گروه طراحان آرمکده

بررسی لوگو ویکتوریا سکرت

آنچه در این مقاله می خوانید
بررسی لوگو ویکتوریا سکرت

برند ویکتوریا سکرت (Victoria’s Secret) از جمله نام‌های تجاری پیشرو و محبوب در صنعت مد است که محصولات آن در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. لوگو ویکتوریا سکرت نیز لوگویی ساده، مینیمال و در عین حال جذاب است و به عنوان یکی از به یادماندنی‌ترین نشان‌های تجاری دنیا شناخته می‌شود. لوگو برند ویکتوریا سکرت نیز مانند بسیاری از برندهای دیگر از ابتدای تاسیس آن تا به امروز چندین مرتبه دستخوش تغییر و تحول قرار گرفته است. برند ویکتوریا سکرت محبوبیت بسیاری در میان خانم‌ها دارد و امروزه کمتر کسی وجود دارد که با این برند آشنایی نداشته باشد و یا نام آن را نشنیده باشد.

لوگو ویکتوریا سکرت نیز به دلیل آنکه به صورت لوگوتایپ و با استفاده از نام برند طراحی شده است به عنوان یکی از لوگوهای جذاب و موفق دنیا شناخته می‌شود که بر روی تمامی محصولات این برند درج می‌گردد. البته برند ویکتوریا سکرت علاوه بر لوگو دارای یک نماد قابل اختصاصی نیز هست که از حروف اول نام آن یعنی V و S طراحی شده است. در ادامه این مطلب روند شکل گیری برند ویکتوریا سیکرت و محصولات آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با تاریخچه لوگو ویکتوریا سکرت نیز آشنا خواهیم کرد. بنابراین اگر از طرفداران این برند جهانی و محبوب هستید تا پایان این مطلب از آرمکده با ما همراه باشید.

لوگو ویکتوریا سکرت

ویکتوریا سکرت چیست؟

ویکتوریا سکرت در دنیا به عنوان بزرگ‌ترین برند تولیدکننده لباس زیر زنانه شناخته می‌شود که در سال 1977 توسط مردی جوان به نام روی ریموند(Roy Raymond) و همسرش در کالیفرنیا راه اندازی شد. داستان شکل گیری برند ویکتوریا سکرت از جایی که شروع می‌شود که روی ریموند تصمیم گرفت برای تولد همسر خود لباس زیر کادو بگیرد اما بسیار خجالتی بود و جسارت ورود به یک فروشگاه لباس زیر زنانه را نداشت. همین موضوع و خجالتی بودن او ایده تاسیس فروشگاه لباس زیری که مردان بدون خجالت و نگرانی بتوانند از آن خرید کنند در ذهن او شکل گرفت.

ریموند این ایده را با همسرش در میان گذاشت و او نیز از این ایده خاص استقبال کرد. این زوج در سال 1977 و با سختی بسیار در نهایت یک فروشگاه لباس زیر زنانه در یک مغازه اجاره‌ای واقع در کالیفرنیا راه اندازی کردند و نام آن Victoria's Secret گذاشتند. این فروشگاه کوچک خیلی سریع در میان مردم به محبوبیت و درآمد قابل توجهی دست پیدا کرد و ریموند پس از آن توانست چهار شعبه دیگر نیز سان فرانسیسکو راه اندازی کند. اما بخت با این زوج یار نبود و برند ویکتوریا سکرت پس از مدتی در معرض ورشکستگی و نابودی قرار گرفت. ریموند در نهایت مجبور به واگذاری فروشگاه‌های خود به یک تاجر آمریکایی به نام «لس وکسنر» و مالک L Brands شد و تمامی شعبه‌های ویکتوریا سکرت را به قیمت یک میلیون دلار به وی فروخت. وکسنر سیاست‌های جدیدی برای این کسب و کار و اداره برند ویکتوریا سکرت در پیش گرفت و خیلی سریع توانست از رقبای جدی خود پیشی بگیرد به درآمد قابل توجهی دست پیدا کند.

برند ویکتوریا سکرت پس از چندین سال خط تولید محصولات خود را گسترش داد و در سال 1992 اولین لاین تولید عطر اختصاصی را راه اندازی کرد. پس از آن نیز در کنار تولید لباس زیر به طراحی و تولید محصولات آرایشی و بهداشتی از جمله عطر و ادکلن، لوسیون بدن و بادی اسپلش نیز مشغول شد و بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. محصولات ویکتوریا سکرت در حال حاضر شامل لباس زیر زنانه، لباس‌ خواب، لباس شنا، لوازم آرایشی و بهداشتی است. در میان محصولات مختلف برند ویکتوریا سکرت عطر و لباس زیر آن از محبوبیت بالاتری برخوردار هستند و فروش بسیار بالایی دارند.

تاریخچه لوگو ویکتوریا سکرت

همانطور که اشاره کردیم، لوگو ویکتوریا سکرت به عنوان یکی از معروف‌ترین نشان‌های تجاری دنیا شناخته می‌شود که نسخه اولیه آن همزمان با تاسیس این برند یعنی در سال 1977 طراحی و بر روی کاتالوگ‌های آن نیز درج شد. اولین لوگو ویکتوریا سکرت به روش قدیمی طراحی شده بود اما در اواسط دهه 80 این برند تایپوگرافی نام تجاری را تغییر داد و آن را به صورت فشرده‌تر و مختصرتر در لوگو نوشت. هدف از انجام این تغییر، ساده سازی لوگو و شفاف‌تر ساختن تایپ فیس آن بود. طراحان لوگو ویکتوریا سکرت در طول دهه 1980 فونت‌های مختلفی را در این لوگو امتحان کردند که برخی از آن‌ها سریف و برخی دیگر غیرسریف بودند که در نهایت به لوگویی رسیدند که شکل کلی آن شبیه به لوگویی بود که در دهه 1990 طراحی شد.

برند ویکتوریا سکرت به تنهایی بر روی طراحی لوگوی خود کار می‌کرد و گاهی مواقع نیز از شرکت‌های طراحی نیز کمک می‌گرفت. یکی از آنها شرکت طراحی Mucca بود که از نسخه به روز و جدیدتری از نماد اصلی و گرافیکی ویکتوریا سکرت یعنی VS رونمایی کرد و پس از آن شرکت‌های دیگری نیز اقدام به ارائه طرح‌های پیشنهادی برای لوگو ویکتوریا سکرت کردند و نسخه‌های جدیدی را برای برندهای فرعی آن پیشنهاد دادند.

ویکتوریا سکرت چیست

لوگو ویکتوریا سکرت پیش از 2009

لوگو ویکتوریا سکرت تا سال 2009 به صورت لوگوتایپ و با حروف صورتی طراحی شده بود که نام Victoria در بالا و Secret نیز در پایین آن با فونتی ساده قرار داشت. نام این برند در لوگو تماما با حروف بزرگ نوشته شده بود که دقیقا در وسط لوگو قرار داشت و از گلیف‌های بزرگ با خطوط نازک و بلند تشکیل شده بود. برای طراحی این نسخه از لوگو ویکتوریا سکرت یک فونت هندسی متضاد استفاده شد که کمی شبیه به فونت Trajan Pro 3 Regular بود. این لوگو سال‌ها به عنوان لوگو برند ویکتوریا سکرت بر روی محصولات آن درج می‌شد اما پس از چندین سال تغییراتی پیدا کرد.

لوگو ویکتوریا سکرت از سال 2009 تا به امروز

آخرین مدل لوگو ویکتوریا سکرت نیز با روش لوگوتایپ و به صورت سیاه و سفید طراحی و معرفی شد. در این نسخه کلمه ویکتوریا سکرت تماما با حروف بزرگ و در یک خط نوشته شده و دو حرف V و S نیز اندازه بزرگ‌تری نسبت به سایر حروف آن دارند. فونت این لوگو نیز تغییر پیدا کرد و در آن از نسخه سفارشی سازی شده فونت Trajan استفاده شد. طراحان لوگو ویکتوریا سکرت کمی بعد اقدام به تغییر فونت آن کرده و به نسخه تغییر یافته تایپ فیس Bell از Monotype روی آوردند که در حال حاضر در لوگوی این برند مورد استفاده قرار گرفته است. حروف آخرین نسخه لوگو برند ویکتوریا سکرت با رنگ مشکی و پس زمینه سفید طراحی شده است اما در برخی مواقع به صورت برعکس یعنی با حروف سفید و پس زمینه مشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و نماد VS نیز به عنوان مونوگرام در لوگو قرار دیده می‌شود.

بررسی عناصر لوگو برند ویکتوریا سکرت

فونت و رنگ دو عنصر مهم در طراحی لوگو محسوب می‌شوند که نقش حائز اهمیتی را در جذابیت بصری و ایجاد تصویر ذهنی مثبت و ماندگار در ذهن مخاطبان هدف ایفا می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم، لوگو ویکتوریا سکرت به سبک لوگوتایپ طراحی شده که نام برند به عنوان عنصر اصلی در آن مورد استفاده قرار گرفته است. انتخاب این سبک از طراحی لوگو موجب ماندگاری نام این برند در ذهن مخاطبان آن در سراسر دنیا شده و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از قابل تشخیص‌ترین نمادهای تجاری دنیا شناخته می‌شود.

نماد ویکتوریا سکرت

برند ویکتوریا سکرت علاوه بر لوگو دارای یک نماد اختصاصی مخفف از نام خود یعنی VS نیز هست که به صورت در هم تنیده و با رنگ مشکی و پس زمینه سفید طراحی شده است. در این نماد حرف V دقیقا در وسط قرار دارد و حرف S نیز با اندازه بزرگ‌تر بر روی آن قرار گرفته است که این تفاوت اندازه با کمی دقت به قسمت پایینی این نماد کاملا مشهود است.

لوگو برند ویکتوریا سکرت

رنگ لوگو ویکتوریا سکرت

با مرور بر تاریخچه لوگو ویکتوریا سکرت متوجه می‌شویم که برای طراحی لوگوی این برند تنها از سه رنگ استفاده شده است. لوگو برند ویکتوریا سکرت در اکثر مواقع با فونت مشکی ساده بر روی پس زمینه‌ای سفید دیده شده است که استفاده از دو رنگ مشکی و سفید نوعی حس سادگی را به بیننده انتقال می‌هد و در عین حال نیز یک تصویر پررنگ را در کنار یکدیگر تشکیل می‌دهند. با این حال سومین رنگ مورد استفاده در طراحی لوگو ویکتوریا سکرت رنگ صورتی است که بسیاری از مردم این رنگ را متناسب و مرتبط با حوزه فعالیت و محصولات ویکتوریا سکرت می‌دانند.

رنگ صورتی نه تنها جذابیت خاصی به لوگو بخشیده و موجب ماندگاری تصویر آن در ذهن مخاطبان شده است بلکه به عنوان رنگی زنانه نیز در نظر گرفته می‌شود که با محصولات زنانه برند ویکتوریا سکرت ارتباط نزدیکی دارد. رنگ صورتی در این لوگو برای تایپوگرافی و تصویر پس زمینه آن مورد استفاده قرار گرفته است و در یکی از نمونه لوگوهای ویکتوریا سکرت از طیف تیره و روشن رنگ صورتی به صورت عمودی در پس زمینه استفاده شده است. با این وجود رنگ‌های اصلی لوگو سکرت دو رنگ مشکی و سفید هستند که در آخرین نسخه آن به عنوان رنگ‌های پایه لوگو مورد استفاده قرار گرفتند.

فونت لوگو ویکتوریا سکرت

همانطور که در بخش قبلی خواندید، فونت‌های لوگو ویکتوریا سکرت فونت‌های کلاسیک، ساده و خوانا هستند که در دو طراحی مجدد لوگو نیز تغییر پیدا کردند. این برند در دهه 2000 به منظور شناسایی بصری لوگوی خود فونت Adobe Trajan را انتخاب کرد و پس از آن نیز نسخه تغییر یافته فونت Monotype Bell را برای نوشتن نام برند در لوگو برگزید. انتخاب این دو فونت برای لوگو برند ویکتوریا سکرت انتخاب هوشندانه و عاقلانه‌ای بود؛ زیرا سادگی و خوانایی فونت در سبک طراحی لوگوتایپ از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت ناخوانا بودن فونت، نام برند موردنظر در ذهن مخاطبان ثبت نخواهد شد. اما در رابطه با برند ویکتوریا سکرت، انتخاب فونت مناسب کمک بسیاری به جذابیت بصری و ماندگاری لوگوی آن در ذهن مخاطبان کرد و لوگوی این برند را به نمادی قابل تشخیص و منحصر به فرد در دنیا تبدیل نمود.

تاریخچه لوگو ویکتوریا سکرت

طراح لوگو ویکتوریا سکرت چه کسی است؟

سوالی که اکنون ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که طراح لوگو ویکتوریا سکرت چه کسی است؟ در طول سال‌های طراحی لوگو ویکتوریا سکرت افراد مختلفی در خلق آن مشارکت داشتند و نمی‌توانیم نام فرد خاصی را به عنوان طراح لوگو ویکتوریا سکرت اعلام کنیم. این برند عمدتا از کارکنان خود برای طراحی لوگو کمک می‌گرفت و در این میان برخی از شرکت‌های طراحی نیز در مراحل مختلف طراحی لوگوی به ویکتوریا سکرت کمک می‌کردند. در یک بازه زمانی استودیو Mucca بر طراحی لوگو ویکتوریا سکرت کار می‌کرد و نماد معروف VS و چندین نماد بصری جذاب دیگر را برای این برند طراحی کرد. یکی دیگر از شرکت‌هایی که در طراحی لوگو ویکتوریا سکرت نقش داشت، شرکت مستقر در نیویورک Studio 191 بود. این شرکت بر طراحی لوگو و تصاویر خاص برای برندهای زیرمجموعه ویکتوریا سکرت مانند Supermodel Essentials، Hosiery، The Lacie و VSX تمرکز داشت. بنابراین لوگو ویکتوریا سکرت حاصل ایده پردازی و کار گروهی کارمندان این برند و چندین شرکت‌ طراحی مختلف است و فرد خاصی خالق این لوگوهای جذاب نیست.

لوگو ویکتوریا سکرت

جمع بندی

ما در این مطلب تاریخچه لوگو ویکتوریا سکرت را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم و شما را با روند شکل گیری این برند محبوب نیز آشنا کردیم. همانطور که خواندید، برند ویکتوریا سکرت در سال 1977 توسط آقای روی ریموند و همسرش در کالیفرنیا تاسیس و پس از چندین سال به یک تاجر آمریکایی به نام لس وکسنر فروخته شد. این برند تولیدکننده محصولات مختلفی همچون لباس زیر، عطر، پوشاک زنانه و لوازم آرایشی است که در سراسر دنیا طرفداران و مشتریان بسیاری دارد. لوگو برند ویکتوریا سکرت نیز لوگویی خاص و قابل تشخیص است که به سبک لوگوتایپ طراحی شده و در طول سال‌های فعالیت این برند نیز تغییرات جزئی پیدا کرده است. نماد VS و عکس لوگو ویکتوریا سکرت بر روی تمامی محصولات آن و به عنوان نشان تجاری اصلی این برند درج می‌شوند.

اشتراک گذاری:


نام
ایمیل
نظر