای قبلی باربی داشت و مورد توجه طرفداران این عروسک قرار گرفت. در این مدل از لوگوی باربی یک گل، جایگزین نقطه بالای حرف i شد و حرف B در آن نیزحالت فانتزی‌تر و گردتری پیدا کرد. هدف از طراحی مجدد این لوگو پس از گذشت یک سال آن بود که نماد اصلی این عروسک محبوب را تا حد امکان به صورت کودکانه طراحی نمایند. این لوگو به دلیل استفاده از نماد یک گل و رنگ صورتی جذاب، لوگویی متناسب با سلیقه و روحیات کودکان است که به مدت پنج سال به عنوان نماد بصری این عروسک مورد استفاده قرار گرفت.

لوگو باربی 2004 - 2005

لوگو باربی 2005 – 2009

پنج سال بعد لوگوی باربی مجددا طراحی شد و طراحان آن تصمیم گرفتند تا گلی که در نسخه پیشین لوگو، جایگزین نقطه حرف i شده بود را حذف کرده و مجددا از یک نقطه کلاسیک استفاده نمایند. شکل ظاهری و اندازه حروف بدون تغییر باقی ماندند اما رنگ آن به صورتی پررنگ تبدیل شد. این لوگو نیز حس و حال لوگوهای قبلی را به مخاطب انتقال می‌داد و نمادی دوستانه، دخترانه و البته مبتکرانه بود. تغییرات اعمال شده در این نسخه از لوگو باربی را نمی‌توانیم تغییرات بزرگ و مشهودی در نظر بگیریم؛ زیرا در این لوگو تنها شاهد حذف گل و تغییر رنگ آن هستیم اما همین تغییرات جزئی، گامی رو به جلو در مسیر طراحی لوگویی کاملا منطبق با شخصیت باربی محسوب می‌شوند.

تاریخچه لوگو باربی

لوگو باربی 2009 تا به امروز

شرکت سازنده عروسک باربی در سال 2009 تصمیم گرفت تا نسخه اصلی لوگو باربی یعنی اولین نماد بصری که با آن فعالیت خود را آغاز کردند را مجددا مورد استفاده قرار دهند. این لوگو دقیقا همان لوگوی ابتدایی باربی (بدون تغییر) است که به همراه این عروسک محبوب رونمایی شد و مورد توجه و استقبال هواداران آن قرار گرفت. تمامی ویژگی‌های لوگوی اصلی از جمله سبک طراحی، فونت و پالت رنگی در این لوگو ثابت باقی ماندند تا به نوعی یادآور لوگوی ابتدایی و خاطره انگیز آن باشند.

لوگوی باربی علیرغم تغییرات متعددی که در ابتدای طراحی تا به امروز بر روی آن اعمال شده است، در نهایت به نسخه اصلی خود بازگشت و اکنون بیش از یک دهه است که به عنوان هویت بصری این عروسک و شرکت سازنده آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تغییرات لوگو باربی

جمع بندی

ما در این مطلب تاریخچه لوگو باربی و تغییرات آن از زمان طراحی اولین و آخرین نسخه آن را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، عروسک باربی در سال 1959 توسط خانم روث هندلر (Ruth Handler) همسر مدیرعامل شرکت اسباب بازی سازی متل طراحی شد و همزمان با رونمایی از این عروسک، لوگو باربی نیز توسط یک تیم طراحی حرفه‌ای خلق گردید. لوگوی باربی به سبک لوگوتایپ و فونت فانتزی شکسته و رنگ صورتی طراحی شده است که کاملا با شخصیت این عروسک محبوب، منطبق بوده و به نمادی ماندگار از آن تبدیل شده است.

منابع:

logos-world.net/barbie-logo

www.hatchwise.com/resources/the-barbie-logo-and-its-history

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر